Fantastyczny Świat

eBuka 2012 - finałowa dzisiątka

Książki Warte Przeczytania

Medium Sweet Books

Kroniki Nomady

Force Books

Zaginiony Almanach

Kącik z Książką

Living Among The Books

Książki Moimi Oczami

Oczami Jenny

BOOKS-SILENCE

Książki Zbójeckie

Niebiańskie Pióro

Filmowe Refleksje

Papierowy Azyl

Druga edycja eBuki!

Tydzień dla Twojego bloga!

Marek Generowicz
Książki Warte Przeczytania
Tym razem zapraszam w imieniu Anne18 na "Tydzień dla Bloga".
Jej blog, czyli Książki Warte Przeczytania to czytelnicze doznania autorki spisane jako recenzje oraz parę ciekawych blogowych akcji. A wszystko to upięte w ładną, kolorystyczną szatę, co emanuje entuzjazmem i radością.
Poniżej publikujemy wywiad z autorką. Zapraszamy serdecznie do lektury!

Starasz się pokazywać jednak literaturę niszową, taką, której nie znajdziemy w bestsellerach, prawda? Czy takie pozycje stawiają raczej na doznania uczuciowe czytelnika?
Tak to prawda . Takie pozycje niosą ze sobą przesłanie pozostawiają jakiś ślad . Zresztą często wspominam o tym w swoich recenzjach. Przeczytana książka według mnie musi wnieść coś nowego. Emocje też są istotne . Chwilę dreszczyku wzruszenia czy refleksji po lekturze . Do tego typu pozycji chętniej się wraca. Pokazuję jak Pan to ujął  literaturę niszową też po to aby nakłonić  do sięgnięcia po tego typu książki również osoby będące mniej więcej  w moim wieku . Często słyszy się opinie "To nie dla mnie nie rozumiem  takich rzeczy". A dlaczego? Ponieważ trzeba najpierw coś przeczytać aby potem móc obiektywnie  ocenić a nie odwrotnie.Pochopne opinie nie są wiarygodne.

A zdarzają się, że pokazują inne oblicze rozrywki? Że oprócz wybuchów, pościgów można się dobrze bawić przy ich lekturze?.
Zdarza się ale są to raczej wyjątki. Dobrze się bawić i miło spędzić czas można przy powieściach np. Nory Roberts, które też bardzo lubię. Tego typu literaturę czytam głównie w okresie wakacyjnym . Wtedy chyba każdy ma ochotę raczej na coś "lżejszego" .

Czym się kierujesz przy wyborze książki dla siebie?
Przede wszystkim zainteresowaniami. Nie podążam za czytelniczą modą. Cenię sobie książki, które nie pozwalają szybko o sobie zapomnieć. Rzadko sięgam po nowości chyba że są to egzemplarze recenzyjne, a te zawsze wybieram sama . Myślę , to co czytam zależy też od charakteru, wrażliwości, życiowych doświadczeń. Na każdym etapie potrzebuję innego typu literatury. Nie lubię fantastyki kryminałów ani romansów paranormalnych o wilkołakach i innych tego typu istotach.Czytam też poezje zbiory opowiadań czy klasykę. Jednak nie wszystkie książki doczekały się swoich recenzji. Oczywiście recenzuję dla wydawnictw ale tylko te książki które są zgodne z moim gustem czytelniczym. Nikt niczego mi nie narzuca ani nie namawia do zrecenzowania danej książki jeśli sama się na to nie zgadzam. Do przeczytania książki zachęcają mnie także wysokie oceny innych recenzentów niekoniecznie bloggerów.

Inspirują Cię czasami inni blogerzy? Zdarza się, że pod ich wpływem sięgasz po jakąś pozycję?.
Czasami to w tym przypadku bardzo dobre słowo. Nie zdarza się to często ale od czasu do czasu sięgam po utwory , które zyskują uznanie bloggerów. Ostatnio taką powieścią była " Nadzieja" Pani Katarzyny Michalak. Przeczytałam mnóstwo pozytywnych opinii aż w końcu sama zdecydowałam się ją zrecenzować. Dzięki blogowi poznałam twórczość jeszcze innej polskiej pisarki o , której wcześniej nie słyszałam. Jest to Pani Agnieszka Lingas - Łoniewska. W najbliższym czasie planuje opublikować notkę pod tytułem"Książki po, które sięgnęłam dzięki blogowi".

Piszesz raczej krótkie recenzje. Czy w nich zawierasz wszystkie swoje przemyślenia na temat danej książki?.
Spodziewałam się tego pytania. Moje recenzje są krótkie z kilku powodów. Teraz mam możliwość aby je wymienić. Po pierwsze wychodzę z założenia, że recenzja ma być nie streszczeniem powieści ale zachętą aby po dany tytuł sięgnąć.Dlatego pisząc staram się nie zdradzać za dużo fabuły tylko ogólnie ją nakreślić. Chcę też aby czytelnik mógł szybko zorientować się czy książka przypadnie mu do gustu. Po drugie nie toleruję tak zwanych laurek wychwalania książki tylko po to aby moja recenzja była dłuższa. Unikam utartych sformułowań , które czasem pojawiają się u innych bloggerów. Jeśli książka mi się nie podoba po prostu o tym pisze gdyż recenzje są moją własną szczerą opinią choć nie każdy może się z nią zgadzać. Szanuję rady i wskazówki innych osób są one bardzo cenne. Przechodząc do drugiej części pytania. Może nie zawsze zamieszczam w nich wszystkie swoje przemyślenia. Jednak na pewno zawieram w nich to co wydaje mi się być najistotniejsze i to co chcę na ich temat powiedzieć innym.

Twój blog nosi tytuł "Książki Warte Przeczytania". Co ostatnio jest "warte przeczytania"?
Hmm... trudno wybrać jedną konkretną pozycję.Jeśli chodzi o te najnowsze utwory to nie mam konkretnego typu. Jednak ostatnio duże wrażenie zrobiła na mnie powieść Donny Ford "Pasierbica". Polecam też książkę Szymona Hołowni "Ludzie na walizkach". Sama w moich czytelniczych planach mam też najnowsze dzieło Richarda Paul Evansa "Dotknąć nieba" oraz "Prawiek inne czasy" Olgi Tokarczuk.

Angażujesz się w wiele wyzwań czytelniczych. To "dopinguje" do większego czytania?
Początkowo podchodziłam to tego typu akcji trochę sceptycznie ale ostatecznie dałam się przekonać. Udział w wyzwaniach motywuje ale nie do tego by czytać więcej .(do tego raczej nie trzeba mnie namawiać). To okazja aby poznawać nowych autorów, zacząć czytać również więcej literatury skandynawskiej (fińska, szwedzka norweska duńska) lub azjatyckiej (Japonia Chiny) itd. Właśnie dlatego podejmuje różne wyzwania czytelnicze. Czy podołam? Czas pokaże. Zawsze jednak warto jest spróbować aby w przyszłości nie żałować.

Twój blog emanuje kolorytem. To sprawia, że strona jest przejrzysta i radosna. Długo dopieszczałaś jego wygląd? Jest to pracochłonne?
Szatę graficzną i wygląd bloga zmieniłam stosunkowo nie dawno. Wcześniej nie przywiązywałam do tego wagi. Teraz jest inaczej. Dopieszczanie bloga nie trwało długo. Pracowałam nad tym tylko kilkanaście minut. Oczywiście potem jeszcze zmieniłam kilka drobiazgów ale ogólnie nie było to zbyt pracochłonne. Efekt końcowy podoba się nie tylko czytelnikom bloga ale i mnie samej a to najważniejsze.

Dzięki za wywiad!
Ja również serdecznie dziękuję. Cieszę się że mój blog został dostrzeżony i doceniony. To dla mnie bardzo ważne wyróżnienie i motywacja do tego aby "moje miejsce w internecie" udoskonalać i tworzyć lepsze bardziej profesjonalne teksty.


Fragment recenzji "Weronika Postanawia Umrzeć" Paola Coelho:
"Brazylijski mistrz słowa bo tak bywa nazywany Paulo Coelho   pokazuje nam że Można mieć wiele powodów, aby umrzeć. Można znaleźć tylko jeden, aby nadal żyć..."

Fragment recenzji "Stolik Dla Dwojga" Nory Roberts:
"Autorka   potrafi po mistrzowsku opisać emocje i stan psychiczny bohaterów. Dzięki niej możemy nauczyć się inaczej mówić o   najpiękniejszym z uczuć."

Fragment recenzji "Na Ratunek" Nicolasa Sparksa:
"To powieści  pełne niespodziewanych zawirowań i zwrotów akcji nie zawsze  zakończone happy endem."