Każdy z nas uczył się w szkole historii, ale nie wszyscy lubili ten przedmiot. Niekiedy szereg dat i faktów do zapamiętania potrafiło przerazić. Szczególnie podanych w postaci suchych informacji. Okazuje się jednak, że jeśli to samo zostaje przekazane w ciekawy sposób, wiedza jakby sama się przyswaja.
Zarys fabuły
Czas dwudziestolecia międzywojennego był niezwykle barwny i szalony. Cieszono się z wygrania I wojny światowej oraz odzyskania niepodległości. Ludzie bawili się i cieszyli życiem. To wtedy swoje złote czasy przeżywało kino oraz radio. Jednak to też okres pamiętania tego, co się przeżyło i odradzało krok po kroku w biedzie, ale z nadzieją.
Należę do tych osób, które lubiły uczyć się historii i trafiały na nauczycieli tego przedmiotu z powołania. No może daty nie były tym, za czym przepadałam, ale jakoś zawsze je okiełznałam. Wiem jednak, że czasami trudno przyswajać sobie wiedzę o zamierzchłych czasach i wtedy najlepiej poznawać ją poprzez zabawę lub dzięki nieco luźniejszemu przekazowi. Z myślą o Potworkach sprawdzam, co w trawie piszczy na ten temat i tak trafiłam na Horrrendalną historię Polski – cykl omawiający losy naszej ojczyzny. Czy Nieznośna niepodległość sprostała moim oczekiwaniom?
Moje wrażenia
Nieznośna niepodległość należy do pozycji historycznych, ale została stworzona tak, że jest daleka od typowych podręczników. Nie ominiemy dat i trochę ich tutaj było, jednak pozycja ta to przede wszystkim zebranie w jednym miejscu ciekawostek autentycznych i ważnych dla naszej historii. Podoba mi się, że tekst nie jest zbitą treścią, tylko w książce jest cała masa urozmaiceń. Na początku mamy kalendarium później już napotkać można wycinki z gazet, quizy, występy teatralne, piosenki, wiersze i wiele więcej. Autorki zadbały o to, by przekazać jak najwięcej, ale bez zbyt dużego dydaktyzmu. Luźna forma tekstu, czasem wręcz żartobliwa ułatwia przyswajanie wiedzy.
Słów kilka o szacie graficznej
Trzeba przyznać, że Jędrzej Łaniecki sprostał swojemu zadaniu jako ilustrator. Jego prace naprawdę współgrają z treścią, cartoonowe, proste, ale idealnie pasujące.
Na zakończenie
Mnie osobiście Nieznośna niepodległość przypadła do gustu, książkę czyta się szybko i przyjemnie. Plusem dla mnie jest dbałość o to, by zawarta w publikacji wiedza była prawdziwa i zgadzała się z omawianymi czasami. Myślę, że dzieci w wieku 9+ bez problemu poradzą sobie z treścią i zawartą w niej wiedzą. Zwłaszcza że to nie sam zbity tekst, a wzbogacony o całą masę rysunków, okienek i wstawek. Nasza historia może być opowiedziana ciekawie i ten tytuł jest tego doskonałym przykładem.
Nieznośna niepodległość to książka, którą warto mieć na półce małego miłośnika historii, jak i na każdej innej. Czasy dwudziestolecia międzywojennego są niezwykle fascynujące, ale niestety omawiane pobieżnie (zbyt duża ilość materiału), a ta książka dostarcza mnóstwa ciekawych i ważnych informacji.
Irena Bujak