Duzeka.pl

Katalog

Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

20.01.2023, 16:56
 • Autor Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin, Joanna Sokolińska
 • Tytuł Mów o mnie ono
 • Wydawnictwo W.A.B.
 • Wydanie pierwsze
 • Data wydania 2022-09-28
 • Kategoria reportaż
 • ISBN 9788328097971
 • Liczba stron 320

OCENA

Mów o mnie ono
Czy nasze dzieci robią nową rewolucję seksualną?

Nastolatki - czy to w Londynie, Utrechcie, Warszawie, czy Jeleniej Górze ? odrzucają binarny podział na płeć i przypisaną jej seksualność. Dostrzegają więcej możliwości, niż widzieli ich rodzice. Lawinowo wzrasta liczba młodych transpłciowych osób (w Wielkiej Brytanii o kilkaset procent w ciągu ostatnich dziesięciu lat). Rodzice wychowywali córkę, a ona jest chłopcem. Albo odwrotnie. Lub jest osobą niebinarną: ani w pełni chłopcem, ani w pełni dziewczynką. Może też być czasem chłopcem, czasem dziewczynką albo w ogóle osobą bez płci.

Nie każde z tych dzieci dąży do korekty płci, większość chce tylko móc wyrażać siebie - używając innego imienia, innych ciuchów, innych zaimków czy rodzajników. Ale tutaj dochodzi jeszcze uczuciowość i seksualność: bycie osobą homo-, hetero-, bi-, pan- lub aseksualną, panromantyczną, aromantyczną. Queerowe są zarówno nastolatki transpłciowe, jak i te identyfikujące się ze swoją płcią metrykalną. Co się zmieniło w Europie i obu Amerykach w dużych i małych miastach? Czy może tak było zawsze, ale dopiero w XXI wieku staliśmy się na tyle otwarci, by głośno o tym mówić? Razem z autorkami zastanawiają się nad tym transpłciowe nastolatki, ich rodzice i specjaliści.


RECENZJA
Pytanie, wokół którego obraca się cała książka, rzuca nam się w oczy już w podtytule: no właśnie, dlaczego współczesne dzieci szukają własnej płci? Jak to się dzieje, że obecnie coraz więcej nastolatków waha się, poszukuje, zamiast przyjąć płeć określoną przez lekarza przy urodzeniu i zaakceptować binarny podział płci (czyli chłopiec/dziewczynka, mężczyzna/kobieta)? Dlatego, że... to nie takie proste. I nie jest to bynajmniej "współczesny wymysł": po prostu teraz coraz głośniej - i bez wstydu - się o tym mówi. To zagadnienie omawiają w książce "Mów o mnie ono" Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin (dziennikarka) i Joanna Sokolińska (socjolożka, reporterka, mama niebinarnego dziecka).

Młodzi ludzie dostrzegają więcej możliwości, niż widzieli ich rodzice. Jeśli nie znasz jakiegoś określenia, nie masz słowa na to, co jest prawdą o tobie, będziesz milczał lub próbował to przekazać w nieudolny sposób. Może być jednak tak, że dowiesz się o istnieniu osób transpłciowych lub niebinarnych i nagle wszystko wskoczy na swoje miejsce. Chyba stąd ta mnogość określeń. Nazwy są tworzone dla potrzeby nazwania tego, co się czuje lub jak się prezentuje za pomocą ciuchów, fryzur i dodatków, żeby w końcu móc się opisać i zaistnieć w świadomości społeczeństwa. Trudno żyć w świecie, w którym ma się poczucie, że jest się "jedynym takim", "dziwnym", "obcym". Jeśli znajdzie się inne osoby, czujące i myślące tak jak my, jest już łatwiej. Stąd może się wydawać, że queerowe dzieciaki pojawiają się jak grzyby po deszczu. Dla większości ich problemy są wciąż nowe: korekta płci, neutralne rodzajniki, inne imiona i zaimki. Dlatego dobrze, że powstają takie książki jak "Mów o mnie ono", które wyjaśniają, porządkują, odpowiadają na pytania.

Nie wszystkie dzieci, które noszą tęczowe torby, a noszą je tysiące, są osobami LGBTQ+. Ale nikt w Polsce Dudy i Czarnka nie nosi takiej torby bez powodu. Oczywiście, część dzieciaków wybiera tęczę, bo wybrali ją inni. Bo jest popularna. Modna, przynajmniej w dużych miastach. Ale znaczna część traktuje ją jak opornik, grzeczny sposób na pokazanie "fuck off" władzy odczłowieczającej ich przyjaciół i znajomych. To sygnał tak jasny, jak tęczowe flagi wywieszane w oknach mieszkań, jak nakładki na zdjęcia profilowe na Facebooku. To prosty przekaz: nie słuchaj ich, bądź sobą. Przy mnie możesz.

"Mów o mnie ono" składa się z wypowiedzi osób queerowych i ich rodzin (najczęściej rodziców, bo przede wszystkim skupiamy się tu na nieheteronormatywnych dzieciach i młodzieży), a także specjalistów (psychoterapeutów_ek, seksuologów_żek, psychiatrów_ek), tęczowych aktywistów_ek i sojuszników_czek. Autorki zastanawiają się między innymi nad zmieniającym się językiem (co jest transfobiczne, a co nie?), wątpliwościami wobec tranzycji dzieci, zjawiskiem "terfów" czy rewolucją pokoleniową. Podpierają się przy tym badaniami, rzetelnymi artykułami - jednym słowem stawiają na wiedzę. Jeśli czegoś nie wiesz, nie znasz, możesz odczuwać lęk, a gdy nagle dowiesz się, że twoje dziecko jest niebinarne czy transpłciowe, to możesz mieć sto pytań w głowie i naturalną chęć zrozumienia, o co chodzi. Wtedy ta książka może być dobrym pierwszym źródłem informacji.

Autorki nie stawiają się w pozycji autorytetu, raczej pokazują, że same wiele się uczą od młodzieży queer, to jej często i obszernie oddając głos. Możemy więc poczytać m.in. wypowiedzi Marcelli, transpłciowej nastolatki, Franczeski i Charlie, osób niebinarnych, Kaia czy Róż, transpłciowych nastolatków oraz Olivera, transpłciowego mężczyzny. Dowiemy się więcej o trudnej drodze do odkrycia swojej tożsamości, dysforii (cierpieniu związanym z brakiem zgodności pomiędzy wyglądem ciała a odczuwaną płcią), przeszkodach w codziennym życiu, nietolerancji i przymusie pozywania własnych rodziców w sądzie (w przypadku osób transpłciowych chcących zmienić przypisaną im przy urodzeniu płeć w dokumentach). No ale też o nowoczesnej szkole i liberalnych nauczycielach, wspierających rodzicach i przyjaznych, wykwalifikowanych lekarzach i psychologach. Na co warto zwrócić uwagę, gdy poszukujemy specjalisty dla osoby transpłciowej lub niebinarnej?

Przede wszystkim upewnijmy się, że diagnosta_tka lub terapeuta_tka, w pracy opiera się na rzetelnej i najnowszej wiedzy psychologicznej i seksuologicznej - mówi Jerzy Bandel, psycholog, który zajmuje się diagnozą niezgodności płciowej u osób transpłciowych i niebinarnych na rzecz metrykalnego uzgodnienia płci i/lub podjęcia tranzycji medycznej. - Kwalifikacje są bardzo ważne: warto sprawdzić, czy wybrany specjalista posiada odpowiednie wykształcenie (np. studia podyplomowe z zakresu seksuologii klinicznej) oraz czy jest członkiem Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego (PTS) i pracuje zgodnie z jego zaleceniami, a także standardami WPATH, czyli Światowego Stowarzyszenia Specjalistów(-tek) na rzecz Zdrowia Osób Transpłciowych. Zgodnie z tymi zaleceniami kontakt z pacjentem_tką powinien odbywać się z poszanowaniem jego_jej tożsamości, z użyciem preferowanych zaimków i preferowanego imienia. W każdym większym mieście znajdą się certyfikowani seksuologowie kliniczni afiliowani przez PTS, którzy - jeśli sami nie podejmą się pracy - polecą znajome, zaufane osoby znające się na temacie. W przypadku diagnozy niezgodności płciowej złotym standardem jest diagnozowanie w zespole specjalistów z udziałem seksuologa klinicznego - warto zwrócić się do ośrodka, który właśnie tak pracuje. Diagnoza może wtedy potrwać dłużej, ale będzie wykonana rzetelnie i zgodnie z najlepszymi standardami.

Choć książka bazuje czasem na pewnych uproszczeniach (co mnie osobiście mocno irytowało, zwłaszcza na początku), może być dobrym pierwszym wyborem dla rodziców, których dziecko powie pewnego dnia: Mamo, tato, jestem transpłciowy. Mamo, jestem niebinarne, moje zaimki to "ono, jenu". Tato, nie nazywam się już xxx (dead name), moje imię to Maja. Znajdą tu oni podstawy do dalszych rozmów ze swoim dzieckiem.

Być może feminizm w ostatnich dziesięcioleciach zdołał wykonać połowę koniecznej roboty, czyli doprowadził do tego, że mówimy naszym córkom, że mogą wszystko, ale nie stworzyliśmy warunków, by to osiągnęły. Czyli pozwalamy, by marzyły i werbalizowały marzenia, ale nie doprowadziliśmy do pełnego równouprawnienia, które dawałoby im szanse na ich zrealizowanie.
Z kolei naszym synom, kiedy są mali, nie pozwalamy być, kimkolwiek chcą, programując ich do roli silnych, opanowanych. niepłaczących mężczyzn, a kiedy już zapomną o wymarzonym pluszaku jednorożcu, pozwalamy, żeby byli kierownikami i żeby to ich słuchano.

Karolina Sosnowska

Komentarze

 • Artykuły
 • Wywiady
 • Inne

3. edycja Warsaw Animation Film Festival

W dniach 27 sierpnia – 2 września odbędzie się 3. edycja Warsaw Anim... »

W Platige Image powstała animacja inspirowana wierszem Juliana Tuwima

„Do prostego człowieka”/”To Everyman” to poruszająca animacja b... »

Glastonbury Festivals ogłasza globalny, biletowany livestream!

Coldplay, Damon Albarn, HAIM, IDLES, Jorja Smith, Kano, Michael Kiwanuka,... »

Nasze     Patronaty

Biega
    na blogach

McClellan Brian ? Jesienna Republika. Trylogia magów prochowych t.3
Trzeci i ostatni tom trylogii Magów prochowych doczekał się wreszcie swojej kolejki do czytania.  Po lekturze tomu drugiego zastanawiałam się, czy autor zdoła mnie
Królestwo Książek
Darmowe książki dla Blogerek! (i Blogerów)
Cześć! Wiem, że może to zabrzmieć jak kiczowata reklama, ale akcja z pewnością taka nie jest.Dzielę się wiadomością ze wszystkimi Blogerkami
Kobietnik
"Taki kot pomaluje każdy płot" - zwierzęcy bohaterowie podbijają nasze serca!:)
Sympatyczny zwierzak na okładce nie tylko fizjonomię ma uroczą - jest też istotką o złotym sercu, niezwykle empatyczną, pomysłową, działającą
Książkowa mania
BOOK TOUR: "Co mnie zmieniło na zawsze" - Amber Smith
Cześć, dziś kolejna książka, przeczytana w ramach Book Tour. Organizatorką jest autorka bloga "Wyznania uzależnionej od..książek"     Eden j
Mercy In Your eyes
Doodle Fusion: Planeta Bazgrołów
Stres to niestety nieodłączny element naszego życia. Towarzyszy nam niemal każdego dnia czy to w pracy, szkole, czy w domu. Można sobie z nim radzić na wiele ró
Elle Kennedy: Podbój
Autor: Elle KennedyTytuł: PodbójSeria: Off-Campus #3Stron: 448Wydawca: Zysk i S-kaBeztroska swoboda studencka powoli dobiega końca. Bohaterowie serii Off-Campus stopniowo docieraj
Zwiedzam wszechświat
Zapowiedzi marcowe [2017]
Luty minął jak z bicza strzelił, przyszła pora na marcowe zapowiedzi wydawnicze.Również i tym razem nie powala ilość nowości, które mnie w jaki
Redaktor na tropie
Mariusz Czubaj ?Martwe popołudnie?
Myślcie, a będzie Wam dane Żyjemy w czasach świętej trójcy. Ta trójca to media, biznes i polityka. Zacznę od sprostowania. I czepiania się. Choć
Kobietnik
"Tajemnicze kolorowanki" - kolorowanie i "wartości dodane";)
Pani naszej pierwszoklasistki stara się urozmaicać lekcje na wszelkie sposoby - wiadomo, że niesztampowe zadania przykuwają uwagę, wciągają, intrygują. Gdy zada
Angus Watson "Czas żelaza"
Zazwyczaj dzielę książki na trzy kategorie. Pierwszą stanowią dzieła, które przywracają czytelnikom wiarę w istnienie dobrej literatury. W szeregi drugie
Redaktor na tropie
Marcin Ciszewski ?Wiatr?
Nasza zima zła To miał być sylwester inny niż wszystkie, spędzony w surowych warunkach w schronisku na Kasprowym Wierchu, będącym mekką wszystkich szanują
Fascynacja książką
"Piąta pora roku" Nora K. Jemisin
Kiedy "Piąta pora roku" trafiła w moje ręce, od razu miałam ochotę ją przeczytać. W zależności od nastroju lubię sięgać po różne
Nałogowy Książkoholik
FELIETON: Wcale nas nie znacie!
źródłoPrzeglądając różnego rodzaju strony internetowe i czytając komentarze co poniektórych osób i nie ukrywajmy, że chodzi mi tu gł
Kobietnik
"Taki kot pomaluje każdy płot" - zwierzęcy bohaterowie podbijają nasze serca!:)
Sympatyczny zwierzak na okładce nie tylko fizjonomię ma uroczą - jest też istotką o złotym sercu, niezwykle empatyczną, pomysłową, działającą
Po drugiej stronie... książki
"Harry Potter i Kamień Filozoficzny", wersja ilustrowana
Dziś recenzja trochę nietypowa, bo zdjęciowa. Jestem pewna, że wielu z Was, tak jak i ja z niecierpliwością wyczekiwało tej daty: 21//22 października, premiera
Zwiedzam wszechświat
"Mnich"
Autor: Matthew Gregory LewisTytuł: "Mnich"Wydawnictwo: Vesper, 2016Ilość stron: 457Okładka: miękka ze skrzydełkamiW II połowie XVIII wieku ludzką wyobraźni
Przedpremierowo: Co mnie zmieniło na zawsze [patronat]
Agresja. Brutalność. Przemoc na tle seksualnym.  GWAŁT. Niewiele jest książek młodzieżowych, które  podejmowałyby się próby przedst
Fascynacja książką
"Brama piekieł" Bill Schutt, J.R. Finch
Rozpoczął się listopad. Miesiąc raczej smutny, szary, ponury. Mniej więcej taką atmosferę daje się wyczuć podczas lektury "Bramy piekieł", chociaż
Kobietnik
"Królestwo Liter" - takie pisanie jest miłe niesłychanie:)
O dziwo Starsza jest najpilniejszą uczennicą, mimo że jeszcze w przedszkolu deklarowała ze łzami w oczach: "Ja nie chcę do sioły, nigdy nie pójdę do sio&
Zostań najbogatszym Ojcem Chrzestnym - recenzja gry Kasa i Spluwy
Gry imprezowe goszczą u nas często. Bardzo cenimy sobie tytuły w których może zasiąść więcej niż  osób, gdyż mamy wielu znajomych l
facebook