Jak wynika z badań, w ciągu pierwszych dwóch lat znajomości, rozpada się większość związków. Wynika to z faktu, że w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy partner przestaje nas już zachwycać, zdejmujemy różowe okulary, które nie pozwoliły nam dostrzec u niego negatywnych cech. To, co wydawało się urocze, zaczyna nam przeszkadzać, przestajemy partnera idealizować, zaczynamy dostrzegać jego wady. Po rozczarowaniu przychodzi moment na tak zwaną \”próbę sił\”, a w przypadku braku porozumienia, pary rozstają się. Według większości osób kończących związek, przyczyną rozstania była niezgodność charakterów. Tak naprawdę jednak ta niezgodność, to po prostu brak możliwości (umiejętności) porozumienia się z drugą osobą. Wynika to z faktu, że bardzo często nie potrafimy właściwie się komunikować, mówić o swoich potrzebach, a kiedy niewypowiedziane słowa się w nas gromadzą, często następuje wybuch złości. Tu zaś nie działają już żadne hamulce, ranimy słowem bez opamiętania, eskalując konflikt i doprowadzając ostatecznie do rozstania.
Jak zatem postępować, by związek nie tylko trwał, ale był udany? Jak przezwyciężać kryzysy? Jak rozmawiać o sprawach małej i wielkiej wagi? Znani naukowcy podjęli się realizacji niezwykłego eksperymentu polegającego na obserwacji i analizie kilku tysięcy par. W wyniku tego byli w stanie wyciągnąć wnioski, które są kluczowe dla miłosnego powodzenia. Na tej podstawie powstał też wyjątkowy poradnik, w którym Julie Schwartz Gottman, John Gottman, Doug Abrams i Rachel Carlton Abrams zapraszają nas… na randkę. A właściwie na \”Osiem randek\”, tak bowiem brzmi tytuł wciągającego poradnika, który opiera powodzenie w związku na odpowiedniej komunikacji. Jak zauważają autorzy \”(…) Sukces w tej sferze życia nie jest wynikiem szczęśliwego rzutu monetą. Nie zależy od przypadku. Zależy od dokonywanych wyborów\”. Dlatego też, dzieląc się z czytelnikami wiedzą, co mogą zrobić pary, by zwiększyć szansę na utrzymanie trwałego związku, otwierają przed nami nowe możliwości i dają okazję do poprawy jakości życia w parze.
Po ten opublikowany nakładem Wydawnictwa Znak poradnik sięgnąć mogą jednak nie tylko osoby pozostające w mało satysfakcjonujących związkach, skłócone, będące w trakcie rozwodu lub po rozwodzie. To również poradnik dla tych, które zawiodły się na partnerach w poprzednich związkach, które są przekonane, że nie są w stanie stworzyć szczęśliwej relacji, że nie potrafią spotkać nikogo, kto byłby im pisany. Przekonają się oni, że na sukces związku trzeba pracować, przede wszystkim komunikując się ze sobą właściwie.
Analiza danych z \”Laboratorium Miłości\”, gdzie przeprowadzane były badania, pokazała iż największe szanse na trwały i szczęśliwy związek mają te pary, którym podczas rozmów towarzyszy czułość, podziw, które wierzą we wspólnotę a nie odrębność, które są otwarte, razem budują wspólne życie, wypełniając je wartościami i nadając mu cel i sens. Kierując się tymi podpowiedziami, a także najważniejszą wskazówką, by mieć otwarte serce i umysł, by uważnie słuchać i czuć autentyczne zaciekawienie drugą osobą, możemy nauczyć się, jak stworzyć trwałą i satysfakcjonującą relację, niezależnie od tego, czy będzie to związek formalny czy też nie.
Autorzy namawiają nas do wspomnianych ośmiu randek, z których każda staje się też kolejnym rozdziałem książki. Mamy zatem spotkanie poświęcone zaufaniu i zaangażowaniu, które przejawia się w wyborach, jakich dokonujemy codziennie. Wybierając związek, stawiamy go bowiem ponad wszystko, nawet jeśli jesteśmy zmęczeni czy zestresowani. Randka druga to radzenie sobie z konfliktem, który – jak podkreślają autorzy – jest częścią związku. Obalają również mit, że brak kłótni oznacza idyllę, zwykle bowiem związane jest to po prostu z unikaniem trudnych tematów. Mamy również randkę skoncentrowaną na życiu intymnym i seksie, a także na pracy i pieniądzach. Piąta randka koncentruje się na rodzinie i planach związanych z jej ewentualnym powiększeniem (z dziećmi), a kolejne na wspólnym spędzaniu czasu i zabawie, rozwoju i duchowości oraz na marzeniach, każdej ze stron i tych wspólnych. Każdy z tych rozdziałów (randek), poza przykładami z życia poddanych badaniu par, zawiera ćwiczenia dla czytelników, testy pozwalające uzyskać wgląd w samego siebie, a także kwestie do omówienia podczas danej randki.
Zawartość merytoryczna książki, naukowe podstawy sukcesu w związku, które poznajemy, inspiruje nas do tego, by nie pozostawać biernym czytelnikiem poradnika, ale wprowadzić sugestie autorów w czyn. Sama lektura niczego bowiem nie zmieni, jeśli nie zrozumiemy, czego tak naprawdę sami pragniemy, jeśli nie poznamy partnera i wspólnie nie wyruszymy drogą wiodącą ku zmianie…
Justyna Gul