Duzeka.pl

Środa

08 Lutego 2023 r.  

KSIĄŻKA

KONKURS: WIEDŹMY Z DECHOWIC

NAGRODY KONKURSOWE:2 x Wiedźmy z Dechowic ZADANIE KONKURSOWEOdpowiedz na pytanie: Jak...

KSIĄŻKA

KONKURS: LEGENDA LUDOWA

NAGRODY KONKURSOWE:2 x Legenda Ludowa ZADANIE KONKURSOWEOdpowiedz na pytanie: Jakie le...

KULTURA

WEGAŃSKIE POTRAWY NA NASZYM WIGILIJNYM STOLE

Wegańska wigilia Ludzie powoli zmieniają styl życia, kierują się innymi przyzwyczajeniami oraz sięgają po nowe z mniejszym lękiem. Bez względu czy to moda,

KSIĄŻKA

KONKURS: PAKIET INNYM RAZEM

NAGRODY KONKURSOWE:1 x pakiet Innym razemZADANIE KONKURSOWEOdpowiedz na pytanie: Który z tych trzech tytułów i dlaczeg...

FANTASTYCZNY FESTIWAL WYOBRAŹNI STARFEST 2022

4-6 listopada 2022 r., Lublin

KOLOROWE, NIETYPOWE MUZEUM SPOSOBEM NA JESIENNĄ CHANDRĘ

Przestrzeń tego nietypowego muzeum zlokalizowanego na powierzchni prawie 4000 mkw. prezentuje w zaskakujący sposób zjawiska związane z kolorami i światłem. Barwną przestrzeń tworzą

Artykuły

Artykuły - kultura
REDnacz
Paszporty Polityki 2013 - nominacje
Paszporty Polityki 2013: 14 stycznia 2014 po raz 21. zostaną wręczone nagrody tygodnika "Polityka". We wtorek, 3 grudnia, ogłoszono listę nominowanych. Paszporty Polityki zostaną wręczone w następujących kategoriach: Muzyka popularna, Muzyka poważna, Film, Literatura, Teatr, Sztuki wizualne.
Paszporty Polityki: oto pełna lista nominowanych w plebiscycie na 2013 rok.

W kategorii Muzyka popularna:

Dawid Podsiadło - w 2013 roku wydał płytę "Comfort and Happiness". "Jeśli Podsiadło będzie się dalej tak ładnie rozwijał - niewykluczone, że stanie się największą męską gwiazdą polskiego popu w najbliższych latach" - napisał w recenzji krążka Paweł Gzyl.
Kuba Ziołek - grał w takich zespołach jak George Dorn Screams, Ed Wood czy Innercity Ensemble. Jednak to projekty takie jak Stara Rzeka, Alameda Trio czy T'ien Lai zyskał uznanie nie tylko w kraju, ale także za granicą. Płyta "Cień Chmury Nad Ukrytym Polem" Starej Rzeki znalazła się na dwunastym miejscu w rankingu Stu najlepszych płyt 2013 według opiniotwórczego portalu thequietus.com.
Marcin Masecki - artysta praktycznie co roku nominowany jest zarówno do kategorii Muzyka popularna, jak i Muzyka poważna. W 2013 roku wydał album z utworami Bacha oraz krążek poświęcony twórczości Scarlattiego. Opublikował "Polonezy". Masecki jest absolwentem prestiżowego Berklee College of Music w Bostonie.
Nominacje w kategorii Muzyka popularna przyznawali Max Cegielski, Jacek Cieślak, Rafał Księżyk, Piotr Lewandowski, Robert Sankowski, Jacek Skolimowski, Jarek Szubrycht, Agnieszka Szydłowska, Kuba Wojewódzki, Zbigniew Zegler.

W kategorii Muzyka poważna:

Karol Kozłowski - nominacja za rolę Ojca Mignon w "Diabłach z Loudun" Krzysztofa Pendereckiego. Urodzony w 1976, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Katarzyna Budnik-Gałązka - wyróżniona nominacją w kategorii Muzyka poważna za umiejętność łączenia roli solistki, kameralistki oraz pedagoga. Studiowała grę na skrzypcach oraz altówce.
Apollon Musagète Quartett - polski zespół, który powstał w Wiedniu. Do ostatnich sukcesów należy objęcie muzyków programem BBC Radio 3 "New Generation Artists" 2012-14. Apollon Musagète Quartett chętnie angażują się także w projekty związane z muzyką popularną: brali udział w nagraniach płyty "Night of Hunters" Tori Amos (2011).
Nominacje w kategorii Muzyka poważna przyznawali Anna S. Dębowska, Jacek Hawryluk, Robert Kamyk, Dorota Kozińska, Krzysztof Kwiatkowski, Agata Kwiecińska, Jacek Marczyński, Jakub Puchalski, Adam Rozlach, Ewa Solińska.

W kategorii Film:

Tomasz Wasilewski - 33-letni reżyser filmu "Płynące wieżowce". Dzieło wygrało konkurs East of the West w Karlowych Warach i otwierało festiwal Tribeca w Nowym Jorku.
Dawid Ogrodnik - zrobiło się o nim głośno za sprawą filmu "Jesteś bogiem". Nominację do Paszportu Polityki aktor otrzymał za główną rolę w "Chce się żyć" Macieja Pieprzycy.
Agata Kulesza - w Gdyni nagrodzona w kategorii Najlepsza aktorka za rolę w filmie "Ida".
Nominacje w kategorii Film przyznawali Barbara Hollender, Bożena Janicka, Tadeusz Lubelski, Łukasz Maciejewski, Michał Oleszczyk, Anita Piotrowska, Małgorzata Sadowska, Tadeusz Sobolewski, Jakub Socha, Grażyna Torbicka.

W kategorii Literatura:

Małgorzata Rejmer - nominowana za "Bukareszt. Kurz i krew". Książka ta otrzymała już nagrodę im. Teresy Torańskiej, przyznawaną przez "Newsweek".
Ziemowit Szczerek - autor książki "Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian". W 2013 opublikował także "Rzeczpospolitą zwycięską" - alternatywną historię naszego kraju, w której Polska wygrywa wojnę.
Łukasz Orbitowski - nominowany za "Szczęśliwą ziemię", w 2012 wydał "Widma".
Nominacje w kategorii Literatura przyznawali Piotr Bratkowski, prof. Przemysław Czapliński, Paweł Dunin-Wąsowicz, prof. Inga Iwasiów, Piotr Kofta, Zofia Król, Juliusz Kurkiewicz, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Robert Ostaszewski.

W kategorii Teatr:

Jolanta Janiczak i Wiktor Rubin - para na scenie i w życiu. Razem pracują od 2007 roku. Szczególnie interesują ich biografie, a zwłaszcza kobiet. Na ich wspólny dorobek składają się między innymi sztuki "Cząstki elementarne", "Caryca Katarzyna", "Ofelia" oraz "Drugie zabicie psa".
Agata Siwiak - nominowana za projekt "Wielkopolska: Rewolucje" - w jego ramach twórcy, dziennikarze, kuratorzy, architekci, socjolodzy a także projektanci mody współpracują ze społecznościami Wielkopolski.
Michał Borczuch - jest stypendystą The Rolex Mentor and Protégé Arts Initiative (dla najzdolniejszych młodych artystów z całego świata). Swoje spektakle zrealizował między innymi w Teatrze Starym w Krakowie, TR Warszawa oraz Teatrze Polskim we Wrocławiu.
Nominacje w kategorii Teatr przyznawali Anna R. Burzyńska, Łukasz Drewniak, Jacek Kopciński, Marcin Kościelniak, Wojciech Majcherek, Witold Mrozek, Grzegorz Niziołek, Jacek Sieradzki, Mike Urbaniak, Jacek Wakar.

W kategorii Sztuki wizualne:

Izabela Tarasewicz - najmłodsza z grona nominowanych w tej kategorii. Ma na koncie bardzo dużo indywidualnych wystaw: w latach 2007-2013 zorganizowano ich aż trzynaście.
Aneta Grzeszykowska - w ciągu ostatnich miesięcy w Zachęcie w Warszawie można było oglądać jej wystawę "Śmierć i dziewczyna". Rocznik 1977. Urodziła się i studiowała w Warszawie.
Olaf Brzeski - urodzony w 1975 roku we Wrocławiu, absolwent Wydziału Rzeźby ASP w tym samym mieście. Zasłynął między innymi pomnikiem Pomarańczowej Rewolucji, który postawiono w 2001 roku w jego rodzinnym mieście.
Nominacje w kategorii Sztuki wizualne przyznawali Piotr Bernatowicz, Grzegorz Borkowski, Paweł Drabczyk, Agnieszka Kowalska, Rafał Kamecki, Kamila Leśniak, Monika Małkowska, Stach Szabłowski, Anna Theiss, Jacek Werbanowski.

W 2012 roku laureatami Paszportów Polityki zostali:

- Muzyka popularna - Très.b
- Muzyka poważna - TWOgether Duo
- Film - Marcin Dorociński
- Teatr - Iwan Wyrypajew
- Literatura - Szczepan Twardoch
- Sztuki wizualne - Julita Wójcik
- Kreator Kultury - Krzysztof Penderecki, Elżbieta Penderecka


Komentarze

  • Artykuły
  • Wywiady
  • Inne

3. edycja Warsaw Animation Film Festival

W dniach 27 sierpnia – 2 września odbędzie się 3. edycja Warsaw Anim... »

W Platige Image powstała animacja inspirowana wierszem Juliana Tuwima

„Do prostego człowieka”/”To Everyman” to poruszająca animacja b... »

Glastonbury Festivals ogłasza globalny, biletowany livestream!

Coldplay, Damon Albarn, HAIM, IDLES, Jorja Smith, Kano, Michael Kiwanuka,... »

Nasze     Patronaty

Polska Piastów
Zdaniem autora historia sama sobie sens nadaje, tworząc wartości, które zasługują na wierność

Biega
    na blogach

McClellan Brian ? Jesienna Republika. Trylogia magów prochowych t.3
Trzeci i ostatni tom trylogii Magów prochowych doczekał się wreszcie swojej kolejki do czytania.  Po lekturze tomu drugiego zastanawiałam się, czy autor zdoła mnie
Królestwo Książek
Darmowe książki dla Blogerek! (i Blogerów)
Cześć! Wiem, że może to zabrzmieć jak kiczowata reklama, ale akcja z pewnością taka nie jest.Dzielę się wiadomością ze wszystkimi Blogerkami
Kobietnik
"Taki kot pomaluje każdy płot" - zwierzęcy bohaterowie podbijają nasze serca!:)
Sympatyczny zwierzak na okładce nie tylko fizjonomię ma uroczą - jest też istotką o złotym sercu, niezwykle empatyczną, pomysłową, działającą
Książkowa mania
BOOK TOUR: "Co mnie zmieniło na zawsze" - Amber Smith
Cześć, dziś kolejna książka, przeczytana w ramach Book Tour. Organizatorką jest autorka bloga "Wyznania uzależnionej od..książek"     Eden j
Mercy In Your eyes
Doodle Fusion: Planeta Bazgrołów
Stres to niestety nieodłączny element naszego życia. Towarzyszy nam niemal każdego dnia czy to w pracy, szkole, czy w domu. Można sobie z nim radzić na wiele ró
Elle Kennedy: Podbój
Autor: Elle KennedyTytuł: PodbójSeria: Off-Campus #3Stron: 448Wydawca: Zysk i S-kaBeztroska swoboda studencka powoli dobiega końca. Bohaterowie serii Off-Campus stopniowo docieraj
Zwiedzam wszechświat
Zapowiedzi marcowe [2017]
Luty minął jak z bicza strzelił, przyszła pora na marcowe zapowiedzi wydawnicze.Również i tym razem nie powala ilość nowości, które mnie w jaki
Redaktor na tropie
Mariusz Czubaj ?Martwe popołudnie?
Myślcie, a będzie Wam dane Żyjemy w czasach świętej trójcy. Ta trójca to media, biznes i polityka. Zacznę od sprostowania. I czepiania się. Choć
Kobietnik
"Tajemnicze kolorowanki" - kolorowanie i "wartości dodane";)
Pani naszej pierwszoklasistki stara się urozmaicać lekcje na wszelkie sposoby - wiadomo, że niesztampowe zadania przykuwają uwagę, wciągają, intrygują. Gdy zada
Angus Watson "Czas żelaza"
Zazwyczaj dzielę książki na trzy kategorie. Pierwszą stanowią dzieła, które przywracają czytelnikom wiarę w istnienie dobrej literatury. W szeregi drugie
Redaktor na tropie
Marcin Ciszewski ?Wiatr?
Nasza zima zła To miał być sylwester inny niż wszystkie, spędzony w surowych warunkach w schronisku na Kasprowym Wierchu, będącym mekką wszystkich szanują
Fascynacja książką
"Piąta pora roku" Nora K. Jemisin
Kiedy "Piąta pora roku" trafiła w moje ręce, od razu miałam ochotę ją przeczytać. W zależności od nastroju lubię sięgać po różne
Nałogowy Książkoholik
FELIETON: Wcale nas nie znacie!
źródłoPrzeglądając różnego rodzaju strony internetowe i czytając komentarze co poniektórych osób i nie ukrywajmy, że chodzi mi tu gł
Kobietnik
"Taki kot pomaluje każdy płot" - zwierzęcy bohaterowie podbijają nasze serca!:)
Sympatyczny zwierzak na okładce nie tylko fizjonomię ma uroczą - jest też istotką o złotym sercu, niezwykle empatyczną, pomysłową, działającą
Po drugiej stronie... książki
"Harry Potter i Kamień Filozoficzny", wersja ilustrowana
Dziś recenzja trochę nietypowa, bo zdjęciowa. Jestem pewna, że wielu z Was, tak jak i ja z niecierpliwością wyczekiwało tej daty: 21//22 października, premiera
Zwiedzam wszechświat
"Mnich"
Autor: Matthew Gregory LewisTytuł: "Mnich"Wydawnictwo: Vesper, 2016Ilość stron: 457Okładka: miękka ze skrzydełkamiW II połowie XVIII wieku ludzką wyobraźni
Przedpremierowo: Co mnie zmieniło na zawsze [patronat]
Agresja. Brutalność. Przemoc na tle seksualnym.  GWAŁT. Niewiele jest książek młodzieżowych, które  podejmowałyby się próby przedst
Fascynacja książką
"Brama piekieł" Bill Schutt, J.R. Finch
Rozpoczął się listopad. Miesiąc raczej smutny, szary, ponury. Mniej więcej taką atmosferę daje się wyczuć podczas lektury "Bramy piekieł", chociaż
Kobietnik
"Królestwo Liter" - takie pisanie jest miłe niesłychanie:)
O dziwo Starsza jest najpilniejszą uczennicą, mimo że jeszcze w przedszkolu deklarowała ze łzami w oczach: "Ja nie chcę do sioły, nigdy nie pójdę do sio&
Zostań najbogatszym Ojcem Chrzestnym - recenzja gry Kasa i Spluwy
Gry imprezowe goszczą u nas często. Bardzo cenimy sobie tytuły w których może zasiąść więcej niż  osób, gdyż mamy wielu znajomych l
facebook