Duzeka.pl

Wtorek

28 Września 2021 r.  

KSIĄŻKA

AKADEMIA MĄDREGO DZIECKA: NIESAMOWITY SPACER

Pod gwiazdamiKrótka, pięknie ilustrowana przez Emiri Hayashi historia, zamknięta została w barwach srebra i fioletu. Jest noc. Światła w domach gasną. Wszy

GRY

PROMOCJE NA PLANSZÓWKI OD PORTALGAMES

Brakuje pomysłu na udane spędzenie wieczoru z całą rodziną? Da się temu zaradzić! Gry rodzinne w ofercie Portal Games to najwyższej jakości tytuły z ...

GRY

PLANSZÓWKI W SPODKU 2021

Już 4 i 5 września katowicki Spodek stanie się miejscem idealnym dla miłośników rozrywki bez prądu. Gry planszowe na dwa dni zawładną życiem miasta za sprawą kawiarni Ludiversum i kolejnej e...

KSIĄŻKA

KONKURS: SŁONE JABŁKA

Dagmara, młoda agentka nieruchomości, prowadzi spokojne i uporządkowane życie. Jedynym emocjonującym akcentem są kłopoty, w jakie często pakuje się jej najlepsza p...

KSIĄŻKA

BING 4/2021

W czwartym numerze czasopisma znajdziemy mnóstwo wesołych tekstów, rysunków i prostych zabaw dostosowanych do wieku odbiorcy. Dla mnie, przeciwniczki oglądania telewizji ogromnym plusem jest fak...

FILM

SERIAL PRZYGODOWY NA PODSTAWIE KSIĄŻKI JACKA KOMUDY

Oto produkcja, która przeniesie was do czasów, kiedy krew była tańsza od wina, a spory przecinało ostrzem szabli. Oto Rzeczpospolita szlachecka, rok 1608, Bieszczady – sławny warc

Artykuły

Artykuły - książka
Joanna Krystyna Radosz
BookAdwent - 24 książki na zimę
Jaki jest najlepszy kalendarz adwentowy dla książkoholika? Oczywiście - kalendarz pełen książek. Pewnie niewielu z nas ma tyle czasu, możliwości i zapału, by nawet w samym grudniu czytać po kilkaset stron dziennie, dlatego też w naszym specjalnym kalendarzu adwentowym nie ma książek przydzielonych do dat. Są ich za to aż dwadzieścia cztery sztuki, na każdy gust i każdą potrzebę.
Świąteczny nastrój
 
Co roku w kinach, telewizji i serwisach streamingowych w grudniu rekordy popularności biją świąteczne filmy, a wydawnictwa wypuszczają szereg nowych okolicznościowych powieści. Jeżeli należycie do tych, którzy lubią już w pierwszych dniach grudnia poczuć ducha Bożego Narodzenia, koniecznie sięgnijcie po klasyki świąteczne - i po historie zupełnie nowe.
"Opowieść wigilijna" Charlesa Dickensa to tak wielki świąteczny must-read, że nawet nie trzeba go nikomu przedstawiać. Ponadczasowa historia o magii świąt roztapiającej zlodowaciałe serce złego kapitalisty jest aktualna niezależnie od sytuacji społecznej i szerokości geograficznej. Najlepszy dowód? Mnogość adaptacji i wariacji na temat. Ale najlepiej zacząć od źródła - powieści Dickensa. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie poznajcie losy Ebenezera Scrooge'a. A jeżeli "Opowieść wigilijna" już za wami? Cóż, nikt nie mówił, że książki to rzecz jednorazowa.
Kolejny świąteczny klasyk to baśń dla ludzi w każdym wieku - "Dziadek do orzechów" E. T. A. Hoffmanna. Cieszy się jeszcze większym potencjałem adaptacyjnym niż "Opowieść wigilijna", a dodatkowo baśniowa konwencja pozwala napełnić historię mnogością sensów. Ale dla miłośników świątecznej atmosfery najważniejsze będą detale - opisy ozdób choinkowych, słodyczy, prezentów i nastroju radosnego oczekiwania.
Sama co roku odświeżam sobie kilka świątecznych klasyków dla młodszych i starszych: od świątecznych rozdziałów "Dzieci z Bullerbyn" Astrid Lindgren (i nieodmiennie zachwycające opisy trochę innych niż w Polsce tradycji bożonarodzeniowych), przez "Noelkę" Małgorzaty Musierowicz (jedna z najcieplejszych powieści tej autorki, nie tylko dla młodzieży), po "Boże Narodzenie Herkulesa Poirot" Agaty Christie (w końcu nic tak nie ożywia świąt, jak dobry kryminał). W tym roku do tej listy dochodzą wszelako trzy antologie, które i wam gorąco polecam. "W śnieżną noc" Johna Greena, Maureen Johnson i Lauren Myracle zyskała popularność dzięki zeszłorocznej ekranizacji produkcji Netflixa. To trzy przeplatające się historie poświęcone losom młodych ludzi zagubionych w przedświątecznej śnieżycy. Wszystkie są pełne ciepła, nadziei i wiary, której tak potrzebujemy zwłaszcza w tych niepewnych czasach. "Dynia i jemioła" Anety Jadowskiej, wydana już kilka lat temu, to zbiór fantastycznych opowiadań w klimacie świąt rozmaitych, jak sam tytuł wskazuje - również Bożego Narodzenia. Kto zna pełen humoru i energii styl Jadowskiej, na pewno się temu wyborowi nie zdziwi. Kto nie zna - niechaj nadrabia. Z kolei w 2020 roku wydawnictwo W.A.B. postanowiło uświetnić swoim fanom święta, wypuszczając w świat zbiór dwunastu opowiadań i dwunastu przepisów - "Wigilijne opowieści". Znajdziecie w nim teksty autorów znanych z fantastyki, kryminałów czy powieści obyczajowych. Istna mieszanka wybuchowa jak połączenie karpia, makowca i grzybowej!
 
Jak najdalej od świąt
 
Spokojnie. Jeżeli nie należycie do fanów jemioły, światełek choinkowych i gorączkowej krzątaniny kończącej się na tydzień przed końcem roku, to dla was też coś się w naszym BookAdwencie znajdzie. Może ucieczka w fantastyczny świat?
 
Z zimą nieodmiennie kojarzy mi się baśniowa atmosfera "Ostatniego jednorożca" Petera Beagle'a i "Narzeczonej księcia" Williama Goldmana. Obie te książki są do czytania w każdym wieku - młodsze pokolenie odnajdzie w nich zupełnie inne sensy niż starsze, ale każdy, niezależnie od metryki, wpadnie w objęcia niezwykłej atmosfery jak z innego świata, choć wykreowane przez autorów rzeczywistości są od naszej tylko trochę odmienne. Jeżeli zaś potrzebujecie fantastyki nieco mroczniejszej, oczekiwania spełni z pewnością klasyczne "Wodnikowe wzgórze" Richarda Adamsa (również zekranizowane nie tak dawno) oraz wydana w Polsce w 2020 roku "Nocturna" autorstwa Mai Motayne. Bohaterami pełnej legend i parabol powieści Adamsa jest grupa królików poszukujących lepszego miejsca do życia i zmuszonych do zmierzenia się z okrutnym światem. Z kolei "Nocturna" opowiada o fatalnym kandydacie na króla oraz uciekającej przed przeszłością złodziejce, którzy przypadkiem wypuszczają na świat mroczną magię i muszą ją schwytać... najlepiej tak, żeby nikt w kraju się nie dowiedział, że coś jest nie w porządku.
 
Wciąż mało fantastyki i mało mitów? Anna Karnicka w serii "Paradoks marionetki" (pierwszy tom: "Sprawa Klary B.") przedstawia magiczną Pragę, pełną istot z innej rzeczywistości, marionetek i mrocznych zaułków. Marissa Meyer natomiast, w otwierającym "Sagę księżycową" tomie "Cinder" dokonuje futurystycznego i orientalnego zarazem retellingu baśni o Kopciuszku w świecie pełnym androidów, nierówności i technologii, która niekiedy niczym nie odróżnia się od magii.
 
Dla długodystansowców
 
Długie zimowe wieczory są idealną okazją do rozpoczęcia przygody z kilkutomową serią. Jeżeli nie jesteście fanami fantastyki, znajdą się takie i wśród w pełni realistycznych tekstów. "Cień burzowych chmur" Edyty Świętek, pierwszy tom "Spaceru Aleją Róż", zabierze nas do krakowskiej Nowej Huty czasów głębokiego PRL-u i losów pewnej rodziny, która przez kolejne dziesięciolecia będzie mierzyć się z rzeczywistością przemian w kraju i we własnym gronie. "Ziemia kłamstw" Anne B. Ragde to otwarcie sagi rodzinnej z daleka, z mroźnej Norwegii, mocno współczesne, momentami mroczne i bolesne - o tym, jak wiejskie życie przemienia się w miejskie, jak kreuje się nowa wrażliwość i nowe zasady. Mroku nie brak też w cyklu Hanny Greń o Dionizie Remańskiej, rozpoczynającego się od powieści "Wioska kłamców". Greń łączy historyczne wspominki i życie współczesnej polskiej prowincji, gorycz szarej rzeczywistości i sporo humoru, który nieco ją osładza, dynamiczne fabuły i wielowymiarowych bohaterów...
 
Wolicie nieco bardziej historyczną narrację? "Ósme życie (dla Brilki)" Nino Haratischwili to podróż przez zagmatwane losy Związku Radzieckiego. "Cień wiatru" Carlosa Ruiza Zafóna rozpoczyna cykl o mrocznej, ale i pełnej uroku Barcelonie, w której książki są zupełnie jak ludzie. Z kolei cykl "Hotel Varsovie" autorstwa Sylwii Zientek, rozpoczynający się powieścią "Klątwa lutnisty" zafunduje wam podróż przez historię Warszawy - oraz rodziny opiekującej się tytułowym hotelem.
 
A jeżeli nie lubicie cykli, a potrzebujecie po prostu długiej powieści na zimę, nie ma nic lepszego niż "A lasy wiecznie śpiewają" autorstwa Trygve Gulbranssena. To jednotomowa norweska saga opowiadająca o rodzie z Doliny Niedźwiedzi - o walce z przyrodą, z nieżyczliwym otoczeniem, wreszcie nawet z Bogiem... i o pogodzeniu z samymi sobą.
 
Dla krótkodystansowców
 
Nie chcecie się angażować w długie narracje? Sięgnijcie po opowiadania! W naszym BookAdwencie możemy polecić trzy antologie zawierające teksty, które czyta się szybko i nie mniej wciągająco niż wielkie powieści. "Opowiadania bizarne" Olgi Tokarczuk to świetna pozycja dla tych, którzy twierdzą, że fantastyka jest mniej poważną literaturą... albo że książki noblistów są nudne. Tokarczuk zabiera nas w wiele światów i kilkoma sprawnymi zdaniami kreśli ich konstrukcje, nie zapominając o przejmujących losach bohaterów. Nienachalna, przyciągająca jak magnes fantastyka przesyca też zbiór Helen Oyeyemi "Krótka historia Stowarzyszenia Nieurodziwych Dziewuch". Angielskie ogrody, kuglarska Praga, a może zupełnie współczesny świat i bolesna historia miłości do idola, kończąca się w zupełnie nieprzewidywalny sposób? Oyeyemi odnajduje się w każdej konwencji, a czytelnicy - wraz z nią. Wreszcie jest też propozycja i dla tych, którzy w opowiadaniach szukają nowych ulubionych autorów... a zwłaszcza autorek. Wydany przed rokiem przez SQN piękny tom "Harda Horda" to zbiór tekstów polskich pisarek fantastycznych, które pokazują, jak różne oblicza może mieć fantastyka i jak bardzo nie da się mówić o jednolitej "literaturze kobiecej".
 
To co? Z jakimi książkami spędzicie ten grudzień?


Komentarze

  • Artykuły
  • Wywiady
  • Inne

Urodzinowa impreza Gutek Film w barStudio!

25-lecie Gutek Film w barStudio już 7 grudnia. Za konsoletą Roman Gutek... »

Boskie Targi Bożonarodzeniowe

Zapraszamy na kolejne, 29. Targi Bożonarodzeniowe do Państwowego Muzeum... »

Dni Nagrody Lux

29 listopada – 1 grudnia zapraszamy miłośników kina na bezpłatne po... »

Nasze     Patronaty

Biega
    na blogach

McClellan Brian ? Jesienna Republika. Trylogia magów prochowych t.3
Trzeci i ostatni tom trylogii Magów prochowych doczekał się wreszcie swojej kolejki do czytania.  Po lekturze tomu drugiego zastanawiałam się, czy autor zdoła mnie
Królestwo Książek
Darmowe książki dla Blogerek! (i Blogerów)
Cześć! Wiem, że może to zabrzmieć jak kiczowata reklama, ale akcja z pewnością taka nie jest.Dzielę się wiadomością ze wszystkimi Blogerkami
Kobietnik
"Taki kot pomaluje każdy płot" - zwierzęcy bohaterowie podbijają nasze serca!:)
Sympatyczny zwierzak na okładce nie tylko fizjonomię ma uroczą - jest też istotką o złotym sercu, niezwykle empatyczną, pomysłową, działającą
Książkowa mania
BOOK TOUR: "Co mnie zmieniło na zawsze" - Amber Smith
Cześć, dziś kolejna książka, przeczytana w ramach Book Tour. Organizatorką jest autorka bloga "Wyznania uzależnionej od..książek"     Eden j
Mercy In Your eyes
Doodle Fusion: Planeta Bazgrołów
Stres to niestety nieodłączny element naszego życia. Towarzyszy nam niemal każdego dnia czy to w pracy, szkole, czy w domu. Można sobie z nim radzić na wiele ró
Elle Kennedy: Podbój
Autor: Elle KennedyTytuł: PodbójSeria: Off-Campus #3Stron: 448Wydawca: Zysk i S-kaBeztroska swoboda studencka powoli dobiega końca. Bohaterowie serii Off-Campus stopniowo docieraj
Zwiedzam wszechświat
Zapowiedzi marcowe [2017]
Luty minął jak z bicza strzelił, przyszła pora na marcowe zapowiedzi wydawnicze.Również i tym razem nie powala ilość nowości, które mnie w jaki
Redaktor na tropie
Mariusz Czubaj ?Martwe popołudnie?
Myślcie, a będzie Wam dane Żyjemy w czasach świętej trójcy. Ta trójca to media, biznes i polityka. Zacznę od sprostowania. I czepiania się. Choć
Kobietnik
"Tajemnicze kolorowanki" - kolorowanie i "wartości dodane";)
Pani naszej pierwszoklasistki stara się urozmaicać lekcje na wszelkie sposoby - wiadomo, że niesztampowe zadania przykuwają uwagę, wciągają, intrygują. Gdy zada
Angus Watson "Czas żelaza"
Zazwyczaj dzielę książki na trzy kategorie. Pierwszą stanowią dzieła, które przywracają czytelnikom wiarę w istnienie dobrej literatury. W szeregi drugie
Redaktor na tropie
Marcin Ciszewski ?Wiatr?
Nasza zima zła To miał być sylwester inny niż wszystkie, spędzony w surowych warunkach w schronisku na Kasprowym Wierchu, będącym mekką wszystkich szanują
Fascynacja książką
"Piąta pora roku" Nora K. Jemisin
Kiedy "Piąta pora roku" trafiła w moje ręce, od razu miałam ochotę ją przeczytać. W zależności od nastroju lubię sięgać po różne
Nałogowy Książkoholik
FELIETON: Wcale nas nie znacie!
źródłoPrzeglądając różnego rodzaju strony internetowe i czytając komentarze co poniektórych osób i nie ukrywajmy, że chodzi mi tu gł
Kobietnik
"Taki kot pomaluje każdy płot" - zwierzęcy bohaterowie podbijają nasze serca!:)
Sympatyczny zwierzak na okładce nie tylko fizjonomię ma uroczą - jest też istotką o złotym sercu, niezwykle empatyczną, pomysłową, działającą
Po drugiej stronie... książki
"Harry Potter i Kamień Filozoficzny", wersja ilustrowana
Dziś recenzja trochę nietypowa, bo zdjęciowa. Jestem pewna, że wielu z Was, tak jak i ja z niecierpliwością wyczekiwało tej daty: 21//22 października, premiera
Zwiedzam wszechświat
"Mnich"
Autor: Matthew Gregory LewisTytuł: "Mnich"Wydawnictwo: Vesper, 2016Ilość stron: 457Okładka: miękka ze skrzydełkamiW II połowie XVIII wieku ludzką wyobraźni
Przedpremierowo: Co mnie zmieniło na zawsze [patronat]
Agresja. Brutalność. Przemoc na tle seksualnym.  GWAŁT. Niewiele jest książek młodzieżowych, które  podejmowałyby się próby przedst
Fascynacja książką
"Brama piekieł" Bill Schutt, J.R. Finch
Rozpoczął się listopad. Miesiąc raczej smutny, szary, ponury. Mniej więcej taką atmosferę daje się wyczuć podczas lektury "Bramy piekieł", chociaż
Kobietnik
"Królestwo Liter" - takie pisanie jest miłe niesłychanie:)
O dziwo Starsza jest najpilniejszą uczennicą, mimo że jeszcze w przedszkolu deklarowała ze łzami w oczach: "Ja nie chcę do sioły, nigdy nie pójdę do sio&
Zostań najbogatszym Ojcem Chrzestnym - recenzja gry Kasa i Spluwy
Gry imprezowe goszczą u nas często. Bardzo cenimy sobie tytuły w których może zasiąść więcej niż  osób, gdyż mamy wielu znajomych l
facebook