Modlitwa Jezusowa to praktyka wyrosła we wschodniej duchowości chrześcijańskiej. Tajemnicza, specyficzna, bliska medytacji. Prosta modlitwa o złożonym znaczeniu. \”Traktat o modlitwie Jezusowej\” ojca Jerzego Szyrana omawia jej istotę w różnych aspektach. Z góry zaznaczam, że mam duży problem z pisaniem o tej specyficznej książce, nie jestem teologiem – moje słowa są słowami ciekawskiego laika.
Książka ma charakter kontemplacyjny i filozoficzny. Prowadzi przez duchowość nowotestamentową, rozważając czym tak naprawdę było pojawienie się Jezusa na ziemi. W kolejnych punktach autor wciąga czytelnika w rozmyślanie nad relacją człowieka i Boga, czy nad udziałem ducha i ciała w modlitwie. Wyjaśnia również znaczenie imienia Jezus – zarówno w kontekście tej modlitwy, jak również duchowości chrześcijańskiej i modlitwie w ogóle.
Ciekawym aspektem modlitwy Jezusowej, jaki porusza autor, jest milczenie. Brzmi banalnie, jednak w ujęciu jakie prezentuje autor, nabiera ono nieco innego znaczenia, pełniejszego. Tu milczenie jest niezmiernie istotne, a jego natura okazuje się złożona i nieoczywista. W ogóle \”Traktat o modlitwie Jezusowej\” jest pełen nieoczywistości, które zwykle rozumiemy inaczej, bardziej powierzchownie.
W książce przedstawiono modlitwę Jezusową także od strony ?technicznej?. Opisano czotki stosowane podczas modlitwy – zarówno ich praktyczne stosowanie, jak i znaczenie ich kolorów, kształtów w ujęciu teologicznym. Znalazło się tu również miejsce na wskazówki, jak rozpocząć praktykowanie modlitwy Jezusowej. \”Traktat…\” z powodzeniem może służyć w tej sferze jako przewodnik.
\”Traktat o Modlitwie Jezusowej\” to książka kierowana głównie do osób zainteresowanych mistyką chrześcijańską – czy to teoretyków, czy praktyków szukających nowego impulsu, praktyki modlitewnej. Zarówno jedni jak i drudzy znajdą tu interesujące ich informacje. Przede wszystkim jest to jednak głęboko zakorzeniona w chrześcijaństwie opowieść o pewnym szczególnym jego praktykowaniu, sposobie życia właściwie. Lektura do medytacji.
Iwona Ladzińska