Duzeka.pl

Poniedziałek

10 Maja 2021 r.  

MUZYKA

BIRDY POWRACA!

Charm Music Poland oraz platforma Driift serdecznie zapraszają na live streaming koncertu Birdy. Już 15 kwietnia 2021, prosto z londyńskiej Wilton’s Music Hall, autorka hitu People Help ...

KSIĄŻKA

OGŁASZAMY BIG BOOK FESTIVAL 2021!

Duży Festiwal Czytania odbędzie się od 25 do 27 czerwca w Warszawie i internecie. 9. edycji nowatorskiej imprezy czytelniczej towarzyszy hasło „Jeszcze będzie najpięk

KSIĄŻKA

PSI PATROL 3/2021

Trzeci już w tym roku numer miesięcznika dodatkowo kryje w sobie niesamowity prezent: zestaw narzędzi piesków oraz krótkofalówkę z wizerunkiem Chaise'a! Jest to znakomita okazja, by zaznajomi...

MUZYKA

DEJA VU - SINGIEL ZESPOŁU ECHO Z TEKSTEM PIOTRA BUKARTYKA

Deja vu to drugi po piosence Zawołaj singiel, który zapowiada debiutancką płytę zespołu ECHO. To melodyjny utwór, z tekstem Piotra Bukartyka, w refleksyjny spos

KSIĄŻKA

CZY MIŁOŚĆ W LEKTURZE JEST NAM DO CZEGOŚ POTRZEBNA?

TRUP I MIŁOŚĆNie, nie będzie tutaj nic o żadnych parafiliach. Różne mamy kryminały – obyczajowe, gdzie równie ważne jest życie prywatne bohaterów, jak i zb...

KSIĄŻKA

KONKURS: GUWERNANTKA

Mężczyzna sprawujący opiekę nad dwójką osieroconych siostrzeńców postanawia zatrudnić do pomocy młodą guwernantkę. Kobieta szybko odkrywa, że zarówno dzieci, jak i posiadłość skrywają m...

Artykuły

Wiadomości - książka
Informacja prasowa
Poznaj gwiazdy zagraniczne Big Book Festival 2020
Powieściopisarze Dawid Grosman i Chigozie Obioma, autorka rewolucyjnych teorii zmian społecznych poprzez jedzenie – Carolyn Steel oraz dziennikarka Matilda Gustavsson, której głośne śledztwo doprowadziło do tego, że Akademia Szwedzka nie przyznała w 2018 r. Literackiej Nagrody Nobla. To tylko niektórzy autorzy z zagranicy na Big Book Festival 2020. Spotkania z gośćmi ze świata w tym roku będą miały wyjątkową formułę.

Ósmy Międzynarodowy Duży Festiwal Czytania odbędzie się od 28 do 30 sierpnia w Warszawie pod hasłem Czysta Miłość # Pure Love. W programie znajdzie się 40 wydarzeń: spotkania autorskie i dyskusje, performatywne czytania i spektakle. Wydarzenia Big Book Festival 2020 odbywać się będą z udziałem limitowanej publiczności, w trzech festiwalowych lokalizacjach na Starym Mokotowie: Big Book Cafe, centrum edukacji literackiej przy Dąbrowskiego 81, Centrum Łowicka przy Łowickiej 21 oraz Domu i Muzeum Władysława Broniewskiego przy Dąbrowskiego 51. – Musimy liczyć się z przepisami bezpieczeństwa sanitarnego, więc zadbamy o potrzebny dystans i dezyfekcję w miejscach festiwalowych – podkreślają organizatorzy.


W programie Big Book Festival 2020 nie zabraknie gwiazd zagranicznych. Festiwalowe spotkania z pisarzami ze świata w tym roku odbywać się będą zdalnie. Prowadzący rozmowy będą łączyć się z autorami na żywo z Centrum Łowicka, publiczność też będzie mogła zadawać pytania. Wszystkie festiwalowe spotkania i dyskusje będą również transmitowane on-line na stronie festiwalowej www.bigbookfestival.pl. Wydarzenia teatralne Big Book Festival 2020 będzie można obejrzeć jedynie na miejscu. Pełen program festiwalu zostanie ogłoszony 3 sierpnia.


W tym roku Big Book Festival tradycyjnie już obok pisarzy popularnych w Polsce zaprosił wybitnych autorów, których polscy czytelnicy mają szansę dopiero odkryć.

JØRN LIER HORST

Norweski autor powieści kryminalnych i dramaturg. Do września 2013 pracował jako szef wydziału śledczego Okręgu Policji Vestfold, obecnie jest pełnoetatowym pisarzem. Autor cyklu powieści kryminalnych, w których głównym bohaterem jest William Wisting, oficer wydziału śledczego w Larviku. Od lat znajdują się na szczytach norweskich list bestsellerów. W Polsce ukazało się dotychczas dwanaście książek cyklu. Horst tworzy też powieści kryminalne dla dzieci (seria Biuro detektywistyczne nr 2) oraz dla młodzieży (seria CLUE).

Przeczytaj więcej o autorze:https://bigbookfestival.pl/program/jorn-lier-horst/


DAWID GROSMAN

Najwybitniejszy żyjący pisarz izraelski, tłumaczony na ponad 30 języków. Laureat wielu prestiżowych nagród literackich, w tym Międzynarodowej Nagrody Bookera przyznanej w 2017 r. za powieść WCHODZI KOŃ DO BARU. Obok powieści ma w dorobku literaturę faktu, eseje, książki dla dzieci i artykuły dla najważniejszych tytułów prasowych na świecie. Pisze gęstą prozę psychologiczną, bohaterowie jego książek uwikłani są w skomplikowane relacje osobiste, rodzinne i społeczne. Niektóre z jego fabuł mają wyrazisty kontekst historyczny i polityczny. Jest zagorzałym orędownikiem pokoju na Bliskim Wschodzie, zwolennikiem porozumienia między Żydami i Palestyńczykami, co w ojczyźnie czyni go postacią kontrowersyjną.

Przeczytaj więcej o autorze:https://bigbookfestival.pl/program/dawid-grosman/


REBECCA MAKKAI

Amerykańska powieściopisarka i autorka opowiadań. Dzięki powieści WIERZYLIŚMY JAK NIKT (w Polsce wydanej w tym roku) stała się w ostatnich latach jednym z najgorętszych literackich nazwisk za oceanem. Powieść o epidemii AIDS w Chicago w latach 80., to mistrzowska wielowątkowa narracja o naznaczeniu i traumie, która trwa przez pokolenia. A także opowieść o mechanizmach pamięci. Najważniejsze amerykańskie media, na czele z „The New York Times” i „ The Washington Post“, uznały ją za jedną z najlepszych książek 2018 roku. „Los Angeles Times“ i „Chicago Review of Books“ przyznały doroczne nagrody dla najwybitniejszej książki. Powieść trafiła do finału National Book Award oraz Nagrody Pulitzera. Po tym sukcesie część krytyki widzi w autorce WIERZYLIŚMY JAK NIKT następczynię Jonathana Franzena.

Przeczytaj więcej o autorce:https://bigbookfestival.pl/program/rebecca-makkai/


AGNETA PLEIJEL

Uznawana za jedną z najciekawszych i najwybitniejszych pisarek w Skandynawii ma w dorobku powieści, tomy wierszy, dramaty i scenariusze filmowe. Przez wiele lat pracowała jako krytyk literacki i redaktor w prasie.

Międzynarodowe uznanie zdobyła jako powieściopisarka, debiutując w tej roli w wieku czterdziestu siedmiu lat. Początkowo jej żywiołem był teatr, dla sceny zaczęła pisać w 1969 r. W Polsce znana przede wszystkim z autobiograficznych powieści z ostatnich lat: Wróżba. Wspomnienia dziewczynki i Zapach mężczyzny. Krytycy i czytelnicy widzą w niej wybitną kronikarkę kobiecego doświadczenia.

Mieszka w Sztokholmie. Z Polską łączą ją związki rodzinne – od 1982 r. jest żoną wybitnego szwedzkiego dziennikarza i reportażysty pochodzenia polskiego, Macieja Zaremby Bielawskiego.

Przeczytaj więcej o autorce:https://bigbookfestival.pl/program/agneta-pleijel/


SIMON STRANGER

Pisarz norweski, autor powieści i książek dla dzieci. Światową sławę przyniósł mu LEKSYKON ŚWIATŁA I MROKU. W ojczyźnie autora premiera książki przed dwoma laty była wydarzeniem literackim, tytuł błyskawicznie stał się bestsellerem, otrzymał Nagrodę Księgarzy Norweskich, a prawa do tłumaczenia sprzedano do 22 krajów.

Opowieść o Zagładzie i roli, jaką odegrali w niej Norwegowie, pisarz oparł na faktach.

Urodził się w 1976 roku w rodzinie o tradycjach literackich. Studiował filozofię na Uniwersytecie w Oslo. Mieszka w Norwegii.

Przeczytaj więcej o autorze:https://bigbookfestival.pl/program/simon-stranger/


JEN GUNTER
Kanadyjska ginekolożka położniczka ze specjalizacją w leczeniu bólu. Całe życie zawodowe poświęciła trosce o kobiety i ich zdrowie. Pisze o seksie, seksualności i nauce. Prowadzi bloga, twittuje, nagrywa filmy, jej seria edukacyjna „Jensplaining“ była przebojem telewizji CBC w Kanadzie. W Polsce ukazała się niedawno jej BIBLIA WAGINY.
Jen Gunter nazywana jest naczelną ginekolożką Internetu, a także pogromczynią fake-newsów. Zwalcza celebryctwo w nauce. Wierzy, że publikowanie sprawdzonych, wiarygodnych informacji o seksualności i naszych ciałach tworzy lepszy Internet jako bazę wiedzy, z której można czerpać niezależność i siłę. Prowadzi stałą kolumnę w„The New York Times“, jej artykuły ukazują się także m.in. w „USA Today“ i „Self“.

Przeczytaj więcej o autorce:https://bigbookfestival.pl/program/jen-gunter/


CAROLYN STEEL
Brytyjska wizjonerka żywienia i miast przyszłości. Autorka rewolucyjnych koncepcji zmian społecznych i ekonomicznych poprzez jedzenie. Magazyn „The Ecologist“ uznał ją za jeden z najważniejszych umysłów XXI wieku. Wykładowczyni, prezenterka BBC, spikerka serii TED. Bada, jak żywność kształtuje nasze relacje, codzienność, hierarchię społeczną. Szuka także związku pomiędzy dobrym jedzeniem i dobrym życiem.
W pierwszej głośnej książce THE HUNGRY CITY: HOW FOOD SHAPES OUR LIVES kompleksowo ukazała, że technologia produkcji żywności i jej transportu ukształtowała współczesne miasta. W nowej książce SITOPIA: HOW FOOD CAN SAVE THE WORLD (polskie wydanie w przygotowaniu) przewiduje oddolną rewolucję. Pokazuje, że jedzenie może stać się wywrotową walutą w nowej, lepszej gospodarce i bardziej zrównoważonym społeczeństwie.

Przeczytaj więcej o autorce:https://bigbookfestival.pl/program/carolyn-steel/


AUÐUR AVA ÓLAFSDÓTTIR
Islandzka powieściopisarka, poetka, autorka sztuk teatralnych i tekstów piosenek. Jej utwory znają czytelnicy mówiący w 25 językach. W Polsce ukazała się jej powieść BLIZNA. Autorka w swych powieściach skupia się na drobnych zdarzeniach i codzienności. Charakterystyczne dla jej prozy jest mroczne poczucie humoru. Jest silnie związana z Francją i bardzo nad Sekwaną ceniona – otrzymała tam kilka nagród literackich. Jest także laureatką prestiżowych nagród w Skandynawii – Nagrody literackiej Rady Nordyckiej oraz Icelandic Literary Prize i Best Icelandic Novel w ojczyźnie.

Przeczytaj więcej o autorce:

https://bigbookfestival.pl/program/audur-ava-olafsdottir/


CHIGOZIE OBIOMA
Nigeryjski pisarz zaliczany do światowej czołówki literackiej. Tłumaczony na blisko 30 języków. Najważniejszy, obok Chimamandy Ngozie Adichie, gwiazdor młodej prozy z Nigerii. Dwukrotny finalista Nagrody Bookera: za powieści RYBACY oraz AN ORCHESTRA OF MINORITIES (polskie wydanie w przygotowaniu). Mieszka w USA, wykłada literaturę i uczy kreatywnego pisania na University of Nebrasca.
Chigozie Obioma mówi czterema językami. Zna język swych przodków – igbo, a także język joruba, pisze po angielsku, opanował też turecki, bo studiował we wschodniej części Cypru. W swoim pisarstwie wiąże współczesność z warstwą mitologiczną i afrykańską kosmologią, tworzy historie tragiczne. Publikuje też eseje w brytyjskiej prasie.

Przeczytaj więcej o autorze:https://bigbookfestival.pl/program/chigozie-obioma/


MATILDA GUSTAVSSON

Szwedzka dziennikarka śledcza, która ujawniła skandal seksualny i korupcyjny w Akademii Szwedzkiej. Jej reportaż, który ukazał się w listopadzie 2017 r. w dzienniku „Dagens Nyheter“ wywołał najpoważniejszy kryzys od początków istnienia organizacji przyznającej Literacką Nagrodę Nobla. Na skutek ujawnionych przez Gustavsson faktów Akademia Szwedzka nie wskazała laureata w roku 2018. Rozwijająca wątki z reportażu książka Matildy Gustavsson KLUB (premiera polska we wrześniu) ukazała się w Szwecji w 2019 r. i natychmiast stała się bestsellerem, zyskała także uznanie krytyków.

Przeczytaj więcej o autorce:https://bigbookfestival.pl/program/matilda-gustavsson/Big Book Festival powstał w 2013 r. z miłości do czytania i jako pierwszy w historii Warszawy festiwal literatury. Jest jedynym w Polsce wydarzeniem literackim międzynarodowej rangi tworzonym samodzielnie przez niewielką organizację pozarządową. Jego pomysłodawcą i organizatorem jest Fundacja „Kultura nie boli“.


Więcej: bigbookfestival.plKomentarze

Ostatnie     recenzje

Nowości

FILM
KSIĄŻKA
MUZYKA
GRY

Konkursy

Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej niż inni? Tylko w naszym Newsletterze dowiesz się wszystkiego z pierwszej ręki!
ekspres do biura warszawa
automaty vendingowe

  • Artykuły
  • Wywiady
  • Inne

Urodzinowa impreza Gutek Film w barStudio!

25-lecie Gutek Film w barStudio już 7 grudnia. Za konsoletą Roman Gutek... »

Boskie Targi Bożonarodzeniowe

Zapraszamy na kolejne, 29. Targi Bożonarodzeniowe do Państwowego Muzeum... »

Dni Nagrody Lux

29 listopada – 1 grudnia zapraszamy miłośników kina na bezpłatne po... »

Nasze     Patronaty

Biega
    na blogach

McClellan Brian ? Jesienna Republika. Trylogia magów prochowych t.3
Trzeci i ostatni tom trylogii Magów prochowych doczekał się wreszcie swojej kolejki do czytania.  Po lekturze tomu drugiego zastanawiałam się, czy autor zdoła mnie
Królestwo Książek
Darmowe książki dla Blogerek! (i Blogerów)
Cześć! Wiem, że może to zabrzmieć jak kiczowata reklama, ale akcja z pewnością taka nie jest.Dzielę się wiadomością ze wszystkimi Blogerkami
Kobietnik
"Taki kot pomaluje każdy płot" - zwierzęcy bohaterowie podbijają nasze serca!:)
Sympatyczny zwierzak na okładce nie tylko fizjonomię ma uroczą - jest też istotką o złotym sercu, niezwykle empatyczną, pomysłową, działającą
Książkowa mania
BOOK TOUR: "Co mnie zmieniło na zawsze" - Amber Smith
Cześć, dziś kolejna książka, przeczytana w ramach Book Tour. Organizatorką jest autorka bloga "Wyznania uzależnionej od..książek"     Eden j
Mercy In Your eyes
Doodle Fusion: Planeta Bazgrołów
Stres to niestety nieodłączny element naszego życia. Towarzyszy nam niemal każdego dnia czy to w pracy, szkole, czy w domu. Można sobie z nim radzić na wiele ró
Elle Kennedy: Podbój
Autor: Elle KennedyTytuł: PodbójSeria: Off-Campus #3Stron: 448Wydawca: Zysk i S-kaBeztroska swoboda studencka powoli dobiega końca. Bohaterowie serii Off-Campus stopniowo docieraj
Zwiedzam wszechświat
Zapowiedzi marcowe [2017]
Luty minął jak z bicza strzelił, przyszła pora na marcowe zapowiedzi wydawnicze.Również i tym razem nie powala ilość nowości, które mnie w jaki
Redaktor na tropie
Mariusz Czubaj ?Martwe popołudnie?
Myślcie, a będzie Wam dane Żyjemy w czasach świętej trójcy. Ta trójca to media, biznes i polityka. Zacznę od sprostowania. I czepiania się. Choć
Kobietnik
"Tajemnicze kolorowanki" - kolorowanie i "wartości dodane";)
Pani naszej pierwszoklasistki stara się urozmaicać lekcje na wszelkie sposoby - wiadomo, że niesztampowe zadania przykuwają uwagę, wciągają, intrygują. Gdy zada
Angus Watson "Czas żelaza"
Zazwyczaj dzielę książki na trzy kategorie. Pierwszą stanowią dzieła, które przywracają czytelnikom wiarę w istnienie dobrej literatury. W szeregi drugie
Redaktor na tropie
Marcin Ciszewski ?Wiatr?
Nasza zima zła To miał być sylwester inny niż wszystkie, spędzony w surowych warunkach w schronisku na Kasprowym Wierchu, będącym mekką wszystkich szanują
Fascynacja książką
"Piąta pora roku" Nora K. Jemisin
Kiedy "Piąta pora roku" trafiła w moje ręce, od razu miałam ochotę ją przeczytać. W zależności od nastroju lubię sięgać po różne
Nałogowy Książkoholik
FELIETON: Wcale nas nie znacie!
źródłoPrzeglądając różnego rodzaju strony internetowe i czytając komentarze co poniektórych osób i nie ukrywajmy, że chodzi mi tu gł
Kobietnik
"Taki kot pomaluje każdy płot" - zwierzęcy bohaterowie podbijają nasze serca!:)
Sympatyczny zwierzak na okładce nie tylko fizjonomię ma uroczą - jest też istotką o złotym sercu, niezwykle empatyczną, pomysłową, działającą
Po drugiej stronie... książki
"Harry Potter i Kamień Filozoficzny", wersja ilustrowana
Dziś recenzja trochę nietypowa, bo zdjęciowa. Jestem pewna, że wielu z Was, tak jak i ja z niecierpliwością wyczekiwało tej daty: 21//22 października, premiera
Zwiedzam wszechświat
"Mnich"
Autor: Matthew Gregory LewisTytuł: "Mnich"Wydawnictwo: Vesper, 2016Ilość stron: 457Okładka: miękka ze skrzydełkamiW II połowie XVIII wieku ludzką wyobraźni
Przedpremierowo: Co mnie zmieniło na zawsze [patronat]
Agresja. Brutalność. Przemoc na tle seksualnym.  GWAŁT. Niewiele jest książek młodzieżowych, które  podejmowałyby się próby przedst
Fascynacja książką
"Brama piekieł" Bill Schutt, J.R. Finch
Rozpoczął się listopad. Miesiąc raczej smutny, szary, ponury. Mniej więcej taką atmosferę daje się wyczuć podczas lektury "Bramy piekieł", chociaż
Kobietnik
"Królestwo Liter" - takie pisanie jest miłe niesłychanie:)
O dziwo Starsza jest najpilniejszą uczennicą, mimo że jeszcze w przedszkolu deklarowała ze łzami w oczach: "Ja nie chcę do sioły, nigdy nie pójdę do sio&
Zostań najbogatszym Ojcem Chrzestnym - recenzja gry Kasa i Spluwy
Gry imprezowe goszczą u nas często. Bardzo cenimy sobie tytuły w których może zasiąść więcej niż  osób, gdyż mamy wielu znajomych l
facebook