Zaprezentujemy trzy filmy: zwycięzcę programu Scope100 Czerowno żółwia ( reż. Michael Dudok de Wit), zdobywcę Oscara i Złotego Niedźwiedzia Spirited Away. W krainie Bogów (reż. Hayao Miyazakiego) oraz Księżniczkę Mononoke (reż. Hayao Miyazakiego).
22 czerwca o 20:30, przed projekcją filmu Czerwony żółw w tajniki animacji filmowej i historii Studia Ghibli wprowadzi nas Jacek Rokosz, twórca filmów animowanych oraz wykładowca (PWSFTviT w Łodzi)
"Współzałożyciel studia filmowego Ghibli; Hayao Miyzaki napisał przy okazji wydania albumu poświęconego jego własnej animacji Spirited Away, następujące zdanie: "Ta historia nie ukazuje dobra i zła. Główna bohaterka pojawia się w świecie, gdzie zło i dobro koegzystuje, przenika się i trwa w nierozerwalnej formie." Miyazaki wyjawia w powyższym cytacie całą złożoność tworzonych przez siebie światów. To rzeczywistości wyjęte z odmętów głębokich sennych stanów. To miejsca pełne surrealistycznych odniesień, zabarwionych etnicznym kolorytem japońskiej tradycji. To miejsca baśniowych stworów (Totoro), ważnych tematów ekologicznych (Księżniczka Mononoke) i bywa, że brutalnych zdarzeń (Spirited Away). Ale czy są to tylko animowane bajki, czy raczej już baśnie dla dorosłych? Według Bruno Bettelheima za każdą bajką, baśnią, legendą kryją się głębokie psychoanalityczne podteksty, pomagające zrozumieć nam nie tylko świat dziecięcy, ale też poradzić sobie z problemami świata dorosłych. Niemal każdy z filmów studia Ghibli stara się na nowa zdefiniować przesłanie amerykańskiego psychoanalityka. Animacje - pozornie błahe, banalne i bez znaczenia - dostarczają pomocnych narzędzi, ułatwiających dostęp do ukrytego świata metafor i archetypów. Do miejsc naszego dzieciństwa, gdzie każdy lipiec był ciepły, otaczali nas bliscy, a my patrzyliśmy w stronę, z której przychodził nasz dziecięcy przyjaciel: Totoro, Ponyo, Ashitaka, Haru..." (Jacek Rokosz)
PROGRAM:
22 czerwca (czwartek)
18:00 SPIRITED AWAY: W KRAINIE BOGÓW reż. Hayao Miyazakig.
20:30 CZERWONY ŻÓŁW reż. Michael Dudok de Wit
23 czerwca (piątek)
18:00 KSIĘŻNICZKA MONONOKE, reż. Hayao Miyazakig
20:30 CZERWONY ŻÓŁW reż. Michael Dudok de Wit
24 czerwca (sobota)
20:00 CZERWONY ŻÓŁW reż. Michael Dudok de Wit
25 czerwca (niedziela)
20:00 CZERWONY ŻÓŁW reż. Michael Dudok de Wit
Studio Ghibli, przez fanów animacji na całym świecie uważane jest za miejsce kultowe i nieomal magiczne.Powstało w Japonii, w roku 1985. Założyło je dwóch reżyserów: Hayao Miyazaki i Isao Takahata, oraz producent Toshio Suzuki. Dwaj pierwsi mieli już bogate doświadczenie w branży filmowej, ostatni zaś był redaktorem mangowego magazynu. Nazwa, Studio Ghibli, brzmiąca w całości Kabushiki-gaisha Sutajio Jiburi, a wymawiana, jako „dżiburi” oznacza „wiatr z Quibli”, czyli sirocco miała być synonimem nowego, świeżego powiewu w japońskiej animacji. I to bez wątpienia studiu się udało. Przez 35 lat w Ghibli wyprodukowano ponad 20 pełnometrażowych animacji, w większości wyreżyserowanych przez założycieli studia Miyazakiego i Takahatę, które odniosły sukces i zdobywały nagrody na całym świecie. Do najsłynniejszych z nich należą: Nausicaä z Doliny Wiatru, Grobowiec świetlików, Mój przyjaciel Totoro, Księżniczka Mononoke, Ruchomy zamek Hauru, Ponyo, czy nagrodzony Złotym Niedźwiedziem i Oscarem Spirited Away. W krainie Bogów. Czerony żółw wyreżyserowany przez Michaela Dudok de Wit, jest pierwszym nie japońskim filmem w dorobku Studia Ghibli.
Informacja prasowa