Fantastyczny Świat

eBuka 2012 - finałowa dzisiątka

Książki Warte Przeczytania

Medium Sweet Books

Kroniki Nomady

Force Books

Zaginiony Almanach

Kącik z Książką

Living Among The Books

Książki Moimi Oczami

Oczami Jenny

BOOKS-SILENCE

Książki Zbójeckie

Niebiańskie Pióro

Filmowe Refleksje

Papierowy Azyl

Druga edycja eBuki!

Tydzień dla Twojego bloga!

Marek Generowicz
Kącik z Książką
Krótko i na temat: w tym tygodniu swoją szansę otrzymał blog...
Kącik z Książką prowadzony przez charyzmatyczną Kasię J. Aż trudno uwierzyć, że blog ten nie świętował jeszcze rocznicy swego istnienia, a blogerka założyła go... uwaga... w grudniu tamtego roku! Od tej pory zgarnął niewyobrażalną ilość czytelników, obserwatorów i komentatorów w jednym. Jakby tego było mało autorka kontaktowała się z wieloma pisarzami, bierze udział w wyzwaniach czytelniczych i czyta ponad 100 książek rocznie. Ale o tym wszystkim w wywiadzie poniżej: 

Czytasz niemal wszystko, prawda? Jednak chyba masz swój ulubiony gatunek. Zdradzisz go czytelnikom? 
Staram się nie ograniczać do kilku wybranych gatunków książek i czytam niemalże wszystko, co wpadnie mi w ręce. Myślę, że z lektury niemal każdej powieści, która jest dobrze napisana, możemy wynieść coś pozytywnego, niezależnie od tego, czy to kryminał, powieść obyczajowa czy coś z tzw. literatury kobiecej. Nie ukrywam jednak, że moją największą pasją i miłością jest fantastyka. Można to łatwo zauważyć śledząc posty na moim blogu - zdecydowana większość opisanych na nim książek należy właśnie do tego gatunku.

Na swoim blogu umieszczasz...
Przede wszystkim moje opinie na temat przeczytanych książek i wrażenia, jakie na mnie wywarły, umownie nazywane recenzjami. Kilka tygodni temu rozpoczęłam nową inicjatywę - wywiady z autorami książek. Zawsze lubiłam czytać rozmowy z pisarzami, pod ich wpływem bardzo często patrzyłam na daną książkę w zupełnie nowy sposób. Stąd też narodził się pomysł, by samodzielnie przeprowadzić kilka wywiadów i zapytać o rzeczy, które mnie interesują. Ponadto, aby zachęcić osoby zaglądające na mojego bloga do częstszych odwiedzin i regularnego czytania postów, wprowadziłam w życie akcję "Czytelnik miesiąca", w której co miesiąc nagradzam jedną z pięciu osób, które pozostawiły największą liczbę komentarzy pod opublikowanymi postami. W lipcu dodatkowo postanowiłam nagrodzić autora komentarza, który mnie najbardziej oczaruje, rozśmieszy lub skłoni do refleksji.

Bierzesz także udział w przeróżnych "Wyzwaniach Czytelniczych". To cię motywuje?
Zdecydowanie tak. Dzięki różnego rodzaju wyzwaniom sięgam po książki, którym pewnie pozwoliłabym jeszcze poleżeć w spokoju na półce. Ostatnio jednak zrezygnowałam z kilku przedsięwzięć i skupiłam się jedynie na trzech, aby móc zająć się nimi solidniej. Z dużą przyjemnością biorę udział w projektach "Klub Jane Austen" oraz "Rozmawiajmy o książkach". W te wakacje planuję także skoncentrować się na realizacji wyzwania "Z półki". Polega ono na przeczytaniu książek, które już od pewnego czasu należą do mojego księgozbioru, ale do tej pory nie miałam czasu lub ochoty po nie sięgnąć.

Myślisz, że takie akcje są doskonałą możliwością promowania literatury i ogólnie czytania choćby wśród młodzieży?
Tak sądzę. Wystarczy spojrzeć na liczbę osób, które zgłaszają się do tego typu akcji. Choć zauważyłam niestety, że często taki czytelniczy zapał kończy się już po 2-3 książkach.

Możesz się także pochwalić paroma wywiadami, które przeprowadziłaś z autorami paru książek. Z kim korespondowałaś?
Tak jak wspomniałam już wcześniej, zawsze z przyjemnością czytałam wywiady z pisarzami. Podczas lektury powieści "Dotyk prawdy" nawiązałam kontakt mailowy z jej autorką, Antoinette van Heugten, która okazała się naprawdę wspaniałą, przesympatyczną osobą; wymieniłyśmy kilka maili, aż w końcu poprosiłam ją o udzielenie odpowiedzi na kilka pytań dla czytelników mojego bloga. Zgodziła się i od tego się zaczęło. Przeprowadziłam także wywiady z Dorotą Wieczorek, autorką powieści dla młodzieży "Dotyk mroku" i "Statek Magów", Mary Hooper, znaną w Polsce przede wszystkim dzięki książce 'Siostra' oraz Jurajem Červenákiem, słowackim pisarzem fantasy, autorem m.in. "Władcy wilków". Lada dzień na Kąciku z książką ukaże się także rozmowa z Wendy Webb, o której debiucie literackim, "Duchach przeszłości", niedawno pisałam. Właśnie dzisiaj otrzymałam od niej mailem odpowiedzi na pytania do wywiadu.

Dobrze się czujesz, stojąc po stronie tej "pytającej"? A może wolisz odpowiadać na pytania?
Szczerze mówiąc, obydwie formy sprawiają mi dużą przyjemność. Gdy jestem po stronie "pytającej", mam możliwość zdobycia informacji na tematy, które mnie interesują bądź intrygują. Kiedy z kolei odpowiadam na pytania, mogę pofolgować wrodzonemu gadulstwu bez zbędnego poczucia winy :)

Strasznie dużo postów umieszczasz na blogu miesięcznie. Średnio 25. Skąd bierzesz tyle czasu na blogowanie?
Bloga założyłam kilka miesięcy po narodzinach córeczki. Zamierzam wrócić do pracy zawodowej dopiero za rok i do tego czasu poświęcić się opiece nad dzieckiem oraz właśnie blogowaniu. Dzięki dobrej organizacji czasu oraz nieocenionej pomocy męża niemal codziennie znajduję chwilę, by opublikować coś nowego. Zdaję sobie sprawę, że powrót do pracy będzie oznaczał mniej czasu na tę aktywność, jednak zamierzam prowadzić tego bloga tak długo, jak tylko będzie to możliwe.

Myślisz, że powiedzenie "nie mam czasu" jest jedynie wymówką, czy naprawdę człowiek XXI wieku jest tak zabiegany?
Z roku na rok odnoszę wrażenie, że świat dookoła przyspiesza w zawrotnym tempie; wszyscy są zabiegani i nie mają na nic czasu. Uważam jednak, że w wielu przypadkach jest to jedynie kwestia zorganizowania się i ustalenia priorytetów. Skoro ktoś ma czas spędzać 2-3 godziny dziennie na portalach społecznościowych lub błąkając się bez celu po Internecie, niech nie narzeka, że nie ma kiedy przeczytać książki.

Czytasz w roku tyle, co niektórzy przez całe swoje życie. Kto namówił cię do czytania? A może to tak "samo przyszło"?
Książki towarzyszą mi odkąd tylko sięgam pamięcią. Największy wpływ na moją czytelniczą pasję miała zdecydowanie mama, która jest niemal takim samym molem książkowym, co ja i nie wyobraża sobie dnia bez przeczytania choćby kilku stron. To właśnie ona wprowadziła mnie w magiczny świat książek, w którym z wielką przyjemnością tkwię do tej pory.

Dzięki za wywiad!
Ja również dziękuję!

Autorka dba o każdy element własnego bloga, jak o dziecko. Poczynając od oryginalnego, acz prostego logo, kończąc na doborze kolorów i przejrzystości. Wszystko ma swoje miejsce i łatwo się w tym odnaleźć. Nie ma zbędnego szukania, a każda recenzja, a nawet post posiada swoje oznaczenie w etykietach. Trudno tu nie wspomnieć o dużej ilości wejść, jakie "Kącik z Książką" zebrał w ciągu tego półrocza. To coś oznacza, a chyba każdy z nas wie, co. Od redakcji Dużego Ka szkolna szóstka!

Z recenzji "Osaczonej" Tess Gerritsen:
"Jest to lekka lektura w sam raz na sobotnie popołudnie. Polecam przede wszystkim miłośniczkom książek, w których sensacja przeplata się z intrygą miłosną."

Z recenzji "Cmętarz Zwieżąt" Stephena Kinga:
"Stephen King nie bez przyczyny jest nazywany królem powieści grozy, a Cmętarz zwieżąt jest tego najlepszym dowodem."

Z recenzji "Duchy Przeszłości" Wendy Webb:
"Po tym, co zaserwowała nam autorka w trakcie powieści, spodziewałam się znacznie bardziej dramatycznego i mrocznego podsumowania tej historii."