Duzeka.pl

Środa

03 Czerwca 2020 r.  

KSIĄŻKA

NAJSŁYNNIEJSZE MAMY W LITERATURZE

Mama Borejko - gdy miałam naście lat, chciałam być taka jak Mila, dla mnie to był ideał macierzyńskiego ciepła, takiej cichej miłości, pełnej służby i pokory, matki zawsze czułej,...

KSIĄŻKA

KONKURS: DIABELSKI HRABIA

Kilka lat później mąż dziewczyny umiera, zostawiając po sobie jedynie ogromne długi i list, w którym nakazuje żonie szukać pomocy właśnie u lorda Winstona.Gdy lad...

KSIĄŻKA

MAŁGORZATA MUSIEROWICZ I EMILIA KIEREŚ NA DZIEŃ MATKI

Emilia Kiereś: Owszem, zdarzało nam się współpracować już wcześniej, ale nigdy nie była to od początku do końca wspólna praca nad jedną...

KSIĄŻKA

FRAGMENT: PAN WIDMOWEJ WYSPY BRANDONA MULLA

Fragment 1 Ronodin otworzył drzwi bez pukania.– Podkról chce się z tobą zobaczyć.

KSIĄŻKA

FRAGMENT: DOM ZIEMI I KRWI CZ.1 SARAH J. MAAS

Fragment 1 Przed drzwiami galerii czekała wilczyca, co oznaczało, że był czwartek. To z kolei oznaczało, ż

KSIĄŻKA

GRUNT TO MYŚLEĆ, CZYLI CZY DARWIN MIAŁ RACJĘ?

Mira Jankowska W szkole uczyliśmy się fizyki, biologii, chemii i niekoniecznie były to nasze ulubione przedmioty. Wiele bowiem zależy o

Artykuły

Artykuły - książka
Monika Halman
Wywiad z K.C. Hiddenstorm
K.C. Hiddenstorm – absolwentka filologii angielskiej, autorka powieści i opowiadań z gatunku fantasy i nie tylko. Zadebiutowała w 2016 roku książką "Władczyni Mroku". Kreatywna, pełna nietypowych pomysłów, zdeterminowana. Jej twórczość ocieka czarnym humorem, cynizmem, ironią i cieszy się uznaniem coraz liczniejszego grona czytelników.

8 marca, w Dniu Kobiet, porozmawiamy o literackiej drodze autorki, a także sytuacji kobiet na rynku wydawniczym. Spróbujemy również odpowiedzieć na pytanie, czy stereotyp dotyczący przewagi mężczyzn nad kobietami jako twórców fantastyki ma odzwierciedlenie w rzeczywistości.


1. Jak wyglądała droga od napisania do wydania Twojej pierwszej powieści? Z jakimi trudnościami musiałaś się zmierzyć?


Była dość wyboista. Wydaje mi się, że największą trudnością paradoksalnie byłam ja sama. Popełniłam błąd, który popełnia każdy nowicjusz – pozwoliłam sobie uwierzyć we własną nieomylność. Bezkrytycyzm jest zgubny, rzadko zdarza się, że debiutant jest naprawdę dobry w tym, co robi. Ja nie byłam. Na szczęście się nauczyłam. Cieszę się, że ta nauka zajęła mi tylko dwie powieści; niektórzy popełniają te same błędy nawet po dziesiątej. Kolejnym problemem było znalezienie wydawnictwa, a potem, gdy książka została wydana, próba odnalezienia się w blogosferze, o której nic nie wiedziałam. Czy płeć miała jakieś znaczenie? Nie, wydaje mi się, że nie. Możliwe, że to przez gatunek mojego debiutu – „Władczyni Mroku” to mieszanka dark fantasy i romansu, więc siłą rzeczy grupą docelową były kobiety.


2. Fantastyka, a zwłaszcza science fiction, przez wiele lat była zamknięta dla kobiet. Wciąż jednak ewoluuje. Coraz więcej autorek próbuje swoich sił w tym gatunku, wiele z nich jest nagradzanych. Mimo to niektórzy wciąż twierdzą, że kobiety radzą sobie gorzej od mężczyzn w tworzeniu powieści fantastycznych. Jakie jest Twoje zdanie?


Nie zgadzam się, że kobiety radzą sobie gorzej. Mężczyzn piszących w tym gatunku jest po prostu więcej, więc to naturalne, że są bardziej widoczni. Poza tym wydaje mi się, że od tego, która płeć jest lepsza, a która gorsza, większą rolę grają tu nasze uprzedzenia. Jest gdzieś głęboko w nas zakorzenione przekonanie, że książka science fiction napisana przez mężczyznę będzie lepsza. Owszem, powoli wyzbywamy się tego rodzaju myślenia, ale czeka nas jeszcze długa droga. Przede wszystkim jednak uważam, że najważniejsza w tym wszystkim jest… sama książka. Jeśli jest dobra, obroni się, nieważne, kto ją napisał. Jedyne, co powinniśmy, to podchodzić do literatury z bardziej otwartym umysłem.


3. Jak myślisz, kto napędza takie myślenie? Czytelnicy? Wydawcy? A może każdy po trochu?


Każdy po trochu. Wydawnictwa to firmy nastawione na zysk. Nie ma w tym nic zdrożnego, wszakże żyjemy w ustroju kapitalistycznym. A jeśli chcą zarobić, to powinny dać czytelnikowi to, czego chce. Niepewna książka to ryzyko, a wydawnictwa nie przepadają za ryzykiem. Zwłaszcza polski rynek wydawniczy gra bardzo zachowawczo. Wydaje się fantastykę i science fiction, ale głównie są to pozycje zagraniczne lub bardzo znani polscy autorzy, niemal wyłącznie mężczyźni. Polskie autorki tych gatunków to znikomy procent w skali publikowanych tytułów. I to nie tak, że tego rodzaju książki nie powstają. Przeciwnie. Po prostu nie są wydawane tak często jak książki z innych gatunków.


4. Literatura pisana przez kobiety postrzegana jest jako ta bardziej uczuciowa, zmysłowa. Oczywiście każdy autor pisze inaczej, ale różnice płciowe z pewnością mają wpływ na pisarstwo. Ale czy to minus? Kobieca wrażliwość i spojrzenie na rzeczywistość mogą przecież pozytywnie wpływać na tworzenie postaci, dialogów, opisów przyrody. Jak sądzisz?


Nie uważam, że bycie kobietą sprawia, że jest się gorszym pisarzem, tak jak nie uważam, że ktoś pisze lepiej tylko dlatego, że jest mężczyzną. Pomijając płeć, każdy ma indywidualną wrażliwość. Mam na myśli to, że kobieta może mieć niekiedy usposobienie bardziej męskie i odwrotnie. Ponadto w powieściach nie występują tylko bohaterowie męscy bądź żeńscy, są i tacy, i tacy. A dobry pisarz powinien umieć wczuć się w każdą postać i wiernie ją odwzorować. Kobiety i mężczyźni różnią się pod pewnymi względami, kładą nacisk na inne rzeczy, ale to nie oznacza przewagi jednych nad drugimi. Nie ma lepszych i gorszych, jesteśmy po prostu inni. Powinniśmy o tym pamiętać i nie pchać w kwadratowe ramy czegoś, co ma kształt koła.


5. Jakie odczucia wywołuje u Ciebie termin "literatura kobieca". Według Ciebie to inwektywa, komplement? A może nic nieznacząca etykietka?


Inwektywa nie, ale etykietka już tak, ponieważ ten termin jednak mocno ogranicza. I jest, w moim odczuciu, zwyczajnie nie fair. Przez pojęcie „literatura kobieca” rozumie się głównie romanse oraz erotyki. A ja takich książek nie czytam i nie czytałam. Czyli co? Nie jestem kobietą? Bzdura. Oczywiście, rozumiem zamysł tego terminu, ale jednak wrzucanie wszystkich do jednego worka wywołuje we mnie sprzeciw. Niech książkę określa po prostu jej gatunek, chociaż czasem nawet to jest trudne, gdy konkretna książka stanowi połączenie dwóch czy trzech.


6. Anna Brzezińska - pisarka, mediewistka, wydawczyni - jest zdania, że fantastyka niesłusznie traktowana jest jako gatunek tandetny, nienaukowy, bezwartościowy. Tymczasem fantasy może czerpać z nauki równie mocno jak science fiction. Doskonale współgra np. z taką dziedziną jak historia. Według Brzezińskiej zaletą fantastyki jest to, że nadaje opisywanym zdarzeniom głębszego znaczenia. A według Ciebie jakie są zalety fantastyki?


Zalet fantastyki jest dużo, choćby taka, że w tym gatunku nie istnieją żadne granice poza tą, jaką nakłada na autora wyobraźnia. Między innymi dlatego czytanie książek z tego gatunku tak pobudza fantazję, sprawia, że stajemy się bardziej kreatywni. Fantastyczne książki mogą, ale nie muszą traktować o w całości wykreowanych przez autora światach. Tego rodzaju światy czasem są alegorią do naszej rzeczywistości, gdzie możemy przyjrzeć się sobie, pochylić nad pewnymi sprawami, przemyśleć. Fantastyka to również obcowanie z odmiennymi kulturami, rasami, podróż przez czas i przestrzeń, a przede wszystkim podróż w głąb siebie.


7. Tworzysz nie tylko powieści fantasy, ale też próbujesz swoich sił w innych gatunkach. W czym czujesz się najlepiej?


We wszystkim, co ciężkie, mroczne, nieoczywiste. Każda moja powieść jest w istocie połączeniem kilku gatunków. Kręcę się wokół thrillerów, horrorów, fantastyki, science fiction czy sensacji. Kiedy zaczynam pisać, kiedy układam w głowie historię, nie zastanawiam się nad tym, jaki gatunek zamierzam napisać. Skupiam się na samej historii. Czas na tego rodzaju pytania przychodzi później. Cieszę się, że mam ten komfort, że nie jestem autorką jednego gatunku. Czytelnicy kojarzą mnie z konkretnym klimatem, z emocjami, ale nie z gatunkiem. Myślę, że to dlatego każda kolejna książka wzbudza taką ekscytację.


8. Mrok, czarny humor, cynizm - to słowa, którymi wielu czytelników opisuje Twoje książki. A jakich słów Ty byś użyła, by zobrazować swoją twórczość osobie, która jeszcze jej nie zna?


Powiedziałabym, że moje książki są brutalne, brudne, romantyczne, wyjątkowe. To historie, które zapewniają rozrywkę i jednocześnie skłaniają do przemyśleń. Wydaje mi się, że mam na tyle wyrazisty styl, że albo się go lubi, albo nie, ale nie przechodzi się obok tego, co piszę, obojętnie. I całe szczęście. Nie ma nic gorszego niż obojętność. I w miłości, i w sztuce.


9. Co sprawia Ci największą przyjemność podczas pisania powieści?


Samo pisanie, to przede wszystkim. Uczucia, które towarzyszy mi, kiedy siadam do pisania, nie da się porównać z niczym. To jak zastrzyk adrenaliny i euforii. Uwielbiam, kiedy to, co istniało tylko w mojej głowie, pojawia się na papierze i jest tak bliskie wyobrażeniom, jak to tylko możliwe. Uwielbiam, kiedy słowa zmieniają się w zdania, zdania w akapity i kawałek po kawałku wynurza się historia. To trochę jak podróż w nieznane, a trochę jak ucieczka do najlepszego ze znanych światów, takiego, który zawiera w sobie nieskończoną ilość wymiarów. Pisanie to czysta, bezgraniczna wolność. Kocham w tym wszystko. Czasem również nienawidzę, jestem jednak niewolnikiem tej miłości i dopóki starczy mi sił, będę wracać po więcej.


10. Trzymam kciuki, żebyś mogła się realizować w tym, co kochasz, tak długo, jak to możliwe. A Ty czego chciałabyś życzyć autorkom i kobietom, które dopiero planują wydać własną książkę? Nie tylko 8 marca, ale ogólnie, na co dzień.


Dziękuję! Wszystkim kobietom, i tym piszącym, i nie, życzę wiary, wytrwałości i sukcesu. Niech nikt nie wmówi wam, że znaczycie mniej, niż faktycznie znaczycie. Nie bójcie się sięgać po marzenia, rozwijać skrzydeł i podążać za tym, co podpowiada wam intuicja. Pamiętajcie, każda z was jest wyjątkowa, to, co tworzycie, jest wyjątkowe, nie rezygnujcie z siebie tylko dlatego, że ktoś powiedział, że się nie uda. Uda się, jeśli tylko włożycie w to odpowiednio dużo pracy.


Bardzo dziękuję za rozmowę. Tobie również życzę wytrwałości oraz dalszych sukcesów na pisarskiej drodze.


Dziękuję bardzo i pozdrawiam serdecznie.Komentarze

  • Artykuły
  • Wywiady
  • Inne

Urodzinowa impreza Gutek Film w barStudio!

25-lecie Gutek Film w barStudio już 7 grudnia. Za konsoletą Roman Gutek... »

Boskie Targi Bożonarodzeniowe

Zapraszamy na kolejne, 29. Targi Bożonarodzeniowe do Państwowego Muzeum... »

Dni Nagrody Lux

29 listopada – 1 grudnia zapraszamy miłośników kina na bezpłatne po... »

Nasze     Patronaty

Na obcej ziemi
Mieszanka stylów, perspektyw, nacji i religii, tworzący skomplikowany obraz ludzkich losów.

Biega
    na blogach

McClellan Brian ? Jesienna Republika. Trylogia magów prochowych t.3
Trzeci i ostatni tom trylogii Magów prochowych doczekał się wreszcie swojej kolejki do czytania.  Po lekturze tomu drugiego zastanawiałam się, czy autor zdoła mnie
Królestwo Książek
Darmowe książki dla Blogerek! (i Blogerów)
Cześć! Wiem, że może to zabrzmieć jak kiczowata reklama, ale akcja z pewnością taka nie jest.Dzielę się wiadomością ze wszystkimi Blogerkami
Kobietnik
"Taki kot pomaluje każdy płot" - zwierzęcy bohaterowie podbijają nasze serca!:)
Sympatyczny zwierzak na okładce nie tylko fizjonomię ma uroczą - jest też istotką o złotym sercu, niezwykle empatyczną, pomysłową, działającą
Książkowa mania
BOOK TOUR: "Co mnie zmieniło na zawsze" - Amber Smith
Cześć, dziś kolejna książka, przeczytana w ramach Book Tour. Organizatorką jest autorka bloga "Wyznania uzależnionej od..książek"     Eden j
Mercy In Your eyes
Doodle Fusion: Planeta Bazgrołów
Stres to niestety nieodłączny element naszego życia. Towarzyszy nam niemal każdego dnia czy to w pracy, szkole, czy w domu. Można sobie z nim radzić na wiele ró
Elle Kennedy: Podbój
Autor: Elle KennedyTytuł: PodbójSeria: Off-Campus #3Stron: 448Wydawca: Zysk i S-kaBeztroska swoboda studencka powoli dobiega końca. Bohaterowie serii Off-Campus stopniowo docieraj
Zwiedzam wszechświat
Zapowiedzi marcowe [2017]
Luty minął jak z bicza strzelił, przyszła pora na marcowe zapowiedzi wydawnicze.Również i tym razem nie powala ilość nowości, które mnie w jaki
Redaktor na tropie
Mariusz Czubaj ?Martwe popołudnie?
Myślcie, a będzie Wam dane Żyjemy w czasach świętej trójcy. Ta trójca to media, biznes i polityka. Zacznę od sprostowania. I czepiania się. Choć
Kobietnik
"Tajemnicze kolorowanki" - kolorowanie i "wartości dodane";)
Pani naszej pierwszoklasistki stara się urozmaicać lekcje na wszelkie sposoby - wiadomo, że niesztampowe zadania przykuwają uwagę, wciągają, intrygują. Gdy zada
Angus Watson "Czas żelaza"
Zazwyczaj dzielę książki na trzy kategorie. Pierwszą stanowią dzieła, które przywracają czytelnikom wiarę w istnienie dobrej literatury. W szeregi drugie
Redaktor na tropie
Marcin Ciszewski ?Wiatr?
Nasza zima zła To miał być sylwester inny niż wszystkie, spędzony w surowych warunkach w schronisku na Kasprowym Wierchu, będącym mekką wszystkich szanują
Fascynacja książką
"Piąta pora roku" Nora K. Jemisin
Kiedy "Piąta pora roku" trafiła w moje ręce, od razu miałam ochotę ją przeczytać. W zależności od nastroju lubię sięgać po różne
Nałogowy Książkoholik
FELIETON: Wcale nas nie znacie!
źródłoPrzeglądając różnego rodzaju strony internetowe i czytając komentarze co poniektórych osób i nie ukrywajmy, że chodzi mi tu gł
Kobietnik
"Taki kot pomaluje każdy płot" - zwierzęcy bohaterowie podbijają nasze serca!:)
Sympatyczny zwierzak na okładce nie tylko fizjonomię ma uroczą - jest też istotką o złotym sercu, niezwykle empatyczną, pomysłową, działającą
Po drugiej stronie... książki
"Harry Potter i Kamień Filozoficzny", wersja ilustrowana
Dziś recenzja trochę nietypowa, bo zdjęciowa. Jestem pewna, że wielu z Was, tak jak i ja z niecierpliwością wyczekiwało tej daty: 21//22 października, premiera
Zwiedzam wszechświat
"Mnich"
Autor: Matthew Gregory LewisTytuł: "Mnich"Wydawnictwo: Vesper, 2016Ilość stron: 457Okładka: miękka ze skrzydełkamiW II połowie XVIII wieku ludzką wyobraźni
Przedpremierowo: Co mnie zmieniło na zawsze [patronat]
Agresja. Brutalność. Przemoc na tle seksualnym.  GWAŁT. Niewiele jest książek młodzieżowych, które  podejmowałyby się próby przedst
Fascynacja książką
"Brama piekieł" Bill Schutt, J.R. Finch
Rozpoczął się listopad. Miesiąc raczej smutny, szary, ponury. Mniej więcej taką atmosferę daje się wyczuć podczas lektury "Bramy piekieł", chociaż
Kobietnik
"Królestwo Liter" - takie pisanie jest miłe niesłychanie:)
O dziwo Starsza jest najpilniejszą uczennicą, mimo że jeszcze w przedszkolu deklarowała ze łzami w oczach: "Ja nie chcę do sioły, nigdy nie pójdę do sio&
Zostań najbogatszym Ojcem Chrzestnym - recenzja gry Kasa i Spluwy
Gry imprezowe goszczą u nas często. Bardzo cenimy sobie tytuły w których może zasiąść więcej niż  osób, gdyż mamy wielu znajomych l
facebook