Duzeka.pl

Czwartek

19 Lipca 2018 r.  

KSIĄŻKA

WORLD OF WARCRAFT: CISZA PRZED BURZĄ - FRAGMENT

Nadszedł sądny czas dla Azeroth!Azeroth umiera.Siły Hordy i Przymierza odniosły zwycięstwo nad zastępami Płonącego Legionu, ale

KSIĄŻKA

KONKURS: LABIRYNT OGNIA

Z pomocą przyjaciół półbogów Lester zdołał przetrwać dwie próby: pierwszą w Obozie Herosów i drugą w Indianapolis, gdzie Meg otrzymała Mroczną Przepowiednię. Słowa, które wypowiedziała,...

KSIĄŻKA

KONKURS: ARTEFAKT UMYSŁU

Poznanie prawdy staje się jego obsesją i jednocześnie misją, która doprowadza go do niesamowitego odkrycia. Czy nić setonu – anagram notesu – pokieruje losami bohaterów niczym złota nić Ariad...

KSIĄŻKA

WYWIAD Z THOMASEM OLDE HEUVELTEM

1. Zacznijmy od dość oczywistego pytania: kim była osoba stojąca za drzwiami domu Grantów na końcu powieści?T.O.H.: (Śmiech) Wielu czyte

KSIĄŻKA

KONKURS: NOWE POKOLENIE

Obie kobiety - jako mężatki i matki - muszą wziąć losy swych rodzin we własne ręce. Dorasta bowiem kolejne pokolenie, krystalizują się jego marzenia i rozczarowania, plany i nadzieje, m...

KSIĄŻKA

KONKURS: TYGRYSICA I AKROBATA

Mała Tygrysica nie jest podobna do innych tygrysów zamieszkujących Tajgę. Nie potrafi bezkrytycznie przyjąć praw rządzących światem zwierząt, zadaje pytania o sens życia, wolność i ...

Artykuły

Artykuły - książka
Agata Róża Skwarek
Wywiad z Agatą Przybyłek
Zapraszamy na wywiad z Agatą Przybyłek, która w 2015 roku szturmem zdobyła serce czytelników swoją debiutancką powieścią - Nie zmienił się tylko blond. Obecnie ma na swoim koncie już 8 książek, z czego dwie poruszają serca, a jedna powstała we współpracy z Natalią Sońską.

1. Pierwsze pytanie będzie dotyczyć kwestii, która niezwykle mnie nurtuje. Otóż w rozmowie prywatnej stwierdziłaś, że nie wiadomo, czy Katarzyna wsiadła do samolotu. Mimo że mówiłaś, iż nie zamierzasz wracać do historii tej bohaterki, zostawiłaś sobie furtkę. Dlaczego zdecydowałaś się ją uśmiercić?
Po premierze „Bez Ciebie” bardzo długo wzbraniałam się przed pisaniem kontynuacji. Historia Katarzyny, a zwłaszcza zakończenie, nieźle wymęczyła mnie emocjonalnie i obiecałam sobie, że przez jakiś czas będę unikała ciężkich, psychologicznych tematów. Po premierze „Bez Ciebie” nie było jednak dnia, bym nie dostawała wiadomości od czytelników z prośbami o kontynuację. W pewnym momencie uległam. Dotarło do mnie, że czytelniczki wcale nie chcą tylko bajkowych, cukierkowych opowieści o miłości, ale silnych emocji i prawdziwego życia. Postanowiłam więc napisać kontynuację, ale ponieważ lubię zaskakiwać czytelników, nie chciałam iść na łatwiznę – powrót Katarzyny wydawał mi się zbyt oczywisty. W dodatku w mojej głowie szybko pojawiła się Agata.2. Widziałam parę opinii mówiących, że zakończenie „Jeszcze raz” jest szczęśliwe na siłę, z czym się absolutnie nie zgadzam. I proszę Cię o opinię. Uważasz, że koniec jest szczęśliwy czy nie?
Wydaje mi się, że interpretacja zakończenia w dużej mierze zależy od punktu widzenia czytelnika. Wbrew pozorom jest wiele kobiet, które po zawodzie miłosnym posuwają się do manipulacji i, prawdę mówiąc, jestem w stanie je zrozumieć – robią to, ponieważ cierpią i nie wyobrażają sobie życia bez partnera. Trudno jest pogodzić się ze stratą kogoś bliskiego i człowiek jest w stanie zrobić bardzo wiele, by tę osobę odzyskać. Czy jest w tym coś dziwnego?
Z drugiej strony jednak nie ma co się oszukiwać – Agata w pewnym momencie powieści okazuje się intrygantką i manipulantką. Choć bardzo łatwo możemy ją usprawiedliwić, w końcu wiele w życiu przeszła, postępuje niemoralnie i egoistycznie. Czy poczciwy Alan będzie szczęśliwy z kimś takim? Czy nie zasługuje na kogoś lepszego? A może łączy ich prawdziwa miłość, tylko, jak mówi pod koniec powieści Lucy, nie wystarczy spotkać właściwą osobę, musi przyjść na to także odpowiedni czas?
Nie umiem ocenić zakończenia „Jeszcze raz” w kategoriach czarne-białe i nie chce tego robić. Doskonale rozumiem zachowania bohaterów, ale dowolność interpretacji pozostawiam czytelnikowi. W tym przypadku nie ma jasnej odpowiedzi na to, co autorka miała na myśli. To zakończenie jest po prostu takie, jakie miało być.3. Czy zamierzasz wracać do historii Alana i Agaty?
Raczej nie. Życie nauczyło mnie, by nigdy nie mówić nigdy, ale wydaje mi się to mało prawdopodobne.4. Dlaczego?
Z wielu powodów. Po pierwsze, mój plan wydawniczy na kolejne miesiące jest już tak napięty, że ciężki mi będzie „wepchnąć” do niego kolejną powieść. Po drugie, dla zachowania higieny psychicznej chce trochę odpocząć od silnych emocji, jakie opisałam w „Bez Ciebie” i „Jeszcze raz”, bo pisząc powieść, bardzo przejmuję stany psychiczne i emocjonalne swoich bohaterów. Po trzecie, tym razem historia Alana, Katarzyny i Agaty naprawdę jest już dla mnie zamknięta. Jeśli więc miałabym więc jeszcze kiedyś wrócić do kliniki w Toronto, pewnie opisałabym historię innego z bohaterów.5. Stwierdziłaś, że największą ilość swoich cech dałaś Agacie z „Grzechu warta”. Ile z Ciebie ma Agata z najnowszej powieści?
Prawdę mówiąc, najwięcej moich cech ma Laura – bohaterka powieści, która trafi na księgarniane półki jesienią, ale z tych wydanych do tej pory jest to Agatka z Sosenek. A co mam wspólnego z Agatą z „Jeszcze raz”? Przede wszystkim determinację. Obie wiemy, czego chcemy od życia i jesteśmy konsekwentne w dążeniu do celu. Z tym że Agata z książki jest o wiele bardziej odważna i zdesperowana ode mnie – czasem idzie do celu po trupach, a ja nie lubię i nie chcę nikogo krzywdzić. Jedna z recenzentek stwierdziła, że boi się tak silnych kobiet, jak moja najnowsza bohaterka, ale wydaje mi się, że nie ma powodów do obaw. Agata tak naprawdę jest bardzo krucha. To życie zmusiło ją do tego, żeby by przybrała maskę twardej, niezależnej kobiety.6. Wzorowałaś się na kimś, wymyślając historię Agaty i Katarzyny? Te historie były inspirowane życiem?
To historie całkowicie wymyślone, choć jestem pewna, że mogłyby się zdarzyć. W przeciwieństwie do innych moich powieści nie ma w nich jednak zbyt wielu scen żywcem z życia wziętych.7. Czego Twoi czytelnicy mogą się spodziewać w najbliższym czasie? Komedii? Dramatu?
Na jakiś czas dam czytelnikom odpocząć od dramatów i moje najnowsze pozycje będą bardziej relaksujące, romantyczne. (Poza „Przyjaciółkami”, które trafią do czytelników już za kilka dni, bo tam jednak piszę o traumie...) W wakacje ukaże się trzeci tom z serii z Zuzanną, komediowe „Małżeństwo z odzysku”, a jesienią pierwsza część nowej serii, w której dam się poznać czytelniczkom z zupełnie innej strony, niż dotychczas. Będzie to sielska, romantyczna historia rozgrywająca się na dwóch płaszczyznach czasowych. To bardzo ważna dla mnie powieść i już nie mogę się jej doczekać.8. Jakie są Twoje plany odnośnie do dalszej Twojej twórczości? Które serie będziesz rozwijać? Które chcesz zakończyć? A może czeka nas coś nowego?
Jak już wspomniałam, jesienią ukaże się pierwszy tom zupełnie nowej serii. Będą to romantyczne powieści obyczajowe (oczywiście niewolne od problemów, trochę musiałam sobie popsychologizować) rozgrywające się wśród sielskich, wiejskich krajobrazów. Osobiście bardzo lubię historie, które ukażą się w tym cyklu i wydaje mi się, że czytelniczki też zapałają do nich sympatią.
Poza tym zamierzam kontynuować serię z Zuzanną. Zżyłam się z Jaszczurkami i tą zwariowaną rodzinką, zresztą nie tylko ja, bo czytelniczki również. Chętnie podejrzę więc, co słychać u bohaterów. Zwłaszcza że sama jeszcze tego nie wiem...9. W wywiadzie dla Puella Nova stwierdziłaś, że, cytuję, „bardzo chciałabym być [wziętą pisarką] i mam cichą nadzieję, że kiedyś właśnie tak będzie”. Uważasz, że już tak jest? Osiągnęłaś już to, czego pragnęłaś w karierze pisarskiej?
Obiecałam sobie, że będę pisała książki dopóty, dopóki będzie to sprawiać przyjemność mi i czytelniczkom. Wszystko inne — czy to wywiady, czy rankingi bestsellerów, czy wszelkie inne małe, sukcesy, to tylko dodatki. Pisanie jest dla mnie przede wszystkim frajdą, a największym osiągnięciem w karierze pisarskiej, jak to nazwałaś, wcale nie jest widok moich powieści na szczytach list bestselerów, ale te chwile, kiedy czytelniczki specjalnie zwalniają się z pracy pod pretekstem problemów zdrowotnych, by być na moim spotkaniu autorskim, albo przywożą na nie wszystkie moje książki. A, jak sama wiesz, jest ich już tyle, że to dość ciężki stosik...10. Już mówiłaś, że farbujesz włosy. Jaki masz naturalny kolor?
Czytelniczki pytają mnie o to tak często, że chyba zacznę prowadzić jakieś statystyki. Wydaje mi się, że co trzecia, no, może co czwarta, przy okazji rozmowy o książkach zagaduje o włosy. :P Naturalnie jestem szatynką, ale odkąd przeczytałam „Anię z Zielonego Wzgórza”, marzyłam o tym, żeby być rudzielcem.11. Może zdradzisz, jak to się dzieje, że masz taką burzę loków na głowie?
Kręcą się same, zwłaszcza w Gdańsku. Loki lubią wilgoć, więc klimat nadmorski im służy. ;)


Czyli dla mnie nadziei nie ma. Dziękuję serdecznie za wywiad.


Źródło zdjęciaKomentarze

Ostatnie     recenzje

Nowości

FILM
KSIĄŻKA
MUZYKA
GRY

Konkursy


Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej niż inni? Tylko w naszym Newsletterze dowiesz się wszystkiego z pierwszej ręki!
ekspres do biura warszawa
automaty vendingowe

  • Artykuły
  • Wywiady
  • Inne

Amal Clooney wreszcie jest w ciąży?

Zmiana kształtów żony George'a Clooneya może wskazywać na to, że na... »

Wyprasowana twarz Madonny na okładce

59-letnia Madonna mimo upływu czasu nie rezygnuje z wizerunku młodziutk... »

Oficjalna sesja laureatów Złotych Globów!

W niedzielny wieczór, w hotelu Beverly Hilton w Beverly Hills po raz 74.... »

Nasze     Patronaty

Biega
    na blogach

McClellan Brian ? Jesienna Republika. Trylogia magów prochowych t.3
Trzeci i ostatni tom trylogii Magów prochowych doczekał się wreszcie swojej kolejki do czytania.  Po lekturze tomu drugiego zastanawiałam się, czy autor zdoła mnie
Królestwo Książek
Darmowe książki dla Blogerek! (i Blogerów)
Cześć! Wiem, że może to zabrzmieć jak kiczowata reklama, ale akcja z pewnością taka nie jest.Dzielę się wiadomością ze wszystkimi Blogerkami
Kobietnik
"Taki kot pomaluje każdy płot" - zwierzęcy bohaterowie podbijają nasze serca!:)
Sympatyczny zwierzak na okładce nie tylko fizjonomię ma uroczą - jest też istotką o złotym sercu, niezwykle empatyczną, pomysłową, działającą
Książkowa mania
BOOK TOUR: "Co mnie zmieniło na zawsze" - Amber Smith
Cześć, dziś kolejna książka, przeczytana w ramach Book Tour. Organizatorką jest autorka bloga "Wyznania uzależnionej od..książek"     Eden j
Mercy In Your eyes
Doodle Fusion: Planeta Bazgrołów
Stres to niestety nieodłączny element naszego życia. Towarzyszy nam niemal każdego dnia czy to w pracy, szkole, czy w domu. Można sobie z nim radzić na wiele ró
Elle Kennedy: Podbój
Autor: Elle KennedyTytuł: PodbójSeria: Off-Campus #3Stron: 448Wydawca: Zysk i S-kaBeztroska swoboda studencka powoli dobiega końca. Bohaterowie serii Off-Campus stopniowo docieraj
Zwiedzam wszechświat
Zapowiedzi marcowe [2017]
Luty minął jak z bicza strzelił, przyszła pora na marcowe zapowiedzi wydawnicze.Również i tym razem nie powala ilość nowości, które mnie w jaki
Redaktor na tropie
Mariusz Czubaj ?Martwe popołudnie?
Myślcie, a będzie Wam dane Żyjemy w czasach świętej trójcy. Ta trójca to media, biznes i polityka. Zacznę od sprostowania. I czepiania się. Choć
Kobietnik
"Tajemnicze kolorowanki" - kolorowanie i "wartości dodane";)
Pani naszej pierwszoklasistki stara się urozmaicać lekcje na wszelkie sposoby - wiadomo, że niesztampowe zadania przykuwają uwagę, wciągają, intrygują. Gdy zada
Angus Watson "Czas żelaza"
Zazwyczaj dzielę książki na trzy kategorie. Pierwszą stanowią dzieła, które przywracają czytelnikom wiarę w istnienie dobrej literatury. W szeregi drugie
Redaktor na tropie
Marcin Ciszewski ?Wiatr?
Nasza zima zła To miał być sylwester inny niż wszystkie, spędzony w surowych warunkach w schronisku na Kasprowym Wierchu, będącym mekką wszystkich szanują
Fascynacja książką
"Piąta pora roku" Nora K. Jemisin
Kiedy "Piąta pora roku" trafiła w moje ręce, od razu miałam ochotę ją przeczytać. W zależności od nastroju lubię sięgać po różne
Nałogowy Książkoholik
FELIETON: Wcale nas nie znacie!
źródłoPrzeglądając różnego rodzaju strony internetowe i czytając komentarze co poniektórych osób i nie ukrywajmy, że chodzi mi tu gł
Kobietnik
"Taki kot pomaluje każdy płot" - zwierzęcy bohaterowie podbijają nasze serca!:)
Sympatyczny zwierzak na okładce nie tylko fizjonomię ma uroczą - jest też istotką o złotym sercu, niezwykle empatyczną, pomysłową, działającą
Po drugiej stronie... książki
"Harry Potter i Kamień Filozoficzny", wersja ilustrowana
Dziś recenzja trochę nietypowa, bo zdjęciowa. Jestem pewna, że wielu z Was, tak jak i ja z niecierpliwością wyczekiwało tej daty: 21//22 października, premiera
Zwiedzam wszechświat
"Mnich"
Autor: Matthew Gregory LewisTytuł: "Mnich"Wydawnictwo: Vesper, 2016Ilość stron: 457Okładka: miękka ze skrzydełkamiW II połowie XVIII wieku ludzką wyobraźni
Przedpremierowo: Co mnie zmieniło na zawsze [patronat]
Agresja. Brutalność. Przemoc na tle seksualnym.  GWAŁT. Niewiele jest książek młodzieżowych, które  podejmowałyby się próby przedst
Fascynacja książką
"Brama piekieł" Bill Schutt, J.R. Finch
Rozpoczął się listopad. Miesiąc raczej smutny, szary, ponury. Mniej więcej taką atmosferę daje się wyczuć podczas lektury "Bramy piekieł", chociaż
Kobietnik
"Królestwo Liter" - takie pisanie jest miłe niesłychanie:)
O dziwo Starsza jest najpilniejszą uczennicą, mimo że jeszcze w przedszkolu deklarowała ze łzami w oczach: "Ja nie chcę do sioły, nigdy nie pójdę do sio&
Zostań najbogatszym Ojcem Chrzestnym - recenzja gry Kasa i Spluwy
Gry imprezowe goszczą u nas często. Bardzo cenimy sobie tytuły w których może zasiąść więcej niż  osób, gdyż mamy wielu znajomych l
facebook