Uwielbiam podróżować. I nie ważne, czy spędzę wiele godzin w pociągu, czy jadąc rowerem. Ważne, że mogę zobaczyć coś nowego, ciekawego, przy czym często wybieram atrakcje mniej znane, miejsca nieoczywiste. Czasem zamiast środka lokomocji wystarczy mapa i przewodnik, bym odpłynęła w podróż, nie ruszając się z fotela. Na taką eskapadę zaprasza Grzegorz Senderecki, autor niezwykłego przewodnika po Polsce.
Wydawać by się mogło, że rynek wydawniczy przesycony jest publikacjami na temat atrakcji naszego kraju. Półki księgarskie uginają się od atlasów, map, albumów i tradycyjnych przewodników. Czy jest tu miejsce na kolejny? Czy można jeszcze czytelnika zaskoczyć? Okazuje się że można, a sposobem na to zaskoczenie jest podróżowane z kluczem. W przypadku książki Grzegorza Sendereckego tym kluczem jest filozofia. W trzecim tomie \”Przewodnika po Polsce z filozofią w tle\” autor zabiera nas na Górny Śląsk.
Wielu z ludziom Śląsk kojarzy się tylko z kopalniami i węglem. Wybierają go zwolennicy industrialnych pejzaży, miłośnicy miejskiej architektury XIX w. chłonący niezwykłą atmosferę górniczych osiedli z familokami, takimi jak Nikiszowiec, czy Emma. Górny Śląsk to jednak nie tylko kopalnie. To na Górnym Śląsku rozwijała się myśl techniczna, żyli i tworzyli pisarze, filozofowie, naukowcy. I to tym ostatnim poświęcony jest przewodnik.
Autor zabiera czytelnika do największych śląskich miast: Katowic, Gliwic, Opola i Bielska Białej oraz okolic tychże. W każdym mieście przedstawiając miejsca związane z myślą filozoficzną. Dzięki temu, nawet znając dane miasto, odkrywamy w nim zabytki, o którym wiedzieliśmy niewiele lub praktycznie nic. Jestem Górnoślązaczką i wydawało mi się, że o swoim regionie wiem sporo, ale dopiero czytając przewodnik uświadomiłam sobie, ze moja ukochana V symfonia Ludwiga van Beethovena powstała w Głogówku! Kompozytor przebywał na tamtejszym zamku na zaproszenie właściciela.
Przewodnik po Polsce z filozofią w tle jest książką, która przyda się wytrawnym podróżnikom i turystom, którzy od zwiedzanych miast oczekują czegoś więcej niż tylko powierzchownej rozrywki, zgiełku popularnych miejscówek i niejednokrotnie przereklamowanych atrakcji. To książka dla pasjonatów piękna nieoczywistego, tajemniczych zaułków i naukowych ciekawostek.
Anna Kruczkowska