Duzeka.pl

Katalog

Płyty A-Z

OPIS PRODUKTU

13.09.2012, 21:28
  • Wykonawca Various Artists
  • Dystrybutor EMI Music Poland
  • Data premiery 2012-08-13
  • Nośnik CD
  • Ilość nośników 1
  • Kompozytor Doyle Patrick
  • Data nagrania 2012

KUPUJ

OCENA

Merida Waleczna
W filmie "Merida Waleczna" (tytuł oryginalny "Brave") wytwórni Disney/Pixar, za sprawą kompozycji nominowanego do Oscara Patricka Doyle'a oraz piosenkom w wykonaniu Julie Fowlis oraz Birdy z zespołem Mumford & Sons, widzowie zostają przeniesieni do średniowiecznej Szkocji.
 
Magia i piękno dzikiej, szkockiej przyrody stanowią tło wydarzeń najnowszej produkcji przygodowej Studia Disney/Pixar, które zdążyło nas przyzwyczaić do najpięknej opowiadanych historii. Lecz autentycznie szkocki charakter filmowi nadaje muzyka, dzięki świeżemu i współczesnemu podejściu do partytury nominowanego do Oscara kompozytora - Patricka Doyle'a, a także dzięki dwóm oryginalnym utworom wykonanym przez  wielokrotnie nagradzaną wokalistkę muzyki szkockiej i celtyckiej - Julie Fowlis. Trzecią piosenką napisaną specjalnie do filmu jest utwór pod napisy końcowe. Wykonuje go brytyjska gwiazda Birdy wraz z folkowo-rockowym zespołem Mumford & Sons. Film "Merida Waleczna" wyreżyserowali Mark Andrews i Brenda Chapman, a wyprodukowała Katherine Sarafian.

Muzyka skomponowana do "Meridy Walecznej" wspiera opowiadaną przez nas historię i podkreśla dramatyczny charakter podróży tytułowej bohaterki,? mówi Andrews. Muzyka naprawdę nadaje ton temu filmowi, tchnie czasami, w których toczy się fabuła. Chcieliśmy uchwycić klimat pradawnej Szkocji, a muzyka naprawdę dodaje tutaj kolejną warstwę autentyczności.  

PARTYTURA
Urodzony w Szkocji Patrick Doyle jest zaledwie czwartym kompozytorem zaproszonym do współpracy przez Studio Disney/Pixar. Wykorzystał cały wachlarz szkockich instrumentów: kobzy, skrzypce solowe, celtyckie harfy, flety i bębny. W celu nadania partyturze współczesnego i świeżego klimatu zawarł w niej oryginalne elektroniczne dźwięki a także poddał obróbce elektronicznej dźwięk cymbałów. "Wykorzystałem wiele klasycznych szkockich rytmów tanecznych, jak reel, jig i strathspey,  które nie tylko służą akcji, ale nadają jej realizmu" - powiedział Doyle.
Szczególną radość sprawiło mi komponowanie razem z moim synem Patrickiem Neilem celtyckiego zaśpiewu "Noble Maiden Fair", który tak pięknie zaśpiewała  Emma (Thompson) i Peigi (Barker).

PIOSENKI
Dwa oryginalne utwory w wykonaniu Julie Fowlis, piosenkarki śpiewającej na co dzień repertuar szkocko-celtycki, to jedne z licznych atrakcji muzycznych tego filmu. Utwór "Touch the Sky" z muzyką Alexa Mandela i tekstem napisanym przez niego i reżysera filmu Marka Andrews, towarzyszy głównej bohaterce Meridzie, gdy radosna i wolna galopuje przez las, jak najdalej od zamku, w którym nie może naprawdę być sobą.  W dalszej części filmu można usłyszeć utwór "Into the Open Air" z muzyką i tekstem Mandela. Piosenka ilustruje doniosłą chwilę pomiędzy matką i córką. "Gdybyśmy wyobrazili sobie, jakim głosem śpiewałaby Merida, to na pewno byłby to czysty, piękny głos, w którym jest bezpośredniość i szczerość. Julie ma taki głos i jest fantastyczna", powiedziała producentka filmu Katherine Sarafian.

Fowlis dodaje: Wspaniale było dostać zaproszenie do nagrania piosenek do "Meridy Walecznej". Szczególnie, że śpiewam w imieniu porywczej głównej bohaterki - Meridy. Dużą przyjemnością, ale i wyzwaniem było nadanie aktorskiej interpretacji piosenkce, aby oddać charakter i uczucia Meridy w tym utworze.

Trzecią piosenką napisaną do filmu jest "Learn Me Right" w wykonaniu Birdy, której debiutancka płyta otrzymała status złotej w Wielkiej Brytanii i platynowej płyty w Europie. Piosenkę napisali, zaaranżowali wyprodukowali i wystąpili u boku Birdy członkowie brytyjskiej folkowo-rockowej formacji Mumford & Sons, nominowani do nagrody Grammy i gwiazdy tegorocznej edycji Open'er Festival. "To całkiem niezła zabawa, gdy tworzy się utwór do filmu, a nie na płytę" - powiedział Marcus Mumford. "Podobał nam się pomysł, że mieliśmy za sobą orkiestrę i że utwór zaśpiewa taka dziewczyna, jak Birdy" - "To było całkiem wyzwalające" dodała Birdy. "Uwielbiam ten utwór, bo opowiada historię, i mimo że jest w nim wiele emocji, to ma dość szybkie tempo i che się przy nim tańczyć. Właśnie dlatego to wszystko tak dobrze ze sobą współgra".

- "Learn Me Right" to niesamowity utwór - powiedziała Sarafian. - Za każdym razem, gdy go słucham mam dreszcze. Mumford & Sons stworzyli kawałek, który idealnie ilustruje napięcie w kulminacyjnym momencie filmu, podkreślając uczucia i lekcje, jakich udzieliły sobie nawzajem matka i  córka. Naprawdę odnaleźli moment prawdy w historii, którą staraliśmy się opowiedzieć i dzięki temu zakończenie wnosi ten film na nowy poziom.

Ścieżka dźwiękowa do filmu "Merida Waleczna" będzie dostępna we wszystkich sklepach muzycznych w Polsce od dnia 13 sierpnia  2012 roku.

W Polsce film promuje piosenka i teledysk "Kiedy nie śpią sny" Justyny Bojczuk, która widzom Disney Channel znana jest jako Beatka z serialu "Do dzwonka" oraz głos Izabelli z serialu "Fineasz i Ferb". Justynę można też oglądać w roli księżniczki Jasmin w spektaklu "Aladyn Jr" w ramach cyklu "Disney Teatr Młodych" w Teatrze Muzycznym ROMA w Warszawie .


RECENZJA
Patrick Doyle może i nie należy do światowej śmietanki kompozytorów. Może i nie zdobył tylu nagród co John Williams, Hans Zimmer czy James Newton Howard. Jednak napisał muzykę do całkiem przyzwoitych filmów ("Dziennik Bridget Jones", "Rozważna i Romantyczna", "Niania"). Teraz do tej kolekcji może dołożyć również angaż w produkcji Disney'Pixar "Merida Waleczna". Nie było mowy, aby muzyką do tego filmu zajął się nie kto inny jak Brytyjczyk z krwi i kości, do tego urodzony w Szkocji!

Wpływy z tamtej kultury jak najbardziej słychać na tym krążku. Tak naprawdę zdominowały całość i w dość jednoznaczny sposób sugerują inspirację do powstania zarówno filmu, jak i muzyki. Pierwsze skrzypce grają więc dudy, flety oraz trójkąty. Poza tym występuje tu szereg innych mniejszych instrumentów, które tworzą całość zapierającą dech w piersiach. Są to raczej utwory frywolne, pokazujące szczęśliwą część życia i wywyższające dobrą zabawę ponad uroczyste wieczerze. Nie brak jednak i momentów grozy, które jasno można przydzielić odpowiednim scenom w filmie.

W ten sposób przechodzimy do jednego ważnego argumentu, który niekoniecznie wychodzi na plus. Ta muzyka jest zbyt oczywista, aby dostarczać głębszych emocji. Jednak jako produkcja skierowana raczej do młodszego widza musiała przemycić typowe szkockie motywy oraz charakterystyczne dla danego nastroju dźwięki. Nie jest to krążek artystyczny, ale swoje zadanie spełnia i aż miło posłuchać tak radosnego, acz zróżnicowanego soundtracku. Utwory mocno obrazują każdą scenę z filmu, zresztą podobnie jak ścieżka dźwiękowa do "Gdzie Jest Nemo" czy "Ratatuj" - innych produkcji Pixara. Wytwórnia ta wyraźnei stawia na muzykę wyraźną, bez ukrywania emocji, a raczej ich uwypuklania.

Jednak całość otwiera nie dźwiękowa aranżacja, lecz trzy piosenki, w tym zdecydowanie najlepszy duet Birdy & Mumford And Sons. Brytyjska wokalistka pokazuje, że czuje się dobrze nie tylko w poważnych utworach z jej solowej płyty, ale też lekkich, folkowych kawałkach. Julie Fowlis zaś w dwóch pozostałych utworach spisuje się dość przeciętnie, choć nie da się odjąć jej utworom skoczności i skutecznego nawiązania do filmu.

"Merida Waleczna" jako film nie porywa, choć tworzy rzetelną animację, godną polecenia. Podobnie jest również ze ścieżką dźwiękową, która mimo iż doskonale opisuje filmowe ujęcia sama sprawdza się przeciętnie. Dużo przestojów, czasami zbyt nachalna, ale w ostatecznym rachunku miła dla ucha. Szkockie motywy były tu strzałem w dziesiątkę, a magiczne fragmenty owiały tajemniczością płytę jako całość. "Merida Waleczna" uruchomi wyobraźnię każdego dziecka i pokaże mu piękny świat opisany za pomocą niewiarygodnych nutek...
Marek Generowicz

FILM

Komentarze

Ostatnie     recenzje

Nowości

FILM
KSIĄŻKA
MUZYKA
GRY

Konkursy

Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej niż inni? Tylko w naszym Newsletterze dowiesz się wszystkiego z pierwszej ręki!
ekspres do biura warszawa
automaty vendingowe

  • Artykuły
  • Wywiady
  • Inne

Amal Clooney wreszcie jest w ciąży?

Zmiana kształtów żony George'a Clooneya może wskazywać na to, że na... »

Wyprasowana twarz Madonny na okładce

59-letnia Madonna mimo upływu czasu nie rezygnuje z wizerunku młodziutk... »

Oficjalna sesja laureatów Złotych Globów!

W niedzielny wieczór, w hotelu Beverly Hilton w Beverly Hills po raz 74.... »

Nasze     Patronaty

Następnym razem
Następnym razem to historia o sile pierwszej miłości, która nigdy nie daje o sobie zapomnieć.

Biega
    na blogach

McClellan Brian ? Jesienna Republika. Trylogia magów prochowych t.3
Trzeci i ostatni tom trylogii Magów prochowych doczekał się wreszcie swojej kolejki do czytania.  Po lekturze tomu drugiego zastanawiałam się, czy autor zdoła mnie
Królestwo Książek
Darmowe książki dla Blogerek! (i Blogerów)
Cześć! Wiem, że może to zabrzmieć jak kiczowata reklama, ale akcja z pewnością taka nie jest.Dzielę się wiadomością ze wszystkimi Blogerkami
Kobietnik
"Taki kot pomaluje każdy płot" - zwierzęcy bohaterowie podbijają nasze serca!:)
Sympatyczny zwierzak na okładce nie tylko fizjonomię ma uroczą - jest też istotką o złotym sercu, niezwykle empatyczną, pomysłową, działającą
Książkowa mania
BOOK TOUR: "Co mnie zmieniło na zawsze" - Amber Smith
Cześć, dziś kolejna książka, przeczytana w ramach Book Tour. Organizatorką jest autorka bloga "Wyznania uzależnionej od..książek"     Eden j
Mercy In Your eyes
Doodle Fusion: Planeta Bazgrołów
Stres to niestety nieodłączny element naszego życia. Towarzyszy nam niemal każdego dnia czy to w pracy, szkole, czy w domu. Można sobie z nim radzić na wiele ró
Elle Kennedy: Podbój
Autor: Elle KennedyTytuł: PodbójSeria: Off-Campus #3Stron: 448Wydawca: Zysk i S-kaBeztroska swoboda studencka powoli dobiega końca. Bohaterowie serii Off-Campus stopniowo docieraj
Zwiedzam wszechświat
Zapowiedzi marcowe [2017]
Luty minął jak z bicza strzelił, przyszła pora na marcowe zapowiedzi wydawnicze.Również i tym razem nie powala ilość nowości, które mnie w jaki
Redaktor na tropie
Mariusz Czubaj ?Martwe popołudnie?
Myślcie, a będzie Wam dane Żyjemy w czasach świętej trójcy. Ta trójca to media, biznes i polityka. Zacznę od sprostowania. I czepiania się. Choć
Kobietnik
"Tajemnicze kolorowanki" - kolorowanie i "wartości dodane";)
Pani naszej pierwszoklasistki stara się urozmaicać lekcje na wszelkie sposoby - wiadomo, że niesztampowe zadania przykuwają uwagę, wciągają, intrygują. Gdy zada
Angus Watson "Czas żelaza"
Zazwyczaj dzielę książki na trzy kategorie. Pierwszą stanowią dzieła, które przywracają czytelnikom wiarę w istnienie dobrej literatury. W szeregi drugie
Redaktor na tropie
Marcin Ciszewski ?Wiatr?
Nasza zima zła To miał być sylwester inny niż wszystkie, spędzony w surowych warunkach w schronisku na Kasprowym Wierchu, będącym mekką wszystkich szanują
Fascynacja książką
"Piąta pora roku" Nora K. Jemisin
Kiedy "Piąta pora roku" trafiła w moje ręce, od razu miałam ochotę ją przeczytać. W zależności od nastroju lubię sięgać po różne
Nałogowy Książkoholik
FELIETON: Wcale nas nie znacie!
źródłoPrzeglądając różnego rodzaju strony internetowe i czytając komentarze co poniektórych osób i nie ukrywajmy, że chodzi mi tu gł
Kobietnik
"Taki kot pomaluje każdy płot" - zwierzęcy bohaterowie podbijają nasze serca!:)
Sympatyczny zwierzak na okładce nie tylko fizjonomię ma uroczą - jest też istotką o złotym sercu, niezwykle empatyczną, pomysłową, działającą
Po drugiej stronie... książki
"Harry Potter i Kamień Filozoficzny", wersja ilustrowana
Dziś recenzja trochę nietypowa, bo zdjęciowa. Jestem pewna, że wielu z Was, tak jak i ja z niecierpliwością wyczekiwało tej daty: 21//22 października, premiera
Zwiedzam wszechświat
"Mnich"
Autor: Matthew Gregory LewisTytuł: "Mnich"Wydawnictwo: Vesper, 2016Ilość stron: 457Okładka: miękka ze skrzydełkamiW II połowie XVIII wieku ludzką wyobraźni
Przedpremierowo: Co mnie zmieniło na zawsze [patronat]
Agresja. Brutalność. Przemoc na tle seksualnym.  GWAŁT. Niewiele jest książek młodzieżowych, które  podejmowałyby się próby przedst
Fascynacja książką
"Brama piekieł" Bill Schutt, J.R. Finch
Rozpoczął się listopad. Miesiąc raczej smutny, szary, ponury. Mniej więcej taką atmosferę daje się wyczuć podczas lektury "Bramy piekieł", chociaż
Kobietnik
"Królestwo Liter" - takie pisanie jest miłe niesłychanie:)
O dziwo Starsza jest najpilniejszą uczennicą, mimo że jeszcze w przedszkolu deklarowała ze łzami w oczach: "Ja nie chcę do sioły, nigdy nie pójdę do sio&
Zostań najbogatszym Ojcem Chrzestnym - recenzja gry Kasa i Spluwy
Gry imprezowe goszczą u nas często. Bardzo cenimy sobie tytuły w których może zasiąść więcej niż  osób, gdyż mamy wielu znajomych l
facebook