Duzeka.pl

Środa

30 Listopada 2022 r.  

KULTURA

WEGAŃSKIE POTRAWY NA NASZYM WIGILIJNYM STOLE

Wegańska wigilia Ludzie powoli zmieniają styl życia, kierują się innymi przyzwyczajeniami oraz sięgają po nowe z mniejszym lękiem. Bez względu czy to moda,

KSIĄŻKA

KONKURS: PAKIET INNYM RAZEM

NAGRODY KONKURSOWE:1 x pakiet Innym razemZADANIE KONKURSOWEOdpowiedz na pytanie: Który z tych trzech tytułów i dlaczeg...

FANTASTYCZNY FESTIWAL WYOBRAŹNI STARFEST 2022

4-6 listopada 2022 r., Lublin

KOLOROWE, NIETYPOWE MUZEUM SPOSOBEM NA JESIENNĄ CHANDRĘ

Przestrzeń tego nietypowego muzeum zlokalizowanego na powierzchni prawie 4000 mkw. prezentuje w zaskakujący sposób zjawiska związane z kolorami i światłem. Barwną przestrzeń tworzą

AKADEMIA MĄDREGO DZIECKA: NIESAMOWITY SPACER

LasKrótka, pięknie ilustrowana przez Emiri Hayash

KSIĄŻKA

BASIA I FRANEK

W publikacjach tych szczególnie mnie urzeka sposób, w jaki przedstawione są relacje między rodzeństwem. Franek jest z siostrą bardzo zżyty, darzy ją ogromnym zaufaniem i czerpie z niej przyk...

Artykuły

Artykuły - film
REDnacz
Straż przybrzeżna na Florydzie
Czy wiecie jak wygląda praca funkcjonariuszy straży przybrzeżnej, broniących dostępu do południowo-wschodniej granicy Stanów Zjednoczonych? Każdego dnia zmagają się z brutalnymi przemytnikami narkotyków, turystami zaginionymi na morzu oraz przeciwdziałają napływowi nielegalnych emigrantów. Komandor porucznik Joseph Abeyta opowiada jak wygląda codzienna służba w straży przybrzeżnej i dlaczego zdecydował się związać swoje życie właśnie z tą formacją.
Wywiad z komandorem porucznikiem Josephem Abeyta, dowódcą straży przybrzeżnej Miami Beach.

Jaka jest Twoja pozycja i rola w straży przybrzeżnej?
Pracuje w randze komandora porucznika i pełnię rolę oficera dowodzącego stacją straży przybrzeżnej w Miami Beach.

A co to oznacza w codziennej praktyce? Jakie są Twoje codzienne obowiązki?
Jestem odpowiedzialny za jedną z największych jednostek poszukiwawczych i pilnujących przestrzegania prawa w całych siłach straży przybrzeżnej. Zabezpieczamy teren o łącznej powierzchni ponad 3000 mil kwadratowych morza: od Fort Lauderdale na Florydzie przez północne części Florida Keys, aż po granicę państwa z Bahamami. To ogromny teren. Nasza załoga liczy ponad 82 osoby, z czego 60 osób to funkcjonariusze znajdujący się w czynnej służbie, a 22 osoby to rezerwiści, którzy zjawiają się głównie w weekendy lub kiedy zostaną wezwani do pomocy przy akcjach poszukiwawczych. 

Co skłoniło Cię do tego aby wstąpić do straży przybrzeżnej?
No cóż, miałem wtedy 18 lat, dopiero co skończyłem szkołę średnią i nie wiedziałem co tak naprawdę chcę w życiu robić. Dziadek mojej żony jest emerytowanym strażnikiem, podobnie jak mój dziadek. Nie miałem ochoty machać łopatą lub zbierać śmieci wzdłuż drogi. Chciałem być częścią czegoś większego i ważnego dla społeczeństwa. To miał być plan na 4 lata, dzięki któremu mógłbym odłożyć pieniądze na studia i odejść, ale wtedy zacząłem awansować, zdobywać coraz wyższe stopnie i po prostu zakochałem się w straży przybrzeżnej. 

Od jak dawna pracujesz w straży przybrzeżnej?
Od 22 lat.

Jak wygląda Twój typowy dzień w pracy? W programie wygląda to dosyć intensywnie i dramatycznie. Kiedy to zobaczyłem zacząłem się zastanawiać, czy takie sytuacje zdarzają się każdego dnia?
Nie,  powiedziałbym raczej, że są to sytuacje które nie zdarzają się codziennie, ale raczej w przeciągu tygodnia. Zima i wiosna to dla nas bardzo spokojny okres, ponieważ ludzie z południowej Florydy nie chcą się kąpać w wodzie. Jest według nich za zimna, mimo iż ma od 18 do 21 stopni Celsjusza. Za to w okresie letnim, który dla nas zaczyna się tak naprawdę już pod koniec maja, będziemy pracować przez 24 godziny na dobę. Jeżeli chodzi o mnie, to oficer dowodzący jest odpowiedzialny za wszystko. Muszę pilnować budżetu, ćwiczeń, stanu technicznego łodzi i personelu, który o nie dba. Także jak widzisz, nieustannie odbywam spotkania z urzędem celnym, strażą graniczną i innymi agencjami.

Czy mógłbyś mi przybliżyć nieco, jak wygląda trening, który należy odbyć aby przystąpić do straży przybrzeżnej?
Mamy dwa typy programów szkoleniowych. Trening podoficerów to tak naprawdę 8 tygodni obozu szkoleniowego znajdującego się w Cape May w stanie Newy Jersey. To typowy obóz szkoleniowy, który muszą przejść wszystkie służby mundurowe, nawet te w Europie. 
Następnie mamy również trening dla kandydatów na młodszych oficerów, którzy dopiero co opuścili mury college’u i kierowani są na stanowiska menadżerskie. To 17-tygodniowy kurs. Istnieje również akademia straży przybrzeżnej obejmująca 4-letni program. Po jej ukończeniu studenci otrzymują dyplom i przydział w straży przybrzeżnej Stanów Zjednoczonych. 

Według Ciebie każdy może zostać strażnikiem przybrzeżnym, czy trzeba w sobie mieć coś niezwykłego? 
Tak naprawdę wymaga to jedynie ogromnej dyscypliny. Straż przybrzeżna to najmniejsza z pięciu uzbrojonych formacji mundurowych operujących na terenie Stanów Zjednoczonych. W naszych szeregach pracuje jedynie 40 000 osób, z czego około 5000 –  6000 to oficerowie, a reszta to cywile. A jeśli masz 18 lat lub jesteś świeżo po college’u i masz na swoim koncie więcej niż 4 mandaty za przekroczenie prędkości, to nie dopuszczą Cię do straży przybrzeżnej. Jeżeli posiadasz kryminalną kartotekę lub Twoje oceny nie były zbyt dobre -  też. Ponieważ liczba osób ubiegających się o stanowisko jest naprawdę duża, selekcja jest bardzo rygorystyczna. W straży przybrzeżnej służą ludzie sporego kalibru. Tak naprawdę prawie 60% osób zasilających nasze szeregi posiada wyższe wykształcenie. Nasza kadra jest naprawdę wysoko wykwalifikowana, jeśli porównać ją do innych służb mundurowych. 

Według Ciebie jakie są najlepsze i najgorsze strony tego zawodu?
Myślę, że najlepszą częścią mojej pracy jest to, że nie tylko posiadam własną rodzinę, ale tak naprawdę moją drugą rodziną jest cała straż. Wszyscy dogadujemy się naprawdę dobrze i możemy na siebie liczyć. Jest wiele zawodów i wiele firm, w których ludzie idą do pracy i mogą porozmawiać chwilę na temat minionego weekendu przy automacie z kawą, a następnie wszyscy rozchodzą się w swoją stronę. W straży przybrzeżnej przemieszczasz się tak często, że nie możesz nigdy na stałe zapuścić korzeni, dlatego Twoi koledzy ze straży stają się drugą rodziną. 
Najgorsze w naszej służbie są... chyba ciągłe przeprowadzki. Chodzi o to, że moje dzieci musiały bardzo często zmieniać szkoły. Moja córka chodziła do czterech różnych liceów zanim je ukończyła. Z punktu widzenia stabilności, ciągłe przeprowadzki to najgorsza część pracy w straży przybrzeżnej. Mimo to uważam, że dzięki temu moje dzieci mają charakter, ponieważ nauczyło je to dopasowywać się do określonego otoczenia, żyjąc w zupełnie różnych regionach pośród innych kultur i ludzi.

Czy któreś z Twoich dzieci chciałoby dołączyć do straży przybrzeżnej?
Myślę, że mój 10-letni syn bardzo chciałby to zrobić!

Jaka jest najniebezpieczniejsza część Twojej pracy? Czy znalazłeś się kiedyś w sytuacji w której obawiałeś się o swoje życie?
Myślę, że najniebezpieczniejszą częścią mojej pracy jest ciągła niepewność. Możemy zostać wysłani na misję poszukiwawczo – ratunkową, a kiedy docieramy na miejsce okazuje się, że na pokładzie zagrożonego statku znajdują się znani przemytnicy, więc musimy się przestawić na tryb stróżów prawa. Ja osobiście uważam, że najniebezpieczniejszy jest stan morza. Wiele lat temu byłem sternikiem i chcieliśmy dokonać abordażu na statek u wybrzeży Jamajki. Wiedzieliśmy, że na jego pokładzie znajduje się dużo narkotyków. Morze szalało, ale nasz kapitan nie zważał na ludzi, ani na warunki pogodowe. Chciał za wszelką cenę przejąć ten statek. To jednak są moje osobiste doświadczenia. Innego wieczoru zatrzymaliśmy łódź z ładunkiem 150 kg narkotyków. Wyciągnięto broń, ludzie stali na pokładzie… To jest to, z czym moja załoga spotyka się tutaj regularnie. 
Niejako przyzwyczajamy się do tego. 
Jedną z rzeczy o której musimy pamiętać, to że nie można spoczywać na laurach, ani uśpić swojej czujności. Bo jeśli to zrobisz i coś pójdzie nie tak, znajdziesz się w sytuacji, w której ktoś zostanie ranny lub sprawy potoczą się jeszcze gorzej. Dlatego staramy się być zawsze w pogotowiu i poprzez szkolenia uczyć naszą załogę jak mają się zachowywać. 

To dlatego wystawiacie swoich kadetów na działanie gazu pieprzowego?
Tak, właśnie dlatego używamy na naszych kadetach gazu pieprzowego. To nawet zabawne. Otrzymałem wiele pytań na ten temat od momentu kiedy zaczęto wyświetlać ten serial. W dzisiejszych czasach każdy ma dostęp do gazu pieprzowego i musimy być przygotowani na jego działanie, a jeśli zostaniesz nim opryskany nadal musisz być w stanie utrzymać swą broń i chronić zarówno siebie jak i pozostałych członków załogi. Musisz wiedzieć jakie jest jego działanie, bo w przeciwnym wypadku całkowicie wyeliminuje Cię to z dalszej misji. Ale jeżeli wiesz jakie jest jego działanie, to wiesz jak należy się zachować i jakie są dalsze procedury. 

Floryda musi być niesamowitym miejscem pracy, ale gdybyś mógł pracować w jakimś innym miejscu, gdzie by to było?
Szczerze mówiąc nie wiem gdzie indziej mógłbym pracować. Muszę powiedzieć, że najchętniej zostałbym tu w południowej Florydzie ze względu na różnorodność kulturową i pogodę. Nadal mamy tu sporo do zrobienia. To chyba moje ulubione miejsce w całej karierze. Interesujące jest również to, że dołączyłem do straży przybrzeżnej właśnie tu, dokładnie 22 lata temu. Trafiłem na statek. Zaczynałem myjąc pokład i zmywając naczynia. Gdyby ktoś powiedział mi wtedy „Hej! Joe Abeyta! Będziesz kiedyś dowódcą najbardziej zapracowanej jednostki straży przybrzeżnej w kraju!” wyśmiałbym go na głos i wziął za wariata. 

"Straż przybrzeżna na Florydzie", tylko na Polsat Viasat Explorer.


Komentarze

  • Artykuły
  • Wywiady
  • Inne

3. edycja Warsaw Animation Film Festival

W dniach 27 sierpnia – 2 września odbędzie się 3. edycja Warsaw Anim... »

W Platige Image powstała animacja inspirowana wierszem Juliana Tuwima

„Do prostego człowieka”/”To Everyman” to poruszająca animacja b... »

Glastonbury Festivals ogłasza globalny, biletowany livestream!

Coldplay, Damon Albarn, HAIM, IDLES, Jorja Smith, Kano, Michael Kiwanuka,... »

Nasze     Patronaty

Polska Piastów
Zdaniem autora historia sama sobie sens nadaje, tworząc wartości, które zasługują na wierność

Biega
    na blogach

McClellan Brian ? Jesienna Republika. Trylogia magów prochowych t.3
Trzeci i ostatni tom trylogii Magów prochowych doczekał się wreszcie swojej kolejki do czytania.  Po lekturze tomu drugiego zastanawiałam się, czy autor zdoła mnie
Królestwo Książek
Darmowe książki dla Blogerek! (i Blogerów)
Cześć! Wiem, że może to zabrzmieć jak kiczowata reklama, ale akcja z pewnością taka nie jest.Dzielę się wiadomością ze wszystkimi Blogerkami
Kobietnik
"Taki kot pomaluje każdy płot" - zwierzęcy bohaterowie podbijają nasze serca!:)
Sympatyczny zwierzak na okładce nie tylko fizjonomię ma uroczą - jest też istotką o złotym sercu, niezwykle empatyczną, pomysłową, działającą
Książkowa mania
BOOK TOUR: "Co mnie zmieniło na zawsze" - Amber Smith
Cześć, dziś kolejna książka, przeczytana w ramach Book Tour. Organizatorką jest autorka bloga "Wyznania uzależnionej od..książek"     Eden j
Mercy In Your eyes
Doodle Fusion: Planeta Bazgrołów
Stres to niestety nieodłączny element naszego życia. Towarzyszy nam niemal każdego dnia czy to w pracy, szkole, czy w domu. Można sobie z nim radzić na wiele ró
Elle Kennedy: Podbój
Autor: Elle KennedyTytuł: PodbójSeria: Off-Campus #3Stron: 448Wydawca: Zysk i S-kaBeztroska swoboda studencka powoli dobiega końca. Bohaterowie serii Off-Campus stopniowo docieraj
Zwiedzam wszechświat
Zapowiedzi marcowe [2017]
Luty minął jak z bicza strzelił, przyszła pora na marcowe zapowiedzi wydawnicze.Również i tym razem nie powala ilość nowości, które mnie w jaki
Redaktor na tropie
Mariusz Czubaj ?Martwe popołudnie?
Myślcie, a będzie Wam dane Żyjemy w czasach świętej trójcy. Ta trójca to media, biznes i polityka. Zacznę od sprostowania. I czepiania się. Choć
Kobietnik
"Tajemnicze kolorowanki" - kolorowanie i "wartości dodane";)
Pani naszej pierwszoklasistki stara się urozmaicać lekcje na wszelkie sposoby - wiadomo, że niesztampowe zadania przykuwają uwagę, wciągają, intrygują. Gdy zada
Angus Watson "Czas żelaza"
Zazwyczaj dzielę książki na trzy kategorie. Pierwszą stanowią dzieła, które przywracają czytelnikom wiarę w istnienie dobrej literatury. W szeregi drugie
Redaktor na tropie
Marcin Ciszewski ?Wiatr?
Nasza zima zła To miał być sylwester inny niż wszystkie, spędzony w surowych warunkach w schronisku na Kasprowym Wierchu, będącym mekką wszystkich szanują
Fascynacja książką
"Piąta pora roku" Nora K. Jemisin
Kiedy "Piąta pora roku" trafiła w moje ręce, od razu miałam ochotę ją przeczytać. W zależności od nastroju lubię sięgać po różne
Nałogowy Książkoholik
FELIETON: Wcale nas nie znacie!
źródłoPrzeglądając różnego rodzaju strony internetowe i czytając komentarze co poniektórych osób i nie ukrywajmy, że chodzi mi tu gł
Kobietnik
"Taki kot pomaluje każdy płot" - zwierzęcy bohaterowie podbijają nasze serca!:)
Sympatyczny zwierzak na okładce nie tylko fizjonomię ma uroczą - jest też istotką o złotym sercu, niezwykle empatyczną, pomysłową, działającą
Po drugiej stronie... książki
"Harry Potter i Kamień Filozoficzny", wersja ilustrowana
Dziś recenzja trochę nietypowa, bo zdjęciowa. Jestem pewna, że wielu z Was, tak jak i ja z niecierpliwością wyczekiwało tej daty: 21//22 października, premiera
Zwiedzam wszechświat
"Mnich"
Autor: Matthew Gregory LewisTytuł: "Mnich"Wydawnictwo: Vesper, 2016Ilość stron: 457Okładka: miękka ze skrzydełkamiW II połowie XVIII wieku ludzką wyobraźni
Przedpremierowo: Co mnie zmieniło na zawsze [patronat]
Agresja. Brutalność. Przemoc na tle seksualnym.  GWAŁT. Niewiele jest książek młodzieżowych, które  podejmowałyby się próby przedst
Fascynacja książką
"Brama piekieł" Bill Schutt, J.R. Finch
Rozpoczął się listopad. Miesiąc raczej smutny, szary, ponury. Mniej więcej taką atmosferę daje się wyczuć podczas lektury "Bramy piekieł", chociaż
Kobietnik
"Królestwo Liter" - takie pisanie jest miłe niesłychanie:)
O dziwo Starsza jest najpilniejszą uczennicą, mimo że jeszcze w przedszkolu deklarowała ze łzami w oczach: "Ja nie chcę do sioły, nigdy nie pójdę do sio&
Zostań najbogatszym Ojcem Chrzestnym - recenzja gry Kasa i Spluwy
Gry imprezowe goszczą u nas często. Bardzo cenimy sobie tytuły w których może zasiąść więcej niż  osób, gdyż mamy wielu znajomych l
facebook