Chemia była jednym z najbardziej nielubianych lekcji w mojej szkolnej edukacji. Nie widziałam w niej niczego interesującego. Dziwne równania, tablica Mendelejewa i odliczanie minut do końca zajęć. Nigdy jej nie rozumiałam, a nudne zdania opisujące różne związki chemiczne, zapominałam od razu po napisaniu testu. Nie sądziłam, że jeszcze kiedyś, sama z siebie, sięgnę po coś związanego w tak silny sposób z chemią. Mało tego, nie spodziewałam się, że tak bardzo mnie to zainteresuje. Mówi się, że słaby nauczyciel – opowiada, a genialny – inspiruje. George\’a Zaidana mogę zdecydowanie określić mianem drugiego. W ciekawy, zabawny sposób w swojej książce \”Składniki. Osobliwa chemia tego, co jemy i czym się smarujemy\” przybliża nas zwariowany świat pełen różnych substancji, który okazuje się wielką podróżą, polegającą na odkrywaniu niesamowitych pierwiastków towarzyszących nam w każdym aspekcie życia, a nie szarą tablicą, przy której śmiech jest największym grzechem.
George Zaidan jest jednym z najbardziej cudacznych, dowcipnych i inspirujących autorów poruszających wątki naukowe. \”Składniki\” to książka, która w niebanalny sposób, poprzez najróżniejsze porównania, wywołujące uśmiech na twarzy, przedstawia osobliwy świat chemii, bez którego nie istniejemy. Wyróżnienia, karykaturalne niekiedy rysunki, ciekawy sposób przekazu sprawiają, że każda kolejna strona jest coraz bardziej interesująca.
Autor podchodzi w swoim utworze do tematu chemii w sposób niekonwencjonalny. Nie skupia się na suchych faktach, pokazuje różne punkty widzenia, zachęca ciekawostkami i w prosty, przyjemny sposób tłumaczy funkcjonowanie różnych rzeczy, z którymi mamy do czynienia w codziennym życiu oraz opowiada o substancjach, sposobach i badaniach, które czynią nas, czytelników, bardziej świadomymi konsumentami.
Po przeczytania \”Składników, Osobliwej chemii tego, co jemy i czym się smarujemy\” będziecie pamiętali o dziwnych, a zarazem niezwykle prostych sposobach konserwacji żywności, trujących roślinach, tajemnicach stojących za nikotyną, mszycy Marysi potrafiącej oszukać system obronny roślin, a przede wszystkim o ilości kleju błyskawicznego mogącego sparaliżować Nowy Jork.
Wielkie podziękowania należą się wydawnictwu Marginesy, które postanowiło wydać tę nieszablonową, zabawną książkę. Oby więcej takich pozycji! George Zaidan to osobach, z którą lekcje chemii nigdy nie byłyby nudne. Świat potrzebuje więcej takich osób, które nie boją się wyjść poza szereg naukowego bełkotu i w nieskomplikowany, przyjazny sposób przedstawiają osobliwość otaczającego nas świata.
\”Składniki. Osobliwa chemia tego, co jemy i czym się smarujemy\” to pozycja dla każdego laika w dziedzinie jednej z najbardziej niezrozumiałych nauk, który ma ochotę dowiedzieć się czegoś więcej, dostać odpowiedzi na pytania, o których nigdy nawet nie pomyślał, zrozumieć związki zachodzące w produktach, których używamy na co dzień i poszerzyć swoją wiedzę, o często absurdalne, ale jakże prawdziwe informacje. Jeżeli nie jesteście wielkimi fanami chemii, nie przejmujcie się. George Zaidan wyjaśni wam ją w tak przejrzysty, dowcipny sposób, że będziecie chcieli więcej!
Klaudia Aleksandra Grabowska