Duzeka.pl

Katalog

Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

9.08.2017, 23:25
 • Autor Tchaikovsky Adrian
 • Tłumaczenie Rybski Jarosław
 • Wydawnictwo Rebis
 • Język wydania polski
 • Język oryginału angielski
 • Ilość stron 560
 • Numer wydania I
 • Data premiery 2017-07-04

OCENA

Dzieci czasu

Najlepsza powieść science fiction 2016. Nagroda Arthura C. Clarke'a.


Cywilizacja na skraju zagłady. Czy nową Ziemię odziedziczą ludzie?


Ostatni ludzie opuścili umierającą Ziemię, by desperacko poszukiwać wśród gwiazd nowego domu. Odkrywają prawdziwy skarb, pozostałość po dawnej eksploracji kosmosu: terraformowaną planetę, jakby wprost przygotowaną na ich przyjęcie.


Nowy Eden okazuje się jednak daleki od idyllicznej przystani dla ludzkości. Eksperymenty z czasów ziemskiego Starego Imperium stworzyły tam cywilizację, która dla ludzi jawi się niczym najgorszy koszmar. Szybko staje się jasne, że w nieuchronnym konflikcie może ocaleć tylko zwycięzca. Gra o przetrwanie będzie bezwzględna. Czy ludzie zasługują na to, by zostać spadkobiercami nowej Ziemi?RECENZJA
Dom Wydawniczy Rebis kolejny raz w tym roku raczy nas książką sci-fi. Wcześniej nie znałem innych dzieł powyższego autora, więc nie wiedziałem czego się spodziewać. Pierwsze strony zachęcają do zapoznania się również z jego dziesięcioksiągiem "Cienie Pojętnych", którymi może zainteresuję się w wolnej chwili.

Akcja tej powieści zaczyna się gdy nad nowo zterraformowaną planetą ziemska ekipa badawcza chce rozpocząć swój eksperyment polegający na zasiedleniu jej małpami, które pod wpływem specjalnie stworzonego nanowirusa przyśpieszającego rozwój i ewolucję, mają wyrosnąć na nową rozumną rasę.

Dla mnie pomysł nieco dziwny, bo po co wielkim kosztem tworzyć świeżą, zieloną  planetę i samemu jej nie zasiedlać? Trochę za drogie to wszystko na długotrwały eksperyment ewolucyjny. Ale w przyszłości najwyraźniej ludziom się jeszcze bardziej od dobrobytu przewróciło w głowach. W każdym razie tuż przed końcem projektu na stacji dochodzi do eksplozji spowodowanej przez fanatycznego zamachowca. Tylko szefowej projektu udaje się uciec w Kapsule Strażniczej, z którą nowa rasa miała się skontaktować, gdy osiągnie odpowiedni poziom rozwoju. Niestety moduł z małpami spala się w atmosferze, wiec rozpylony nanowirus teoretycznie nie ma na co oddziaływać.

Tymczasem na Ziemi wybucha globalna wojna która dziesiątkuje naszą populację. Zapada nuklearna zima a gdy po wiekach lody ustępują, przez skażenie planeta staje się niezdatna do życia. Zdesperowane resztki ludzkości pakują się na olbrzymie Statki-arki i ruszają na poszukiwanie planet, które zasiedlali ich przodkowie.

Powieść jest pisana dwutorowo. Z jednej strony śledzimy podróż i przygody załogi jednego ze statków - "Gligamesza", która szuka nowego domu, przesypiając większą część drogi w komorach stazy (jak w serii "Alien"). Dzięki temu może przetrwać 2 tysiące lat (!) podróży przez kosomos, na prymitywnych silnikach z odzysku. Na pierwszy plan wysuwa się Holsten Mason, który jest klasykiem - lingwistą i badaczem przeszłości "Starego Imperium" (tak potomkowie ludzi, którzy przetrwali apokalipsę, nazwali cywilizację sprzed globalnej wojny). Jest on w sumie outsaiderem, który często bezsilnie obserwuje poczynania swoich współzałogantów starszych stopniem, z którymi nie zawsze się zgadza. Charkter tego bohatera dość często spotykałem w innych dziełach sci-fi.

Drugą stronę historii stanowią pająki, który to gatunek rozwinął się dzięki nanowirusowi. Gdy zabrakło małp, nie przestał on działać, szukał nowego obiektu dla siebie i ostatecznie wpłyną właśnie na owady. Gdy "Gilgamesz" płynie przez milenia po niebie, my możemy śledzić jak rozwinęła się ta rasa pajęczaków, jak przezwyciężała trudności i ciągle parła naprzód. Nad nimi zaś stale orbitował przetrwalnik z dr Avraną Kern, szefową projektu "Wyniesienia". Jej osobowość połączyła się z maszynerią satelity, by gdy przyjdzie czas, móc się porozumieć z mieszkańcami stworzonego świata. Początkowo bardzo zabawnie było popatrzeć na zapatrzonego w siebie naukowca-biurokratę ("zwykły, wszechstronny geniusz") z kompleksem Boga. Uważa ona, że ma wielką misję odkrywania i zasiedlania nowych światów i przez to sama staje się wielka. A może odwrotnie - ona jest wielka z samej definicji, więc wszystko czego się podejmie, też jest wielkie? Niestety z racji zmiany gatunku, eksperyment znacznie się wydłużył, co niekorzystnie wpłynęło na jej osobowość, a skutki tego faktu odczuli z czasem inni bohaterowie.

Po lekturze wiem, że cała otoczka sci-fi, jest głównie maską za którą kryje się raczej rozprawka filozoficzna, niż powieść akcji. Sprawnie i miejscami ciekawie napisana, ale to nie było koniecznie to czego się spodziewałem. Teraz wiem, że autor jest zoologiem i dlatego tak skupił się  na tych owadach. Opisuje je jako niezwykle interesujące, ciekawe świata stworzenia, ale ten jeden raz cieszę się, że książka nie zawiera ilustracji z tymi wszystkimi szczękoczułkami, nogogłaszczkami, odwłokami, odnóżami i czterema parami oczu. I to mimo tego, że lubię Spider-Mana. Książka jest dedykowana Portii i to imię oraz parę innych (Bianca, Fabian, Viola) powtarza się w opisie kolejnych pokoleń pajęczych bohaterów na drodze rozwoju tej rasy. To szczególny rodzaj hołdu.

Są sceny w których nawet sporo się dzieje, ale są one głównie tłem, by pokazać i rozważać problemy takie jak odwieczny Kompleks Boga w człowieku. Uznajemy się za pana stworzenia i sami chcemy tworząc, myśląc, że jesteśmy doskonali niczym Bóg. Ale ponieważ wiadomo, że nie jesteśmy, nasze plany zazwyczaj nam nie wychodzą i często wybuchają w twarz. Miały być małpy, a wyrosły pająki. Miało być nowe otwarcie, wyszły prymitywne instynkty. I to krytyczne spojrzenie na ludzkość, która popełnia wciąż te same błędy, jest przeciwstawiane tak odmiennemu od nas, nowemu gatunkowi rozumnemu. Mimo, że on wywodzi się od łowców, które paraliżują swoją ofiarę, by rozpuścić jej wnętrzności i je wypić, są one wg Czajkowskiego lepsze od nas. Skrytykowano też patriarchat pokazując zalety matriarchatu. To nic, że to taka sama skrajność, tyle że z odwróconym wektorem. Pająki niby dobrowolnie przeszły do równouprawnienia, czego ludzie  nie potrafili zrobić. W tych opisach jest pewna doza humoru: powtarzające się imiona, wyjaśnienie skąd się wzięły memy, postępowanie samic z samcami, ale rażą i wybijają z rytmu porównania czysto ludzkie, jak paskarskie ceny czy Termopile. Czyli pisarz chce wejść w odnóża pająka, ale nie zawsze mu się to udaje bo wychodzi wciąż jego człowiecza natura. Albo nie zwracał na to uwagi, albo nie chciał wymyślać specjalnych pajęczych metafor i odniesień.

Nie chcę spoilerować całości, ale opis z tyłu książki jest mylący. Czytelnik szybko spodziewa się  konfrontacji tych dwóch światów przedstawionych, ale nie do końca go dostaje. Konstrukcja fabuły składa się z długiego początku i rozwinięcia, które zjadają dużo miejsca, przez co koniec jest krótki i wg mnie rozczarowujący. I to mimo 560 stron normalnej czcionki (a nie rozdmuchanej jak w Metro 2033). Poza tym nie podobało mi się to, że wydarzenia mają się dostosować do z góry założonej tezy, często wbrew logice. I pojawiają się proste pytania - przecież spokojnie można to było zrobić inaczej i nie znaleźli byśmy się w tych kłopotach. Ale o to autorowi chodziło. Jeśli ludzie by byli rozsądni, to nie pasowało by do obrazu zepsucia ludzkości do czego sprowadziło się przesłanie powieści. A rozwiązanie tego problemu, mnie kompletnie rozczarowało. Po wszystkim myślę sobie, że szkoda, że nie ma ciągu dalszego, w postaci drugiego tomu. Po chwili jednak nachodzi mnie refleksja, że autor i tak by pewnie wszystko przygiął do swojego punktu widzenia i kontynuacja pewnie też by mi się nie spodobała.

Książka jest wydana porządnie, w miękkiej okładce ze skrzydełkami, na papierze ekologicznym, za bardzo przystępną cenę, jak na 565 stron które sobie liczy. Znalazłem tylko jedną małą plamkę rozmazanego tuszu na jednej stronie w moim egzemplarzu. Poza tym ideał. Polecam ją osobom, które lubią przy lekturze sci-fi pomyśleć nad głębszymi rzeczami niz tylko kosmiczne bitwy, a także lubią owady. Innych zachęcam bardziej do "Ognia Krzyżowego", który też opisuje podobny problem, ale w dość odmienny sposób.

Piotr Konowałek

Komentarze

 • Artykuły
 • Wywiady
 • Inne

Urodzinowa impreza Gutek Film w barStudio!

25-lecie Gutek Film w barStudio już 7 grudnia. Za konsoletą Roman Gutek... »

Boskie Targi Bożonarodzeniowe

Zapraszamy na kolejne, 29. Targi Bożonarodzeniowe do Państwowego Muzeum... »

Dni Nagrody Lux

29 listopada – 1 grudnia zapraszamy miłośników kina na bezpłatne po... »

Nasze     Patronaty

Biega
    na blogach

McClellan Brian ? Jesienna Republika. Trylogia magów prochowych t.3
Trzeci i ostatni tom trylogii Magów prochowych doczekał się wreszcie swojej kolejki do czytania.  Po lekturze tomu drugiego zastanawiałam się, czy autor zdoła mnie
Królestwo Książek
Darmowe książki dla Blogerek! (i Blogerów)
Cześć! Wiem, że może to zabrzmieć jak kiczowata reklama, ale akcja z pewnością taka nie jest.Dzielę się wiadomością ze wszystkimi Blogerkami
Kobietnik
"Taki kot pomaluje każdy płot" - zwierzęcy bohaterowie podbijają nasze serca!:)
Sympatyczny zwierzak na okładce nie tylko fizjonomię ma uroczą - jest też istotką o złotym sercu, niezwykle empatyczną, pomysłową, działającą
Książkowa mania
BOOK TOUR: "Co mnie zmieniło na zawsze" - Amber Smith
Cześć, dziś kolejna książka, przeczytana w ramach Book Tour. Organizatorką jest autorka bloga "Wyznania uzależnionej od..książek"     Eden j
Mercy In Your eyes
Doodle Fusion: Planeta Bazgrołów
Stres to niestety nieodłączny element naszego życia. Towarzyszy nam niemal każdego dnia czy to w pracy, szkole, czy w domu. Można sobie z nim radzić na wiele ró
Elle Kennedy: Podbój
Autor: Elle KennedyTytuł: PodbójSeria: Off-Campus #3Stron: 448Wydawca: Zysk i S-kaBeztroska swoboda studencka powoli dobiega końca. Bohaterowie serii Off-Campus stopniowo docieraj
Zwiedzam wszechświat
Zapowiedzi marcowe [2017]
Luty minął jak z bicza strzelił, przyszła pora na marcowe zapowiedzi wydawnicze.Również i tym razem nie powala ilość nowości, które mnie w jaki
Redaktor na tropie
Mariusz Czubaj ?Martwe popołudnie?
Myślcie, a będzie Wam dane Żyjemy w czasach świętej trójcy. Ta trójca to media, biznes i polityka. Zacznę od sprostowania. I czepiania się. Choć
Kobietnik
"Tajemnicze kolorowanki" - kolorowanie i "wartości dodane";)
Pani naszej pierwszoklasistki stara się urozmaicać lekcje na wszelkie sposoby - wiadomo, że niesztampowe zadania przykuwają uwagę, wciągają, intrygują. Gdy zada
Angus Watson "Czas żelaza"
Zazwyczaj dzielę książki na trzy kategorie. Pierwszą stanowią dzieła, które przywracają czytelnikom wiarę w istnienie dobrej literatury. W szeregi drugie
Redaktor na tropie
Marcin Ciszewski ?Wiatr?
Nasza zima zła To miał być sylwester inny niż wszystkie, spędzony w surowych warunkach w schronisku na Kasprowym Wierchu, będącym mekką wszystkich szanują
Fascynacja książką
"Piąta pora roku" Nora K. Jemisin
Kiedy "Piąta pora roku" trafiła w moje ręce, od razu miałam ochotę ją przeczytać. W zależności od nastroju lubię sięgać po różne
Nałogowy Książkoholik
FELIETON: Wcale nas nie znacie!
źródłoPrzeglądając różnego rodzaju strony internetowe i czytając komentarze co poniektórych osób i nie ukrywajmy, że chodzi mi tu gł
Kobietnik
"Taki kot pomaluje każdy płot" - zwierzęcy bohaterowie podbijają nasze serca!:)
Sympatyczny zwierzak na okładce nie tylko fizjonomię ma uroczą - jest też istotką o złotym sercu, niezwykle empatyczną, pomysłową, działającą
Po drugiej stronie... książki
"Harry Potter i Kamień Filozoficzny", wersja ilustrowana
Dziś recenzja trochę nietypowa, bo zdjęciowa. Jestem pewna, że wielu z Was, tak jak i ja z niecierpliwością wyczekiwało tej daty: 21//22 października, premiera
Zwiedzam wszechświat
"Mnich"
Autor: Matthew Gregory LewisTytuł: "Mnich"Wydawnictwo: Vesper, 2016Ilość stron: 457Okładka: miękka ze skrzydełkamiW II połowie XVIII wieku ludzką wyobraźni
Przedpremierowo: Co mnie zmieniło na zawsze [patronat]
Agresja. Brutalność. Przemoc na tle seksualnym.  GWAŁT. Niewiele jest książek młodzieżowych, które  podejmowałyby się próby przedst
Fascynacja książką
"Brama piekieł" Bill Schutt, J.R. Finch
Rozpoczął się listopad. Miesiąc raczej smutny, szary, ponury. Mniej więcej taką atmosferę daje się wyczuć podczas lektury "Bramy piekieł", chociaż
Kobietnik
"Królestwo Liter" - takie pisanie jest miłe niesłychanie:)
O dziwo Starsza jest najpilniejszą uczennicą, mimo że jeszcze w przedszkolu deklarowała ze łzami w oczach: "Ja nie chcę do sioły, nigdy nie pójdę do sio&
Zostań najbogatszym Ojcem Chrzestnym - recenzja gry Kasa i Spluwy
Gry imprezowe goszczą u nas często. Bardzo cenimy sobie tytuły w których może zasiąść więcej niż  osób, gdyż mamy wielu znajomych l
facebook