Duzeka.pl

Sobota

29 Lutego 2020 r.  

FILM

W LESIE DZIŚ NIE ZAŚNIE NIKT - ZOBACZ ZWIASTUN PIERWSZEGO POLSKIEGO SLASHERA

Domek w środku lasu, monstrum, polujące na grupę odciętych od świata nastolatków – „W lesie dziś nie zaśnie nikt", nowy film twórców kontrowersyjnego „Placu zabaw" i szalo...

FILM

SZARLATAN - NOWY FILM AGNIESZKI HOLLAND

Jedna z najwybitniejszych reżyserek światowego kina, twórczyni nominowanego do Oscara „W ciemności”, „Pokotu” i „Obywatela Jonesa”, powraca w opartej na faktach histor...

KSIĄŻKA

NIEBANALNIE O MIŁOŚCI - TOP 5 ROMANSÓW

Spotykamy się z tym prawie na każdym portalu. Mniej lub bardziej zainteresowani klikamy i zazwyczaj reagujemy “Znam, znam, ZNAM. Nuda”. Raz, że co roku powtarzają się te same

KSIĄŻKA

FRAGMENT: "DZIEDZICZKA JEZIORA" MARII DAHVANA HEADLEY

Dzisiaj premiera książki „Dziedziczka jeziora” autorstwa Marii Dahvana Headley. Z tej okazji zapraszamy do przeczytania fragmentu książki.

FILM

XAVIER DOLAN PRZEDPREMIEROWO W KLUBIE WYSOKICH OBCASÓW!

Najczulszy, najcieplejszy, bezwstydnie romantyczny nowy film Xaviera Dolana jest historią jednego pocałunku, który wstrząsnął starą znajomością, zmącił beztroskie wody młodości i ...

KSIĄŻKA

GDY HEJT NAKRĘCA SPRZEDAŻ. LIPIŃSKA Z NAGRODĄ EMPIKU

Galę tegoroczną oglądałam we fragmentach, ale gdy przeszło do wręczenia nagrody w kategorii literatura obyczajowa wiedziałam, kto wygra. Statuetkę zgarnęła Blanka Lipińska za powi...

Artykuły

Sztuki piękne
Irena Bujak
Nowe cykle edukacyjne w Muzeum Śląskim
Warsztaty oparte na aktualnych wystawach i wydarzeniach w Muzeum Śląskim, szkółka gwary śląskiej, spotkanie odkrywające niezwykłe obiekty muzealne niewidoczne na co dzień – to propozycje całorocznych zajęć dla najmłodszych w nowym roku szkolnym. Dla młodzieży i dorosłych przygotowaliśmy natomiast cykl warsztatów malarskich dla pasjonatów oraz wykłady objaśniające mechanizmy rządzące historią sztuki. Przedstawiamy tegoroczną ofertę edukacyjną dla aktywnych uczestników kultury w każdym wieku.

Znamy już pełny program zajęć dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych w Muzeum Śląskim w roku szkolnym 2016/2017. Tworząc nową ofertę podjęliśmy decyzję o kontynuowaniu cykli cieszących się niezwykłą popularnością w latach poprzednich, czyli Muzeum dla malucha, Muzeum z każdej strony oraz przeznaczonego dla dorosłych kursu malarstwa Kopia mistrza. Postanowiliśmy jednak zmienić nieco tematykę spotkań, aby zajęcia nadal pozostały atrakcyjne dla uczestników. Wszystkie warsztaty i spotkania dla dzieci będą się odbywały w soboty.

 

Pamiętamy o maluchach w wieku 4–6 lat, które chcemy włączyć w najważniejsze wydarzenia organizowane przez muzeum. Punktem wyjścia każdych warsztatów w ramach tegorocznej edycji Muzeum dla malucha będą aktualne wystawy, bieżące spotkania czy obchody ważnych dla Muzeum Śląskiego uroczystości, jak np. wystawa czasowa izraelskiego rzeźbiarza Daniego Karavana: Reflection / Odbicie / אָפּשפּיגלונג. Zajęcia poprowadzi Beata Grochowska – kierownik Działu Edukacji w Muzeum Śląskim.

 

Dzieci od 6 do 9 lat zapraszamy do szkółki gwary śląskiej w ramach nowego cyklu Bajtle godajom w muzeum, prowadzonego przez Grzegorza Chudego – polonistę, muzyka. Cykl składa się z sześciu zajęć, które w nietypowy sposób przedstawiają śląską kulturę, ze szczególnym naciskiem na mowę. Nie jest jednak naszym celem organizowanie kursu języka, lecz uświadomienie najmłodszym uczestnikom wyjątkowości regionu, który zamieszkują: jego ciekawych i barwnych tradycji.

 

W nowej odsłonie zaprezentowany zostanie cykl Muzeum z każdej strony dla uczestników w wieku 6–12 lat. Tym razem na dzieci i ich opiekunów czekają niezwykłe przedmioty, które – choć ściśle związane z działalnością muzeum – nie są jednak eksponowane na naszych wystawach. Chcemy je wspólnie odkryć i zaprezentować z każdej strony: poznać sposób, w jaki powstały, zrozumieć ich przeznaczenie i dowiedzieć się o metodach pracy ich twórców. Zajęcia poprowadzą Monika Iwanowska oraz Monika Czernik-Czublun.

 

W naszej ofercie nie zapominamy o młodzieży i dorosłych, dla których przygotowaliśmy kurs malarstwa oraz cykl wykładów. Kopia mistrza to warsztaty plastyczne przeznaczone dla osób chcących rozwinąć umiejętności w zakresie rysunku, malarstwa oraz grafiki. Co istotne, nie wymagamy wcześniejszego doświadczenia malarskiego ani rysunkowego. Grupa utworzona zostanie do końca września i będzie wspólnie pracować w każdy ostatni czwartek miesiąca pod okiem artysty plastyka – Moniki Iwanowskiej.

 

Interesująco zapowiada się cykl wykładów Znani i zapomniani przygotowanych przez Agatę Stronciwilk. W kolekcji Muzeum Śląskiego znajdują się dzieła wielu słynnych malarzy. Zwiedzając ekspozycję stałą, możemy też zobaczyć obrazy artystów mniej rozpoznawalnych oraz takich, których nazwiska zostały zapomniane. W każdym wykładzie będzie mowa i o tych znanych, i o tych mniej znanych. Okazuje się bowiem, że życiorysy mniej popularnych artystów są równie fascynujące, a ich twórczość dorównuje poziomem mistrzom. Cykl stawia więc także pytania o mechanizmy rządzące historią sztuki: dlaczego pewne nazwiska zostają, a inne ulegają zapomnieniu. Każdy wykład jest połączony ze zwiedzaniem Galerii sztuki polskiej 1800–1945.

 

Pełny program zajęć dla dzieci dostępny na stronie Muzeum Śląskiego: http://bit.ly/2citEhV

 

 

MUZEUM DLA MALUCHA

 

8.10.2016 // godz. 15.00 // ul. T. Dobrowolskiego 1, Katowice

„Żeby było ładne”, czyli jak dawniej rzeczy ważne ozdabiano

W ramach wydarzeń związanych z rocznicą chrztu Polski przyjrzymy się starej chrzcielnicy i porównamy zdobiący ją ornament z innymi pięknie dekorowanymi przedmiotami z kolekcji śląskiej sztuki sakralnej. Spotkanie zakończą rodzinne warsztaty zdobnicze.

 

5.11.2016 // godz. 15.00,  // ul. T. Dobrowolskiego 1, Katowice

Wystawa Daniego Karavana: Reflection / Odbicie / אָפּשפּיגלונג

Instalacja izraelskiego artysty Daniego Karavana w Galerii jednego działa zainspiruje nas do przygotowania własnych kompozycji plastycznych.

 

3.12.2016 // godz. 14.00 // ul. T. Dobrowolskiego 1, Katowice

Górnicza patronka

Z okazji Barbórki zapraszamy do przyjrzenia się wizerunkom św. Barbary w malarstwie, grafice i rzeźbie. Kim była święta i dlaczego patronuje górnikom? Czy węgiel można wykorzystać nie tylko do palenia w piecu? Przekonamy się, że węglem można też rysować.

 

11.02.2017 // godz. 15.00 // ul. T. Dobrowolskiego 1, Katowice

Twórczość Pawła Wróbla

Kolorowy Śląsk na obrazach Pawła Wróbla pomoże nam wyobrazić sobie miejsca i zwyczaje, których już nie ma. Sięgniemy do wspomnień babć i pradziadków, a potem pokolorujemy współczesne śląskie pejzaże.

 

11.03.2017 // godz. 15.00 // ul. T. Dobrowolskiego 1, Katowice

Jan Nepomucen Głowacki „Morskie Oko”

Punktem wyjścia warsztatów będzie obraz Jana Nepomucena Głowackiego oraz nawiązująca do niego tematem baśń o Morskim Oku.

 

8.04. 2017 // godz. 15.00 // UWAGA, spotkanie przy al. W. Korfantego 3, Katowice

École de Paris

Wspólne oglądanie barwnych i różnorodnych prac polskich twórców mieszkających w Paryżu będzie inspiracją do własnej zabawy kolorami.

 

MUZEUM Z KAŻDEJ STRONY

24.09.2016 // godz. 13.00 // UWAGA: spotkanie w muzeum przy al. W. Korfantego 3 w Katowicach

Ikona – tajemnice obrazu na desce

Czym jest ikona? Czy technika tworzenia obrazu na desce jest łatwa? Dlaczego ikony pokryte są złotem? W jaki sposób je nakładano? Na te pytania odpowiemy podczas spotkania poświęconemu technice pisania ikon. Podczas warsztatów uczestnicy spróbują swoich sił w malarstwie na desce. Dodatkowym atutem spotkania będzie możliwość zwiedzenia wystawy czasowej Obrazy światłem pisane. Ikony ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach i Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

 

29.10.2016 // godz. 13.00 // UWAGA: spotkanie w muzeum przy al. W. Korfantego 3 w Katowicach

Zadanie dla archeologa

Zadaniem archeologa jest odtwarzanie społeczno-kulturowej przeszłości człowieka na podstawie narzędzi, przedmiotów znalezionych na ziemi, pod ziemią lub w wodzie. Czasem trzeba zrekonstruować używane kiedyś narzędzie lub naczynie – i właśnie takie zadanie będą mieli uczestnicy zajęć. Dzieci dowiedzą się, na czym polega pasjonująca praca archeologa, a także obejrzą wybrane zabytki archeologii należące do Muzeum Śląskiego.  

 

26.11.2016 // godz. 13.00  // ul. T. Dobrowolskiego 1, Katowice

Pracownia grafika

Podczas warsztatów poznamy pracę znanego śląskiego artysty – Jana Nowaka oraz spróbujemy odpowiedzieć na pytania związane z tworzeniem grafik: Jak powstaje odbitka graficzna? Czy czarno-biały obraz to rysunek? Czy jest on namalowany, czy to po prostu wydruk komputerowy? Podczas zajęć skupimy się na osobliwej technice, jaką jest linoryt. Poznamy sposoby tworzenia matrycy i sami spróbujemy ją wykonać. Każdy z uczestników będzie miał możliwość wykonania własnej odbitki za pomocą prasy graficznej.

 

28.01.2017 // godz. 13.00 // ul. T. Dobrowolskiego 1, Katowice

Ubierzmy się oryginalnie i kolorowo…

Warsztaty zainspirowane kolekcją Działu Etnologii Muzeum Śląskiego. Podczas zajęć zobaczymy pięknie zdobione elementy stroju śląskiego ludowego i mieszczańskiego. Wzory wyszywane barwnymi nićmi lub koralikami pomogą uczestnikom w stworzeniu swoich własnych projektów: broszek lub breloków. W trakcie zajęć dzieci wykonają niezwykłe przedmioty, które mogą przeznaczyć na prezent dla najbliższych.

 

25.02.2017 // godz. 13.00 // ul. T. Dobrowolskiego 1, Katowice

Czytać czy nie?

Czy w dzisiejszych czasach lubimy czytać książki? Jakie tytuły najchętniej wybieramy i czym kierujemy się, kupując je? Porozmawiamy o tym podczas spotkania dotyczącego zbiorów biblioteki muzealnej. Uczestnicy zobaczą m.in. bogato ilustrowany przedruk ewangeliarza z końca XI wieku i będą mogli wcielić się w kaligrafów oraz ilustratorów.

 

25.03.2017 // godz. 13.00  // ul. T. Dobrowolskiego 1, Katowice

Współczesne obrazy

Czy łatwiej jest namalować obraz, czy stworzyć go z czegoś „innego”? Na przykładzie obrazów Zenona Moskwy poznamy inne niż tradycyjne malarskie techniki tworzenia dzieł sztuki. Każdy z uczestników będzie miał okazję wypróbować je podczas warsztatów.

 

29.04.2017 // godz. 13.00 // ul. T. Dobrowolskiego 1, Katowice

Od projektu do przedstawienia

Czy elementy scenografii mogą być ruchome? Jak powstają? Kto zajmuje się ich wykonaniem? Jak wygląda droga od pomysłu do gotowego elementu scenograficznego? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć podczas zajęć inspirowanych kolekcją Centrum Scenografii Polskiej. Podczas spotkania uczestnicy będą mieli okazję poznać dwa niezwykłe statki służące jako elementy scenografii. Pierwszy z nich został odtworzony według projektów architekta Josepha Furttenbacha, a drugi powstał na potrzeby Teatru Ósmego Dnia. Spotkanie zakończy praca plastyczna.

 

BAJTLE GODAJOM W MUZEUM

22.10.2016 // godz. 11.00

U nos doma

Na pierwszych zajęciach poznamy podstawy gwary i odwiedzimy śląską kuchnię. Dowiemy się, kim są m.in. starzik, starka czy dziouszka. Odkryjemy także smak maszketów oraz zgłębimy tajniki gry na akordeonie.

 

19.11.2016 // godz. 11.00

Idymy do geszeftu

Zakupy to poważna sprawa! Jak o coś zapytać? Jak rachować? Co to oberiba, tomata czy żymła? Co zrobić, gdy kupi się szaloną... kozę? Warsztaty sprawią, że zakupy na Śląsku nie będą miały żadnych sekretów!

 

10.12.2016 // godz. 11.00

Łoblykomy sie – czyli wszystko o klamotach ze szranku!

Podczas warsztatów przyjrzymy się, jak się ubierano na Śląsku w dawnych czasach i jak się to robi współcześnie.

 

21.01.2017 // godz. 11.00

Rajzowanie

Ruksak na pukel, wsiadomy na koło i jadymy! Podczas warsztatów dowiemy się wszystkiego o podróżowaniu i zwierzokach, jakie można spotkać u nas na placu i w… Afryce!

 

18.02.2017 // godz. 11.00

Ślonskie bojki i straszki

Zajęcia bazujące na opowieściach, którymi raczyły nas nasze babcie. Wspólnie poznamy tajemnice Skarbnika, dowiemy się, dlaczego diabły i bazyliszki nie mają na Śląsku czego szukać, a także staniemy oko w oko z heksą, utopkiem i bebokiem.

 

4.03.2017 // godz. 11.00  

Historia zbójnika Pistulki

Wraz z legendarnym śląskim zbójnikiem będziemy przemierzali Śląsk, poznając jego tajemnicze zakamarki i przeżywając przy tym mnóstwo przygód!

 

ZNANI I ZAPOMNIANI

Program wykładów:

25.10.2016, godz. 17.00, Mistrz mistrzów i jego uczeń: Jan Matejko i Maurycy Gottlieb

29.11.2016, godz. 17.00, Polscy monachijczycy: Józef Chełmoński i Stanisław Grocholski

24.01.2017, godz. 17.00, Ojciec i syn: Jacek i Rafał Malczewscy

28.02.2017, godz. 17.00, Wcześni ekspresjoniści: Witold Wojtkiewicz i Konrad Krzyżanowski

28.03.2017, godz. 17.00, Mistrzynie portretu w Paryżu: Olga Boznańska i Mela MuterKomentarze

  • Artykuły
  • Wywiady
  • Inne

Urodzinowa impreza Gutek Film w barStudio!

25-lecie Gutek Film w barStudio już 7 grudnia. Za konsoletą Roman Gutek... »

Boskie Targi Bożonarodzeniowe

Zapraszamy na kolejne, 29. Targi Bożonarodzeniowe do Państwowego Muzeum... »

Dni Nagrody Lux

29 listopada – 1 grudnia zapraszamy miłośników kina na bezpłatne po... »

Nasze     Patronaty

Biega
    na blogach

McClellan Brian ? Jesienna Republika. Trylogia magów prochowych t.3
Trzeci i ostatni tom trylogii Magów prochowych doczekał się wreszcie swojej kolejki do czytania.  Po lekturze tomu drugiego zastanawiałam się, czy autor zdoła mnie
Królestwo Książek
Darmowe książki dla Blogerek! (i Blogerów)
Cześć! Wiem, że może to zabrzmieć jak kiczowata reklama, ale akcja z pewnością taka nie jest.Dzielę się wiadomością ze wszystkimi Blogerkami
Kobietnik
"Taki kot pomaluje każdy płot" - zwierzęcy bohaterowie podbijają nasze serca!:)
Sympatyczny zwierzak na okładce nie tylko fizjonomię ma uroczą - jest też istotką o złotym sercu, niezwykle empatyczną, pomysłową, działającą
Książkowa mania
BOOK TOUR: "Co mnie zmieniło na zawsze" - Amber Smith
Cześć, dziś kolejna książka, przeczytana w ramach Book Tour. Organizatorką jest autorka bloga "Wyznania uzależnionej od..książek"     Eden j
Mercy In Your eyes
Doodle Fusion: Planeta Bazgrołów
Stres to niestety nieodłączny element naszego życia. Towarzyszy nam niemal każdego dnia czy to w pracy, szkole, czy w domu. Można sobie z nim radzić na wiele ró
Elle Kennedy: Podbój
Autor: Elle KennedyTytuł: PodbójSeria: Off-Campus #3Stron: 448Wydawca: Zysk i S-kaBeztroska swoboda studencka powoli dobiega końca. Bohaterowie serii Off-Campus stopniowo docieraj
Zwiedzam wszechświat
Zapowiedzi marcowe [2017]
Luty minął jak z bicza strzelił, przyszła pora na marcowe zapowiedzi wydawnicze.Również i tym razem nie powala ilość nowości, które mnie w jaki
Redaktor na tropie
Mariusz Czubaj ?Martwe popołudnie?
Myślcie, a będzie Wam dane Żyjemy w czasach świętej trójcy. Ta trójca to media, biznes i polityka. Zacznę od sprostowania. I czepiania się. Choć
Kobietnik
"Tajemnicze kolorowanki" - kolorowanie i "wartości dodane";)
Pani naszej pierwszoklasistki stara się urozmaicać lekcje na wszelkie sposoby - wiadomo, że niesztampowe zadania przykuwają uwagę, wciągają, intrygują. Gdy zada
Angus Watson "Czas żelaza"
Zazwyczaj dzielę książki na trzy kategorie. Pierwszą stanowią dzieła, które przywracają czytelnikom wiarę w istnienie dobrej literatury. W szeregi drugie
Redaktor na tropie
Marcin Ciszewski ?Wiatr?
Nasza zima zła To miał być sylwester inny niż wszystkie, spędzony w surowych warunkach w schronisku na Kasprowym Wierchu, będącym mekką wszystkich szanują
Fascynacja książką
"Piąta pora roku" Nora K. Jemisin
Kiedy "Piąta pora roku" trafiła w moje ręce, od razu miałam ochotę ją przeczytać. W zależności od nastroju lubię sięgać po różne
Nałogowy Książkoholik
FELIETON: Wcale nas nie znacie!
źródłoPrzeglądając różnego rodzaju strony internetowe i czytając komentarze co poniektórych osób i nie ukrywajmy, że chodzi mi tu gł
Kobietnik
"Taki kot pomaluje każdy płot" - zwierzęcy bohaterowie podbijają nasze serca!:)
Sympatyczny zwierzak na okładce nie tylko fizjonomię ma uroczą - jest też istotką o złotym sercu, niezwykle empatyczną, pomysłową, działającą
Po drugiej stronie... książki
"Harry Potter i Kamień Filozoficzny", wersja ilustrowana
Dziś recenzja trochę nietypowa, bo zdjęciowa. Jestem pewna, że wielu z Was, tak jak i ja z niecierpliwością wyczekiwało tej daty: 21//22 października, premiera
Zwiedzam wszechświat
"Mnich"
Autor: Matthew Gregory LewisTytuł: "Mnich"Wydawnictwo: Vesper, 2016Ilość stron: 457Okładka: miękka ze skrzydełkamiW II połowie XVIII wieku ludzką wyobraźni
Przedpremierowo: Co mnie zmieniło na zawsze [patronat]
Agresja. Brutalność. Przemoc na tle seksualnym.  GWAŁT. Niewiele jest książek młodzieżowych, które  podejmowałyby się próby przedst
Fascynacja książką
"Brama piekieł" Bill Schutt, J.R. Finch
Rozpoczął się listopad. Miesiąc raczej smutny, szary, ponury. Mniej więcej taką atmosferę daje się wyczuć podczas lektury "Bramy piekieł", chociaż
Kobietnik
"Królestwo Liter" - takie pisanie jest miłe niesłychanie:)
O dziwo Starsza jest najpilniejszą uczennicą, mimo że jeszcze w przedszkolu deklarowała ze łzami w oczach: "Ja nie chcę do sioły, nigdy nie pójdę do sio&
Zostań najbogatszym Ojcem Chrzestnym - recenzja gry Kasa i Spluwy
Gry imprezowe goszczą u nas często. Bardzo cenimy sobie tytuły w których może zasiąść więcej niż  osób, gdyż mamy wielu znajomych l
facebook