Duzeka.pl

Czwartek

04 Czerwca 2020 r.  

KSIĄŻKA

NAJSŁYNNIEJSZE MAMY W LITERATURZE

Mama Borejko - gdy miałam naście lat, chciałam być taka jak Mila, dla mnie to był ideał macierzyńskiego ciepła, takiej cichej miłości, pełnej służby i pokory, matki zawsze czułej,...

KSIĄŻKA

KONKURS: DIABELSKI HRABIA

Kilka lat później mąż dziewczyny umiera, zostawiając po sobie jedynie ogromne długi i list, w którym nakazuje żonie szukać pomocy właśnie u lorda Winstona.Gdy lad...

KSIĄŻKA

MAŁGORZATA MUSIEROWICZ I EMILIA KIEREŚ NA DZIEŃ MATKI

Emilia Kiereś: Owszem, zdarzało nam się współpracować już wcześniej, ale nigdy nie była to od początku do końca wspólna praca nad jedną...

KSIĄŻKA

FRAGMENT: PAN WIDMOWEJ WYSPY BRANDONA MULLA

Fragment 1 Ronodin otworzył drzwi bez pukania.– Podkról chce się z tobą zobaczyć.

KSIĄŻKA

FRAGMENT: DOM ZIEMI I KRWI CZ.1 SARAH J. MAAS

Fragment 1 Przed drzwiami galerii czekała wilczyca, co oznaczało, że był czwartek. To z kolei oznaczało, ż

KSIĄŻKA

GRUNT TO MYŚLEĆ, CZYLI CZY DARWIN MIAŁ RACJĘ?

Mira Jankowska W szkole uczyliśmy się fizyki, biologii, chemii i niekoniecznie były to nasze ulubione przedmioty. Wiele bowiem zależy o

Artykuły

Wiadomości - książka
Irena Bujak
Bruno Schulz. Festiwal
Zbliża się kolejna, piąta już edycja Bruno Schulz. Festiwal, która odbędzie się w dniach 10-16 października we Wrocławiu. W tym roku nasz festiwal jest częścią literackiego programu Europejskiej Stolicy Kultury i Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016.
Poniedziałek

W poniedziałek w związku z rozpoczęciem Bruno Schulz. Festiwal będzie można posłuchać Małych Instrumentów. Koncert odbędzie się o godzinie 20:00 w Synagodze Pod Białym Bocianem przy ulicy Pawła Włodkowica 7.

Już w 2010 roku na płycie Małe Instrumenty grają Chopina pojawił się cytat z Księgi, w którym Schulz opisuje swą skłonność do rzeczy ?małych i ułomnych?. Widzi w nich arcybogaty mikroświat, w którym warto zwrócić uwagę na wszelkie detale budujące nowo odkrywany krajobraz innego świata, zaskakujący układ obiektów i ich ukrytych znaczeń. Nie inaczej przyglądamy się małoinstrumentowym obiektom, poszukując w ich pokraczności i dwuznaczności innej perspektywy na przedmiot-instrument, dźwięk rozumiany inaczej, bogaty dorobek ludzkości zrzucony na margines muzyki pojmowanej tradycyjnie. Małe Instrumenty to właśnie schulzowski trzynasty miesiąc kalendarza, szósty palec u ręki. Muzyka w tym przedsięwzięciu poświęcona jest piętnastu fragmentom tekstu ze zbioru Sklepy cynamonowe. Iluzoryczna, abstrakcyjna, pełna napięć i emocji, a jednocześnie groteski, zabawy; wieloznaczność jest jej immanentną cechą. Tekst, czytany przez Jana Nowickiego, pojawia się jedynie w krótkich fragmentach, dając niejako pretekst do odniesienia się do prozy Schulza, ostatecznie zatapia się w dźwięku, powracając do słuchacza po niespełna godzinnej muzycznej opowieści, którą każdy odbierze na swój indywidualny i unikalny sposób tak, jak zwykliśmy odpływać we własne rejony wyobraźni, rozpoczynając lekturę Schulza.

Tradycyjna już dla Małych Instrumentów wielość wątków, barw, zaskoczeń, zwrotów muzycznej akcji jest inicjowana i koresponduje z bogactwem treści, perspektyw i wydarzeń wielorakich proweniencji nieskrępowanej kreacji Brunona Schulza.

muzyka: Paweł Romańczuk

wykonawcy: Małe Instrumenty ? Iwona Sztucka, Magda Lipniewska, Tomasz Orszulak, Jędrzej Kuziela, Paweł Romańczuk
Darmowe wejściówki są do odebrania już od 04.10 w Księgarni Hiszpańskiej ELITE przy ulicy Szajnochy 5 oraz na miejscu godzinę przed wydarzeniem.

Projekt powstał we współpracy z Instytutem Książki w ramach Narodowego  Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Wtorek

We wtorek (11 października 2016) będzie można spotkać się z Kristiną Sabaliauskaite ? litewską pisarką oraz finalistką tegorocznej nagrody Angelus dzięki powieści ?Silva rerum?. Spotkanie odbędzie się o godzinie 16:30 w Refektarzu Ossolineum przy ulicy Szewskiej 37, a poprowadzi je znany dziennikarz radiowy ? Michał Nogaś.

Następnie będzie można wziąć udział w wieczorze wspomnień. Wojciech Pszoniak ? słynny aktor teatralny oraz filmowy, reżyser, a także pedagog ? wspominać będzie Tadeusza Różewicza. Zapraszamy na godzinę 18:30 do Auli Ossolineum przy ulicy Szewskiej 37.

By dobrze zakończyć dzień, zapraszamy do posłuchania zeszłorocznego laureta Angelusa ? Serhija Żadana i jego zespołu Sobaki w kosmosie! Koncert odbędzie się o godzinie 20:30 w klubie muzycznym Liverpool przy ulicy Świdnickiej 37.
Już od wtorku można zdobyć darmowe wejściówki w Księgarni Hiszpańskiej ELITE przy ulicy Szajnochy 5 oraz na miejscu godzinę przed wydarzeniem.

Środa

W środę dzień rozpoczną tradycyjne już na Bruno Schulz. Festiwal ?Lekcje pod klepsydrą? ? spotkania naszych gości z młodzieżą z wrocławskich gimnazjów i liceów. W tym roku dziennikarz Michał Nogaś przybliży młodym ludziom arkana swojej profesji, znakomity felietonista Zbigniew Mentzel przedstawi felieton jako gatunek publicystyki, Adam Poprawa ? historyk literatury, krytyk literacki i muzyczny, a także pisarz ? opowie o poezji Stanisława Barańczaka, a historyk i teoretyk literatury Tomasz Kunz ? o poezji Tadeusza Różewicza. (impreza zamknięta)

O 16.30 w Ossolineum będziecie mogli spotkać się ze wspomnianym już Zbigniewem Mentzlem ? polskim prozaikiem, krytykiem i felietonistą. Możecie go znać między innymi dzięki jego nowej powieści ?Spadający nóż?, która ukazała się w tym roku. Słyszeliśmy, że w przygotowaniu są już kolejne! Spotkanie poprowadzi Michał Nogaś. Korzystajcie z okazji, bo Zbigniew Mentzel spotyka się z czytelnikami zdecydowanie za rzadko!

Tuż po tym, o 18.30, spotkanie z zeszłorocznym laureatem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Serhij Żadan, którego będziecie mogli posłuchać w rockandrollowym wydaniu dzień wcześniej w Klubie Muzycznym Liverpool razem z jego zespołem Sobaki w kosmosie, wystąpi w zgoła innym wcieleniu ? jako prozaik, poeta i tłumacz. Jeśli chcecie się dowiedzieć, co ostatnio zmieniło się na Ukrainie i u samego autora, nie może Was tu zabraknąć! Spotkanie poprowadzi Przemysław Tomanek ? historyk, tłumacz, starszy wykładowca w Katedrze Ukrainistyki Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ.

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia (poza imprezą zamkniętą). Serdecznie zapraszamy!

Czwartek

W czwartek rozpocznie się sesja naukowa. W tym roku wyjątkowa, gdyż poświęcona Stanisławowi Barańczakowi w 70 rocznicę urodzin. Pod hasłem ?Nieoznaczoności Barańczaka? przedpołudniami od czwartku do soboty w Refektarzu Ossolineum wielu naszych znakomitych gości postara się chociaż częściowo uchwycić i zanalizować fenomen poety.

Natomiast popołudnie w Ossolineum upłynie nam przy panelu dyskusyjnym, gdzie Elżbieta Jogałła, Małgorzata Łukasiewicz, Paweł Huelle oraz Robert Makłowicz przypomną nam Josepha Rotha ? ironicznie melancholijnego piewcę świata monarchii austro-węgierskiej. Spotkanie poprowadzi Aleksander Kaczorowski ? polski eseista, a także znawca i tłumacz literatury czeskiej.

Zaraz po panelu zapraszamy na Salon Angelusa! Rozmawiać będą ze sobą laureat Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus w 2007 roku, znakomity pisarz i tłumacz z języka polskiego Martin Pollack i zeszłoroczna finalistka tej nagrody ? Olga Tokarczuk, obecnie najgłośniejsza polska prozatorka. Gorących tematów do rozmowy na pewno nie zabraknie, dlatego też nie powinno zabraknąć i Was!
Zwieńczeniem wieczoru będzie opera kameralna ?Koty. Podręcznik użytkownika? w Mleczarni. Słowa napisane przez Tomasza Majerana, który niegdyś bycie ?enfant terrible? polskiej poezji łączył z funkcją wyrafinowanego a niekomercyjnego wydawcy, połączone z muzyką Michała Wandzilaka, znakomitego pianisty znanego z najrozmaitszych projektów zespołu Świetliki, na pewno nas wszystkich zachwycą! Zapraszamy na godzinę 22:30!

Piątek

W piątek w godzinach przedpołudniowych zapowiadana kontynuacja sesji poświęconej Stanisławowi Barańczakowi.

Popołudnie będzie obfitować w wiele atrakcji. I lepiej włóżcie wygodne buty, bo będziecie musieli się trochę nabiegać.

W Ossolineum troje książkożerców – Justyna Sobolewska, Grzegorz Jankowicz oraz Ryszard Koziołek postarają się racjonalnie (lecz z domieszką koniecznej pasji) opowiedzieć, dlaczego czytanie jest do życia niezbędne.

Wydarzeniom festiwalowym otworzy tego dnia podwoje nasze biuro festiwalowe - w Księgarni Hiszpańskiej ELITE Tomasz Kunz porozmawia z Marcinem Świetlickim o jego nowej książce poetyckiej.

Małgorzata Konieczna będzie miała swój wernisaż kolaży słownych w HART Hostel&Art.

Empik Renoma udostępni swoją księgarnię, żeby nas wszystkich mógł przeszyć dreszcz emocji związany ze spotkaniem siedmioru wspaniałych finalistów Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus: Maciej Hen, Anna Janko, Uładzimir Niaklajeu, Kristina Sabaliauskaite, Alvydas Šlepikas, Cristian Teodorescu i Varujan Vosganian na dzień przed wręczeniem nagrody. Emocji na pewno nie zabraknie. Spotkanie poprowadzą Wojciech Bonowicz i Szymon Kloska.

A wieczorem będzie się działo! Najpierw dwa nieoczywiste wcielenia współczesnej wrażliwości poetyckiej – Małgorzata Konieczna, która tworzy kolaże wycinków prasowych, w których przemyka liryka, oraz Grzegorz Uzdański, który jest autorem strony „Nowe wiersze sławnych poetów” spotkają się z nami w Klubie Proza. Gospodarzem będzie Tomasz Majeran.

Dzień zakończymy tradycyjnym już slamem poetyckim, w tym roku pod nazwą „Kociokwik”! W jury zasiądą Małgorzata Konieczna, Miłosz Biedrzycki i Grzegorz Uzdański. Wydarzenie poprowadzi Tomasz Majeran przy akompaniamencie Michała Wandzilaka. Zachęcamy, do wypróbowania swoich sił. Więcej informacji znajdziecie na wydarzeniu.

Sobota

W sobotę ostatni dzień zapowiadanej wcześniej sesji poświęconej Stanisławowi Barańczakowi.

W sobotę będziemy oklejać samochody magnesami z cytatami klasyków! Zapraszamy na parking Renomy na Literacki Pit Stop.

Tym razem prawie wszystkie wydarzenia odbędą się w Ossolineum, więc po wysiłku z poprzedniego dnia będziecie mogli trochę odetchnąć. Niemniej startujemy już od południa.

Zaczniemy panelem „Nieświęty Cioran – melancholik i męczennik?” prowadzonym przez Łukasza Galuska. Emila Ciorana, klasyka XX-wiecznej melancholii, Rumuna piszącego po francusku, prześwietlać i analizować będą jego polscy tłumacze: Marek Bieńczyk i Ireneusz Kania wespół z francuskim cioranologiem i pisarzem (laureatem nagrody Gouncourtów za opowiadanie) Nicolasem Cavaill?sem.

Następnie Wojciech Karpiński i Andrzej S. Kowalczyk rozmawiać będą o Henryku Krzeczkowskim – tłumaczu i eseiście, postaci legendarnej i wielce zasłużonej dla polskiego życia intelektualnego po roku 1956. Spotkanie poprowadzi Paweł Rodak.

A wieczorem nareszcie dowiemy się, kto zostanie tegorocznym laureatem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus! Uroczystość wręczenia nagrody będzie miała miejsce w Teatrze Muzycznym Capitol. Tych, którzy nie będą mogli uczestniczyć w wydarzeniu, zapewniamy, że poinformujemy o zwycięzcy bezzwłocznie, jak tylko Jury (w składzie: Mykoła Riabczuk, Stanisław Bereś, Piotr Kępiński, Tomasz Łubieński, Krzysztof Masłoń, Michał Nogaś, Justyna Sobolewska, Mirosław Spychalski) ogłosi werdykt! (wstęp za zaproszeniami)

Niedziela

W niedzielę, zapraszamy na szaloną podróż w magiczny świat Brunona Schulza gdzie nic nie jest takim jakim się wydaje. Manekiny, zapomniane podwórka, zwariowane sytuacje i nieustająca walka z czasem - tyle i jeszcze więcej proponujemy w ostatni dzień festiwalu. Na najlepszych czekają nagrody.
Aby wziąć udział w grze miejskiej, zgłaszajcie się na adres: wroclawskie.gry.miejskie@gmail.com


Komentarze

  • Artykuły
  • Wywiady
  • Inne

Urodzinowa impreza Gutek Film w barStudio!

25-lecie Gutek Film w barStudio już 7 grudnia. Za konsoletą Roman Gutek... »

Boskie Targi Bożonarodzeniowe

Zapraszamy na kolejne, 29. Targi Bożonarodzeniowe do Państwowego Muzeum... »

Dni Nagrody Lux

29 listopada – 1 grudnia zapraszamy miłośników kina na bezpłatne po... »

Nasze     Patronaty

Na obcej ziemi
Mieszanka stylów, perspektyw, nacji i religii, tworzący skomplikowany obraz ludzkich losów.

Biega
    na blogach

McClellan Brian ? Jesienna Republika. Trylogia magów prochowych t.3
Trzeci i ostatni tom trylogii Magów prochowych doczekał się wreszcie swojej kolejki do czytania.  Po lekturze tomu drugiego zastanawiałam się, czy autor zdoła mnie
Królestwo Książek
Darmowe książki dla Blogerek! (i Blogerów)
Cześć! Wiem, że może to zabrzmieć jak kiczowata reklama, ale akcja z pewnością taka nie jest.Dzielę się wiadomością ze wszystkimi Blogerkami
Kobietnik
"Taki kot pomaluje każdy płot" - zwierzęcy bohaterowie podbijają nasze serca!:)
Sympatyczny zwierzak na okładce nie tylko fizjonomię ma uroczą - jest też istotką o złotym sercu, niezwykle empatyczną, pomysłową, działającą
Książkowa mania
BOOK TOUR: "Co mnie zmieniło na zawsze" - Amber Smith
Cześć, dziś kolejna książka, przeczytana w ramach Book Tour. Organizatorką jest autorka bloga "Wyznania uzależnionej od..książek"     Eden j
Mercy In Your eyes
Doodle Fusion: Planeta Bazgrołów
Stres to niestety nieodłączny element naszego życia. Towarzyszy nam niemal każdego dnia czy to w pracy, szkole, czy w domu. Można sobie z nim radzić na wiele ró
Elle Kennedy: Podbój
Autor: Elle KennedyTytuł: PodbójSeria: Off-Campus #3Stron: 448Wydawca: Zysk i S-kaBeztroska swoboda studencka powoli dobiega końca. Bohaterowie serii Off-Campus stopniowo docieraj
Zwiedzam wszechświat
Zapowiedzi marcowe [2017]
Luty minął jak z bicza strzelił, przyszła pora na marcowe zapowiedzi wydawnicze.Również i tym razem nie powala ilość nowości, które mnie w jaki
Redaktor na tropie
Mariusz Czubaj ?Martwe popołudnie?
Myślcie, a będzie Wam dane Żyjemy w czasach świętej trójcy. Ta trójca to media, biznes i polityka. Zacznę od sprostowania. I czepiania się. Choć
Kobietnik
"Tajemnicze kolorowanki" - kolorowanie i "wartości dodane";)
Pani naszej pierwszoklasistki stara się urozmaicać lekcje na wszelkie sposoby - wiadomo, że niesztampowe zadania przykuwają uwagę, wciągają, intrygują. Gdy zada
Angus Watson "Czas żelaza"
Zazwyczaj dzielę książki na trzy kategorie. Pierwszą stanowią dzieła, które przywracają czytelnikom wiarę w istnienie dobrej literatury. W szeregi drugie
Redaktor na tropie
Marcin Ciszewski ?Wiatr?
Nasza zima zła To miał być sylwester inny niż wszystkie, spędzony w surowych warunkach w schronisku na Kasprowym Wierchu, będącym mekką wszystkich szanują
Fascynacja książką
"Piąta pora roku" Nora K. Jemisin
Kiedy "Piąta pora roku" trafiła w moje ręce, od razu miałam ochotę ją przeczytać. W zależności od nastroju lubię sięgać po różne
Nałogowy Książkoholik
FELIETON: Wcale nas nie znacie!
źródłoPrzeglądając różnego rodzaju strony internetowe i czytając komentarze co poniektórych osób i nie ukrywajmy, że chodzi mi tu gł
Kobietnik
"Taki kot pomaluje każdy płot" - zwierzęcy bohaterowie podbijają nasze serca!:)
Sympatyczny zwierzak na okładce nie tylko fizjonomię ma uroczą - jest też istotką o złotym sercu, niezwykle empatyczną, pomysłową, działającą
Po drugiej stronie... książki
"Harry Potter i Kamień Filozoficzny", wersja ilustrowana
Dziś recenzja trochę nietypowa, bo zdjęciowa. Jestem pewna, że wielu z Was, tak jak i ja z niecierpliwością wyczekiwało tej daty: 21//22 października, premiera
Zwiedzam wszechświat
"Mnich"
Autor: Matthew Gregory LewisTytuł: "Mnich"Wydawnictwo: Vesper, 2016Ilość stron: 457Okładka: miękka ze skrzydełkamiW II połowie XVIII wieku ludzką wyobraźni
Przedpremierowo: Co mnie zmieniło na zawsze [patronat]
Agresja. Brutalność. Przemoc na tle seksualnym.  GWAŁT. Niewiele jest książek młodzieżowych, które  podejmowałyby się próby przedst
Fascynacja książką
"Brama piekieł" Bill Schutt, J.R. Finch
Rozpoczął się listopad. Miesiąc raczej smutny, szary, ponury. Mniej więcej taką atmosferę daje się wyczuć podczas lektury "Bramy piekieł", chociaż
Kobietnik
"Królestwo Liter" - takie pisanie jest miłe niesłychanie:)
O dziwo Starsza jest najpilniejszą uczennicą, mimo że jeszcze w przedszkolu deklarowała ze łzami w oczach: "Ja nie chcę do sioły, nigdy nie pójdę do sio&
Zostań najbogatszym Ojcem Chrzestnym - recenzja gry Kasa i Spluwy
Gry imprezowe goszczą u nas często. Bardzo cenimy sobie tytuły w których może zasiąść więcej niż  osób, gdyż mamy wielu znajomych l
facebook