Zapewne nie raz i nie dwa spotkaliście się z jakimś atlasem albo leksykonem zwierząt czy to na przykład fauny Polski, albo zwierząt tropikalnych, wodnych itd. Można mnożyć klasyfikacje i podziały. A czy zdarzyło Wam się choćby przejrzeć atlas zwierząt, które już nie stąpają po ziemi? I nie mam tu na myśli dinozaurów, bo o nich również powstało wiele publikacji, w których można przebierać. Mam na myśli książkę, w której poznalibyście chociaż część gatunków, które zniknęły na zawsze. Teraz macie okazję…
Zwierzęta, które zniknęły. Atlas stworzeń wymarłych Nikoli Kucharskiej to takie trochę kompendium wiedzy o gatunkach, które zostały wykreślone z listy stworzeń, jakie można obecnie spotkać w jakimkolwiek miejscu na ziemi. Oczywiście nie jest to publikacja, która zawiera wykaz wszystkich zwierząt, jakim nie było dane dotrwać do chwili obecnej, wszak jest ich tyle, że powstać musiałaby obszerna kilkutomowa encyklopedia dotycząca tego zagadnienia, ale te \”najbardziej znane\”.
Nim jednak poznamy same zwierzęta, warto byłoby przypomnieć sobie, jak to z tą ewolucją było naprawdę. I tutaj musimy zapoznać się z uproszczonym schematem ewolucji, który nie powinien sprawić trudności młodym czytelnikom, za to powinien rozbudzić w nich ciekawość i chęć poszerzania swojej wiedzy z zakresu prehistorii, historii i zoologii, ekologii. Jeśli więc Wasza pociecha wykazuje zainteresowanie wymienionymi zagadnieniami, wówczas… należy wspomóc jej zainteresowania.
Jak wiecie, nim na ziemi pojawiły się zwierzęta i ludzie, królowały płazy i gady. Nikola Kucharska przybliża więc pierwsze gatunki obu grup, by przeprowadzić młodego czytelnika przez jurę oraz kredę i dotrzeć do eocenu, i plejstocenu, które obfitowały w różne gatunki ssaków i ptaków, by w końcu dotrzeć do czasów wcale nie tak odległych.
Jednakże każda z omówionych istot jest opatrzona krótszym lub dłuższym komentarzem, dzięki czemu możemy dowiedzieć się czegokolwiek o każdej z nich.
W Zwierzętach, które zniknęły znajdziecie również wykaz paleontologów, którzy przyczynili się do poznania wielu gatunków wymarłych zwierząt. Do tego dochodzi mapa, na której zostały oznaczone miejsca, w których dokonano znaczących odkryć w dziedzinie paleontologii oraz inna, na której oznaczono muzea, w których można podziwiać prehistoryczne zwierzęta. Będziecie mieli także okazje poznać teorie wymierania, jakie zaprzątają głowy naukowców.
A wszystko to okraszone obłędnymi ilustracjami autorki, która ma niezaprzeczalny talent. Barwne, oddające odrobinę z przymrużeniem oka wizerunki zwierząt, które pozwalają zwizualizować sobie wiele stworzeń, zachwycą czytelników – nie tylko tych małych!
Zatem jeśli macie ochotę podarować dziecku (albo sobie) coś nowego, intrygującego, co poza dobrą zabawą pozwoli Wam odnaleźć w sobie żyłkę odkrywcy, a zdobywanie wiedzy Wam niestraszne… Sprawdźcie, jakie zwierzęta stąpały po ziemi, po której wy stąpacie.
Zdjęcia pod tym LINKIEM.
Michalina Foremska