Duzeka.pl

Katalog

Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

20.09.2021, 15:44
 • Autor Charlotte Brontë
 • Tłumaczenie Teresa Świderska
 • Tytuł oryginalny Jane Eyre
 • Wydawnictwo MG
 • Wydanie I
 • Data wydania 2021-06-30
 • Kategoria literatura piękna obca
 • ISBN 9788377797068
 • Liczba stron 608

OCENA

Dziwne losy Jane Eyre
Najsłynniejsza powieść Charlotte Brontë, która przyniosła jej międzynarodową sławę.

Historia młodej dziewczyny, która po stracie obojga rodziców,  trafia do domu brata swojej matki. Nie potrafi jednak obudzić uczuć u ciotki, która - gdy tylko nadarza się okazja - pozbywa się dziewczynki, wysyłając ją do szkoły dla sierot, słynącej z surowego rygoru. Jane jednak udaje się przeżyć, zdobywa wykształcenie i wreszcie znajduje pracę jako guwernantka, w domu Edwarda Rochestera, samotnie wychowującego przysposobioną córkę. Wydawałoby się, że tu wreszcie znajdzie prawdziwe szczęście. Jednak los upomni się o zadośćuczynienie za winy z przeszłości jej ukochanego pana. Jane nocą ucieka szukać swojej własnej drogi...

Jane Eyre to powieść, o której wnet po jej opublikowaniu gazety angielskie pisały codziennie, do tego - niemal w samych superlatywach, a taki publiczny zachwyt nie zdarza się często. Książka Charlotte Brontë porwała tłumy i nadal pozostaje powieścią kultową. W czym tkwi jej fenomen? Wydaje się, że w wierności samemu życiu. Bez względu na epokę samotność, tęsknota i cierpienie są zawsze te same i zawsze tak samo przeżywane. Zwłaszcza jeśli jest to samotność wśród ludzi, tęsknota za zwykłym ciepłem drugiego człowieka i cierpienie wynikające z odtrącenia przez innych. Czy działo się to dawno temu, czy działo się wczoraj - trauma odrzucenia pozostaje ta sama, a lekcja miłości do odrobienia. Jane Eyre ukazała tę drogę nie tylko jako możliwą do przezwyciężenia, ale pewną, przykładem własnej osoby ręcząc, że sprawiedliwość istnieje, a cierpienie zostaje wynagrodzone.


RECENZJA
Liryczna, urokliwa, ponadczasowa powieść o życiowych trudach pewnej młodej kobiety, od dziecka osamotnionej, pełnej ognistej iskry i walecznej, która mimo wszelkich przeciwności, przerażających i onieśmielających zdarzeń, z lwią odwagą walczy o swoją wolność. Jane Eyre, proszę państwa, Jane Eyre. Skromna, ale równie buntownicza. Uległa, ale znająca swoją wartość. Wzorowa panna z iskrą w oku i walecznym sercem. Klasyka literatury, powieść, którą każdy powinien przeczytać choć raz w życiu. Dzieło niezrównanej Charlotte Brontë, powstałe w XIX wieku, ale poruszające jakże wiele ważnych tematów. "Dziwne losy Jane Eyre? zachwycają i wywołują wiele emocji od pierwszego rozdziału, gdy czytelnik może przyjrzeć się samotnemu, okrutnemu dzieciństwu małej sierotki, a kończąc na ostatnim fragmencie, pokazującym piękne, niezależne serce młodej kobiety, odnajdującej swoje miejsce na świecie.

Jane po śmierci rodziców trafia do domu ciotki, której mąż nakazał zająć się po swojej śmierci, malutką siostrzenicą. Dziewczynka nie ma niczego. Rodzina, pod której dachem żyje, nie chce mieć z nią nic wspólnego. Osamotnione dziecko szybko zostaje wysłane do kościelnego ośrodka mającego uczynić z niej młodą damę, uległą, nieulegającą namiętnościom, pracowitą. Szkoła znana jest z dużego rygoru wprowadzonego przez mężczyznę, który nie ma żadnych ciepłych uczuć do wychowanków. Wydawać by się mogło, że ten ośrodek będzie piekłem na ziemi, ale to właśnie tam Jane odnajduje swoją siłę i zdobywa umiejętności, które wykorzysta w dalszym życiu.

Jane Eyre pozostaje w ośrodku przez kilka lat. Zdobywa odpowiednie wykształcenie. Awansuje na nauczycielkę, ale życie w zamkniętej przestrzeni, pod kloszem, nie jest dla niej. Odnajdując w sobie odwagę, młoda dziewczyna zaczyna szukać nowej pracy i w ten sposób ląduje w Thornfield, majątku ekscentrycznego Edwarda Rochestera, nauczając jego podopieczną Adelkę.

W tym miejscu Jane Eyre po raz pierwszy od dawna ulega emocjom. Samotność. Pragnienie wolności. Pierwsza miłość. Życie młodej kobiety zmienia się diametralnie, gdy zaczyna czuć coś więcej do pana domu, a gdy okazuje się, że on sam żywi do niej pewne uczucia, wszystko zaczyna się rozpadać.

Thornfield to miejsce pełne tajemnic, które przynoszą tylko ból i cierpienie. Dawne sekrety krążą po korytarzach, domagając się uwagi. Jane staje przed trudnym wyborem. Wyborem pomiędzy miłością a własną niezależnością. Nikt jej nie pomoże. Jane Eyre nie ma nikogo. Jedynym, co zawsze jej towarzyszyło, jest poczucie wolności. Jak potoczą się losy tej dzielnej młodej kobiety? Czy odnajdzie w końcu to, czego tak bardzo pragnie?

"Dziwne losy Jane Eyre? to powieść, w której nie sposób się nie zakochać. Poznając główną bohaterkę, nie potrafiłam przestać przeżywać z nią momentów w jej jakże osobliwym życiu. Od samego początku, gdy zobaczyłam jej hart ducha w obliczu starszej, nieprzyjaznej ciotki, sprawującej nad nią opiekę po śmierci rodziców, wiedziałam, że Jane zostanie jedną z tych bohaterek, które zyskają, po wsze czasy, miejsce w moim sercu. Autorka stworzyła nieszablonową, niezwykle piękną opowieść, która od dawien dawna zdobywa uznanie coraz to nowych czytelników. Cieszę się, że w końcu miałam okazję poznać twórczość Charlotte Brontë, ponieważ teraz już wiem, że nie pozostanę tylko na tej jednej historii. Czeka mnie jeszcze tak wiele wspaniałych historii do odkrycia.

Mimo mojego zachwytu nad powieścią czytałam ją długo i robiłam dłuższe przerwy. Czasami, ze względu na ciągnące się w nieskończoność rozdziały, musiałam odłożyć książkę na bok i wrócić do niej kolejnego dnia. Innym razem, nie potrafiłam się oderwać i czym prędzej pragnęłam poznać kolejne zdarzenia mające miejsce w życiu Jane. Czuję, że te przerwy pomogły mi głębiej zrozumieć sens całej powieści i rozkoszować się historią tej dzielnej młodej kobiety, a nie po prostu przeczytać i zapomnieć. Nie ukrywam, że niekiedy opisy zaczynały mnie męczyć. Należę do osób bardziej ceniących sobie dialogi, ale muszę przyznać, że w opisywaniu przez autorkę wykreowanego świata, jest pewien urok. Losy Jane Eyre same w sobie są niezwykłe. Przypadkowe spotkania, walka o wolność i niezależność, odkrywcza miłość to wszystko, co dodało magii tej książce.

Dzieje Jane Eyre rozgrywają się w przestrzeni kilku lat, co powoduje występowanie bardzo dużej liczby postaci. Przedstawiając wam bohaterów, skupię się na tych, którzy najbardziej zapadli mi w pamięci. Oczywiście, Jane, zajmuje pierwsze miejsce. Uwielbiam kryjący się w niej zapał, który pod wpływem znaczących wydarzeń, eksploduje i pokazuje siłę kryjącą się w tej młodej, doświadczonej przez życie, kobiecie, która najbardziej w swym życiu ceni wolność. Biorąc pod uwagę, że poznajemy główną bohaterkę w wieku dziecięcym, wspaniałym doświadczeniem jej obserwowanie jej dorastania, odkrywania samej siebie, ulegania emocjom i staczanych bitew o własną niezależność. Jane Eyre to postać, która ulega namiętnościom, a jednocześnie wykazuje się niezrównaną samokontrolą. Kolejnym bohaterem, który zdobył moje serce, jest pan Rochester, temperamentny, uparty mężczyzna w sile wieku, o niezrównanym umyśle, który nie raz zaskoczyć mnie swoimi spostrzeżeniami. Rozbudowanie jego historii, ukazanie szalejących emocji i pragnień uczyniło go niezwykle rzeczywistym i ludzkim. St, John to postać, której historia jest prosta, a jednak intrygująca. Młody, pewny siebie mężczyzna, o despotycznych cechach charakteru, ale jednocześnie pełen dobroci i przekonany o powierzonej mu przez Boga misji, przyciągnął moją uwagę od pierwszego pojawienia się w książce. Postacią, która zasługuje na uwagę, jest przyjaciółka Jane z ośrodka, umierająca dziewczyna, która mimo bólu, patrzy z radością na świat. Helena. Bohaterka, która pojawiła się na krótko w całej historii, ale o której nie sposób zapomnieć. Charlotte Brontë stworzyła bohaterów ze świetnie skonstruowanymi profilami psychologicznymi. Rozbudowując historię Jane, coraz bardziej pozwalała na wczucie się w położenie postaci, co nadało im znaczenia.

"Dziwne losy Jane Eyre? to świetnie wykreowana powieść o bogatej fabule, w której występują niezapomniane charaktery. To książka, którą powinien przeczytać każdy. Klasyk w literaturze pięknej. Niezwykły. Zachwycający. Zajmujący. Charlotte Brontë stworzyła powieść ponadczasową, poruszającą i urokliwą. Uważam, że "Dziwne losy Jane Eyre? to historia dla każdego. Nie brakuje w niej emocji, osobliwych wydarzeń i pięknego rozwoju bohaterów. Polecam!

Klaudia Aleksandra Grabowska

Komentarze

 • Artykuły
 • Wywiady
 • Inne

Urodzinowa impreza Gutek Film w barStudio!

25-lecie Gutek Film w barStudio już 7 grudnia. Za konsoletą Roman Gutek... »

Boskie Targi Bożonarodzeniowe

Zapraszamy na kolejne, 29. Targi Bożonarodzeniowe do Państwowego Muzeum... »

Dni Nagrody Lux

29 listopada – 1 grudnia zapraszamy miłośników kina na bezpłatne po... »

Nasze     Patronaty

Biega
    na blogach

McClellan Brian ? Jesienna Republika. Trylogia magów prochowych t.3
Trzeci i ostatni tom trylogii Magów prochowych doczekał się wreszcie swojej kolejki do czytania.  Po lekturze tomu drugiego zastanawiałam się, czy autor zdoła mnie
Królestwo Książek
Darmowe książki dla Blogerek! (i Blogerów)
Cześć! Wiem, że może to zabrzmieć jak kiczowata reklama, ale akcja z pewnością taka nie jest.Dzielę się wiadomością ze wszystkimi Blogerkami
Kobietnik
"Taki kot pomaluje każdy płot" - zwierzęcy bohaterowie podbijają nasze serca!:)
Sympatyczny zwierzak na okładce nie tylko fizjonomię ma uroczą - jest też istotką o złotym sercu, niezwykle empatyczną, pomysłową, działającą
Książkowa mania
BOOK TOUR: "Co mnie zmieniło na zawsze" - Amber Smith
Cześć, dziś kolejna książka, przeczytana w ramach Book Tour. Organizatorką jest autorka bloga "Wyznania uzależnionej od..książek"     Eden j
Mercy In Your eyes
Doodle Fusion: Planeta Bazgrołów
Stres to niestety nieodłączny element naszego życia. Towarzyszy nam niemal każdego dnia czy to w pracy, szkole, czy w domu. Można sobie z nim radzić na wiele ró
Elle Kennedy: Podbój
Autor: Elle KennedyTytuł: PodbójSeria: Off-Campus #3Stron: 448Wydawca: Zysk i S-kaBeztroska swoboda studencka powoli dobiega końca. Bohaterowie serii Off-Campus stopniowo docieraj
Zwiedzam wszechświat
Zapowiedzi marcowe [2017]
Luty minął jak z bicza strzelił, przyszła pora na marcowe zapowiedzi wydawnicze.Również i tym razem nie powala ilość nowości, które mnie w jaki
Redaktor na tropie
Mariusz Czubaj ?Martwe popołudnie?
Myślcie, a będzie Wam dane Żyjemy w czasach świętej trójcy. Ta trójca to media, biznes i polityka. Zacznę od sprostowania. I czepiania się. Choć
Kobietnik
"Tajemnicze kolorowanki" - kolorowanie i "wartości dodane";)
Pani naszej pierwszoklasistki stara się urozmaicać lekcje na wszelkie sposoby - wiadomo, że niesztampowe zadania przykuwają uwagę, wciągają, intrygują. Gdy zada
Angus Watson "Czas żelaza"
Zazwyczaj dzielę książki na trzy kategorie. Pierwszą stanowią dzieła, które przywracają czytelnikom wiarę w istnienie dobrej literatury. W szeregi drugie
Redaktor na tropie
Marcin Ciszewski ?Wiatr?
Nasza zima zła To miał być sylwester inny niż wszystkie, spędzony w surowych warunkach w schronisku na Kasprowym Wierchu, będącym mekką wszystkich szanują
Fascynacja książką
"Piąta pora roku" Nora K. Jemisin
Kiedy "Piąta pora roku" trafiła w moje ręce, od razu miałam ochotę ją przeczytać. W zależności od nastroju lubię sięgać po różne
Nałogowy Książkoholik
FELIETON: Wcale nas nie znacie!
źródłoPrzeglądając różnego rodzaju strony internetowe i czytając komentarze co poniektórych osób i nie ukrywajmy, że chodzi mi tu gł
Kobietnik
"Taki kot pomaluje każdy płot" - zwierzęcy bohaterowie podbijają nasze serca!:)
Sympatyczny zwierzak na okładce nie tylko fizjonomię ma uroczą - jest też istotką o złotym sercu, niezwykle empatyczną, pomysłową, działającą
Po drugiej stronie... książki
"Harry Potter i Kamień Filozoficzny", wersja ilustrowana
Dziś recenzja trochę nietypowa, bo zdjęciowa. Jestem pewna, że wielu z Was, tak jak i ja z niecierpliwością wyczekiwało tej daty: 21//22 października, premiera
Zwiedzam wszechświat
"Mnich"
Autor: Matthew Gregory LewisTytuł: "Mnich"Wydawnictwo: Vesper, 2016Ilość stron: 457Okładka: miękka ze skrzydełkamiW II połowie XVIII wieku ludzką wyobraźni
Przedpremierowo: Co mnie zmieniło na zawsze [patronat]
Agresja. Brutalność. Przemoc na tle seksualnym.  GWAŁT. Niewiele jest książek młodzieżowych, które  podejmowałyby się próby przedst
Fascynacja książką
"Brama piekieł" Bill Schutt, J.R. Finch
Rozpoczął się listopad. Miesiąc raczej smutny, szary, ponury. Mniej więcej taką atmosferę daje się wyczuć podczas lektury "Bramy piekieł", chociaż
Kobietnik
"Królestwo Liter" - takie pisanie jest miłe niesłychanie:)
O dziwo Starsza jest najpilniejszą uczennicą, mimo że jeszcze w przedszkolu deklarowała ze łzami w oczach: "Ja nie chcę do sioły, nigdy nie pójdę do sio&
Zostań najbogatszym Ojcem Chrzestnym - recenzja gry Kasa i Spluwy
Gry imprezowe goszczą u nas często. Bardzo cenimy sobie tytuły w których może zasiąść więcej niż  osób, gdyż mamy wielu znajomych l
facebook