Duzeka.pl

Sobota

05 Grudnia 2020 r.  

KSIĄŻKA

KONKURS: J.R.R. TOLKIEN LISTY

Zbiór zawierający opowiadania o różnorodnej tematyce ilustruje wielokulturowość dawnej Rzeczypospolitej i stanowi opis uniwersalnego doświadczenia ludzkiego wobec wyzwań rzeczywistości, mimo...

KSIĄŻKA

KONKURS: NA OBCEJ ZIEMI

Zbiór zawierający opowiadania o różnorodnej tematyce ilustruje wielokulturowość dawnej Rzeczypospolitej i stanowi opis uniwersalnego doświadczenia ludzkiego wobec wyzwań rzeczywistości, mimo...

KSIĄŻKA

WYRAZY DŹWIĘKONAŚLADOWCZE W ROZWOJU MOWY DZIECKA

Onomatopeje (czyli wyrazy dźwiękonaśladowcze) to pierwsza, naturalne słowa dziecka. Pojawiają się bardzo wcześnie, gdyż już pod koniec pierwszego roku życia. Dlatego te...

KSIĄŻKA

SERIA KSIĄŻECZEK STINY WIRSEN OD WYDAWNICTWA ZAKAMARKI

Kto się złości?Wbrew pozorom nie zawsze wspólna zabawa przychodzi dzieciom z łatwością. Miśka buduje wieżę i wcale nie chce, żeby Kocio ...

KSIĄŻKA

KONKURS: ZAGINIONA

Kiedy zaniepokojony Krzysztof zgłasza policji zaginięcie Agnieszki, niespodziewanie staje się podejrzanym o jej zamordowanie. Trafia do aresztu, gdzie współosadzeni urządzają mu istne piekło....

KSIĄŻKA

10 KSIĄŻKOWO-SERIALOWYCH PROPOZYCJI NA HALLOWEEN W CZASIE PANDEMII

Terror - stacja AMC pokazała na razie dwa, niepołączone fabularnie sezony. Pierwszy z nich stanowi adaptację powieści Dana Simmonsa pod tym samym tytułem i jest z

Artykuły

Wiadomości - film
REDnaczka
POJEDYNEK NA GŁOSY
W KINACH od 21 sierpnia 2020 MUZYKA Z FILMU W SPRZEDAŻY

Cudowna, pełna humoru i wzruszeń  opowieść inspirowana prawdziwą przyjaźnią. Film pełen dobrej energii i muzycznych przebojów,  w reżyserii twórcy komediowego hitu „Goło i wesoło” - Petera Cattaneo.


REALIZATORZY

reżyseria

Peter Cattaneo

scenariusz 

Rosanne Flynn, Rachel Tunnard

zdjęcia

Hubert Taczanowski

producent

Rory Aitken, Ben Pugh, Piers Tempest


OBSADA

Kristin Scott Thomas  - Kate

Sharon Horgan - Lisa

Emma Lowndes - Annie

Gaby French - Jess

Lara Rossi - Ruby

Amy James-Kelly – Sarah


O FILMIE

tytuł oryginalny

Military Wives


kraj produkcji

Wielka Brytania 2019

produkcja

42, Ingenious Media, Tempo Productions Limited


gatunek 

komedia


czas trwania

112 min.


dystrybucja w Polsce: Best Film CO


ZWIASTUN: https://www.youtube.com/watch?v=IbMhxmjgzR8

STRONA FILMU: https://pojedynek-na-glosy-film.pl/OPIS


Cudowna, pełna humoru i wzruszeń  opowieść inspirowana prawdziwą przyjaźnią. Film pełen dobrej energii i muzycznych przebojów,  w reżyserii twórcy komediowego hitu „Goło i wesoło” - Petera Cattaneo.

Amatorski kobiecy zespół wspiera się na co dzień i w trudnych chwilach, zgodnie z myślą, że „piosenka jest dobra na wszystko”.

Na jego czele stoją: zasadnicza i uzależniona od telezakupów Kate (Kristin Scott Thomas) oraz zbuntowana i rozrywkowa Lisa (Sharon Horgan). Obie mają zupełnie różne pomysły na repertuar i rywalizują o sympatię śpiewających koleżanek.

Kate to miłośniczka znanych klasyków, Lisa natomiast czerpie inspiracje z pierwszych miejsc list przebojów. Ich wzajemne uszczypliwości i sprzeczki zdają się nie mieć końca, co niekorzystnie wpływa na atmosferę w zespole.

Jeśli Kate i Lisa nie znajdą wspólnej nuty porozumienia, ich wymarzony występ w Royal Albert Hall stanie pod znakiem zapytania.

„Pojedynek na głosy” to film, któremu trudno się oprzeć, jak piosence, której nie możesz przestać nucić.


 W „Pojedynku na głosy” grają Kristin Scott Thomas, Sharon Hogan, Greg Wise („Prywatna wojna”) i Jason Flemyng („Porachunki”). Obsadę dopełniają aktorki – Emma Lowdnes („Downton Abbey”), Gaby French („Wiktoria”), Lara Rossi („Robin Hood”), Amy James-Kelly („Safe”) i India Ria Amarteifio („Line of Duty”).

Scenariusz napisały - zdobywczyni nagrody BIFA Rachel Tunnard („Adult Life Skills”) i Rosanne Flynn („Herb piratów”). OPOWIEŚĆ REŻYSERA


Zaangażowałem się w projekt filmu „Pojedynek na głosy” trzy lata temu. Od razu zafascynowała mnie możliwość przedstawienia życia osób, które rzadko widujemy na dużym ekranie, a także zrobienia filmu z muzyką i śpiewem w centrum historii.

Kiedy zacząłem spotykać się z autentycznymi żonami wojskowych, szybko same pojawiły się bogate motywy: grupa różnych ludzi odnajdująca jedność i przyjaźń dzięki piosenkom; kobiety, które mają „siedzieć cicho i robić, co do nich należy” odnajdujące swój głos. Poznaliśmy bardzo odważne i szczere żony żołnierzy, a ich osobiste historie, którymi się z nami podzieliły, były smutne, niekiedy wstrząsające, ale często też bardzo zabawne. Poruszyła mnie ich szczerość, bardzo bezpośrednie poczucie humoru. Postanowiłem wypełnić film tym rodzajem komediowości.

Zdjęcia kręciliśmy w bazie wojskowej Catterick, gdzie powstał pierwszy autentyczny chór żon wojskowych. Baza dostarczyła nam odpowiednie mundury, pojazdy, udostępniła miejsca do zdjęć, a jej pracownicy nam doradzali. Służący w niej żołnierze i ich rodziny byli statystami, a dom filmowej Kate był prawdziwym miejscem pierwszego spotkania chóru żon wojskowych z 2010 roku.

Najbardziej chyba pociągała mnie możliwość nakręcenia filmu, który pokazuje emocjonalną moc muzyki i możliwość oczyszczenia poprzez wspólne śpiewanie. Wszystkie piosenki nagrywaliśmy na żywo na planie, z wszelkimi niedoskonałościami amatorskiego chóru, dzięki czemu osiągnęliśmy autentyczne brzmienie. Obsada ćwiczyła finałową piosenkę jeszcze przed rozpoczęciem zdjęć, ale poprzedzających je występów postanowiliśmy nie ćwiczyć, żeby słyszalna była w nich surowa spontaniczność.

Wysłuchaliśmy setek piosenek, żeby wybrać te, które najlepiej pasowałyby do tego chóru. Chciałem, żeby były to piosenki tematycznie powiązane z historią, ale jednocześnie nienadęte. Odkrywanie, które piosenki i gatunki muzyczne najlepiej przekładają się na aranżacje chóralne, było fascynujące. Próbowaliśmy z rockiem i bardziej współczesnymi piosenkami popowymi, ale wciąż wracaliśmy do lat osiemdziesiątych i klasyków elektro popu – to muzyka z młodości większości naszych bohaterek, a jednocześnie jest humorystyczną kontrą dla surowego życia żon wojskowych.

Relacja Kate i Lisy jest emocjonalnym kręgosłupem filmu. Praca z Kristin i Sharon była wielką przyjemnością. Obie są utalentowanymi aktorkami, obie czują się świetnie zarówno w komedii, jak i dramacie, ale za to różnią się wyglądem, pochodzeniem i energią, przez co wspaniale się dopełniały. Były na planie bardzo pomysłowe, sięgając w głąb emocji potrzebnych w danej scenie i wzajemnie się nakręcając, żeby ich wymiany zdań wyglądały jak najzabawniej.

Bardzo ważne było też, żeby pozostali aktorzy stanowili różnorodną grupę bardzo charakterystycznych postaci. Kiedy kobiety spotkały się podczas pierwszej próby śpiewu, automatycznie uaktywnił się jeden z motywów filmu – grupa nieznających się wcześniej aktorek szybko odnalazła porozumienie dzięki piosence. To najbardziej zgrana obsada, z jaką kiedykolwiek pracowałem. Ciągle rozmawiały, żartowały między kolejnymi ujęciami. Wiele miesięcy po ukończeniu zdjęć wciąż pozostawały ze sobą w kontakcie.

Mam nadzieję, że na seansie widzowie „Pojedynku na głosy” będą śmiać się i płakać razem z bohaterkami. Że odwaga tych kobiet ich zainspiruje, a słuchanie, jak śpiewają klasyczne piosenki, podniesie ich na duchu.

Peter Cattaneo


CHÓRY ŻON WOJSKOWYCH


Rodziny personelu wojskowego często się przeprowadzają i niejednokrotnie trudno im zapuścić korzenie, zawrzeć przyjaźnie. Kobiety czują się wtedy izolowane, szczególnie, kiedy ich najbliżsi na długi czas wyjeżdżają na misje.

Badania pokazały, że śpiewanie w chórze pomaga rozładować stres i przyczynia się do zmniejszenia poczucia izolacji, rozładowania nerwic i depresji. Sieć chórów żon wojskowych odgrywa więc bardzo ważną rolę, łącząc kobiety w tej wojskowej społeczności poprzez śpiew.

Ponad 2.300 kobiet związanych z wojskiem śpiewa w 75 chórach w Wielkiej Brytanii i zagranicą. Każda delegacja do nowej wojskowej społeczności może być dla kobiet zarówno przytłaczająca, jak i ekscytująca. Jednak wiedząc, że w nowym miejscu jest chór, w którym można spotkać się ze znanymi piosenkami, a często też wcześniej poznanymi ludźmi, jest jak lina ratunkowa. To z tego powodu wszystkie lokalne chóry, chociaż mają własne założenia, prowadzone są w podobny sposób i wykorzystują tę samą muzykę, opierają się na etosie zabawy i przyjaźni, a także łączą we wspólnych projektach i aktywnościach.OBSADA


KRISTIN SCOTT THOMAS – Kate

Dame Kristin Scott Thomas jest zdobywczynią BAFTA, czterech nagród Evening Standard British Film Awards, dwóch London Critics’ Circle Film Awards i Screen Actors Guild Award za doskonałe role filmowe. Ma ugruntowaną, silną pozycję w historii kina.

Dwujęzyczna aktorka czuje się równie pewnie grając po francusku, jak po angielsku. Otrzymała nominacje do Złotego Globu i Oscara za rolę u boku Ralpha Fiennesa w uhonorowanym Nagrodą Akademii Filmowej obrazie Anthony’ego Minghelli „Angielski pacjent”.

Wraz z innymi aktorami z planu „Gosford Park” Roberta Altmana otrzymała Nagrodę Gildii Aktorów Ekranowych dla wyśmienitej obsady. Cała obsada została też wyróżniona Critics’ Choice Movie Award, a film nominowany był do Nagrody Akademii Filmowej i otrzymał Oscara w kategorii najlepszy scenariusz oryginalny (Julian Fellowes).

Przełomową rolą dla Scott Thomas była ta w nominowanej do Oscara klasycznej komedii romantycznej „Cztery wesela i pogrzeb”, ze scenariuszem Richarda Curtisa, w reżyserii Mike’a Newella. Za ten występ aktorkę uhonorowano nagrodami BAFTA i Evening Standard British Film Award. Zagrała również w „John Lennon. Chłopak znikąd” Sam Taylor-Johnson, za którą to rolę otrzymała nominacje do BAFTA i BIFA (British Independent Film Award). Wśród innych jej ról są: „Zagubione serca” Sydneya Pollacka; „Zaklinacz koni” w reżyserii Roberta Redforda; „Mission: Impossible” Briana De Palmy; „Życie jak dom” Irwina Winklera, gdzie zagrała z Kevinem Klinem; „Anioły i owady” Philipa i Belindy Haas, za rolę w których aktorka otrzymała Evening Star British Film Award; „Ryszard III” Richarda Locraine’a; „Gorzkie gody” Romana Polańskiego; „Nie mów nikomu” Guillaume’a Canneta; „Garść piachu” Charlesa Sturridge’a, za którą otrzymała dwie Evenig Standard British Film Awards.

Czwartą nagrodę Evening Standard British Film aktorka otrzymała za rolę w „Odchodząc” Catherine Corsini. Za ten występ nominowana była również do prestiżowej francuskiej nagrody Cezar. Do tej nagrody otrzymała także nominację za występ w „Kocham cię od tak dawna” Philippe’a Claudela. Role doceniono też nominacją dla aktorki do Złotego Globu i BAFTA.

W ostatnich latach Scott Thomas zagrała w takich filmach jak „Kobieta w ukryciu” w reżyserii Ralpha Fiennesa; „Tylko Bóg wybacza” Nicolasa Windinga Refna; „U niej w domu” Francoisa Ozona czy „Moja staruszka” Israela Horovitza, gdzie obok aktorki wystąpili Kevin Kline i Maggie Smith. Kristin zagrała też z Timothym Spallem, Patricią Clarkson i Cillianem Murphym w „Party” Sally Potter. Można ją było również oglądać w nominowanym do Nagrody Akademii Filmowej „Czasie mroku” Joe Wrighta z Lily James i Garym Oldmanem, gdzie zagrała Clementine Churchill. Za tę rolę otrzymała nominację do nagrody BAFTA. 

W 2018 roku aktorka wystąpiła w oczekiwanym reboocie „Tomb Raidera” w reżyserii Roara Uthauga z Alicią Vikander w tytułowej roli. W tym samym roku zagrała we francuskiej komedii „Na wyciągnięcie ręki” Ludovica Bernarda z Lambertem Wilsonem. W 2019 pracowała na planie filmowym „Pojedynku na głosy” Petera Cattaneo.

Kristin Scott Thomas można też oglądać na deskach teatralnych. Wystąpiła w „Publiczności” Iana Ricksona w teatrze Old Vic, w produkcjach tego reżysera na West Endzie – „Dawne czasy” i „Zdrada” – oraz w doskonale przyjętej adaptacji „Mewy” w Royal Court. Za rolę Arkadiny w tej ostatniej sztuce otrzymała nagrodę Oliviera dla najlepszej aktorki. Sukces „Mewy” powtórzyła potem również na Broadwayu. Inne ważne role sceniczne aktorki to między innymi te w „Jaką mnie pragniesz” czy „Trzech siostrach”, a także „Berenice” – adaptacji sztuki Racine’a, z którą odbyła tourne po Francji.

Wśród ról telewizyjnych aktorki warto wymienić brytyjski miniserial „Body&Soul” w reżyserii Moiry Armstrong, czy też film „Dziesiąty człowiek” z Anthonym Hopkinsem i Derekiem Jacobim.SHARON HORGAN – Lisa


Sharon Horgan to irlandzka aktorka, zdobywczyni nagrody BAFTA, scenarzystka, producentka i reżyserka, najlepiej znana chyba z wielokrotnie nagradzanego sitcomu „Katastrofa”, do którego współtworzyła scenariusz i w którym grała jedną z głównych ról, obok Roba Delaneya. Serial otrzymał telewizyjną nagrodę BAFTA dla najlepszego scenariusza komediowego. Horgan otrzymała również nominację w kategorii najlepsza aktorka. Serial był też nominowany do nagrody Emmy w kategorii scenariusz komediowy. Czwarta seria miała swoją premierę w 2019 roku.

Inne produkcje, w których wystąpiła Sharon to „BoJack Horseman” (Netflix), „Fatalne decyzje Todda Margareta” (IFC), „Pora na przygodę” (Cartoon Network), „Psychobitches” (Sky Arts), “Kłopoty rodu Pożyczalskich” (BBC), „Free Agents” (C4), „Dead Boss” (BBC) czy „Bad Sugar” (C4). Wśród jej ról są także filmy „Pacjent”, „Śmierć superbohatera” i „Odważ się zdobyć faceta”. Była nominowana do dwóch nagród BAFTA i zdobyła dwie nagrody British Comedy Awards za swój program BBC „Pulling”, którego jest współautorką i w którym wstępowała.

Jako reżyserka Sharon zdobyła uznanie krytyków debiutem krótkometrażowym „The Week Before Christmas”, który zdobył także wyróżnienie Outstanding Achievement Award 3D.

Sharon wraz z producentką Clelią Mountford jest współzałożycielką niezależnej firmy produkcyjnej Merman. Spółka Merman nakręciła pierwszą serię „Motherland”, do którego scenariusz współtworzyła Sharon.  Serial wyemitowano na antenie BBC Two. Cieszył się dużym uznaniem krytyków i niedawno zamówiono jego drugi sezon. Firma Merman była także współproducentem „Katastrofy” oraz serialu komediowego „Rozwód” stworzonego, napisanego i wyprodukowanego przez Sharon wraz z Sarą Jessicą Parker, emitowanego w HBO i Sky Atlantic.

W 2018 roku Sharon wystąpiła u boku Rachel McAdams, Jasona Batemana i Kyle’a Chandlera w kinowym przeboju „Wieczór gier”. 

Obecnie aktorka występuje w serialu „Kobiety na skraju”. Współtworzyła wraz z Lorną Martin pierwszy odcinek tego projektu.

W 2019 roku Sharon Horgan wystąpiła w „This Way Up” –  serialu, do którego scenariusz napisała Aisling Bea. 


FILMKomentarze

Ostatnie     recenzje

Nowości

FILM
KSIĄŻKA
MUZYKA
GRY

Konkursy

Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej niż inni? Tylko w naszym Newsletterze dowiesz się wszystkiego z pierwszej ręki!
ekspres do biura warszawa
automaty vendingowe

  • Artykuły
  • Wywiady
  • Inne

Urodzinowa impreza Gutek Film w barStudio!

25-lecie Gutek Film w barStudio już 7 grudnia. Za konsoletą Roman Gutek... »

Boskie Targi Bożonarodzeniowe

Zapraszamy na kolejne, 29. Targi Bożonarodzeniowe do Państwowego Muzeum... »

Dni Nagrody Lux

29 listopada – 1 grudnia zapraszamy miłośników kina na bezpłatne po... »

Nasze     Patronaty

Biega
    na blogach

McClellan Brian ? Jesienna Republika. Trylogia magów prochowych t.3
Trzeci i ostatni tom trylogii Magów prochowych doczekał się wreszcie swojej kolejki do czytania.  Po lekturze tomu drugiego zastanawiałam się, czy autor zdoła mnie
Królestwo Książek
Darmowe książki dla Blogerek! (i Blogerów)
Cześć! Wiem, że może to zabrzmieć jak kiczowata reklama, ale akcja z pewnością taka nie jest.Dzielę się wiadomością ze wszystkimi Blogerkami
Kobietnik
"Taki kot pomaluje każdy płot" - zwierzęcy bohaterowie podbijają nasze serca!:)
Sympatyczny zwierzak na okładce nie tylko fizjonomię ma uroczą - jest też istotką o złotym sercu, niezwykle empatyczną, pomysłową, działającą
Książkowa mania
BOOK TOUR: "Co mnie zmieniło na zawsze" - Amber Smith
Cześć, dziś kolejna książka, przeczytana w ramach Book Tour. Organizatorką jest autorka bloga "Wyznania uzależnionej od..książek"     Eden j
Mercy In Your eyes
Doodle Fusion: Planeta Bazgrołów
Stres to niestety nieodłączny element naszego życia. Towarzyszy nam niemal każdego dnia czy to w pracy, szkole, czy w domu. Można sobie z nim radzić na wiele ró
Elle Kennedy: Podbój
Autor: Elle KennedyTytuł: PodbójSeria: Off-Campus #3Stron: 448Wydawca: Zysk i S-kaBeztroska swoboda studencka powoli dobiega końca. Bohaterowie serii Off-Campus stopniowo docieraj
Zwiedzam wszechświat
Zapowiedzi marcowe [2017]
Luty minął jak z bicza strzelił, przyszła pora na marcowe zapowiedzi wydawnicze.Również i tym razem nie powala ilość nowości, które mnie w jaki
Redaktor na tropie
Mariusz Czubaj ?Martwe popołudnie?
Myślcie, a będzie Wam dane Żyjemy w czasach świętej trójcy. Ta trójca to media, biznes i polityka. Zacznę od sprostowania. I czepiania się. Choć
Kobietnik
"Tajemnicze kolorowanki" - kolorowanie i "wartości dodane";)
Pani naszej pierwszoklasistki stara się urozmaicać lekcje na wszelkie sposoby - wiadomo, że niesztampowe zadania przykuwają uwagę, wciągają, intrygują. Gdy zada
Angus Watson "Czas żelaza"
Zazwyczaj dzielę książki na trzy kategorie. Pierwszą stanowią dzieła, które przywracają czytelnikom wiarę w istnienie dobrej literatury. W szeregi drugie
Redaktor na tropie
Marcin Ciszewski ?Wiatr?
Nasza zima zła To miał być sylwester inny niż wszystkie, spędzony w surowych warunkach w schronisku na Kasprowym Wierchu, będącym mekką wszystkich szanują
Fascynacja książką
"Piąta pora roku" Nora K. Jemisin
Kiedy "Piąta pora roku" trafiła w moje ręce, od razu miałam ochotę ją przeczytać. W zależności od nastroju lubię sięgać po różne
Nałogowy Książkoholik
FELIETON: Wcale nas nie znacie!
źródłoPrzeglądając różnego rodzaju strony internetowe i czytając komentarze co poniektórych osób i nie ukrywajmy, że chodzi mi tu gł
Kobietnik
"Taki kot pomaluje każdy płot" - zwierzęcy bohaterowie podbijają nasze serca!:)
Sympatyczny zwierzak na okładce nie tylko fizjonomię ma uroczą - jest też istotką o złotym sercu, niezwykle empatyczną, pomysłową, działającą
Po drugiej stronie... książki
"Harry Potter i Kamień Filozoficzny", wersja ilustrowana
Dziś recenzja trochę nietypowa, bo zdjęciowa. Jestem pewna, że wielu z Was, tak jak i ja z niecierpliwością wyczekiwało tej daty: 21//22 października, premiera
Zwiedzam wszechświat
"Mnich"
Autor: Matthew Gregory LewisTytuł: "Mnich"Wydawnictwo: Vesper, 2016Ilość stron: 457Okładka: miękka ze skrzydełkamiW II połowie XVIII wieku ludzką wyobraźni
Przedpremierowo: Co mnie zmieniło na zawsze [patronat]
Agresja. Brutalność. Przemoc na tle seksualnym.  GWAŁT. Niewiele jest książek młodzieżowych, które  podejmowałyby się próby przedst
Fascynacja książką
"Brama piekieł" Bill Schutt, J.R. Finch
Rozpoczął się listopad. Miesiąc raczej smutny, szary, ponury. Mniej więcej taką atmosferę daje się wyczuć podczas lektury "Bramy piekieł", chociaż
Kobietnik
"Królestwo Liter" - takie pisanie jest miłe niesłychanie:)
O dziwo Starsza jest najpilniejszą uczennicą, mimo że jeszcze w przedszkolu deklarowała ze łzami w oczach: "Ja nie chcę do sioły, nigdy nie pójdę do sio&
Zostań najbogatszym Ojcem Chrzestnym - recenzja gry Kasa i Spluwy
Gry imprezowe goszczą u nas często. Bardzo cenimy sobie tytuły w których może zasiąść więcej niż  osób, gdyż mamy wielu znajomych l
facebook