REDnacz
4. edycja Bazgroła, czyli Książka od A do Ziet!
Trzecia edycja Bazgroła zakończona. W tym momencie powinniśmy odpocząć i za kilka miesięcy ogłosić kolejną, potem kolejną i tak kilka (-naście, - dziesiąt, -set...) razy. Powinniśmy, ale plany jakie wiążemy z Bazgrołem wykraczają poza ramy zwykłego konkursu.
Bazgroł to konkurs niezwykły. Nie dlatego, że został przez nas wymyślony, a własne dzieci się wywyższa i hołubi, lecz dlatego, że zaplanowaliśmy go nie jako sumę pojedynczych akcji, różniących się tylko ilością uczestników, lecz projekt starannie przemyślany i zaplanowany na kilka lat do przodu. My wiemy CO i JAK chcemy zrobić. 
Naszym nadrzędnym celem jest promocja czytelnictwa, lecz nie jako skromne działanie, znane nielicznej grupie amatorów książki, lecz akcja na trochę większą skalę. Chcemy wyjść poza nasze polskie podwórko i zadziałać międzynarodowo. Nie w detalu lecz w hurcie! 
Nie przemawia przez nas pycha - już w tym roku daliśmy konkretny przykład zaangażowania zagranicznych pisarzy w naszą akcję. W tegorocznej edycji byli to Graham Masterton i Charlaine Harris, lecz w międzyczasie udało nam się zachęcić kilka innych, znanych na całym świecie nazwisk, które zdradzać będziemy w miarę rozwijania się Bazgroła. Wcześniej, z powodu zbyt krótkiego czasu, nie mogli się zaangażować, teraz już tej wymówki nie mają! 
Być może nasze polskie gwiazdy, podobnie jak w tym roku, wspomogą nas swoim talentem... Zobaczymy...

Bazgroł ma być nie tylko konkursem, lecz również działaniami edukacyjnymi, przybliżającymi wszystkim historię książki oraz stare i nowe technologie związane z jej wykonaniem. Na naszej stronie zaprezentujemy nieco historii oraz sposób zaprojektowania i wykonania książki. Uzbrojeni w wiedzę zdobytą w ten sposób każdy będzie mógł wziąć udział w 4. edycji naszej akcji.

Czemu?

Ano dlatego, że w tym roku zapraszamy do udziału duety autorskie (dziecko-dziecko, dziecko-dorosły), które same napiszą dowolną historię, wykonają do niej ilustracje i (jeśli czują się na siłach) zrobią z niej... książkę! Ale nie taką zbindowaną maszynowo (choć wedle ustalonych jakiś czas temu kryteriów to również może być książka), lecz złożoną do kupy zgodnie z obowiązującymi zasadami sztuki przez duże SZTU! Do końca roku będziemy Was uczyć jak samodzielnie to zrobić, by od początku roku przyszłego do 1 kwietnia przyjmować wykonane prze Was dzieła. 

Mamy nadzieję, że nasze"lekcje" wykorzystane zostaną w szkołach, przedszkolach, w placówkach szkolno-wychowawczych i kulturalnych. Wszystko wyjaśnione będzie prosto, łatwo i przyjemnie.

Tegoroczna edycja nosi podtytuł: KSIĄŻKA OD A DO Ziet - chyba już wiadomo dlaczego... 

A jak w tym roku oceniane będą prace? Tym razem nagrodę przyznamy:
- duetowi autorskiemu za napisaną i zilustrowaną bajkę/baśń, 
- duetowi lub zespołowi za wykonaną książkę,
- nagroda dziecięca - za wykorzystanie "gotowca"
- nagroda dziecięca - Złote Pióro autorowi/-ce bajki/baśni i autorowi/-ce ilustracji

Wkrótce podamy więcej informacji i regulamin konkursu.

A teraz wypada już tylko powiedzieć -  4. edycję Bazgroła uznajemy za rozpoczętą! 
Już teraz zapraszamy Was do dobierania się w pary i wymyślania swoim własnych opowieści.