Nominowaną do Nagrody Literackiej Nike, głośną powieść Igora Ostachowicza na deski teatru przenieśli Aleksandra Popławska i Marek Kalita.
To, co zlekceważone i wyparte ze zbiorowej pamięci – powraca i domaga się sprawiedliwości. Czy refleksja i zadośćuczynienie są możliwe w świecie idoli popkultury, utartych sloganów i konsumpcjonizmu?
Znakomity styl, żywa akcja i widmo historii.
Koniec pierwszej dekady XXI wieku. Blok na warszawskim Muranowie. Trzydziestoletni cynik, glazurnik z uniwersyteckim dyplomem, w dziwnym związku z uzależnioną od internetu anorektyczką. Dryfuje przez życie, myśląc głównie o pieniądzach oraz drobnych przyjemnościach. Trochę mu ten styl życia ciąży, ale nie na tyle, by cokolwiek w swej wygodnej egzystencji zmieniać. Do czasu.
Po serii niefortunnych zdarzeń i tajemniczych znaków, bohater znajduje przejście do innego świata – tego, w którym kilkadziesiąt lat temu rozegrał się dramat warszawskich Żydów. Nękany i zastraszany przez zjawy, nie ma innego wyjścia: musi dojść z nimi do porozumienia. Tylko jak? Tymczasem do drzwi jego mieszkania puka coraz więcej umarłych… a Warszawa zmienia się nie do poznania. Nieubłaganie nadciąga "noc żywych Żydów".
Adaptacja: Marek Kalita
Muzyka: Jacek Grudzień
Opracowanie muzyczne: Piotr Polak
Scenografia: Katarzyna Borkowska
Kostiumy: Małgorzata Vasina Maćkowiak
Reżyseria świateł: Jacqueline Sobiszewski
Choreografia i ruch sceniczny: Paweł i Piotr Kamińscy
Asystent scenografa: Paula Grocholska
Obsada: Marek Kalita, Anna Gorajska, Katarzyna Herman, Agnieszka Roszkowska, Agata Woźnicka, Waldemar Barwiński, Krzysztof Brzazgoń, Michał Czernecki, Mariusz Drężek, Piotr Kamiński, Paweł Kamiński, Henryk Niebudek, Krzysztof Ogłoza, Dominik Rybiałek, Sebastian Skoczeń, Maciej Szary, Zdzisław Wardejn