W życiu każdego stworzenia przychodzi czas, gdy dopada nas smutek. Czasami jesteśmy świadkami niewyobrażalnych zdarzeń, by za chwilę szukać natchnienia, które gdzieś umknęło. A co jeśli to chochliki miewają takie problemy?
Figiel jest smutny, ciągle snuje się po domu, nie pomaga mu zupełnie nic. Skąd ten smutek? To brak Psikusa tak nastroił naszego chochlika. Teraz Figiel mierzy się z samotnością, która skradła kolory wszystkiemu dookoła. Nie cieszy go nic i nikt. Czy na taki smutek jest rozwiązanie? Przekonacie się, zaglądając do kolejnej odsłony przygód tych dwóch jakże radosnych i nieprzewidywalnych chochlików.
Psikus ma ogromny problem, ktoś każdej nocy skrada się do jego domu i podmienia mu jego ubrania na mniejsze, przez co biedak nie ma co na siebie włożyć. Kim jest ten straszny złoczyńca? Jaka tajemnica kryje się za zmniejszonymi ubrankami? W rozwikłaniu tej zagadki z pewnością pomoże Figiel.
To nie jedyne historie skryte w twardej oprawie tej książeczki, której ilustracje pokochałam chyba szybciej niż moje dzieci. Przywołują na myśl bajki z mchu i paproci, a i chochliki, które wyszły spod pędzla Elżbiety Wasiuczyńskiej są równie radosne i łatwo się z nimi zaprzyjaźnić. Nie brakuje im pomysłowości, dzięki czemu dzieci nie będą się nudzić przy lekturze.
Książeczka skrywa masę ciekawej treści, która pomoże maluchom w nazywaniu emocji, odkryje przed nimi zawiły świat, w którym podobno dawniej było lepiej i sprawi, że będą w stanie przyznać się do popełnienia błędu. Z pomocą chochlików dowiedzą się też, jak łatwo jest stracić motywacje do działania i że warto wtedy poprosić o pomoc.
Figiel i Psikus na dobre zagoszczą w naszej biblioteczce, dzięki swojej naturalności i pomysłowości. Dzieciaki będą czerpać garściami z radości i przyjaźni płynących z każdej strony opatrzonej przepięknymi ilustracjami w pastelowych kolorach. Tekst nie jest zbyt duży, ale dość łatwy do czytania dla wprawnego czytelnika. Każdy mniejszy brzdąc będzie czerpał radość ze wspólnego czytania z rodzicami.
Bardzo podoba nam się podział na krótkie rozdziało-opowieści, dzięki czemu historia jest z nami dłużej. Możemy dostosować daną opowieść do sytuacji, która wymaga wsparcia ulubionego bohatera naszej pociechy i pomaga rozwiązać problem. Niewielkie objętościowo historyjki sprawdzą się idealnie, jako opowiastki przed snem. Uniwersalność i przyjazna w odbiorze treść z pewnością sprawdzą się w waszych domach. Książeczka przeznaczona jest dla dzieci w wieku 6-10 lat, jednak i młodsi czytelnicy z radością zgłębią tajemnice Psikusowej spiżarni.
Marta Daft