Duzeka.pl

Katalog

Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

8.06.2017, 21:26
  • Autor Rosik Dominika
  • Wydawnictwo Zysk i S-ka
  • Język wydania polski
  • Język oryginału polski
  • Numer wydania I
  • Data premiery 2017-03-27

OCENA

Projekt Królowa
Osiem osób. Tajemniczy ogród zimowy. I eksperyment, którego nigdy nie zapomną...

Godzina 17.00. Emily budzi się w podziemiach szpitala psychiatrycznego. Poznaje siedem osób, których nigdy wcześniej nie spotkała. Nikt nie pamięta poprzedniej nocy. Telefony oraz komputery zostały zablokowane. Z każdą godziną sytuacja zaczyna się pogarszać. Pojawiają się kolejne niewiadome i dzieją się rzeczy, których nie da się logicznie wyjaśnić. Ktoś zmusza bohaterów do gry na śmierć i życie...

Prawda? Złudzenie? Żart? Efekt choroby psychicznej jednego z bohaterów? A może wszystkich? Jedno jest pewne. Uczestnicy eksperymentu muszą poddać się regułom gry, żeby znaleźć wyjście z obiektu. Zwłaszcza, gdy wychodzi na jaw, że każda z uwięzionych osób kłamie.

Wraz z bohaterami pozwól się wciągnąć w mroczne miejsce pełne sekretów, plątaniny wizji oraz niedoskonałej pamięci. Obserwuj, jak budzą się demony przeszłości, rodzi się miłość, przyjaźń, nienawiść oraz strach. I przede wszystkim odpowiedz na najważniejsze z pytań: Gdzie kończy się rzeczywistość, a zaczyna iluzja?


RECENZJA
Wspomnienia ciągle nam towarzyszą. Wszystko może je wywołać. Choćby były najgorsze, to i tak do nas powracają. Czasami wystarczy tylko jedna rzecz, innym razem wypowiedź - nie ważne co może przypomnieć nam jakiś wydarzenie z przeszłości, ono i tak znów nas zaatakuje. Wspomnienia dzielą się na dobre i złe - dobre to te, które sprawiają, że na naszej twarzy gości uśmiech i choć być może nasze serce wtedy znów zatapia się w smutku, to i tak towarzyszy mu wielka miłość, natomiast złe, to te, które ciągle nas niszczą, sprawiają, że nie możemy powstrzymać bólu, który do nas znów przyciągają. Czasami pragniemy zapomnieć o czymś, co zdarzyło się w przeszłości i wpłynęło na nas niesamowicie destrukcyjnie. Chcemy spokoju i bezpieczeństwa, których powracające wspomnienia nie gwarantują, a wręcz je zaburzają. Gdyby istniała tak możliwość, by wymazać to, co złe z naszej pamięci, czy bylibyście na to chętni? Powiem wam szczerze, że zastanawiałam się nieraz nad tym pytaniem i cały czas w moim umyśle kołacze tylko jedna odpowiedź - NIE. Choćby te wspomnienia były jak najgorsze, to przecież właśnie im zawdzięczam swoją siłę. Nie byłabym tą samą osobą, gdybym pozbyła się niektórych chwil ze swojej przeszłości... Zapraszam Was do zapoznania się z recenzją książki, która mnie niesamowicie zaskoczyła i zachwyciła. Nie spodziewałam się, że ktokolwiek potrafi napisać tak dobrze skonstruowany debiut literacki. Najwyraźniej byłam w błędzie, bo powieść Dominiki Rosik pt. ,,Projekt Królowa" to wciągająca, idealnie dopracowana, intrygująca historia, która skradła całkowicie moje serce i sprawiła, że CHCĘ WIĘCEJ!

"-Ty nie żartowałaś. Naprawdę się nie boisz.-Są dużo gorsze rzeczy niż ciemność - odpowiadam, kierując się w stronę daktylowca, który wydał mi się najrozsądniejszym wyborem. Układam się wygodnie na boku, prawą rękę wkładając pod głowę. - Wbrew pozorom to, co złe, nie przychodzi nocą, lecz rankiem. Wtedy, kiedy najmniej się tego spodziewasz."

Osiem osób. Tajemniczy ogród zimowy. I eksperyment, którego nigdy nie zapomną...
Godzina 17.00. Emily budzi się w podziemiach szpitala psychiatrycznego. Poznaje siedem osób, których nigdy wcześniej nie spotkała. Nikt nie pamięta poprzedniej nocy. Telefony oraz komputery zostały zablokowane. Z każdą godziną sytuacja zaczyna się pogarszać. Pojawiają się kolejne niewiadome i dzieją się rzeczy, których nie da się logicznie wyjaśnić. Ktoś zmusza bohaterów do gry na śmierć i życie...
Prawda? Złudzenie? Żart? Efekt choroby psychicznej jednego z bohaterów? A może wszystkich? Jedno jest pewne. Uczestnicy eksperymentu muszą poddać się regułom gry, żeby znaleźć wyjście z obiektu. Zwłaszcza gdy wychodzi na jaw, że każda z uwięzionych osób kłamie.
Wraz z bohaterami pozwól się wciągnąć w mroczne miejsce pełne sekretów, plątaniny wizji oraz niedoskonałej pamięci. Obserwuj, jak budzą się demony przeszłości, rodzi się miłość, przyjaźń, nienawiść oraz strach. I przede wszystkim odpowiedz na najważniejsze z pytań: Gdzie kończy się rzeczywistość, a zaczyna iluzja?

"-Jak ty to robisz, Jian? Jak dochodzisz do prawdy?- Czasami wystarczą gesty, spojrzenia, mowa ciała - odpowiada, zerkając na mnie z ukosa. - Ludzie najczęściej gubią słowa, bo żyją złudzeniem, że wyrażają one myśli człowieka. Nie potrafią słuchać, zadawać prawdziwych pytań. To jedna z najtrudniejszych umiejętności. Niektórzy uczą się jej przez całe życie, a inni umierają, nie zbliżywszy się do niej nawet na milimetr."

O godzinie 17:00 Emily budzi się w nieznanym sobie pomieszczeniu. Nie ma w nim drzwi, a okno jest tylko hologramem. Młoda kobieta nie pamięta nic z przeciągu paru dni. Po parunastu próbach w końcu udaje jej się wyjść z pomieszczenia, ale to dopiero początek niespodzianek. Okazuje się, że Emily wraz z siedmioma innymi osobami jest zamknięta w podziemiach szpitala psychiatrycznego i bierze udział w eksperymencie. Żadna z tych osób nie pamięta, jak dostała się do programu. Nie wiedzą, na czym polegają badania, ale jedno jest pewne - nie ma wyjścia...
Wkrótce eksperyment się rozpoczyna, a badani zostają zmuszeni do rozegrania zabójczej partii szachów, w których ich życie nie jest wcale bezpieczne. Osiem osób. Jedna gra. Tysiące niewiadomych. Czy uda im się wydostać z podziemi? Jaki jest cel eksperymentu? Co okaże się prawdą, a co kłamstwem? Dołączcie do badanych i zanurzcie się w partii, która może pozbawić was życia!

"-Życie to błędy i rozczarowania... - Jian urywa myśl, czule kładąc mi rękę na ramieniu. - Jesteśmy tylko niedoskonałymi elementami tego świata. Czy warto błądzić po omacku, skoro ktoś podaje nam dłoń?"

"Projekt Królowa" to opowieść, w której sen miesza się z rzeczywistością, a gracze balansują na granicy obłędu. Tajemniczy, intrygujący, pochłaniający debiut Dominiki Rosik, który sprawił, że moje serce co rusz się zatrzymywało, a oddech rwał. Dopracowany w każdym calu, świetnie skonstruowany, a przede wszystkim niezwykle wciągający - nie mogę doczekać się drugiego tomu, ponieważ zakończenie sprawia, że czytelnik natychmiast chce więcej! Opowiada o prawdziwym usposobieniu człowieka, który zmuszony jest w krytycznych chwilach, podejmować najtrudniejsze decyzje, o najgorszych stronach ludzkiego charakteru i obłędzie, w który powoli popadamy, gdy ktoś zabierze nam to, na czym tak naprawdę jedynie możemy polegać - na wspomnieniach. Nie spodziewałam się, że ta historia okaże się aż tak niezwykła. Długo myślałam nad zdaniem, które za chwilę przeczytacie, ale będzie szczere. "Projekt Królowa" to najlepsza debiutancka powieść, jaką kiedykolwiek czytałam. Polska autorka przebiła zagranicznych pisarzy, a poza tym okazała się od nich o wiele lepsza! Mam nadzieję, że autorka jak najszybciej napisze, a wydawnictwo wyda drugi tom, ponieważ ta książka na zawsze wgryza się w umysł i nie chce odpuścić.

"Cicho, bądź cicho, bo ktoś usłyszy. Idź na palcach, może nie zostawisz śladów. Nie krzycz, głupcze! Twoje przeznaczenie przyszło po ciebie."

Osoby badane w eksperymencie dyrektora Stone'a diametralnie się różnie. Łączy je jedno - podatność na hipnozę. Emily Hudson wydaje się niewinną, delikatną dziewczyną, która potrzebuje rycerza przed sobą, by przetrwać, ale kiedy się ją bliżej pozna, widać, że jest osobą, która nie pozwala, by ktokolwiek wpływał na jej decyzje. Młoda kobieta nie boi się praktycznie niczego. Wie, że strach w niczym jej nie pomoże, a jej strategiczny umysł może odegrać kluczową rolę w śmiercionośnej partii szachów. Alexander Wolf to zamknięty w sobie, wycofany, a zarazem bardzo pewny siebie mężczyzna, który potrafi obserwować ludzi i wyciągać dokładne wnioski na ich temat. Mężczyzna nie pozwala sobie na pokazywanie uczuć, które nim miotają, a chowa to za ciągłą maską obojętności, którą wkłada i odpowiednią dozą arogancji, która ma mu zapewnić spokój. Matthew Cole to optymistyczny, temperamentny, pełen energii mężczyzna, który uwielbia żyć na krawędzi. Skrywa wiele tajemnic, ale jego otwartość i chęć pomocy sprawiają, że każdy czuje się dobrze w jego towarzystwie. Kiedy Alexander i Matthew zostają zamknięci ze sobą w podziemiach szpitala psychiatrycznego, robi się gorąco, a serce Emily nie potrafi dokonać wyboru. Przybliżyłam wam tylko trzy postacie, które odgrywają kluczową rolę w tej powieści, ale inni również czekają na swoją kolej, by przekazać Wam swoją historię!

"Niektóre znajomości odciskają na twojej skórze ślad w żaden sposób niedający się zmyć. Są jak wypalone znamię przypominające o tym, jak słabym jesteś człowiekiem."

"Projekt Królowa" to misternie utkana, pełna zaskakujących tajemnic i zwrotów akcji wyprawa przez granice ludzkiego umysłu. Zachwyciła mnie od pierwszego rozdziału i sprawiła, że nie mogłam się od niej oderwać. Niesamowicie wciągająca, mroczna, intrygująca powieść, w której napięcie budowane jest powoli, aby doskonale wniknąć w umysł czytelnika i zaszczepić w nim nutkę niepokoju. Poznaj granicę między obłędem a rzeczywistością, która wcale nie jest taka, jak wydaje się na pierwszy rzut oka. Polecam!

Klaudia Aleksandra Grabowska

Komentarze

  • Artykuły
  • Wywiady
  • Inne

Urodzinowa impreza Gutek Film w barStudio!

25-lecie Gutek Film w barStudio już 7 grudnia. Za konsoletą Roman Gutek... »

Boskie Targi Bożonarodzeniowe

Zapraszamy na kolejne, 29. Targi Bożonarodzeniowe do Państwowego Muzeum... »

Dni Nagrody Lux

29 listopada – 1 grudnia zapraszamy miłośników kina na bezpłatne po... »

Nasze     Patronaty

Biega
    na blogach

McClellan Brian ? Jesienna Republika. Trylogia magów prochowych t.3
Trzeci i ostatni tom trylogii Magów prochowych doczekał się wreszcie swojej kolejki do czytania.  Po lekturze tomu drugiego zastanawiałam się, czy autor zdoła mnie
Królestwo Książek
Darmowe książki dla Blogerek! (i Blogerów)
Cześć! Wiem, że może to zabrzmieć jak kiczowata reklama, ale akcja z pewnością taka nie jest.Dzielę się wiadomością ze wszystkimi Blogerkami
Kobietnik
"Taki kot pomaluje każdy płot" - zwierzęcy bohaterowie podbijają nasze serca!:)
Sympatyczny zwierzak na okładce nie tylko fizjonomię ma uroczą - jest też istotką o złotym sercu, niezwykle empatyczną, pomysłową, działającą
Książkowa mania
BOOK TOUR: "Co mnie zmieniło na zawsze" - Amber Smith
Cześć, dziś kolejna książka, przeczytana w ramach Book Tour. Organizatorką jest autorka bloga "Wyznania uzależnionej od..książek"     Eden j
Mercy In Your eyes
Doodle Fusion: Planeta Bazgrołów
Stres to niestety nieodłączny element naszego życia. Towarzyszy nam niemal każdego dnia czy to w pracy, szkole, czy w domu. Można sobie z nim radzić na wiele ró
Elle Kennedy: Podbój
Autor: Elle KennedyTytuł: PodbójSeria: Off-Campus #3Stron: 448Wydawca: Zysk i S-kaBeztroska swoboda studencka powoli dobiega końca. Bohaterowie serii Off-Campus stopniowo docieraj
Zwiedzam wszechświat
Zapowiedzi marcowe [2017]
Luty minął jak z bicza strzelił, przyszła pora na marcowe zapowiedzi wydawnicze.Również i tym razem nie powala ilość nowości, które mnie w jaki
Redaktor na tropie
Mariusz Czubaj ?Martwe popołudnie?
Myślcie, a będzie Wam dane Żyjemy w czasach świętej trójcy. Ta trójca to media, biznes i polityka. Zacznę od sprostowania. I czepiania się. Choć
Kobietnik
"Tajemnicze kolorowanki" - kolorowanie i "wartości dodane";)
Pani naszej pierwszoklasistki stara się urozmaicać lekcje na wszelkie sposoby - wiadomo, że niesztampowe zadania przykuwają uwagę, wciągają, intrygują. Gdy zada
Angus Watson "Czas żelaza"
Zazwyczaj dzielę książki na trzy kategorie. Pierwszą stanowią dzieła, które przywracają czytelnikom wiarę w istnienie dobrej literatury. W szeregi drugie
Redaktor na tropie
Marcin Ciszewski ?Wiatr?
Nasza zima zła To miał być sylwester inny niż wszystkie, spędzony w surowych warunkach w schronisku na Kasprowym Wierchu, będącym mekką wszystkich szanują
Fascynacja książką
"Piąta pora roku" Nora K. Jemisin
Kiedy "Piąta pora roku" trafiła w moje ręce, od razu miałam ochotę ją przeczytać. W zależności od nastroju lubię sięgać po różne
Nałogowy Książkoholik
FELIETON: Wcale nas nie znacie!
źródłoPrzeglądając różnego rodzaju strony internetowe i czytając komentarze co poniektórych osób i nie ukrywajmy, że chodzi mi tu gł
Kobietnik
"Taki kot pomaluje każdy płot" - zwierzęcy bohaterowie podbijają nasze serca!:)
Sympatyczny zwierzak na okładce nie tylko fizjonomię ma uroczą - jest też istotką o złotym sercu, niezwykle empatyczną, pomysłową, działającą
Po drugiej stronie... książki
"Harry Potter i Kamień Filozoficzny", wersja ilustrowana
Dziś recenzja trochę nietypowa, bo zdjęciowa. Jestem pewna, że wielu z Was, tak jak i ja z niecierpliwością wyczekiwało tej daty: 21//22 października, premiera
Zwiedzam wszechświat
"Mnich"
Autor: Matthew Gregory LewisTytuł: "Mnich"Wydawnictwo: Vesper, 2016Ilość stron: 457Okładka: miękka ze skrzydełkamiW II połowie XVIII wieku ludzką wyobraźni
Przedpremierowo: Co mnie zmieniło na zawsze [patronat]
Agresja. Brutalność. Przemoc na tle seksualnym.  GWAŁT. Niewiele jest książek młodzieżowych, które  podejmowałyby się próby przedst
Fascynacja książką
"Brama piekieł" Bill Schutt, J.R. Finch
Rozpoczął się listopad. Miesiąc raczej smutny, szary, ponury. Mniej więcej taką atmosferę daje się wyczuć podczas lektury "Bramy piekieł", chociaż
Kobietnik
"Królestwo Liter" - takie pisanie jest miłe niesłychanie:)
O dziwo Starsza jest najpilniejszą uczennicą, mimo że jeszcze w przedszkolu deklarowała ze łzami w oczach: "Ja nie chcę do sioły, nigdy nie pójdę do sio&
Zostań najbogatszym Ojcem Chrzestnym - recenzja gry Kasa i Spluwy
Gry imprezowe goszczą u nas często. Bardzo cenimy sobie tytuły w których może zasiąść więcej niż  osób, gdyż mamy wielu znajomych l
facebook