Wydawnictwo Marginesy wydaje świetne książki związane z medycyną. Czekam z utęsknieniem na kolejną, a jeżeli lekturę Spod kozetki macie jeszcze przed sobą, to postaram się zrobić wszystko, abyście bez większego wahania sięgnęli po tę autobiografię lekarza psychiatry. Chociaż może słowo \”autobiografia\” to za dużo powiedziane, bo autor skupia się na tej dziedzinie swojego życia, która jest jego pracą zawodową i pasją – psychiatrii. Prowadzi czytelnika przez lata swojej praktyki, zaczynając od nieopierzonego stażysty, który wiedzę miał tylko teoretyczną, do czasów, kiedy to on uczył młodych i dzielił się swoim doświadczeniem. Garry Small wspomina najciekawsze przypadki, które spotkał w swojej karierze, lecz śmiem wątpić w to, że wybór nie był dla niego łatwy i przyjemny. Przez te wszystkie lata, przez próg jego gabinetu przeszło tysiące osób, a ona sam w szpitalach miał do czynienia z wieloma pacjentami.
Czy warto czytać Spod kozetki? Czy ta książka wniesie coś do naszego codziennego życia?
Cieszę się, że w końcu większość społeczeństwa porzuca przekonanie, jakoby wizyta u psychiatry czy terapia była zła. Większość z nas boryka się z problemami zdrowotnymi natury psychicznej – niekiedy tylko wnikliwe oko lekarza da radę je wyłapać, bo dla nas są niezauważone. Nareszcie osoby z chorobami nie są traktowani jak obłąkani i nieuleczalni. Spod kozetki to historie, które pokazują, że psychiatra jest dziedziną nauki medycznej, która nie jest do końca zbadana. Każdy przypadek, jaki napotkał na swojej drodze, autor musiał traktować bardzo indywidualnie. Pokazał, że jednakowe podejście i szukanie źródła problemów w dzieciństwa, nie jest sposobem terapii. Każda z historii, jaką opisuje autor jest inna, niektóre momentami rozśmieszają, inne smucą. Jednak za każdym razem dochodzimy do takiego samego wniosku – że psychiatra jest niesamowicie fascynującą dziedziną nauki. Dodatkowo, co bardzo mi się podobało, autor nie opisuje tylko problemu, ale stara się czytelnikowi przedstawić naukowe podstawy, badania nad daną chorobą czy różne spojrzenie na dany problem nazwisk czołowych psychiatrów, znanych na całym świecie. Zycie prywatne jest tłem, autor wspomina o nim żeby zobrazować czytelnikowi, w jakiej sytuacji się znajduje, w jakim okresie życie.
Autor nie opisuje całej swojej kariery w samych superlatywach. Pokazuje, że każdy może się mylić, nawet lekarz. Ważne, aby przyznać się do swojej niewiedzy i szukać pomocy. Garry Small opisuje swoje pomyłki i wpadki; przypadki, w których nie wiedział co zrobić. Wspomina siebie jako stażystę i opisuje to, co wtedy czuł – strach, ale także i chęć niesienia pomocy i stosowania zdobytej wiedzy w praktyce. Spod kozetki to książka, którą pochłania się na raz, a każda kolejna strona intryguje.
Katarzyna Krasoń