Jako niespełniony paleontolog (jakoś tak inaczej potoczyła się moja kariera, choć dinozaury kocham od małego!) nie mogę niestety brać udziału w badaniach terenowych czy laboratoryjnych związanymi z tą dziedziną, pozostaje mi więc jedynie zapoznawanie się z nimi w formie pisemnej. Całe szczęście dinozaury są tak chwytliwym tematem, że książek popularno-naukowych na ich temat wychodzi całkiem sporo, a i nie brakuje naukowych artykułów, które można znaleźć w internetowych bazach danych. I wierzcie mi, dzieło Bentona jest zdecydowanie czymś genialnym.
Przede wszystkim momentalnie uświadamiamy sobie w trakcie lektury, że mamy do czynienia z czymś, co napisał prawdziwy pasjonat. Człowiek w pełni zaangażowany w to, co robi, kochający swoją pracę, zafiksowany na punkcie swoich badań. I to jest właśnie cudowne – bo jeżeli wiedzę w danym temacie przekazuje nam ktoś, kto naprawdę ten temat tak dobrze czuje, to staje się on niezwykle przyjemny w odbiorze. Ta książka wręcz emanuje fascynacją, takim pozytywnym podejściem do wszystkiego, co można jeszcze odkryć i tego, co już zostało odkryte. Ma cudowny wydźwięk i czyta się ją z ogromną przyjemnością.
Niesamowite jest też to, że chociaż mamy do czynienia z literaturą faktu, czy jak kto woli pozycją popularno-naukową, to jest ona napisana ogromną swobodą. Właściwie to nawet nie pojawia się tutaj zbyt często jakieś specjalistyczne słownictwo, a mimo wszystko mamy świadomość tego, że autor opisuje typowe badania, terenowe i laboratoryjne, specjalne aparatury, dokonania i odkrycia. Co więcej, ta książka faktycznie pokazuje, jak ogromny rozwój nastąpił w pewnych technologiach, co zrewidowało pewne założenia na temat ewolucji i historii dinozaurów. Porusza tematykę nie tylko tego, skąd one się wzięły i jak ewoluowały, ale opisuje, jak mogły wyglądać, jakie były ich zachowania, jak wyglądało życie, sposoby rozmnażania, anatomia, fizjologia i w końcu to, w jaki sposób nagle zabrakło ich na naszej planecie.
Tym, co urzekło mnie chyba najbardziej, było nawiązanie do popkultury i filmu, który na pewno znają wszyscy – Parku Jurajskiego. Benton dokładnie analizuje sposób, w jaki przywracano tam dinozaury do życia i w naukowy sposób wyjaśnia, czy mogłoby się to stać rzeczywistością, czy jednak pozostanie tylko fikcją. Generalnie każdy film z tego uniwersum pokazał, że raczej nie jesteśmy gotowi na takie atrakcje i praktycznie zawsze nie kończy się to dobrze. \”Życie zawsze znajdzie sposób\” – cytując jednego z ekspertów w owym filmie. Jednak jedno jest pewne – nauka zdecydowanie poszła naprzód, dzięki czemu paleontolodzy mogli na nowo rewidować pewne fakty i poszerzać swoje analizy. I to jest tutaj piękne – ten progres, który przebija się przez opowieść autora.
Benton w znakomity sposób łączy profesjonalne i w pełni naukowe podejście z takim typowym motywem popularyzacji nauki – opisuje nawet to, jak czasami jego zespół próbuje zachęcić dzieciaki do obrabia kariery naukowej. Paleontologia to zdecydowanie jedna z bardziej fascynujących dziedzin, która pobudza wyobraźnię. Ta książka to nie tylko suche fakty, ale naprawdę niesamowicie przystępne i pasjonujące zaprezentowanie tematu. Nie brakuje w niej też różnorodnych rycin, zdjęć, tabel czy drzew filogenetycznych. Czyta się ją po prostu znakomicie i jestem naprawdę ogromnie zadowolona z tej lektury! Oby więcej takich dzieł, napisanych przez ludzi, którzy po prostu kochają to, co robią i doskonale się na tym znają.
Magdalena Senderowicz