Duzeka.pl

Poniedziałek

10 Maja 2021 r.  

MUZYKA

BIRDY POWRACA!

Charm Music Poland oraz platforma Driift serdecznie zapraszają na live streaming koncertu Birdy. Już 15 kwietnia 2021, prosto z londyńskiej Wilton’s Music Hall, autorka hitu People Help ...

KSIĄŻKA

OGŁASZAMY BIG BOOK FESTIVAL 2021!

Duży Festiwal Czytania odbędzie się od 25 do 27 czerwca w Warszawie i internecie. 9. edycji nowatorskiej imprezy czytelniczej towarzyszy hasło „Jeszcze będzie najpięk

KSIĄŻKA

PSI PATROL 3/2021

Trzeci już w tym roku numer miesięcznika dodatkowo kryje w sobie niesamowity prezent: zestaw narzędzi piesków oraz krótkofalówkę z wizerunkiem Chaise'a! Jest to znakomita okazja, by zaznajomi...

MUZYKA

DEJA VU - SINGIEL ZESPOŁU ECHO Z TEKSTEM PIOTRA BUKARTYKA

Deja vu to drugi po piosence Zawołaj singiel, który zapowiada debiutancką płytę zespołu ECHO. To melodyjny utwór, z tekstem Piotra Bukartyka, w refleksyjny spos

KSIĄŻKA

CZY MIŁOŚĆ W LEKTURZE JEST NAM DO CZEGOŚ POTRZEBNA?

TRUP I MIŁOŚĆNie, nie będzie tutaj nic o żadnych parafiliach. Różne mamy kryminały – obyczajowe, gdzie równie ważne jest życie prywatne bohaterów, jak i zb...

KSIĄŻKA

KONKURS: GUWERNANTKA

Mężczyzna sprawujący opiekę nad dwójką osieroconych siostrzeńców postanawia zatrudnić do pomocy młodą guwernantkę. Kobieta szybko odkrywa, że zarówno dzieci, jak i posiadłość skrywają m...

Artykuły

Wiadomości - książka
Informacja prasowa
Najlepsze książki na lato 2020 wybrane!
Kilkadziesiąt nowości wydawniczych rywalizowało w 11 kategoriach o uznanie jurorów i internautów w konkursie i plebiscycie „Najlepsza książka na lato 2020”. od 12 lat organizowanym przez serwis Granice.pl – wszystko o literaturze. Jakie tytuły uznane zostały za najciekawsze premiery wydawnicze ostatnich miesięcy?
Kilkadziesiąt tytułów, kilkanaście polskich wydawnictw i ponad 50 tysięcy oddanych głosów – te liczby najlepiej podsumowują tegoroczny plebiscyt „Najlepsza książka na lato”, w ramach którego czytelnicy oraz członkowie jury, w skład którego weszli dziennikarze, recenzenci i krytycy literaccy, wybrali najlepsze książki tych wakacji. W konkursie głos oddać można było w aż 11 kategoriach: „Z historią w tle”, „Proza polska”, „Proza obca”,  „Thriller”, „Romans”, „Powieści obyczajowe”, „Literatura faktu”, „Kryminał i sensacja”, „Komedia kryminalna”, „Dla młodzieży” oraz „Dla dzieci”.

Wśród zwycięskich tytułów nie zabrakło bestsellerów, ale także nowych, wartościowych pozycji, wydanych nakładem mniejszych oficyn. Co warto przeczytać? 

Nagrodę główną jury w plebiscycie otrzymała powieść Zośki Papużanki „Przez”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Marginesy. Tytuł ten od kilku miesięcy chwalony jest nie tylko przez krytyków, ale także przez wielu czytelników. Potencjał powieści zauważyło także jury konkursu, które stwierdziło, że utwór Papużanki „zachwyca skupieniem na szczególe, drobnostce, języku”. 

Z kolei największą popularnością wśród czytelników cieszyła się najnowsza komedia kryminalna autorstwa Iwony Banach, zatytułowana „Głodnemu trup na myśli” (Wydawnictwo Dragon). To już druga książka autorki utrzymana w konwencji cozy crime, opowiadająca o przygodach detektywki-amatorki, która musi mierzyć się z zagadką kolejnego zabójstwa. 

W kategorii prozy polskiej głosami czytelników zwyciężyła najnowsza publikacja Niny Majewskiej-Brown – „Dwie twarze. Życie prywatne morderców z Auschwitz”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Bellona. Z kolei jury konkursu w tej kategorii wyróżnienie przyznało Julii Gambrot za powieść „Liliowe opium” (Wydawnictwo Lira), będącą połączeniem powieści obyczajowej i kryminału. Akcja toczy się u schyłku belle epoque. 

Jeśli chodzi o prozę zagraniczną, czytelnicy wybrali najnowszą powieść Jojo Moyes „W samym sercu morza” (Wydawnictwo Znak). Nowa książka autorki bestsellera „Zanim się pojawiłeś” inspirowana jest prawdziwą historią rodzinną autorki. Jury konkursu zwróciło natomiast uwagę na książkę „Kieszonkowiec” Fuminoriego Nakamury (Wydawnictwo Kwiaty Orientu). Ten nietuzinkowy japoński kryminał stanowi przyczynek do refleksji na temat winy i kary. 

W kategorii kryminału na uznanie jury zasłużył „Czas Wagi” Aleksandra Sowy. To zręcznie napisana powieść autorstwa czynnego policjanta. Z kolei w głosowaniu internautów zwyciężyła debiutancka powieść „Topielice” Sylvii Wilczyńskiej. Pierwsza książka polskiej autorki to połączenie powieści kryminalnej z elementami fantastyki i słowiańskich wierzeń. Obie książki ukazały się nakładem Wydawnictwa Lira. 

Zdaniem internautów najlepszym thrillerem tegorocznych wakacji jest książka „Niezabliźniona nić” Mariana A. Noconia (Wydawnictwo Szara Godzina). W publikacji autor zwraca szczególną uwagę na emocje i psychikę bohaterów. Jury wybrało natomiast opartą na faktach powieść Przemysława Semczuka „Cyklon” (Wydawnictwo Świat Książki). Autor ukazuje w niej destrukcyjną siłę kłamstw i tajemnic, które mogą zaciążyć na losach reprezentantów kolejnych pokoleń. 

Wśród komedii kryminalnych jury wyróżniło „Katastrofalny błąd” Iwony Wilmowskiej, czyli czwarty tom serii kryminalno-obyczajowej „Prywatne śledztwo Agaty Brok” (Wydawnictwo Axis Mundi). Książkę wyróżnia ironiczny, charakterystyczny styl i cięty dowcip. 

„Oddaj to morzu” Joanny Sykat (Wydawnictwo Prozami) to powieść o dojrzewaniu, mierzeniu się z przeciwnościami losu i o miłości. Książka ta decyzją jurorów zwyciężyła w kategorii „Powieści obyczajowe”. Z kolei zdaniem czytelników najlepsza okazała się książka Anny Pilip „Gruzińskie wino” (Wydawnictwo Lira). Jej lektura to najlepsza okazja, by w te wakacje wybrać się w podróż do Gruzji – przynajmniej tę literacką.

Pozostając w tematyce miłosnej, warto zwrócić uwagę na książkę „Kaprys milionera” Izabelli Frączyk i Jagny Rolskiej (Wydawnictwo Prószyński i S-ka), która głosami czytelników zdobyła wyróżnienie w kategorii „Romans”. Powieść polskich autorek to współczesna historia Kopciuszka. Jury natomiast postanowiło przyznać nagrodę w tej kategorii Monice Michalik za książkę „Zaczekaj na mnie” (Wydawnictwo Znak). To bolesna historia, która dotyka wciąż aktualnego problemu przemocy wobec kobiet. 

Wciąż wielkim zainteresowaniem cieszą się publikacje, które przedstawiają tajemnice i szokujące odkrycia dotyczące III Rzeszy i Adolfa Hitlera. Głosami czytelników w kategorii „Z historią w tle” zwyciężyła książka Christophera Machta „Spowiedź Hitlera. Szczera rozmowa o zaginionych skarbach” (Wydawnictwo Bellona). Nagroda jury trafiła natomiast do Mario Escobara za jego nową książkę „Dzieci żółtej gwiazdy” (Wydawnictwo Kobiece). Oparta na prawdziwych wydarzeniach powieść przedstawia losy dwójki braci żydowskiego pochodzenia, którzy wędrują po Francji, uciekając przed nazistami. 

Jurorzy nagrodzili także kolejną książkę Jarosława Molendy, zatytułowaną „Kaligula. Pięć twarzy cesarza” (Wydawnictwo Lira), uznając ją za najbardziej interesującą lekturę w kategorii „Literatura faktu, biografie”. Książka Molendy to prawdziwa skarbnica wiedzy na temat starożytnego Rzymu. Internauci nagrodzili natomiast reportaż Marcina Kąckiego „Oświęcim. Czarna zima” (Wydawnictwo Znak), przedstawiający najnowszą historię miasta, którego losy nierozerwalnie złączone są z ludzką tragedią, która wydarzyła się za drutami obozu Auschwitz-Birkenau.

Nie można zapomnieć także o literaturze dziecięcej. Wśród najlepszych książek na lato dla dzieci szczególnie wyróżnia się powieść Fleur Hitchcock „Chłopiec, który latał” (Wydawnictwo Zielona Sowa). Publikacja mówi o tym, że warto wierzyć w marzenia i je realizować. Z kolei jury wskazało książkę „Ulica Pazurkowa. Na tropie Ogryzka” Aleksandry Struskiej-Musiał (Wydawnictwo Bis). Ta wyjątkowa publikacja, skierowana do najmłodszych czytelników, opowiada o szacunku i miłości, jaką darzyć należy nie tylko ludzi, ale także zwierzęta. 

Na koniec warto wspomnieć o powieściach dla młodzieży. W tej kategorii jurorzy wyróżnili przygodową książkę Trentona Lee Stewarta „Na straży sekretu” (Wydawnictwo Dwukropek), która kryje sporo smaczków i detali, tak drobiazgowo opisanych i dopasowanych do siebie, jak mechanizm kunsztownego zegarka.  Z kolei czytelnicy wskazali na powieść Grzegorza Gajka „Strażnicy Starego Lasu. Miecz Lelka” książkę dla młodzieży z nurtu high fantasy. 

Szczegółowe informacje na temat zwycięskich tytułów znaleźć można na stronie plebiscytu: ksiazkanalato.pl oraz na stronie organizatora konkursu – serwisu Granice.pl. Głosowanie zakończyło się 15 lipca, a biorący w nim udział Internauci mieli szansę wygrać zestawy kilkunastu książek ufundowanych przez organizatora i polskie wydawnictwa. 


Komentarze

Ostatnie     recenzje

Nowości

FILM
KSIĄŻKA
MUZYKA
GRY

Konkursy

Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej niż inni? Tylko w naszym Newsletterze dowiesz się wszystkiego z pierwszej ręki!
ekspres do biura warszawa
automaty vendingowe

  • Artykuły
  • Wywiady
  • Inne

Urodzinowa impreza Gutek Film w barStudio!

25-lecie Gutek Film w barStudio już 7 grudnia. Za konsoletą Roman Gutek... »

Boskie Targi Bożonarodzeniowe

Zapraszamy na kolejne, 29. Targi Bożonarodzeniowe do Państwowego Muzeum... »

Dni Nagrody Lux

29 listopada – 1 grudnia zapraszamy miłośników kina na bezpłatne po... »

Nasze     Patronaty

Biega
    na blogach

McClellan Brian ? Jesienna Republika. Trylogia magów prochowych t.3
Trzeci i ostatni tom trylogii Magów prochowych doczekał się wreszcie swojej kolejki do czytania.  Po lekturze tomu drugiego zastanawiałam się, czy autor zdoła mnie
Królestwo Książek
Darmowe książki dla Blogerek! (i Blogerów)
Cześć! Wiem, że może to zabrzmieć jak kiczowata reklama, ale akcja z pewnością taka nie jest.Dzielę się wiadomością ze wszystkimi Blogerkami
Kobietnik
"Taki kot pomaluje każdy płot" - zwierzęcy bohaterowie podbijają nasze serca!:)
Sympatyczny zwierzak na okładce nie tylko fizjonomię ma uroczą - jest też istotką o złotym sercu, niezwykle empatyczną, pomysłową, działającą
Książkowa mania
BOOK TOUR: "Co mnie zmieniło na zawsze" - Amber Smith
Cześć, dziś kolejna książka, przeczytana w ramach Book Tour. Organizatorką jest autorka bloga "Wyznania uzależnionej od..książek"     Eden j
Mercy In Your eyes
Doodle Fusion: Planeta Bazgrołów
Stres to niestety nieodłączny element naszego życia. Towarzyszy nam niemal każdego dnia czy to w pracy, szkole, czy w domu. Można sobie z nim radzić na wiele ró
Elle Kennedy: Podbój
Autor: Elle KennedyTytuł: PodbójSeria: Off-Campus #3Stron: 448Wydawca: Zysk i S-kaBeztroska swoboda studencka powoli dobiega końca. Bohaterowie serii Off-Campus stopniowo docieraj
Zwiedzam wszechświat
Zapowiedzi marcowe [2017]
Luty minął jak z bicza strzelił, przyszła pora na marcowe zapowiedzi wydawnicze.Również i tym razem nie powala ilość nowości, które mnie w jaki
Redaktor na tropie
Mariusz Czubaj ?Martwe popołudnie?
Myślcie, a będzie Wam dane Żyjemy w czasach świętej trójcy. Ta trójca to media, biznes i polityka. Zacznę od sprostowania. I czepiania się. Choć
Kobietnik
"Tajemnicze kolorowanki" - kolorowanie i "wartości dodane";)
Pani naszej pierwszoklasistki stara się urozmaicać lekcje na wszelkie sposoby - wiadomo, że niesztampowe zadania przykuwają uwagę, wciągają, intrygują. Gdy zada
Angus Watson "Czas żelaza"
Zazwyczaj dzielę książki na trzy kategorie. Pierwszą stanowią dzieła, które przywracają czytelnikom wiarę w istnienie dobrej literatury. W szeregi drugie
Redaktor na tropie
Marcin Ciszewski ?Wiatr?
Nasza zima zła To miał być sylwester inny niż wszystkie, spędzony w surowych warunkach w schronisku na Kasprowym Wierchu, będącym mekką wszystkich szanują
Fascynacja książką
"Piąta pora roku" Nora K. Jemisin
Kiedy "Piąta pora roku" trafiła w moje ręce, od razu miałam ochotę ją przeczytać. W zależności od nastroju lubię sięgać po różne
Nałogowy Książkoholik
FELIETON: Wcale nas nie znacie!
źródłoPrzeglądając różnego rodzaju strony internetowe i czytając komentarze co poniektórych osób i nie ukrywajmy, że chodzi mi tu gł
Kobietnik
"Taki kot pomaluje każdy płot" - zwierzęcy bohaterowie podbijają nasze serca!:)
Sympatyczny zwierzak na okładce nie tylko fizjonomię ma uroczą - jest też istotką o złotym sercu, niezwykle empatyczną, pomysłową, działającą
Po drugiej stronie... książki
"Harry Potter i Kamień Filozoficzny", wersja ilustrowana
Dziś recenzja trochę nietypowa, bo zdjęciowa. Jestem pewna, że wielu z Was, tak jak i ja z niecierpliwością wyczekiwało tej daty: 21//22 października, premiera
Zwiedzam wszechświat
"Mnich"
Autor: Matthew Gregory LewisTytuł: "Mnich"Wydawnictwo: Vesper, 2016Ilość stron: 457Okładka: miękka ze skrzydełkamiW II połowie XVIII wieku ludzką wyobraźni
Przedpremierowo: Co mnie zmieniło na zawsze [patronat]
Agresja. Brutalność. Przemoc na tle seksualnym.  GWAŁT. Niewiele jest książek młodzieżowych, które  podejmowałyby się próby przedst
Fascynacja książką
"Brama piekieł" Bill Schutt, J.R. Finch
Rozpoczął się listopad. Miesiąc raczej smutny, szary, ponury. Mniej więcej taką atmosferę daje się wyczuć podczas lektury "Bramy piekieł", chociaż
Kobietnik
"Królestwo Liter" - takie pisanie jest miłe niesłychanie:)
O dziwo Starsza jest najpilniejszą uczennicą, mimo że jeszcze w przedszkolu deklarowała ze łzami w oczach: "Ja nie chcę do sioły, nigdy nie pójdę do sio&
Zostań najbogatszym Ojcem Chrzestnym - recenzja gry Kasa i Spluwy
Gry imprezowe goszczą u nas często. Bardzo cenimy sobie tytuły w których może zasiąść więcej niż  osób, gdyż mamy wielu znajomych l
facebook