Duzeka.pl

Katalog

Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

5.10.2021, 23:00
  • Autor Adel Vivien Rasell
  • Wydawnictwo PUBLIKATE
  • Wydanie II poprawione
  • Data wydania 2021-09-24
  • Kategoria Biografia, wspomnienia
  • ISBN 978-83-961782-0-6
  • Liczba stron 482

OCENA

Kuriozum życia. Dopóki walczysz, masz szansę wygrać
Niesłychane, z jaką łatwością miliony ludzi każdego dnia idą na ustępstwa z samymi sobą. Oby tylko nie wyjść z własnej strefy komfortu, zachować jak najdłużej status quo, ?jakoś? bez większych turbulencji przetrwać to życie, by u jego kresu podzielić los milionów sobie podobnych. Zanadto nie czuć, za dużo nie myśleć, nie rzucać się w wir nieprzewidzianego.

Doświadczanie nowego jest wyzwaniem, stąpaniem po kruchym lodzie, podejmowaniem ryzyka, które raz się opłaci, a kolejnych dziesięć razy przyniesie rozczarowanie, żal i rozgoryczenie. Doświadczenie jest jednak podstawą rozwoju człowieka i... sednem życia , głównej bohaterki tej biograficznej książki, której problemy i tragedie są na wskroś ludzkie, a jednocześnie tak obce wielu zwykłym śmiertelnikom.

Ta niewysoka blondynka odważyła się dokonywać przełomowych zmian w swoim życiu, które niektórym mogą wydać się szalone, niezrozumiałe, szokujące, a może nawet godne potępienia.

Prostytutka, więźniarka, kobieta pobita, zgwałcona, upokorzona, oszukana, stale poszukująca rodzinnego ciepła, bezdomna, głodująca, zagubiona, samotna? ale i inteligentna businesswoman, opływająca w luksusy, ambitna, konsekwentnie dążąca do celu, nie tracąca nadziei, silna, niezłomna, niepokorna, kochająca i kochana, bezgranicznie oddana własnym dzieciom.

Jej historia to gra przeciwieństw, miażdżących upadków i niewiarygodnych wzlotów, dzięki którym znalazła się w miejscu, w którym obecnie jest.

Zanim Czytelniku postanowisz wymierzyć oskarżycielski palec w stronę głównej bohaterki, jako pierwszy rzucić kamieniem, zadaj sobie jedno pytanie: Czy nie warto się jednak odważyć...?
RECENZJA
Najlepsza książka to taka, która wzbudza emocje podczas lektury i długo po niej. Historia, która zostaje w głowie, nie daje się zapomnieć, o której mówi się dalej. Zdecydowanie właśnie do takich powieści należy pierwszy tom Kuriozum życia "Dopóki walczysz, masz szansę wygrać". Często nie zgadzałam się z wyborami autorki podczas lektury, niektórych nie rozumiałam, inne uważałam za błędne, ale cały czas z niecierpliwością czytałam, żeby przekonać się jakimi ścieżkami potoczy się życie bohaterki i dokąd zaprowadzą ją wybory, jakich dokonuje. Teraz chciałabym przybliżyć Wam ten tytuł, a być może sami zechcecie przyjrzeć mu się bliżej.

Autorka snuje historię o swoim życiu, wspominając lata dzieciństwa, ale bardziej skupiając się na niezwykle barwnych latach 90. i dwutysięcznych, kiedy jej życie dokonywało wielu niezwykłych zwrotów, a ona znajdowała się w sytuacjach często niebezpiecznych, ale również odnajdywała piękno dnia codziennego. Czasem przez przypadek, a czasem przez własne wybory bohaterka spadała na samo dno, aby podnieść się i żyć na szczytach. Wśród wydarzeń z życia znajdzie się bezdomność, prostytucja, więzienie, trudne związki, a z drugiej strony wielkie biznesy i szalona miłość. W tym wszystkim przebija szczerość pisarki, która sprawia, że historia jest niezwykle prawdziwa i uderzająca w czytelnika.

Adel Vivien Rasell to pseudonim artystyczny, który pisarka stworzyła na potrzeby książki, a tak naprawdę nazywa się Katarzyna Czudowska i pochodzi z podwarszawskiego Wołomina. Pierwszy tom biografii, której podjęła się napisać, opisuje kilkadziesiąt lat jej życia i można by nim obdarować kilka innych osób. Zwroty życiowe są u bohaterki bardzo raptowne, często jej życie zmienia się diametralnie w jednej chwili.

Od pierwszych stron z książki bije brak ciepła rodzinnego, którego bohaterka poszukuje przez całe późniejsze życie. Wiele wyborów, które później dokonuje, wiąże się z tymi wczesnodziecięcymi wspomnieniami. Bohaterka bardzo szybko dorasta, wchodząc w świat dorosłych i ich problemy. Jej stosunek do cielesności od początku jest dość luźny, a relacje z mężczyznami zmuszają do trudnych wyborów jeszcze w czasach nastoletnich. Przez całe życie jest konsekwentna w decyzjach, które podejmuje i choć nie raz okazują się one błędne, to nigdy się z nich nie wycofuje, choć nie raz świadomość konsekwencji w jakimś stopniu jest jej znana.

Podczas lektury bardzo wyraźnie wyłania się obraz lat 90., początku demokracji w Polsce i wszystkich konsekwencji, które się z tym okresem wiążą. Od środka możemy poznać życie mafijne, niezwykle brutalny czas prostytucji, bezdomności bohaterki i jej wyborów związanych z poszukiwaniem nowego miejsca do życia. Autorka nie ukrywa żadnego z trudnych aspektów tamtych czasów, a czytelnik podczas lektury ma możliwość poznać najbardziej brutalne chwile jej życia.

Wybory, których bohaterka dokonuje we wczesnej młodości, można z pewnością tłumaczyć nieznajomością życia, młodością właśnie, która kieruje się własną logiką i nie słucha starszych, bardziej doświadczonych. Późniejsze życie autorki zdecydowanie odbiega od tych trudnych lat, sama wspomina, że niektóre spotkania można przyrównać do dobrze znanych pięknych romantycznych historii filmowych. Choć można powiedzieć w tym momencie "i żyli długo i szczęśliwie" to w tym wypadku zdecydowanie to dopiero koniec początku i wiele jeszcze wyborów przed pisarką, wielokrotnie zostaje postawiona przed kwestiami, które mogą zaważyć na jej przyszłości.

Na kartach powieści wyraźnie czuć brak wsparcia ze strony najbliższej rodziny. Brak miłości i bezwarunkowego wsparcia, które powoduje, że dzieci zawsze mają do kogo zwrócić się w razie niepowodzeń lub problemów. Tutaj autorka przez większość czasu jest sama i chyba to też powoduje niektóre kierunki, które wybiera.

Przez te kilkadziesiąt lat autora spotyka na swojej drodze bardzo różnych ludzi, niektórych naprawdę znanych albo w Polsce, albo w niektórych jej kręgach. Nielicznych z nich wymienia z nazwiska, częściej jednak wspomina tylko o osobie, która bardzo często jest niezwykle łatwa do zidentyfikowania, a którą poznaje w niezbyt chwalebnej chwili swojego życia.

Lektura tej książki wywołała we mnie całą lawinę emocji. Czasami z zapartym tchem czytałam o wydarzeniach, w którym przyszło uczestniczyć pisarce. Zdarzały się jednak i takie momenty, kiedy nie rozumiałam pewnych wyborów, których dokonywała, a które były z gruntu złe. Niektóre można wytłumaczyć młodością i butą. Również w późniejszym życiu nie zawsze rozumiałam, skąd taki pomysł na dalsze życie. Z pewnością prowadzę bardziej zachowawczy tryb życia, autorka stawia wszystko na jedną kartę i nie raz przychodzi jej za to zapłacić.

Dawno nie czytałam historii, która byłaby podobna do przeżyć autorki. Można powiedzieć, że to opowieść jedyna w swoim rodzaju. "Dopóki walczysz, masz szansę wygrać" to dopiero pierwszy tom z życia autorki, która jest niezwykle barwna, bardzo różnorodna i która wywołuje burzę emocji. Warto sięgnąć po ten tytuł, na własnej skórze przekonać się jak autorka przeżywała swoje życie, a także zajrzeć wraz z nią do najgorszych dzielnic Warszawy i odkryć jej najgorsze tajemnice. Jak i również odkryć piękną historię miłosną i dalsze losy, które autorka dla siebie wybrała. Sama z wielką chęcią sięgnę po kolejny tom tej historii, która skończyła się w dość dramatycznym momencie.

Magdalena Barwińska,
http://www.ksiazkowewyliczanki.pl/

Komentarze

  • Artykuły
  • Wywiady
  • Inne

Urodzinowa impreza Gutek Film w barStudio!

25-lecie Gutek Film w barStudio już 7 grudnia. Za konsoletą Roman Gutek... »

Boskie Targi Bożonarodzeniowe

Zapraszamy na kolejne, 29. Targi Bożonarodzeniowe do Państwowego Muzeum... »

Dni Nagrody Lux

29 listopada – 1 grudnia zapraszamy miłośników kina na bezpłatne po... »

Nasze     Patronaty

Biega
    na blogach

McClellan Brian ? Jesienna Republika. Trylogia magów prochowych t.3
Trzeci i ostatni tom trylogii Magów prochowych doczekał się wreszcie swojej kolejki do czytania.  Po lekturze tomu drugiego zastanawiałam się, czy autor zdoła mnie
Królestwo Książek
Darmowe książki dla Blogerek! (i Blogerów)
Cześć! Wiem, że może to zabrzmieć jak kiczowata reklama, ale akcja z pewnością taka nie jest.Dzielę się wiadomością ze wszystkimi Blogerkami
Kobietnik
"Taki kot pomaluje każdy płot" - zwierzęcy bohaterowie podbijają nasze serca!:)
Sympatyczny zwierzak na okładce nie tylko fizjonomię ma uroczą - jest też istotką o złotym sercu, niezwykle empatyczną, pomysłową, działającą
Książkowa mania
BOOK TOUR: "Co mnie zmieniło na zawsze" - Amber Smith
Cześć, dziś kolejna książka, przeczytana w ramach Book Tour. Organizatorką jest autorka bloga "Wyznania uzależnionej od..książek"     Eden j
Mercy In Your eyes
Doodle Fusion: Planeta Bazgrołów
Stres to niestety nieodłączny element naszego życia. Towarzyszy nam niemal każdego dnia czy to w pracy, szkole, czy w domu. Można sobie z nim radzić na wiele ró
Elle Kennedy: Podbój
Autor: Elle KennedyTytuł: PodbójSeria: Off-Campus #3Stron: 448Wydawca: Zysk i S-kaBeztroska swoboda studencka powoli dobiega końca. Bohaterowie serii Off-Campus stopniowo docieraj
Zwiedzam wszechświat
Zapowiedzi marcowe [2017]
Luty minął jak z bicza strzelił, przyszła pora na marcowe zapowiedzi wydawnicze.Również i tym razem nie powala ilość nowości, które mnie w jaki
Redaktor na tropie
Mariusz Czubaj ?Martwe popołudnie?
Myślcie, a będzie Wam dane Żyjemy w czasach świętej trójcy. Ta trójca to media, biznes i polityka. Zacznę od sprostowania. I czepiania się. Choć
Kobietnik
"Tajemnicze kolorowanki" - kolorowanie i "wartości dodane";)
Pani naszej pierwszoklasistki stara się urozmaicać lekcje na wszelkie sposoby - wiadomo, że niesztampowe zadania przykuwają uwagę, wciągają, intrygują. Gdy zada
Angus Watson "Czas żelaza"
Zazwyczaj dzielę książki na trzy kategorie. Pierwszą stanowią dzieła, które przywracają czytelnikom wiarę w istnienie dobrej literatury. W szeregi drugie
Redaktor na tropie
Marcin Ciszewski ?Wiatr?
Nasza zima zła To miał być sylwester inny niż wszystkie, spędzony w surowych warunkach w schronisku na Kasprowym Wierchu, będącym mekką wszystkich szanują
Fascynacja książką
"Piąta pora roku" Nora K. Jemisin
Kiedy "Piąta pora roku" trafiła w moje ręce, od razu miałam ochotę ją przeczytać. W zależności od nastroju lubię sięgać po różne
Nałogowy Książkoholik
FELIETON: Wcale nas nie znacie!
źródłoPrzeglądając różnego rodzaju strony internetowe i czytając komentarze co poniektórych osób i nie ukrywajmy, że chodzi mi tu gł
Kobietnik
"Taki kot pomaluje każdy płot" - zwierzęcy bohaterowie podbijają nasze serca!:)
Sympatyczny zwierzak na okładce nie tylko fizjonomię ma uroczą - jest też istotką o złotym sercu, niezwykle empatyczną, pomysłową, działającą
Po drugiej stronie... książki
"Harry Potter i Kamień Filozoficzny", wersja ilustrowana
Dziś recenzja trochę nietypowa, bo zdjęciowa. Jestem pewna, że wielu z Was, tak jak i ja z niecierpliwością wyczekiwało tej daty: 21//22 października, premiera
Zwiedzam wszechświat
"Mnich"
Autor: Matthew Gregory LewisTytuł: "Mnich"Wydawnictwo: Vesper, 2016Ilość stron: 457Okładka: miękka ze skrzydełkamiW II połowie XVIII wieku ludzką wyobraźni
Przedpremierowo: Co mnie zmieniło na zawsze [patronat]
Agresja. Brutalność. Przemoc na tle seksualnym.  GWAŁT. Niewiele jest książek młodzieżowych, które  podejmowałyby się próby przedst
Fascynacja książką
"Brama piekieł" Bill Schutt, J.R. Finch
Rozpoczął się listopad. Miesiąc raczej smutny, szary, ponury. Mniej więcej taką atmosferę daje się wyczuć podczas lektury "Bramy piekieł", chociaż
Kobietnik
"Królestwo Liter" - takie pisanie jest miłe niesłychanie:)
O dziwo Starsza jest najpilniejszą uczennicą, mimo że jeszcze w przedszkolu deklarowała ze łzami w oczach: "Ja nie chcę do sioły, nigdy nie pójdę do sio&
Zostań najbogatszym Ojcem Chrzestnym - recenzja gry Kasa i Spluwy
Gry imprezowe goszczą u nas często. Bardzo cenimy sobie tytuły w których może zasiąść więcej niż  osób, gdyż mamy wielu znajomych l
facebook