Duzeka.pl

Katalog

Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

30.03.2016, 14:14
  • Autor Radosław Lewandowski
  • Wydawnictwo Muza
  • Rok wydania 2016-03-30
  • Oprawa miękka ze skrzydełkami
  • Liczba stron 432
  • ISBN 9788328702783

OCENA

Wikingowie. Wilcze dziedzictwo
Europa Północna, X wiek n.e. Szwedzi, Norwegowie i Duńczycy od lat toczą między sobą krwawe wojny o ziemię, bogactwa i honor. Tłem dla pasjonującej, trzymającej w napięciu akcji są wielkie lądowe i morskie bitwy, wspaniałe zwycięstwa i dotkliwe klęski, tajemne groty wypełnione nieprzebranymi skarbami, gorąca miłość i młodzieńcze zauroczenia. Ambicje Wikingów sięgały daleko poza granice skutej lodem Skandynawii, w książce śledzimy także losy uczestników zuchwałych wypraw do Ameryki Północnej i na Półwysep Iberyjski, gdzie wojownicy z surowej Północy nie zawahali się rzucić wyzwania chrześcijańskiemu królestwu Leónu i muzułmańskiemu Emiratowi Kordoby.

Szaleńcza odwaga i niewyczerpana żądza władzy, chciwość i bezwzględność, ciekawość świata i chęć podporządkowania go sobie - w tej książce jest wszystko, co składa się na legendę Wikingów, a także dużo więcej: opowiedziane ze swadą ludzkie losy, historie o miłości i nienawiści, dzieje wielkich przyjaźni i nikczemnych zdrad.

"Wilcze dziedzictwo" to wartka akcja, kopalnia doskonale udokumentowanej wiedzy o dawnych czasach, galeria niezwykłych, zapadających w pamięć postaci i rewelacyjna rozrywka dla wszystkich miłośników pisanej z rozmachem i fantazją literatury przygodowej.


RECENZJA

W ostatnich latach możemy zaobserwować prawdziwy boom na tematykę związaną z wikingami; jak grzyby po deszczu powstają - i odnoszą sukcesy, inspirując kolejnych twórców - bijące rekordy popularności seriale takie, jak "Wikingowie" czy "The Last Kingdom" (na podstawie cyklu "Wojny wikingów" Bernarda Cornwella) oraz powieści przebojem zdobywające rzesze wiernych czytelników, jak na przykład - pozostając na rodzimym podwórku i wymieniając te naprawdę dobre - cykl Elżbiety Cherezińskiej "Północna droga" lub "Skald" Łukasza Malinowskiego. A że jest to tematyka, która od lat wybitnie mnie interesuje, nie mogłam oprzeć się pokusie sięgnięcia po powieść inaugurującą nową serię, "Wikingowie" - "Wilcze dziedzictwo" Radosława Lewandowskiego, tym bardziej, że autor, będący historykiem - amatorem oraz pasjonatem kultury wczesnosłowiańskiej i skandynawskiej, dawał nadzieję nie tylko na porywającą, ale i solidnie przygotowaną i dopracowaną pod względem merytorycznym lekturę. Skusiłam się - i nie żałuję; już samo zerknięcie w bibliografię i odkrycie, że Lewandowski korzystał w swojej pracy z książek, które sama od lat znam, lubię i cenię, dodatkowo przychylnie usposobiło mnie do lektury; z ogromną ulgą i satysfakcją mogę powiedzieć, że autor nie tylko nie zawiódł moich oczekiwań, ale i spełnił pokładane w nim nadzieje co do joty - "Wilcze dziedzictwo" jest jedną z najlepszych powieści osadzonych w realiach wczesnego średniowiecza, w kręgu kultury skandynawskiej, w świecie mitów i wierzeń nieustraszonych wojowników Północy, z jaką miałam do tej pory do czynienia.


Akcja powieści toczy się głównie w północnej Europie X wieku. Kuzyn szwedzkiego króla, Asgot Czerwona Tarcza, wraz z synem Oddim i resztą drużyny wyrusza z poselstwem do norweskiego wodza Hakona Benlosa z propozycją wspólnego najazdu na ziemie Duńczyków. Norweg, aspirujący do tytułu konunga swego ludu, proponuje Asgotowi sojusz i wyprawę wojenną przeciw Erykowi Zwycięskiemu. Ich pierwszym celem jest bogate, portowe miasto Birka. Jego obroną dowodzi jarl Thorsten, zaś do grona obrońców nieoczekiwanie dołączają posłowie króla Leonu na czele z Ramiro Mendezem, którzy przybyli prosić szwedzkiego króla o wsparcie w wojnie z kalifem Kordoby. Los Birki i jej mieszkańców wydaje się być przesądzony w obliczu przeważających sił wroga; z pola walki, wraz z jej niedobitkami, akcja przenosi się do zamorskiej Winlandii zamieszkiwanej przez skraelingów oraz na południe Europy, na ziemie królestwa Leonu nękanego najazdami muzułmanów. To tam, na swoją pierwszą wikińską wyprawę, wraz z armią zaciężnej piechoty wojów z Północy, wyrusza 13-letni Eryk, syn szwedzkiego władcy i Sygrydy Storrady (siostry Bolesława Chrobrego), żądny sławy i przygód godnych unieśmiertelnienia w sagach.


Na fabułę powieści składa się kilka barwnych, rozbudowanych wątków głównych, stanowiących osobne historie, ale jednak na różne sposoby ze sobą powiązanych, najczęściej za sprawą bohaterów. Śledzimy zatem losy zdrajcy Asgota i jego syna Oddiego, rycerza króla Leonu, Ramia, i jego ukochanej, no i młodego Erika Ericssona w czasie jego pierwszej wikińskiej wyprawy; akcja sprawnie przenosi się z miejsca w miejsce ? z mroźnej Skandynawii na dziewicze ziemie Ameryki Północnej oraz tereny dzisiejszej Hiszpanii, gdzie trwa wyrównana walka chrześcijan z muzułmanami. Jak to zwykle bywa w przypadku tomu inaugurującego powieściowy cykl, poszczególne wątki nakreślono z rozmachem oraz w sposób pozwalający w przyszłości na rozbudowanie fabuły we wszelkich możliwych kierunkach; autor tak zręcznie pokierował losami bohaterów, tak intrygujące punkty wyjścia pozostawił dla historii każdego z nich, naznaczył fabułę tyloma niewiadomymi i zostawił sobie tyle fabularnych furtek, że jedynie podsycił apetyt czytelnika i pobudził jego wyobraźnię, skłaniając do snucia własnych scenariuszy dalszych losów swoich ulubieńców (tak, ulubieńców, bo Lewandowski zręcznie manipuluje emocjami odbiorcy, kształtując już na tym etapie jasno określone sympatie i antypatie, pozwalając zżyć się z konkretnymi bohaterami) i pozostawiając dojmujące poczucie niedosytu, a jednocześnie nadzieję na kontynuację tak intrygująco zarysowanych wątków.


W trakcie lektury nieco zaskakuje i odrobinę wybija z rytmu zmiana narracji z trzecioosobowej na pierwszoosobową, kiedy mamy do czynienia z relacją młodego Eryka z wikińskiej wyprawy do Królestwa Leonu ogarniętego wojną z Maurami. Czytelnik jednak łatwo i szybko godzi się z gwałtowną zmianą scenerii i narracyjnym przeskokiem ? opowieść 13-letniego wikinga dyktowana skrybie na wyraźne polecenie matki (Sygrydy Storrady) jest tak urocza, zabawna i wciągająca, że bez reszty angażuje naszą uwagę; dodatkowo bawi kontrast w postaci bohatera (wcale nie tak nieprawdopodobny, jak mogłoby się wydawać) zawieszonego między dzieciństwem a dorosłością, który próbuje odnaleźć się w towarzystwie nieokrzesanych i nieustraszonych wojowników, jednocześnie wypełniającego posłusznie polecenie matki.


Wprowadzenie co najmniej kilku głównych bohaterów, liczne zmiany miejsca akcji i sposobu narracji mogą początkowo wydać się dezorientujące i sprawiać wrażenie chaosu, jednak w trakcie lektury czytelnik bez trudu orientuje się w chronologii wydarzeń i z zapartym tchem śledzi losy bohaterów. Intrygujące jest to, jak zmiana narracji pociąga za sobą zmianę perspektywy ? dzięki temu możemy obserwować rozgrywające się wydarzenia na wielu różnych frontach z różnych punktów widzenia: czy to oczami wikińskiego żółtodzioba podczas pierwszej wyprawy, czy też doświadczonych, zaprawionych w swym rzemiośle, wojowników, jak również bohaterów będących przedstawicielami innej niż nordycka kultury - chociażby chrześcijańskiego rycerza Ramira. Elementy te wpływają dodatkowo na dynamizm akcji: nie brakuje tu spektakularnych bitew, jak i trzymających w napięciu pojedynków (również charakterologicznych), niespodziewanych sojuszów, intryg i zdrad, osadzonych w starannie i gruntownie zarysowanym kontekście historyczno ? geograficznym. I to właśnie realia powieści są najbardziej porywającym i dopracowanym jej aspektem. Zwraca uwagę imponujące przygotowanie merytoryczne autora przekładające się na niezwykle wierne, a zarazem oszałamiające tak rozmachem, jak i bogactwem szczegółów, odzwierciedlenie realiów tamtych czasów. Językowa stylizacja czy to w przypadku wypowiedzi bohaterów, czy to opisów świata przedstawionego, w połączeniu z jakże wyraziście wykreowanymi sylwetkami ludzi Północy (zarówno pod względem wyglądu, jak i charakteru, mentalności) oraz zachwycający autentyzmem, fascynująco nakreślony świat nordyckich wierzeń, mitów, obyczajów i tradycji, wszystko to odpowiednio ze sobą splecione pozwala poczuć ducha i klimat epoki, niemalże przenosi w czasie wprost do świata wikingów. Bardzo łatwo dać się porwać lekturze, pozwolić oczarować fabule tak płynnie prowadzonej przez autora, jakby relacjonował bieżące wydarzenia, a nie przywoływał i (re)konstruował dawno minioną epokę. Coś niesamowitego.


Powieść Lewandowskiego jest fikcją literacką, choć wykorzystuje rzeczywiste wydarzenia, jak choćby najazdy wikingów na Półwysep Iberyjski czy dotarcie do wybrzeży Ameryki Północnej na pięć stuleci przed Krzysztofem Kolumbem. I to wykorzystuje w sposób absolutnie przebojowy; oparta na tych faktach fabuła nie tylko zachwyca rozmachem, ale jest też istną kopalnią doskonale udokumentowanej wiedzy o dawnych czasach, poza tym skrywa w sobie niekwestionowany potencjał, zwłaszcza, że autor pochwalić się może nie tylko doskonałym przygotowaniem merytorycznym, ale też wyobraźnią, pomysłowością oraz umiejętnością przekazania swojej wizji czytelnikowi w wyjątkowo przystępny sposób. "Wilcze dziedzictwo" to niezwykle udany początek serii; parafrazując Hitchcocka chciałoby się rzec, że autor rozpoczął od trzęsienia ziemi - oby kolejne tomy spełniły pokładane w nich nadzieje, bo poprzeczkę Lewandowski postawił naprawdę wysoko.


Karolina Małkiewicz

Komentarze

Ostatnie     recenzje

Nowości

FILM
KSIĄŻKA
MUZYKA
GRY

Konkursy

Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej niż inni? Tylko w naszym Newsletterze dowiesz się wszystkiego z pierwszej ręki!
ekspres do biura warszawa
automaty vendingowe

  • Artykuły
  • Wywiady
  • Inne

Urodzinowa impreza Gutek Film w barStudio!

25-lecie Gutek Film w barStudio już 7 grudnia. Za konsoletą Roman Gutek... »

Boskie Targi Bożonarodzeniowe

Zapraszamy na kolejne, 29. Targi Bożonarodzeniowe do Państwowego Muzeum... »

Dni Nagrody Lux

29 listopada – 1 grudnia zapraszamy miłośników kina na bezpłatne po... »

Nasze     Patronaty

Biega
    na blogach

McClellan Brian ? Jesienna Republika. Trylogia magów prochowych t.3
Trzeci i ostatni tom trylogii Magów prochowych doczekał się wreszcie swojej kolejki do czytania.  Po lekturze tomu drugiego zastanawiałam się, czy autor zdoła mnie
Królestwo Książek
Darmowe książki dla Blogerek! (i Blogerów)
Cześć! Wiem, że może to zabrzmieć jak kiczowata reklama, ale akcja z pewnością taka nie jest.Dzielę się wiadomością ze wszystkimi Blogerkami
Kobietnik
"Taki kot pomaluje każdy płot" - zwierzęcy bohaterowie podbijają nasze serca!:)
Sympatyczny zwierzak na okładce nie tylko fizjonomię ma uroczą - jest też istotką o złotym sercu, niezwykle empatyczną, pomysłową, działającą
Książkowa mania
BOOK TOUR: "Co mnie zmieniło na zawsze" - Amber Smith
Cześć, dziś kolejna książka, przeczytana w ramach Book Tour. Organizatorką jest autorka bloga "Wyznania uzależnionej od..książek"     Eden j
Mercy In Your eyes
Doodle Fusion: Planeta Bazgrołów
Stres to niestety nieodłączny element naszego życia. Towarzyszy nam niemal każdego dnia czy to w pracy, szkole, czy w domu. Można sobie z nim radzić na wiele ró
Elle Kennedy: Podbój
Autor: Elle KennedyTytuł: PodbójSeria: Off-Campus #3Stron: 448Wydawca: Zysk i S-kaBeztroska swoboda studencka powoli dobiega końca. Bohaterowie serii Off-Campus stopniowo docieraj
Zwiedzam wszechświat
Zapowiedzi marcowe [2017]
Luty minął jak z bicza strzelił, przyszła pora na marcowe zapowiedzi wydawnicze.Również i tym razem nie powala ilość nowości, które mnie w jaki
Redaktor na tropie
Mariusz Czubaj ?Martwe popołudnie?
Myślcie, a będzie Wam dane Żyjemy w czasach świętej trójcy. Ta trójca to media, biznes i polityka. Zacznę od sprostowania. I czepiania się. Choć
Kobietnik
"Tajemnicze kolorowanki" - kolorowanie i "wartości dodane";)
Pani naszej pierwszoklasistki stara się urozmaicać lekcje na wszelkie sposoby - wiadomo, że niesztampowe zadania przykuwają uwagę, wciągają, intrygują. Gdy zada
Angus Watson "Czas żelaza"
Zazwyczaj dzielę książki na trzy kategorie. Pierwszą stanowią dzieła, które przywracają czytelnikom wiarę w istnienie dobrej literatury. W szeregi drugie
Redaktor na tropie
Marcin Ciszewski ?Wiatr?
Nasza zima zła To miał być sylwester inny niż wszystkie, spędzony w surowych warunkach w schronisku na Kasprowym Wierchu, będącym mekką wszystkich szanują
Fascynacja książką
"Piąta pora roku" Nora K. Jemisin
Kiedy "Piąta pora roku" trafiła w moje ręce, od razu miałam ochotę ją przeczytać. W zależności od nastroju lubię sięgać po różne
Nałogowy Książkoholik
FELIETON: Wcale nas nie znacie!
źródłoPrzeglądając różnego rodzaju strony internetowe i czytając komentarze co poniektórych osób i nie ukrywajmy, że chodzi mi tu gł
Kobietnik
"Taki kot pomaluje każdy płot" - zwierzęcy bohaterowie podbijają nasze serca!:)
Sympatyczny zwierzak na okładce nie tylko fizjonomię ma uroczą - jest też istotką o złotym sercu, niezwykle empatyczną, pomysłową, działającą
Po drugiej stronie... książki
"Harry Potter i Kamień Filozoficzny", wersja ilustrowana
Dziś recenzja trochę nietypowa, bo zdjęciowa. Jestem pewna, że wielu z Was, tak jak i ja z niecierpliwością wyczekiwało tej daty: 21//22 października, premiera
Zwiedzam wszechświat
"Mnich"
Autor: Matthew Gregory LewisTytuł: "Mnich"Wydawnictwo: Vesper, 2016Ilość stron: 457Okładka: miękka ze skrzydełkamiW II połowie XVIII wieku ludzką wyobraźni
Przedpremierowo: Co mnie zmieniło na zawsze [patronat]
Agresja. Brutalność. Przemoc na tle seksualnym.  GWAŁT. Niewiele jest książek młodzieżowych, które  podejmowałyby się próby przedst
Fascynacja książką
"Brama piekieł" Bill Schutt, J.R. Finch
Rozpoczął się listopad. Miesiąc raczej smutny, szary, ponury. Mniej więcej taką atmosferę daje się wyczuć podczas lektury "Bramy piekieł", chociaż
Kobietnik
"Królestwo Liter" - takie pisanie jest miłe niesłychanie:)
O dziwo Starsza jest najpilniejszą uczennicą, mimo że jeszcze w przedszkolu deklarowała ze łzami w oczach: "Ja nie chcę do sioły, nigdy nie pójdę do sio&
Zostań najbogatszym Ojcem Chrzestnym - recenzja gry Kasa i Spluwy
Gry imprezowe goszczą u nas często. Bardzo cenimy sobie tytuły w których może zasiąść więcej niż  osób, gdyż mamy wielu znajomych l
facebook