Kto z Was w młodości nie marzył o zostaniu gwiazdą, niech pierwszy rzuci kamieniem! Niemal każda mała dziewczynka śni o tym, by w przyszłości zostać aktorką, tancerką lub piosenkarką. Podejrzewam, że u chłopców jest podobnie, nawet jeśli w myślach krążą im inne zawody. Niezależnie od czasów, w jakich żyjemy, wszyscy jesteśmy tacy sami, mamy te same pragnienia i jednakowe problemy.
\”Gitara i inne demony młodości\” to doskonale napisana książka. Nie do końca powieść, nie całkiem reportaż, nie jest to też pełnokrwista biografia – ale treść z pewnością łączy ze sobą te trzy różne, acz podobne gatunki. Oczyma narratora widzimy ówczesny świat, młodość, stan wojenny, teraźniejszość. A w tle wciąż czai się gitara – Defil Carioca – senne marzenie, symbol młodości i pragnień.
Bogusław Chrabota – dziennikarz, pisarz, redaktor naczelny ?Rzeczpospolitej?. Urodzony i wykształcony w Krakowie. Debiutował jako poeta w \”Tygodniku Powszechnym\”. Przed rokiem 1989 pisał głównie do prasy podziemnej i emigracyjnej, m.in. do \”brulionu\”, \”Tumultu\”, \”Nowego Dziennika\”. Od początku lat 90. dziennikarz telewizyjny. Pracował w Telewizji Polskiej. Od 1993 roku związany z Telewizją Polsat, gdzie przez wiele lat piastował stanowisko dyrektora programowego. Autor tomów poetyckich i prozatorskich, m.in. powieści Ferzan, Psy Egiptu, esejów Konigsberg. Historia rodzinna, Świnia z twarzą Stalina oraz licznych reportaży publikowanych w \”Newsweeku\”, \”Wprost\” i \”Rzeczpospolitej\”.
~biogram autora umieszczony w książce
Na książkę zdecydowałam się ze względu na miejsce, z którego pochodzi autor. Nowa Huta, niechlubne miejsce w Krakowie, a jednak z wielu względów dla mnie bliskie. Arka Pana, pachnące jaśminem i bzem ulice – miejsca, które już od najmłodszych lat towarzyszyły również mnie, mimo że mieszkam w zupełnie innym miejscu. Ba! W innym województwie.
Książka nie mówi tylko o tym, jak ważna była muzyka dla autora, już od wczesnych lat młodzieńczych. Powieść jest przede wszystkim hołdem dla zmarłych przyjaciół i minionych czasów. ?Gitara i inne demony młodości? mimo zwięzłości, zawiera wiele ważnych treści. Autor w swoim dziele porusza kwestie przyjaźni, miłości i śmierci. W książce dużo jest też o zawodności ludzkiej pamięci.
Bogusław Chrabota bardzo szczegółowo opisywał wydarzenia i postacie związane z PRL-em, przez co osoby nieobeznane z tematem mogą nie być do końca usatysfakcjonowane lekturą. Jednak, jeśli ma się chociaż nikłe pojęcie na temat niedawnych wydarzeń z dziejów Polski, nic nie powinno stać na przeszkodzie w przyswajaniu tekstu. Co więcej, można się podszkolić w tej kwestii, jeśli ma się braki, bo autor dokładnie wszystko wyłuszczył.
Nie mogę powiedzieć, że polecam tę książkę wszystkim, ponieważ tylko osoby, dla których temat jest bliski, mogą być zainteresowane pozycją i mieć przyjemność z lektury. Jeśli Wy też, tak jak autor, w latach młodości chcieliście zostać gwiazdą rocka, lub jeśli chcecie sobie przypomnieć czasy PRL-u, albo z Waszego życia zniknęły osoby najbliższe, a po nich pozostała tylko jedna jedyna rzecz ku ich pamięci, to zdecydowanie powinniście poznać historię życia Bogusława Chroboty.
Anita Szynal