Współtwórca serialu “Dobre miejsce” postanowił wydać książkę skupiającą się na dylematach etycznych, obecnych w życiu każdego człowieka. Z założenia każdy z nas chciałby być dobrym człowiekiem, więc Michael Schur postanowił pomóc – jego książka to próba odpowiedzi na pytanie, jak stać się lepszą osobą we współczesnym świecie. Czy wystarczy po prostu pomagać innym i co to właściwie znaczy? Wzorując się na poglądach najwybitniejszych filozofów, zadaje szereg pytań skłaniających do autorefleksji.
Jedną z największych zalet tej książki jest to, że została napisana w sposób przystępny dla czytelnika. Czytając ją, ma się wrażenie, że autor siedzi obok ciebie na kanapie i próbuje ci wyjaśnić, jak należy postępować, a przynajmniej co możemy spróbować zrobić, żeby być odrobinę lepszym człowiekiem.
Michael Schur od początku ma dla czytelnika kilka rad – zostawia mu jednak wolną wolę czy będzie z tego korzystać i nie próbuje przeforsować swojego toku myślenia. Wręcz mówi to wprost – niektórzy mają gdzieś czy ich zachowania są etyczne, czy nie. Jeśli chociażby zastanawiasz się nad tym, to już zrobiłeś krok w dobrą stronę.
Kolejną rzeczą, która jest naprawdę świetna, są przypisy, które znajdują się prawie na każdej stronie. Objaśnione są w nich zagadnienia, które mogą się wydawać czytelnikowi dziwne, chociażby z tego tytułu, że nie jest filozofem i nie zna tych pojęć. Ponadto bezproblemowo wplata w swoją historię najważniejsze myśli i teorie filozoficzne. Zaczyna od przedstawienia tzw. Wielkiej Trójki filozofii moralnej – filozofii Arystotelesa, teorii utylitaryzmu i deontologii. Każdy rozdział prowadzi nas przez kolejne, często różne od siebie, koncepcje filozoficzne, co pokazuje różne aspekty dylematów moralnych w naszym życiu. Treść mocno skłania do refleksji, a odpowiedź na jedno pytanie prowadzi do następnego. Przykłady podane przez autora są aktualne i dotyczą wielu dziedzin życia – polityki, filmów, muzyki czy po prostu kontaktów z innymi ludźmi i funkcjonowania w społeczeństwie.
Książka napisana jest prostym językiem, z poczuciem humoru wyjaśniając dość ciężkie tematy. Jest to zarówno zaleta, jak i wada tej książki, ale to już czytelnik musi ocenić czy tak lekki sposób przedstawienia ważnych życiowo tematów mu odpowiada.
Paulina Koperczuk