Duzeka.pl

Niedziela

27 Listopada 2022 r.  

KULTURA

WEGAŃSKIE POTRAWY NA NASZYM WIGILIJNYM STOLE

Wegańska wigilia Ludzie powoli zmieniają styl życia, kierują się innymi przyzwyczajeniami oraz sięgają po nowe z mniejszym lękiem. Bez względu czy to moda,

KSIĄŻKA

KONKURS: PAKIET INNYM RAZEM

NAGRODY KONKURSOWE:1 x pakiet Innym razemZADANIE KONKURSOWEOdpowiedz na pytanie: Który z tych trzech tytułów i dlaczeg...

FANTASTYCZNY FESTIWAL WYOBRAŹNI STARFEST 2022

4-6 listopada 2022 r., Lublin

KOLOROWE, NIETYPOWE MUZEUM SPOSOBEM NA JESIENNĄ CHANDRĘ

Przestrzeń tego nietypowego muzeum zlokalizowanego na powierzchni prawie 4000 mkw. prezentuje w zaskakujący sposób zjawiska związane z kolorami i światłem. Barwną przestrzeń tworzą

AKADEMIA MĄDREGO DZIECKA: NIESAMOWITY SPACER

LasKrótka, pięknie ilustrowana przez Emiri Hayash

KSIĄŻKA

BASIA I FRANEK

W publikacjach tych szczególnie mnie urzeka sposób, w jaki przedstawione są relacje między rodzeństwem. Franek jest z siostrą bardzo zżyty, darzy ją ogromnym zaufaniem i czerpie z niej przyk...

Artykuły

Wiadomości - książka
Marek Generowicz
Wyniki konkursu z serią "Jutro"
I już wszystko jasne... Konkurs trwający 9 dni został rozwiązany! Zgodnie z obietnicą, dzień po zakończeniu przyjmowania zgłoszeń ogłaszamy wyniki...
Jednakże najpierw trzeba wspomnieć, o co tak naprawdę graliście. Otóż główną   (i jedyną) nagrodą jest cała, dotychczas wydana, seria "Jutro"! Tak więc paczka dla zwycięzcy zawierać będzie 6. części tego bestsellerowego cyklu, a do kompletu zabraknie jednej, której premierę wydawnictwo zapowiedziało na wrzesień.

Dostaliśmy dużo zgłoszeń, krótsze, czasem trochę dłuższe, w których przewijało się wiele motywów. Przede wszystkim przeddzień wojny chcieliście zadbać o rodzinę, czasami spełnić swoje marzenia. Wśród wszystkich prac wybraliśmy trzy, które naszym zdaniem były najlepsze. Jednak tylko jedna z nich może dostać nagrodę.
Więc nie trzymajmy dłużej w napięciu...
A zwycięzcą jest...

Nikola Kurkowska!

Za oryginalną opowieść rodem z zagranicznych książek, że świetnymi spostrzeżeniami i błyskotliwym podejściem do tematu!
Gratulujemy serdecznie! Teraz zwyciężczynię prosimy o przesłanie danych na muzyka@duzeka.pl

Wszystkim pozostałym dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie! Zapraszamy na kolejne, bo takowe na pewno się ukażą ;)
Tymczasem możecie polubić facebookowy profil Dużego Ka i śledzić na bieżąco poczynania na portalu, jak i najnowsze newsy ze świata kultury!

A oto zwycięska praca:

- Bip, bip, bip?- brzmi sygnał przerwanego połączenia. Wiadomość była krótka. Rozmówca, którego nie potrafię określić powiedział tylko jedno słowo. Jutro. Hasło, które znałam od urodzenia. Słowo zwiastujące koniec świata, jakiego znamy. Jutrzejszy dzień będzie początkiem końca.
Odkładam słuchawkę i wybieram numer do pracy. Przykrywka, ale dała mi możliwość ćwiczenia się w użytkowaniu broni bez wzbudzania podejrzliwości.
- Komenda Policji, mówi funkcjonariusz Lia Twist, w czym mogę pomóc?
- To ja. Biorę urlop od dziś do końca tygodnia.
- Komendant Bray? - mówi zdziwiony głos.- Znów wybiera się pani w góry?
- Tak - odpowiadam miłym i cierpliwym głosem. ? Mój mąż właśnie ogłosił mi niespodziewany wyjazd.
- Oczywiście. - Słyszę przekładanie kartek.- Już notuję. Miłego wyjazdu.
- Dziękuję. Do widzenia. - Odkładam telefon, zanim zdąży odpowiedzieć. Człowieka, którego nazywam mężem właściwie nie znam. On również jest moją przykrywką, a ja jestem jego. Od zawsze żyliśmy w społeczeństwie, którego ciągłe problemy mogły doprowadzić do tylko jednej sytuacji. Do wojny. My zamierzamy w niej walczyć. Moje wyjazdy w góry, to przygotowanie się do sytuacji, gdy naprawdę będę musiała zniknąć.

"Przede wszystkim nie wzbudzać podejrzeń. Zachowywać się normalnie, jak zwykle". Instrukcje były jasne od samego początku. Nie okazywałam więc żadnych emocji. Ot kolejny wyjazd w góry, na kilkudniowe wędrówki. Wyjeżdżam tak często, że mój widok z wypchanym plecakiem nikogo nie dziwi. Przyzwyczaili się, że ich sąsiadka jest "sportsmenką" , która codziennie biega, zdrowo się odżywia, ćwiczy i jeździ przynajmniej raz w miesiącu w góry. Zazwyczaj w środku tygodnia.
Pakuję plecak. To co zawsze: zestaw ubrań w głębokich odcieniach zieleni, buty, jedzenie, kilka drobiazgów. Oczywiście mój rewolwer. Nie posiadam innej broni w domu. Ta mi przysługuje, jako pracownikowi policji. "Posiadanie przedmiotów, które są nieosiągalne dla zwykłego obywatela jest surowo zabronione."
Zasuwam zamek. Pakowałam się tak dużo razy, że weszło mi to w krew. Nigdy za dużo rzeczy, zawsze tyle, żeby wystarczyło. "Zbędny ciężar jest Twoim wrogiem." Ścielę łóżko i opróżniam lodówkę. Wyrzucam wszystko do śmieci, które zabiorę, gdy będę wychodzić. Rozglądam się po mieszkaniu dla pewności. Wiem, że wszystko wzięłam, ale chcę zapamiętać to miejsce. Nieduże mieszkanko, które przez ostatnie osiem lat nazywałam domem. "Przywiązywanie się do osób lub dóbr materialnych jest niebezpieczne." Moje spojrzenie jest więc przelotne.

Spoglądam na zegarek. Jest 8.15. Wzorowy czas. Szybko przebieram się w przygotowane ciuchy. David, mój mąż wraca o 9. Ma nocną zmianę. Potem musimy natychmiast wyruszyć. "Nigdy nie przekazuj wiadomości w inny sposób niż ustnie, chyba że jest to niemożliwe". Nie muszę do niego dzwonić, ponieważ niedługo będzie. Rozluźniam ramiona i wybieram numer do rodziców. Po kilku sygnałach odbiera ojciec.
- Córeczko znów gdzieś wyjeżdżasz? - Oczywiście wie, kto dzwoni tak wcześnie rano w roboczy dzień. Tylko rodzice w moim pokręconym życiu są prawdziwi. Nie są przykrywką, nie są złudzeniem. Są tylko moi.
- Tak tato. Jadę w góry z Davidem.- Mój głos brzmi radośnie. Cisza w słuchawce trwa kilkanaście sekund.
- Gdzie się wybieracie tym razem?
- Makarska.
- Przywieziesz kota?- pyta.
- Oczywiście, jak zawsze. - Kot to mój jedyny sposób, żeby móc ostatni raz zobaczyć rodziców. W regulaminie nie ma na ten temat słowa, ale oczywiście potępiono by mnie za to. Jednak luki dają mi pewną swobodę.
- W takim razie czekamy na ciebie. - Odkładam słuchawkę bez pożegna. Siadam na fotelu i sięgam po książkę. Nie daję sobie nawet chwili na błądzenie myśli. "Rozproszenie uwagi jest bardzo niebezpieczne, gdy zależy od tego Twoje życie".
Parę minut po 9 słyszę, jak David otwiera drzwi. Jedno spojrzenie na mnie i zastyga w przedpokoju.
- Jutro- wypowiadam to słowo, jak tchnienie. Bez słowa przechodzi obok mnie i zaczyna się pakować. O 9.30 jesteśmy gotowi do drogi. Ładujemy się do samochodu wraz z kotem i jedziemy do moich rodziców. Mieszkają poza miastem.
Gdy dojeżdżamy po ich dom, wysiadam  i bez pukania wchodzę do środka. Wdycham znajomy zapach. Ojciec już na mnie czeka. Wiedział, że będę równo o 10. Moje życie zawsze było poukładane, jak w zegarku. "Organizacja jest od teraz Twoim jedynym przyjacielem". Przytulam go, wiedząc, że prawdopodobnie ostatni raz. Przypuszczam, że on coś podejrzewa. Jednak nigdy o tym nie wspomniał. Słyszę, jak David wita się z moją matką. Nie widzi mnie w tym momencie. Gorączkowo walczę ze sobą, aż w końcu szepczę w ucho ojca:
- Spakujcie się i uciekajcie. Szybko. Jutro nie będzie tu bezpiecznie. - Spoglądam mu w oczy. Widzę w nich zrozumienie. - Nigdy tego nie powiedziałam. - Mówię z naciskiem. Jednocześnie odczuwam ulgę, że zdecydowałam się na ten krok i pogardę dla siebie, że to zrobiłam. Tego mnie nauczono. "Nigdy nie dziel się z NIKIM poufnymi informacjami. Narażasz nie tylko siebie, ale również innych."

Przytulam mamę, która weszła z Davidem do pokoju. Chwilę rozmawiamy, po czym mój mąż wyraźnie spogląda na zegarek. I tak już w pewnym stopniu naginamy zasady. Żegnam się z rodzicami i wracam do auta. Czeka nas wielogodzinna podróż. Układam się więc wygodnie i zapadam w sen. Jutro mogę już nie mieć takiej możliwości."


Komentarze

Ostatnie     recenzje

Nowości

FILM
KSIĄŻKA
MUZYKA
GRY

Konkursy

Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej niż inni? Tylko w naszym Newsletterze dowiesz się wszystkiego z pierwszej ręki!
ekspres do biura warszawa
automaty vendingowe

  • Artykuły
  • Wywiady
  • Inne

3. edycja Warsaw Animation Film Festival

W dniach 27 sierpnia – 2 września odbędzie się 3. edycja Warsaw Anim... »

W Platige Image powstała animacja inspirowana wierszem Juliana Tuwima

„Do prostego człowieka”/”To Everyman” to poruszająca animacja b... »

Glastonbury Festivals ogłasza globalny, biletowany livestream!

Coldplay, Damon Albarn, HAIM, IDLES, Jorja Smith, Kano, Michael Kiwanuka,... »

Nasze     Patronaty

Polska Piastów
Zdaniem autora historia sama sobie sens nadaje, tworząc wartości, które zasługują na wierność

Biega
    na blogach

McClellan Brian ? Jesienna Republika. Trylogia magów prochowych t.3
Trzeci i ostatni tom trylogii Magów prochowych doczekał się wreszcie swojej kolejki do czytania.  Po lekturze tomu drugiego zastanawiałam się, czy autor zdoła mnie
Królestwo Książek
Darmowe książki dla Blogerek! (i Blogerów)
Cześć! Wiem, że może to zabrzmieć jak kiczowata reklama, ale akcja z pewnością taka nie jest.Dzielę się wiadomością ze wszystkimi Blogerkami
Kobietnik
"Taki kot pomaluje każdy płot" - zwierzęcy bohaterowie podbijają nasze serca!:)
Sympatyczny zwierzak na okładce nie tylko fizjonomię ma uroczą - jest też istotką o złotym sercu, niezwykle empatyczną, pomysłową, działającą
Książkowa mania
BOOK TOUR: "Co mnie zmieniło na zawsze" - Amber Smith
Cześć, dziś kolejna książka, przeczytana w ramach Book Tour. Organizatorką jest autorka bloga "Wyznania uzależnionej od..książek"     Eden j
Mercy In Your eyes
Doodle Fusion: Planeta Bazgrołów
Stres to niestety nieodłączny element naszego życia. Towarzyszy nam niemal każdego dnia czy to w pracy, szkole, czy w domu. Można sobie z nim radzić na wiele ró
Elle Kennedy: Podbój
Autor: Elle KennedyTytuł: PodbójSeria: Off-Campus #3Stron: 448Wydawca: Zysk i S-kaBeztroska swoboda studencka powoli dobiega końca. Bohaterowie serii Off-Campus stopniowo docieraj
Zwiedzam wszechświat
Zapowiedzi marcowe [2017]
Luty minął jak z bicza strzelił, przyszła pora na marcowe zapowiedzi wydawnicze.Również i tym razem nie powala ilość nowości, które mnie w jaki
Redaktor na tropie
Mariusz Czubaj ?Martwe popołudnie?
Myślcie, a będzie Wam dane Żyjemy w czasach świętej trójcy. Ta trójca to media, biznes i polityka. Zacznę od sprostowania. I czepiania się. Choć
Kobietnik
"Tajemnicze kolorowanki" - kolorowanie i "wartości dodane";)
Pani naszej pierwszoklasistki stara się urozmaicać lekcje na wszelkie sposoby - wiadomo, że niesztampowe zadania przykuwają uwagę, wciągają, intrygują. Gdy zada
Angus Watson "Czas żelaza"
Zazwyczaj dzielę książki na trzy kategorie. Pierwszą stanowią dzieła, które przywracają czytelnikom wiarę w istnienie dobrej literatury. W szeregi drugie
Redaktor na tropie
Marcin Ciszewski ?Wiatr?
Nasza zima zła To miał być sylwester inny niż wszystkie, spędzony w surowych warunkach w schronisku na Kasprowym Wierchu, będącym mekką wszystkich szanują
Fascynacja książką
"Piąta pora roku" Nora K. Jemisin
Kiedy "Piąta pora roku" trafiła w moje ręce, od razu miałam ochotę ją przeczytać. W zależności od nastroju lubię sięgać po różne
Nałogowy Książkoholik
FELIETON: Wcale nas nie znacie!
źródłoPrzeglądając różnego rodzaju strony internetowe i czytając komentarze co poniektórych osób i nie ukrywajmy, że chodzi mi tu gł
Kobietnik
"Taki kot pomaluje każdy płot" - zwierzęcy bohaterowie podbijają nasze serca!:)
Sympatyczny zwierzak na okładce nie tylko fizjonomię ma uroczą - jest też istotką o złotym sercu, niezwykle empatyczną, pomysłową, działającą
Po drugiej stronie... książki
"Harry Potter i Kamień Filozoficzny", wersja ilustrowana
Dziś recenzja trochę nietypowa, bo zdjęciowa. Jestem pewna, że wielu z Was, tak jak i ja z niecierpliwością wyczekiwało tej daty: 21//22 października, premiera
Zwiedzam wszechświat
"Mnich"
Autor: Matthew Gregory LewisTytuł: "Mnich"Wydawnictwo: Vesper, 2016Ilość stron: 457Okładka: miękka ze skrzydełkamiW II połowie XVIII wieku ludzką wyobraźni
Przedpremierowo: Co mnie zmieniło na zawsze [patronat]
Agresja. Brutalność. Przemoc na tle seksualnym.  GWAŁT. Niewiele jest książek młodzieżowych, które  podejmowałyby się próby przedst
Fascynacja książką
"Brama piekieł" Bill Schutt, J.R. Finch
Rozpoczął się listopad. Miesiąc raczej smutny, szary, ponury. Mniej więcej taką atmosferę daje się wyczuć podczas lektury "Bramy piekieł", chociaż
Kobietnik
"Królestwo Liter" - takie pisanie jest miłe niesłychanie:)
O dziwo Starsza jest najpilniejszą uczennicą, mimo że jeszcze w przedszkolu deklarowała ze łzami w oczach: "Ja nie chcę do sioły, nigdy nie pójdę do sio&
Zostań najbogatszym Ojcem Chrzestnym - recenzja gry Kasa i Spluwy
Gry imprezowe goszczą u nas często. Bardzo cenimy sobie tytuły w których może zasiąść więcej niż  osób, gdyż mamy wielu znajomych l
facebook