Niektóre z nich wprawiają nas w zakłopotanie. Części nie jesteśmy w stanie kontrolować. Większości nie jesteśmy w stanie wyjaśnić. Ale \”Co tam słychać, czyli dziwne dźwięki z głębi ciała\” pozwoli nam dowiedzieć się, skąd biorą się te fizjologiczne odgłosy dochodzące czasem z naszego ciała. Marta Matuszczak wraz z ilustratorem Arturem Gulewiczem wzięli na warsztat między innymi: śmiech, puszczanie bąków, ziewanie czy bicie serca. Dodali do tego wiedzę i odrobinę humoru, tworząc przyjemne w odbiorze źródło wiedzy.
To książka idealna dla dzieci i rodziców dzieci zadających setki pytań. Zamiast zostawiać kolejne \”a dlaczego…?\” bez odpowiedzi, sięgnijcie po \”Co tam słychać\”. I kiedy dziecko znów zapyta Was, dlaczego burczenie w brzuchu jest takie głośne, albo skąd się bierze kaszel, nie będziecie musieli wymyślać własnych teorii, pilnując by nie odpłynąć za bardzo w świat własnych fantazji. Teraz wystarczy, że sięgniecie po tę książkę, a krótkie teksty napisane prostym językiem, zabawne ilustracje i dobrze dobrane przykłady pozwolą Wam bez problemu zrozumieć przedstawiane zagadnienia.
Czy wiedzieliście, że łzy wylewane podczas płaczu mają inny skład, niż te które lecą podczas krojenia cebuli? Albo, że podczas kichania powietrze ucieka z nosa z prędkością 200 km/h? Ciekawostką są też liczne odniesienia do świata zwierząt, kto z Was wiedział, że krowy bekają, walenie śpiewają, ośmiornice mają trzy serca, a rybki puszczają bąki? Książka ma twardą oprawę i kolorowy środek wydany na dobrej jakości papierze. Każde dwie strony to wyjaśnienie jednego zjawiska zachodzącego w naszym ciele. Napisy czasem ciągną się i zakręcają, zmuszając do oglądania książki z różnej strony.
Komu mówiłam o tej książce, stwierdzał, że zapowiada się ciekawie. Komu dawałam ją do przejrzenia, ten od razu się w nią wczytywał. I byli to dorośli ludzie. Chyba bardziej nie muszę już zachwalać tego tytułu? \”Co tam słychać czyli dziwne dźwięki z głębi ciała\” to kolejna udana propozycja z działu dziecięcego od Wydawnictwa Nasza Księgarnia. Dla każdego dziecka i każdego dorosłego ciekawego procesów zachodzących w naszym ciele.
Jagoda Miśkiewicz-Kura