Sztuka prowadzenia polskiej polityki pieniężnej w realiach XXI wieku to książka stworzona przez jednego z członków Rady Polityki Pieniężnej, zawierająca jego przemyślenia na temat funkcjonowania Narodowego Banku Polskiego oraz kraju w strefie gospodarczej. Prof. Eryk Łon skupił się w niej na kilku najważniejszych aspektach, rozszerzając je o swoje propozycje dotyczące dalszego funkcjonowania Polski. Liczne wykresy pozwalają lepiej zrozumieć poruszane przez autora tematy.
W rozdziale pierwszym zatytułowanym Pożądany model funkcjonowania banku centralnego prof. Eryk Łon zawarł swoje przemyślenia dotyczące znaczenia obniżki stóp procentowych w celu pobudzania gospodarczego Polski. Wyjaśnia model funkcjonowania NBP i dokonuje podziału członków RPP na cztery grupy wywodzące się z ogólnego podziału dotyczącego prezentowania złagodzonych oraz zaostrzonych poglądów na temat poziomu stóp procentowych, samego siebie klasyfikując do grupy gołębi o gołębim sercu. Całość urozmaicają liczne wykresy pozwalające lepiej zrozumieć przekazywane słowa.
Autor w Międzynarodowych makroekonomicznych uwarunkowaniach prowadzenia polskiej polityki pieniężnej porusza temat znaczenia ratingu w gospodarce światowej oraz jego istnienia dla inwestycji prowadzonych na terenie poszczególnych krajów. Prof. Eryk Łon opowiada w tym rozdziale o instrumentach niestandardowych, np. o ilościowym luzowaniu, otwarcie pisząc o tym, że w obecnych czasach polski bank centralny powinien przygotowywać się do ich wprowadzania, ponieważ w przyszłości mogą stać się potrzebne, aby uniknąć pogorszenia stanu gospodarki. Dużo uwagi poświęca również państwowym funduszom majątkowym, które odgrywają znaczącą rolę w wojnie ekonomicznej oraz zmianach zachodzących na rynkach związanych z wyborami prezydenckimi.
Rozdział trzeci zatytułowany Krajowe makroekonomiczne uwarunkowania prowadzenia polskiej polityki pieniężnej rozpoczyna się od przedstawienia znaczenia repolonizacji sektora bankowego w celu odzyskania kontroli nad danym oraz zatrzymaniu dywidend w Polsce. Autor w dalszej części przedstawia swoje spostrzeżenia na temat projekcji inflacji i PKB oraz korzyściach, jakie wniosłoby utworzenie również projekcji stopy bezrobocia. Prof. Eryk Łon skupia się na suwerenności polskiej waluty, która jest istnym motorem napędowym dla polskiej gospodarki ? wskazuje na jej wartość i przekonuje, że nie powinna zostać przystosowana do strefy euro. Na koniec opowiada o społecznej odpowiedzialności banków, a także dzieli się pomysłem utworzenia katolickich funduszy inwestycyjnych.
Współczesne wyzwania stojące przed polską polityką pieniężną to część książki rozwodząca się nad ryzykiem związanym z obniżeniem celu inflacyjnego, zagrożeniu płynącym z deflacji, która może zmniejszyć dynamikę finansowania inwestycji oraz najlepszej dla Polski stopie inflacji, która będzie najlepszym wyborem dla odbudowy gospodarki. W tym rozdziale znajduje się również porównanie polityki Narodowego Banku Polskiego z polityką FED, EBC i Banku Japonii oraz proponowane instrumenty niestandardowe, które mogłyby zostać wprowadzone w kraju.
Ostatni rozdział Model polskiej polityki pieniężnej w realiach XXI wieku jest swoistym podsumowaniem dla całej książki. Prof. Eryk Łon ponownie wspomina o korzystnym realizowaniu celu inflacyjnego, zmniejszaniu nieprzychylnych nastrojów społecznych związanych z pandemią korona wirusa, wspieraniu polityki gospodarczej rządu oraz pomyśle dotyczącym zwiększenia w rezerwach walutowych obligacji korporacyjnych. Autor przedstawia model polskiej polityki pieniężnej w formie graficznej, dzieląc go na trzy części: cel inflacyjny, standardowe i niestandardowe instrumenty polityki pieniężnej oraz zarządzanie rezerwami walutowymi.
Sztuka prowadzenia polskiej polityki pieniężnej w realiach XXI wieku to książka, co do której mam mieszane uczucia. Z jednej strony prof. Eryk Łon przedstawia w niej ciekawe rozwiązania mogące przysłużyć się Polsce w przyszłości, ale z drugiej zbyt mocno nacisk położony został na przedstawienie obecnej partii rządzącej w dobrym świetle oraz niechęci skierowanej do Unii Europejskiej. Niestety, wstawki o katolicyzmie i zwiększeniu jego znaczenia w funkcjonowaniu banków komercyjnych, liczne dywagacje o zagrożeniach płynących z członkostwa Polski w UE i wydawać by się mogło nieomylności obecnej władzy, wywołały we mnie negatywne odczucia, co przełożyło się na średnią ocenę. Kto powinien sięgnąć po tę książkę? Osoby, którym nie przeszkadza mieszanie ze sobą różnych tematów oraz zaciekawione spostrzeżeniami członka RPP, który opowiada się za obniżką stóp procentowych, mogą znaleźć w niej coś dla siebie. Natomiast ci, którzy poszukują literatury podchodzącej obiektywnie do realiów polskiej polityki pieniężnej, raczej nie będą zadowoleni z tej pozycji.
Klaudia Aleksandra Grabowska