Osoby autystyczne zwykle postrzega się przez pryzmat ich ograniczeń, trudności. Tymczasem przypadłość z jaką się mierzą ma swoje dobre strony. Autystycy bowiem różnią się od reszty ludzkości głównie odmiennym odbiorem rzeczywistości, co pozwala im patrzeć na zagadnienia i problemy od innej strony, dostrzegać powiązania tam, gdzie pozostali ich nie widzą. Stąd też u wielu geniuszy z panteonu naukowców czy artystów można dostrzec pewne cechy autystyczne. Książka \”Rozwiń swoją wyobraźnię. Myśl i twórz jak wynalazca\” autorstwa Temple Gardin daje czytelnikowi pewien wgląd w świat wynalazków, konstrukcji, majsterkowania – z perspektywy osobistej, niekiedy podpowiadając na czym polega odmienność jej patrzenia na zjawiska i problemy. Autorka bowiem – naukowiec, wynalazca – jest autystyczką.
Książka składa się z kilku rozdziałów, w których autorka przedstawia wynalazki, konstrukcje, mechanizmy, opisuje historie ich powstania, przedstawia twórców, porusza niekiedy też społeczne i prawne zagadnienia z nimi związane. Między tym wszystkim często odnosi się do własnego doświadczenia, zwłaszcza z dzieciństwa, gdy poszukiwała zabaw twórczych i konstruowała pierwsze własne mechanizmy. Teksty te są napisane prosto, bez dłużyzn, celują w młodego czytelnika. Tu jednak należy zaznaczyć, że autorka pisze z perspektywy amerykańskiej, stąd często odnosi się do praw (choćby prawo patentowe), historii i warunków panujących w Stanach Zjednoczonych Ameryki.
Teksty przedstawiające teoretyczną wiedzę przeplatają się z propozycjami praktycznych zajęć – zabaw, majsterkowania, doświadczeń – powiązanych z przedstawianą teorią. W części praktycznej Temple Gradin podaje przepis na wykonanie pajacyka na sznurku jako przykład wykorzystania dźwigni, czy też podpowiada jak skonstruować prosty helikopter. Instrukcje są czytelne, wzbogacone rysunkami, dość proste w wykonaniu – na takie przynajmniej wyglądają. Co znaczące – autorka absolutnie nie wymaga dokładnego podążania za algorytmem zagadnienia i dążenia do uzyskania dokładnie takiego a takiego rezultatu, a wręcz zachęca do wariacji na temat proponowanych zajęć, poszukiwania własnych pomysłów.
\”Rozwiń swoją wyobraźnię\” konstrukcją przypomina swego rodzaju notatnik, w którym osobiste wspomnienia przeplatają się z ciekawostkami na różne tematy, fotografiami i rysunkami oraz instrukcjami wykonania różnych przedmiotów. Czyta się ją lekko – bez względu na to, czy czytelnik jest zainteresowany teorią w niej zawartą, czy jest dzieckiem palącym się do majsterkowania, czy też opiekunem poszukującym pomysłów na praktyczne zajęcia dla młodocianych podopiecznych. Jest napisana z pogodą, czasem niesfornie – autorce zdarza się zachęcać do psot. Inspirująca i praktyczna – warto podsunąć ją dziecku lub samemu wykorzystać w zabawach z podopiecznymi.
Iwona Ladzińska