Duzeka.pl

Piątek

14 Grudnia 2018 r.  

KSIĄŻKA

WYWIAD: JOANNA TEKIELI

Michalina  Foremska: W sierpniu debiutowała Pani powieścią Pensjonat Leśna Ostoja, jakie emocje wówczas Pani towarzyszyły?

KSIĄŻKA

KONKURS: CESARSKI ZEGARMISTRZ

Szansę na wybawienie odnajduje w niespodziewanej propozycji – sam cesarz Chin prosi go, aby przybył do Zakazanego Miasta i stworzył trzy zegary, jakich j...

KSIĄŻKA

KONKURS: PRIDYNA

Autumn wiedziała, że jest obserwowana i że nie powinna pozwalać Mu aż na tak wiele. Ale nie mogła go powstrzymać.

KSIĄŻKA

KONKURS: CZERWONY WARIANT

Co, jeśli widma „czerwonej” linii przypominają o sobie w każdej tajemnicy i zagadce wszystkich kolejnych lat? To niemożliwe, żeby ktokolwiek mógł ta...

KSIĄŻKA

WARSZAWSKIE TARGI FANTASTYKI 2018 6/7 PAŹDZIERNIKA 2018 - RELACJA

Trochę liczb.Według szacunkowych obliczeń organizatorów ostatnią edycję targów odwiedziło ok. 3770 osób, co - biorąc pod uwagę utrudnienia komunikacyjne ...

KSIĄŻKA

KONKURS: PRZEZNACZENIE BOGÓW

Finał trylogii An Assassins Creed® Series: Last Descendants. Ostatni potomkowie .

Artykuły

Artykuły - książka
REDnaczka
Wywiad z Katarzyną Bereniką Miszczuk
Katarzyna Berenika Miszczuk (ur.02.09.1988 r.) - lekarka, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, aktualnie w trakcie specjalizacji z medycyny rodzinnej.
Z pochodzenia Warszawianka, zakochana w praskiej części miasta. Szczęśliwa mężatka, właścicielka dwóch kocich indywidualności, które często uniemożliwiają jej korzystanie z laptopa. Zamierza stworzyć powieść z każdego gatunku, by wreszcie znaleźć ten, w którym czuje się najlepiej. Ma już na swoim koncie kilka powieści fantasy, powieść grozy oraz science fiction, wdała się także w romans z kryminałem.

Wcześnie rozpoczęła swoją karierę literacką. Pierwszą powieść "Wilk" napisała w wieku piętnastu lat. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Muza trzy lata później. W 2009 roku opublikowano jej kontynuację pt. "Wilczyca", za którą autorka została nominowana do Nagrody Nautilus, będącej corocznym plebiscytem czytelników na najlepszy polski fantastyczny utwór literacki. Obie pozycje zostały wznowione w 2013 roku.

Sławę przyniósł jej  zwariowany cykl o przygodach studentki Wiktorii, która po swojej tragicznej śmierci trafia do piekła. W jej skład wchodzą części: "Ja, diablica" (2010), "Ja, anielica" (2011) oraz "Ja, potępiona" (2012).

Skąd wziął się pomysł na cykl „Kwiaty Paproci”? Interesuje się Pani tematyką słowiańską czy to była decyzja, na którą wpłynęła jakaś sytuacja?


Przed napisaniem każdej powieści zastanawiam się co już stworzono i co chcieliby przeczytać moi czytelnicy. Cztery lata temu wpadłam na pomysł sięgnięcia po mitologię słowiańską. Jako, że nic na ten temat nie wiedziałam, zaczęłam zbierać materiały źródłowe. Dowiedziałam się, że nasza kultura jest niesamowicie bogata i barwna. Świat słowiańskich wierzeń i demonów tak mnie wciągnął, że musiałam napisać o tym książkę.


Jak długo zbierała Pani materiały do słowiańskiej serii? 


Zebranie wszystkich materiałów zabrało mi około 4 lat. Jednak tak naprawdę ciągle rozglądam się po księgarniach w poszukiwaniu nowych publikacji. Te kilka lat temu było bardzo mało opracowań na temat mitologii słowiańskiej. Dopiero teraz sięganie do naszych korzeni stało się modne i można znaleźć w księgarni ciekawe książki o tej tematyce.


Czy wierzy Pani w opisywane przez Panią obrzędy? Może sama czasem Pani poczaruje?


Nie wierzę w opisane przez siebie obrzędy i niestety nie potrafię czarować. Porywa mnie za to szaleństwo, radość oraz bliskość z naturą obrzędów naszych przodków. Szkoda, że część dawnych zwyczajów została zupełnie zapomniana. Myślę, że wieczór panieński w stylu szeptuchy byłby bardzo  ciekawym doświadczeniem.


Czy opinie internautów miały wpływ na to, że w "Nocy Kupały" było więcej wierzeń słowiańskich oraz mitologii niż w "Szeptusze"?


Nawet nie wiedziałam, że były jakieś opinie mówiące, że w „Szeptusze” tej słowiańskości jest za mało! Cały cykl zaplanowałam na cztery tomy, mniej więcej odpowiadające czterem porom roku. W każdym z nich chcę opisać święta występujące w danym okresie. „Szeptucha” opowiadała o Jarych Godach i Zielonych Świątkach. „Noc Kupały” o tytułowej Nocy Kupały oraz postrzyżynach. W „Żercy” opisałam słowiański wieczór panieński, ceremonię zaślubin, a także Święto Plonów. Na ostatni tom, pt. „Przesilenie” zostały mi jesienne Dziady oraz Szczodre Gody.


"Sekretnik Szeptuchy" jest niespodzianką dla Pani czytelników, piękną niespodzianką muszę dodać. Podobało się Pani tworzenie kalendarza, wybieranie dodatków, przepisów, dopieszczanie szaty graficznej? 


To była niesamowita zabawa. Od swojego wydawcy usłyszałam, żebym zawarła w „Sekretniku Szeptuchy” wszystko, co nie zmieściło mi się w powieściach. Postanowiłam, że oprócz kalendarza będą tam wskazówki co do zbioru ziół, zaklęcia o których nie pisałam, bogowie i demony o których być może już nie zdążę opowiedzieć w cyklu Kwiat paproci, psychotesty i kolorowanki. Dodatkowo postanowiłam napisać dwa opowiadania z młodości Baby Jagi. Chciałam zdradzić kilka jej sekretów. Niestety tak mi się to spodobało, że chyba niebawem będę musiała napisać całą powieść poświęconą młodej Jarogniewie, bo pomysły na jej perypetie same pojawiają mi się w głowie!


Trudno jest pisać powieści takie jak "Obsesja"? Pełne tajemnic, niedomówień, z nutą niepokoju i zarazem z poczuciem humoru?


Dla mnie jedyną trudność stanowił wybór mordercy. Nie lubię pisać swoich książek ze sztywnym planem wydarzeń. Zawsze zabiera mi to całą zabawę z tworzenia. Już na samym początku pisania wybrałam kilka podejrzanych osób i postanowiłam, że decyzję o tożsamości mordercy podejmę na ostatnich trzydziestu stronach. Podczas tworzenia „Obsesji” kilka razy zmieniałam zdanie, a nawet przepisałam całe zakończenie jeszcze raz, gdy pierwotna wersja mnie nie zachwyciła. Mam nadzieję, że dzięki temu czytelnik będzie miał małą detektywistyczną zagadkę zanim odnajdzie mordercę.


Pytanie z fabuły „Obsesji”. Czy Joasia i Marek doczekali się swojego szczęśliwego zakończenia (po tym, jak już ostatecznie umówili się na randkę)? Może będzie o nich jeszcze jakaś inna historia?


Czy ja wiem, czy umówili się na randkę? Z tego co pamiętam, tylko na kawę! Jeżeli czytelnikom spodoba się „Obsesja” bardzo chętnie pociągnę dalej główny wątek bohaterów. Mam już w głowie kolejne problemy, które mogą napotkać na swojej drodze. Dopiero w części drugiej okaże się czy zakończenie historii Joasi i Marka będzie szczęśliwe. Na razie nie mogę tego zdradzić.


Muszę przyznać, że moją ulubioną serią jest trylogia rozpoczynająca się powieścią „Ja, Diablica”. Czy nie myślała pani o napisaniu kolejnej książki utrzymanej w tym stylu?


Już od kilku lat dyskutujemy z moim wydawcą o napisaniu przeze mnie kolejnej części. Powstał nawet roboczy tytuł „Ja, ocalona”. Napisałam już pierwsze rozdziały. Akcja powieści będzie rozgrywała się dziesięć lat później względem wydarzeń z „Ja, potępiona”. Bohaterowie (ale nie wszyscy) trochę dojrzeją, będą się musieli zmierzyć z nowymi problemami, a także Apokalipsą, która jakoś podejrzanie szybko zacznie się zbliżać. Nie zabraknie miejsca dla starych, lubianych bohaterów, ale zamierzam też wprowadzić kilka nowych, ważnych postaci. Wstępne plany wydawnicze mówią o premierze „Ja, ocalonej” w przyszłym roku, na jesieni. Jednak na razie nie mogę tego stuprocentowo potwierdzić.


Były już wilkołaki, diabły, anioły, słowiańscy bogowie, statki kosmiczne i szpitale psychiatryczne. Co będzie dalej? 


Będzie jeszcze całe mnóstwo innych postaci i miejsc (na przykład kostnica!). Przymierzam się na przykład do stworzenia powieści historycznej, dziejącej się na kilku płaszczyznach czasowych. W kolejce czeka cierpliwie mroczna historia pewnych bliźniaczek oraz powieść o… snach i koszmarach.


Ogromnie ciekawi mnie również kontynuacja „Gwiezdnego wojownika”. Książka „Działko, szlafrok i księżniczka” zdecydowanie potrafi poprawić humor. Czy ma pani już gotowy pomysł na całą serię? Kiedy możemy spodziewać się dalszych części? 


Kiedy pisałam pierwszą część miałam olbrzymie plany. Chciałam stworzyć co najmniej kilkutomowy cykl o przygodach nie do końca zgranej załogi. Niestety dostałam wówczas czerwone światło od wydawcy, później skupiłam się na innych projektach. Pomysły ciągle cierpliwie czekają w swoich katalogach na pulpicie. Mam nadzieję, że wrócę kiedyś do tej serii.


Wiemy już, że pisząc, czuje się pani doskonale w praktycznie każdym gatunku. Jak wygląda to w przypadku czytania? Czy czytała pani ostatnio coś godnego uwagi, co mogłaby pani polecić również swoim własnym czytelnikom? 


Podczas czytania także staram się sięgać po wszystko. Ostatnio przeczytałam „Hardą” oraz jej kontynuację „Królowa” Elżbiety Cherezińskiej. Z czystym sumieniem mogę polecić te książki.


Gdzie w najbliższym czasie będzie można panią spotkać, żeby porozmawiać czy chociażby podsunąć ulubioną książkę do podpisu, a może posłuchać prelekcji na jakiś ciekawy temat? 


W najbliższy weekend 07.10. będzie mnie można spotkać o 17:00 w Sopockiej Galerii Kultury Multimedialnej. 28.10. pojawię się na Krakowskich Targach Książki, od 13:00 do 14:00 będę na stoisku księgarni Gandalf, a od 14:00 do 15:30 na stoisku wydawnictwa W.A.B. Z kolei 18.10 zawitam do Kazimierzy Wielkiej na spotkanie autorskie o godz. 15:00.

 

Serdecznie dziękujemy za wywiad!


Pytania układały Irena Bujak i Wiktoria Aleksandrowicz. Komentarze

  • Artykuły
  • Wywiady
  • Inne

Amal Clooney wreszcie jest w ciąży?

Zmiana kształtów żony George'a Clooneya może wskazywać na to, że na... »

Wyprasowana twarz Madonny na okładce

59-letnia Madonna mimo upływu czasu nie rezygnuje z wizerunku młodziutk... »

Oficjalna sesja laureatów Złotych Globów!

W niedzielny wieczór, w hotelu Beverly Hilton w Beverly Hills po raz 74.... »

Nasze     Patronaty

Biega
    na blogach

McClellan Brian ? Jesienna Republika. Trylogia magów prochowych t.3
Trzeci i ostatni tom trylogii Magów prochowych doczekał się wreszcie swojej kolejki do czytania.  Po lekturze tomu drugiego zastanawiałam się, czy autor zdoła mnie
Królestwo Książek
Darmowe książki dla Blogerek! (i Blogerów)
Cześć! Wiem, że może to zabrzmieć jak kiczowata reklama, ale akcja z pewnością taka nie jest.Dzielę się wiadomością ze wszystkimi Blogerkami
Kobietnik
"Taki kot pomaluje każdy płot" - zwierzęcy bohaterowie podbijają nasze serca!:)
Sympatyczny zwierzak na okładce nie tylko fizjonomię ma uroczą - jest też istotką o złotym sercu, niezwykle empatyczną, pomysłową, działającą
Książkowa mania
BOOK TOUR: "Co mnie zmieniło na zawsze" - Amber Smith
Cześć, dziś kolejna książka, przeczytana w ramach Book Tour. Organizatorką jest autorka bloga "Wyznania uzależnionej od..książek"     Eden j
Mercy In Your eyes
Doodle Fusion: Planeta Bazgrołów
Stres to niestety nieodłączny element naszego życia. Towarzyszy nam niemal każdego dnia czy to w pracy, szkole, czy w domu. Można sobie z nim radzić na wiele ró
Elle Kennedy: Podbój
Autor: Elle KennedyTytuł: PodbójSeria: Off-Campus #3Stron: 448Wydawca: Zysk i S-kaBeztroska swoboda studencka powoli dobiega końca. Bohaterowie serii Off-Campus stopniowo docieraj
Zwiedzam wszechświat
Zapowiedzi marcowe [2017]
Luty minął jak z bicza strzelił, przyszła pora na marcowe zapowiedzi wydawnicze.Również i tym razem nie powala ilość nowości, które mnie w jaki
Redaktor na tropie
Mariusz Czubaj ?Martwe popołudnie?
Myślcie, a będzie Wam dane Żyjemy w czasach świętej trójcy. Ta trójca to media, biznes i polityka. Zacznę od sprostowania. I czepiania się. Choć
Kobietnik
"Tajemnicze kolorowanki" - kolorowanie i "wartości dodane";)
Pani naszej pierwszoklasistki stara się urozmaicać lekcje na wszelkie sposoby - wiadomo, że niesztampowe zadania przykuwają uwagę, wciągają, intrygują. Gdy zada
Angus Watson "Czas żelaza"
Zazwyczaj dzielę książki na trzy kategorie. Pierwszą stanowią dzieła, które przywracają czytelnikom wiarę w istnienie dobrej literatury. W szeregi drugie
Redaktor na tropie
Marcin Ciszewski ?Wiatr?
Nasza zima zła To miał być sylwester inny niż wszystkie, spędzony w surowych warunkach w schronisku na Kasprowym Wierchu, będącym mekką wszystkich szanują
Fascynacja książką
"Piąta pora roku" Nora K. Jemisin
Kiedy "Piąta pora roku" trafiła w moje ręce, od razu miałam ochotę ją przeczytać. W zależności od nastroju lubię sięgać po różne
Nałogowy Książkoholik
FELIETON: Wcale nas nie znacie!
źródłoPrzeglądając różnego rodzaju strony internetowe i czytając komentarze co poniektórych osób i nie ukrywajmy, że chodzi mi tu gł
Kobietnik
"Taki kot pomaluje każdy płot" - zwierzęcy bohaterowie podbijają nasze serca!:)
Sympatyczny zwierzak na okładce nie tylko fizjonomię ma uroczą - jest też istotką o złotym sercu, niezwykle empatyczną, pomysłową, działającą
Po drugiej stronie... książki
"Harry Potter i Kamień Filozoficzny", wersja ilustrowana
Dziś recenzja trochę nietypowa, bo zdjęciowa. Jestem pewna, że wielu z Was, tak jak i ja z niecierpliwością wyczekiwało tej daty: 21//22 października, premiera
Zwiedzam wszechświat
"Mnich"
Autor: Matthew Gregory LewisTytuł: "Mnich"Wydawnictwo: Vesper, 2016Ilość stron: 457Okładka: miękka ze skrzydełkamiW II połowie XVIII wieku ludzką wyobraźni
Przedpremierowo: Co mnie zmieniło na zawsze [patronat]
Agresja. Brutalność. Przemoc na tle seksualnym.  GWAŁT. Niewiele jest książek młodzieżowych, które  podejmowałyby się próby przedst
Fascynacja książką
"Brama piekieł" Bill Schutt, J.R. Finch
Rozpoczął się listopad. Miesiąc raczej smutny, szary, ponury. Mniej więcej taką atmosferę daje się wyczuć podczas lektury "Bramy piekieł", chociaż
Kobietnik
"Królestwo Liter" - takie pisanie jest miłe niesłychanie:)
O dziwo Starsza jest najpilniejszą uczennicą, mimo że jeszcze w przedszkolu deklarowała ze łzami w oczach: "Ja nie chcę do sioły, nigdy nie pójdę do sio&
Zostań najbogatszym Ojcem Chrzestnym - recenzja gry Kasa i Spluwy
Gry imprezowe goszczą u nas często. Bardzo cenimy sobie tytuły w których może zasiąść więcej niż  osób, gdyż mamy wielu znajomych l
facebook