Przełomy rok 1989 dla wielu Polaków jest jedną z wielu dat historycznych, które trzeba zapamiętać na lekcjach. Czasem, z okazji okrągłych rocznic, tak jak to mało miejsce w 2019, mówi się nieco więcej, ale zazwyczaj z punktu widzenia historii i polityki. Rzadziej patrzy się na tamten czas od strony zwykłego człowieka, a przecież obecni pięćdziesięciolatkowie właśnie wtedy wchodzili w dorosłość i przynajmniej część z nich miała świadomość, że na ich oczach dzieje się historia. Czy zdawali sobie wówczas sprawę, jak wiele od nich zależy?
Książka \”Kobiety przełomu\” jest świadectwem kobiet, które wówczas, w zmieniającym się świecie zauważyły dla siebie szansę i niejednokrotnie z dnia na dzień stały się symbolami nowej Polski. Ich opowiadań wysłuchały dwie dziennikarki i w ten sposób powstała niezwykle interesująca, barwna opowieść o Polsce widzianej oczami kobiet.
Autorki w swojej książce przedstawiły portrety 12 niesamowitych kobiet, które dla wielu z nas stały się ucieleśnieniem sukcesu, sławy i wzorem do naśladowania. O swoim życiu w tamtym okresie opowiadają: Aneta Kręglicka – Miss World, Katarzyna Groniec – aktorka, Nina Kowalewska-Motik – wydawca popularnych w latach dziewięćdziesiątych Harlekinów, Janina Ochojska – założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej, Agnieszka Kręglicka – restauratorka, Shazza – gwiazda disco polo, Dorota Segda, Jolanta Fraszyńska, Katarzyna Figura – aktorki, Joanna Klimas – projektantka mody, Iwona Guzowska – zawodowa bokserka, Ilona Łepkwoska – scenarzystka.
Dzięki ich wspomnieniom przenosimy się w barwne, choć kiczowate schyłkowe lata XX w. w Polsce, poznajemy lub w moim wypadku, przypominamy sobie, tamten szalony czas, gdy zdawało się, że świat jest na wyciągnięcie ręki i trzeba tylko trochę się postarać, by spełniać swoje marzenia o lepszym życiu, samorealizacji i sukcesie. I choć mamy do czynienia z literaturą faktu, to książkę czyta się z zapartym tchem, nie mogąc się oderwać od lektury. Atutem książki jest ciekawy układ wspomnień oraz liczne zdjęcia z archiwów bohaterek.
\”Kobiety przełomu\” to lektura dla każdego. Jedni potraktują ją jako suplement do podręcznika historii, inni jako powrót do młodości.
Anna Kruczkowska