Duzeka.pl

Niedziela

27 Listopada 2022 r.  

KULTURA

WEGAŃSKIE POTRAWY NA NASZYM WIGILIJNYM STOLE

Wegańska wigilia Ludzie powoli zmieniają styl życia, kierują się innymi przyzwyczajeniami oraz sięgają po nowe z mniejszym lękiem. Bez względu czy to moda,

KSIĄŻKA

KONKURS: PAKIET INNYM RAZEM

NAGRODY KONKURSOWE:1 x pakiet Innym razemZADANIE KONKURSOWEOdpowiedz na pytanie: Który z tych trzech tytułów i dlaczeg...

FANTASTYCZNY FESTIWAL WYOBRAŹNI STARFEST 2022

4-6 listopada 2022 r., Lublin

KOLOROWE, NIETYPOWE MUZEUM SPOSOBEM NA JESIENNĄ CHANDRĘ

Przestrzeń tego nietypowego muzeum zlokalizowanego na powierzchni prawie 4000 mkw. prezentuje w zaskakujący sposób zjawiska związane z kolorami i światłem. Barwną przestrzeń tworzą

AKADEMIA MĄDREGO DZIECKA: NIESAMOWITY SPACER

LasKrótka, pięknie ilustrowana przez Emiri Hayash

KSIĄŻKA

BASIA I FRANEK

W publikacjach tych szczególnie mnie urzeka sposób, w jaki przedstawione są relacje między rodzeństwem. Franek jest z siostrą bardzo zżyty, darzy ją ogromnym zaufaniem i czerpie z niej przyk...

Artykuły

Sztuki piękne
Informacja prasowa
Poznaj podziemny skarbiec - magazyn zbiorów Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku
Podziemny skarbiec może kojarzyć się ze średniowieczną rzeczywistością lub nawet bajkową narracją z dziecięcej książki, a czy współcześnie też można odkryć niezwykłe zbiory?
Tak, i wcale nie chodzi o archeologiczne rewelacje. Takim nowoczesnym skarbcem ukrytym dwa i trzy piętra pod ziemią są: magazyn zbiorów i wystawa stała Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Zbiory są dla Muzeum tym, czym dla cukierni jest flagowy przepis na tort – wiele składników, z których część wydaje się oczywista i nie do zastąpienia, mieszanka znanych i lubianych smaków i aromatów, aż wreszcie unikatowe dodatki, które decydują o charakterze i oryginalności.

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku uchyla kolejne drzwi. Po sierpniowym otwarciu nowego budynku kompleksu muzealno-edukacyjnego, przygotowuje się do wernisażu wystawy stałej, który odbędzie się  w Narodowy Dzień Niepodległości. Właśnie od tego dnia Muzeum zapraszać będzie do regularnego zwiedzania, ale już dziś opowiada o swojej kolekcji, a także o miejscu, które pozostanie niedostępne dla zwiedzających, choć na pewno jest bardzo ciekawe – magazynie zbiorów.

Imieninowe laurki dla Marszałka i Słup Pamięci z bitwy pod Kostiuchnówką

Zawartość skarbca przede wszystkim powinna być bezpieczna. Trzeba zatem zapewnić eksponatom wykonanym z różnych materiałów odpowiednie warunki. Dlatego przestrzeń magazynowa podzielona jest na siedem stref.  Na 300 m2 automatycznie utrzymywana jest optymalna temperatura, natężenie światła oraz wilgotność powietrza, właściwe dla zgromadzonych w poszczególnych strefach: prac malarskich, obiektów papierowych i fotograficznych, elementów skórzanych i z wykonanych z tkanin, militariów oraz przedmiotów sztuki zdobniczej.

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku - magazyn zbiorów, materiały prasowe

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku - magazyn zbiorów, materiały prasowe

W zbiorach znajdują się eksponaty o najróżniejszej wadze i wielkości, jak delikatne laurki imieninowe dla Marszałka - niezwykłe, bo przypominające jak wielkim świętem był dla Polaków 19 marca. Dla równowagi wymienić należy potężny bazaltowy Słup Pamięci z pola bitwy pod Kostiuchnówką, których na Wołyniu w 1928r. ustawiono osiem. Obeliski miały uhonorować obecność Józefa Piłsudskiego na polu bitwy w 1916r. podczas największego i najkrwawszego boju Legionów Polskich. Ten oryginalny obiekt będzie prezentowany na wystawie stałej. A w samym magazynie znajduje się także dodatkowo sejf, w którym zdeponowane zostały bezcenne pamiątki po Józefie Piłsudskim jak szable, dokumenty, medale i odznaczenia, które ze zbiorów belwederskich ewakuowano do Londynu podczas II wojny światowej. Obiekty wróciły do Polski dzięki córkom Marszałka: Wandzie Piłsudskiej i Jadwidze Jaraczewskiej z Piłsudskich, a tym samym stały się zaczątkiem muzealnego zbioru.

Słup Pamięci z pola bitwy pod Kostiuchnówką, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku , materiały prasowe

Słup Pamięci z pola bitwy pod Kostiuchnówką, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku , materiały prasowe

30 tysięcy eksponatów

Łącznie od 2008 r. zgromadzono imponującą liczbę 30 tysięcy eksponatów własnych i depozytów, obejmujących chronologicznie okres od powstania styczniowego w 1863 roku, aż do czasów współczesnych. Zebrany w stosunkowo krótkim czasie zbiór wciąż rośnie, również dzięki dziesiątce tysięcy darczyńców, których nie sposób tu wymienić z osobna - 1/3 kolekcji to przedmioty ofiarowane Muzeum. Każda z tych rzeczy ma osobną, często fascynującą historię, a łączy je to, iż dzięki zaangażowaniu najczęściej prywatnych osób, udało się je ocalić od zniszczenia lub zapomnienia. Dziś są eksponatami muzealnymi i każdy pełni ważną rolę: jest elementem narracji o Marszałku, czasach współczesnych Jemu lub nam, czyli opowiada o dziedzictwie Józefa Piłsudskiego.
Część z eksponatów w przyszłości stanie się zapewne bohaterami wystaw czasowych, będą elementami projektów edukacyjnych czy przedmiotami badań naukowych. Teraz przechowywane są pod troskliwym okiem konserwatorów w specjalistycznych szafach z odpowiednimi zabezpieczeniami (np. broń palna i biała, mundury, obiekty papierowe), a prace malarskie zawieszone są na fachowych ruchomych kratach - to wszystko z elektronicznym systemem dostępu.

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku - magazyn zbiorów, materiały prasowe

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku - magazyn zbiorów, materiały prasowe

Przedmioty związane z Marszałkiem

Najistotniejszą część zbiorów stanowią oczywiście przedmioty związane z Marszałkiem – pamiątki osobiste czy wręcz intymne jak listy małżonków Józefa i Aleksandry Piłsudskich, liczne fotografie, książki, archiwalia oraz dzieła sztuki. Wśród niezwykłych obiektów znaleźć można m.in. koszulkę chrzcielną Józefa Piłsudskiego i starszego rodzeństwa, buławę marszałkowską, a także mundur, w którym został pochowany. Kolekcję uzupełniają pocztówki, plakaty, filatelistyka oraz falerystyka i numizmatyka: plakiety, medale, monety i banknoty.

Koszulka chrzcielna Józefa Piłsudskiego i jego starszego rodzeństwa, XIX w, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, materiały prasowe

Koszulka chrzcielna Józefa Piłsudskiego i jego starszego rodzeństwa, XIX w, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, materiały prasowe

Warto także wspomnieć o olejnych portretach Józefa Piłsudskiego autorstwa czołowych polskich artystów, przykładowo Wojciecha Kossaka, Stefana Norblina, czy Tadeusza Pruszkowskiego, a także portretach rysunkowych autorstwa m.in. Zdzisława Czermańskiego i karykaturach Gustawa Rogalskiego. Kolekcję zasilają także rzeźby, często popiersia Marszałka, autorstwa m.in. Jana Małety i Edwarda Wittiga.

Buława marszałkowska Józefa Piłsudskiego, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, materiały prasowe

Świadectwa epoki

Jednak zbiory Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku to nie tylko przedmioty bezpośrednio związane z osobą Marszałka. Z uwagi na narracyjny charakter ekspozycji, ważną rolę pełnią także świadectwa epoki, w której żył. Są to eksponaty związane z losami Polaków pod zaborami
na przełomie XIX i XX w., a dotyczą między innymi dziejów ruchu robotniczego, czy walki o niepodległość. Ważną część kolekcji stanowią pamiątki po legionistach Józefa Piłsudskiego i Jego towarzyszach broni, ofiarowane bezinteresownie przez spadkobierców.

Magazyn zbiorów, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, materiały prasowe

Magazyn zbiorów, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, materiały prasowe

Na szczególne wyróżnienie zasługuje kolekcja aż 26 odznaczeń po jednym z najsłynniejszych legionistów - Władysławie Belinie Prażmowskim (podarowana przez córkę Amelię Prażmowską). Bogata jest także kolekcja po lekarzu legionowym Ferdynandzie Pawłowskim (ofiarowana przez córkę Krystynę Pawłowską), kolekcja zebrana przez Henryka Dulębę z Krakowa (podarowana przez córkę Annę Dulębę-Stec), a także kilkadziesiąt mniejszych kolekcji, na które składają się odznaczenia, dokumenty, fotografie i przedmioty osobiste legionistów. Wśród nich można znaleźć także pamiętniki, których treść jest świadectwem nierzadko wielkiego osobistego oddania sprawie odzyskania, odbudowania i podtrzymania niepodległości Polski.

Walka o niepodległość

Wiele innych eksponatów także prezentuje proces budowy odrodzonej, niepodległej i suwerennej II Rzeczypospolitej Polskiej. Przedmioty te dokumentują walkę o kształt i granice Państwa Polskiego w latach 1918–1922, zatem: wojnę z bolszewicką Rosją, powstania wielkopolskie i śląskie, plebiscyty. Równie ważne są ślady zaangażowania w działalność niepodległościową najróżniejszych instytucji i organizacji, a także poświadczające ich wkład w tworzenie fundamentów niepodległego państwa.
Pamięć o Marszałku przetrwała okres II wojny światowej i PRL, więc niektóre z eksponatów pochodzą z historii nowszej. W latach 80. XX w. wydawane były w II obiegu liczne publikacje dotyczące Józefa Piłsudskiego, ale także wznawiano książki jego pióra. Projektowano wówczas znaczki i koperty poczty podziemnej, okolicznościowe znaczki pamiątkowe i odznaki. W „oficjalnym” obiegu postać Marszałka zaistniała dopiero w 1988 r. przy okazji obchodów 70. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tego okresu pochodzą medale i monety okolicznościowe wybite przez państwową mennicę.
Nowoczesny skarbiec ukryty głęboko pod ziemią skrywa zatem mnóstwo obiektów z najróżniejszych dziedzin: od obrazu „Cud nad Wisłą” Jerzego Kossaka (wypożyczony z Zamku Królewskiego w Warszawie), słynne klucze do Wilna ofiarowane Marszałkowi jako wyraz wdzięczności, po replikę samochodu pancernego Ford FT-B.

Replika samochodu pancernego Ford FT-B, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, materiały prasowe

Replika samochodu pancernego Ford FT-B, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, materiały prasowe

Po wernisażu wystawy stałej 11 listopada 2020 r. każdy sam będzie mógł ocenić – wracając do cukierniczego porównania – który z eksponatów będzie dla niego wisienką na muzealnym torcie zbiorów.Komentarze

Ostatnie     recenzje

Nowości

FILM
KSIĄŻKA
MUZYKA
GRY

Konkursy

Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej niż inni? Tylko w naszym Newsletterze dowiesz się wszystkiego z pierwszej ręki!
ekspres do biura warszawa
automaty vendingowe

  • Artykuły
  • Wywiady
  • Inne

3. edycja Warsaw Animation Film Festival

W dniach 27 sierpnia – 2 września odbędzie się 3. edycja Warsaw Anim... »

W Platige Image powstała animacja inspirowana wierszem Juliana Tuwima

„Do prostego człowieka”/”To Everyman” to poruszająca animacja b... »

Glastonbury Festivals ogłasza globalny, biletowany livestream!

Coldplay, Damon Albarn, HAIM, IDLES, Jorja Smith, Kano, Michael Kiwanuka,... »

Nasze     Patronaty

Polska Piastów
Zdaniem autora historia sama sobie sens nadaje, tworząc wartości, które zasługują na wierność

Biega
    na blogach

McClellan Brian ? Jesienna Republika. Trylogia magów prochowych t.3
Trzeci i ostatni tom trylogii Magów prochowych doczekał się wreszcie swojej kolejki do czytania.  Po lekturze tomu drugiego zastanawiałam się, czy autor zdoła mnie
Królestwo Książek
Darmowe książki dla Blogerek! (i Blogerów)
Cześć! Wiem, że może to zabrzmieć jak kiczowata reklama, ale akcja z pewnością taka nie jest.Dzielę się wiadomością ze wszystkimi Blogerkami
Kobietnik
"Taki kot pomaluje każdy płot" - zwierzęcy bohaterowie podbijają nasze serca!:)
Sympatyczny zwierzak na okładce nie tylko fizjonomię ma uroczą - jest też istotką o złotym sercu, niezwykle empatyczną, pomysłową, działającą
Książkowa mania
BOOK TOUR: "Co mnie zmieniło na zawsze" - Amber Smith
Cześć, dziś kolejna książka, przeczytana w ramach Book Tour. Organizatorką jest autorka bloga "Wyznania uzależnionej od..książek"     Eden j
Mercy In Your eyes
Doodle Fusion: Planeta Bazgrołów
Stres to niestety nieodłączny element naszego życia. Towarzyszy nam niemal każdego dnia czy to w pracy, szkole, czy w domu. Można sobie z nim radzić na wiele ró
Elle Kennedy: Podbój
Autor: Elle KennedyTytuł: PodbójSeria: Off-Campus #3Stron: 448Wydawca: Zysk i S-kaBeztroska swoboda studencka powoli dobiega końca. Bohaterowie serii Off-Campus stopniowo docieraj
Zwiedzam wszechświat
Zapowiedzi marcowe [2017]
Luty minął jak z bicza strzelił, przyszła pora na marcowe zapowiedzi wydawnicze.Również i tym razem nie powala ilość nowości, które mnie w jaki
Redaktor na tropie
Mariusz Czubaj ?Martwe popołudnie?
Myślcie, a będzie Wam dane Żyjemy w czasach świętej trójcy. Ta trójca to media, biznes i polityka. Zacznę od sprostowania. I czepiania się. Choć
Kobietnik
"Tajemnicze kolorowanki" - kolorowanie i "wartości dodane";)
Pani naszej pierwszoklasistki stara się urozmaicać lekcje na wszelkie sposoby - wiadomo, że niesztampowe zadania przykuwają uwagę, wciągają, intrygują. Gdy zada
Angus Watson "Czas żelaza"
Zazwyczaj dzielę książki na trzy kategorie. Pierwszą stanowią dzieła, które przywracają czytelnikom wiarę w istnienie dobrej literatury. W szeregi drugie
Redaktor na tropie
Marcin Ciszewski ?Wiatr?
Nasza zima zła To miał być sylwester inny niż wszystkie, spędzony w surowych warunkach w schronisku na Kasprowym Wierchu, będącym mekką wszystkich szanują
Fascynacja książką
"Piąta pora roku" Nora K. Jemisin
Kiedy "Piąta pora roku" trafiła w moje ręce, od razu miałam ochotę ją przeczytać. W zależności od nastroju lubię sięgać po różne
Nałogowy Książkoholik
FELIETON: Wcale nas nie znacie!
źródłoPrzeglądając różnego rodzaju strony internetowe i czytając komentarze co poniektórych osób i nie ukrywajmy, że chodzi mi tu gł
Kobietnik
"Taki kot pomaluje każdy płot" - zwierzęcy bohaterowie podbijają nasze serca!:)
Sympatyczny zwierzak na okładce nie tylko fizjonomię ma uroczą - jest też istotką o złotym sercu, niezwykle empatyczną, pomysłową, działającą
Po drugiej stronie... książki
"Harry Potter i Kamień Filozoficzny", wersja ilustrowana
Dziś recenzja trochę nietypowa, bo zdjęciowa. Jestem pewna, że wielu z Was, tak jak i ja z niecierpliwością wyczekiwało tej daty: 21//22 października, premiera
Zwiedzam wszechświat
"Mnich"
Autor: Matthew Gregory LewisTytuł: "Mnich"Wydawnictwo: Vesper, 2016Ilość stron: 457Okładka: miękka ze skrzydełkamiW II połowie XVIII wieku ludzką wyobraźni
Przedpremierowo: Co mnie zmieniło na zawsze [patronat]
Agresja. Brutalność. Przemoc na tle seksualnym.  GWAŁT. Niewiele jest książek młodzieżowych, które  podejmowałyby się próby przedst
Fascynacja książką
"Brama piekieł" Bill Schutt, J.R. Finch
Rozpoczął się listopad. Miesiąc raczej smutny, szary, ponury. Mniej więcej taką atmosferę daje się wyczuć podczas lektury "Bramy piekieł", chociaż
Kobietnik
"Królestwo Liter" - takie pisanie jest miłe niesłychanie:)
O dziwo Starsza jest najpilniejszą uczennicą, mimo że jeszcze w przedszkolu deklarowała ze łzami w oczach: "Ja nie chcę do sioły, nigdy nie pójdę do sio&
Zostań najbogatszym Ojcem Chrzestnym - recenzja gry Kasa i Spluwy
Gry imprezowe goszczą u nas często. Bardzo cenimy sobie tytuły w których może zasiąść więcej niż  osób, gdyż mamy wielu znajomych l
facebook