Nadeszły wakacje. Ta pora, jak mało która sprawia, że prognoza pogody jest bardzo ważna. Nie znam ludzi, którzy w okresie czerwiec-sierpień nie śledzi pogody. Czy to pod względem wyjazdu, czy to pod względem środków transportu do pracy. Umówmy się, padający o poranku deszcz, zmusił mnie do porzucenia roweru na rzecz auta. Jednak uznaję to, za fanaberię, deszcz o poranku nie zmienił historii. A przecież pogoda zmieniała losy świata. Oczywiście, najbardziej naturalnymi przykładem są Hitler i Napoleon, którzy przegrali walkę z Generałem Mrozem – największym (prócz populacji) sojusznikiem Rosjan. Kiedy jeszcze pogoda rozdawała karty, dowiecie się z tej książki, bardzo nieoczywistych przykładów.
Gdy czytałam tytuł, miałam w oczach właśnie takie wątki jak kampanie w Rosji. A przecież warunki atmosferyczne wpływają na losy ludzkości i dopiero dzięki tej książce się przekonałam jak bardzo. Oczywiście warunki klimatyczne zapoczątkowały ruchy człowieka i rozprzestrzenienie się naszego gatunku. Jaki miała wpływ pogoda na neandertalczyka? Mój ulubiony rozdział tej książki, bo ciekawi mnie ta tematyka, to wątek zarazy ziemniaczanej w Irlandii, która spowodowała wielki głód, śmierć rzeszy ludzi i masową migrację. Mało tego, czytając o reakcji Amerykanów na emigrantów, pokazują, że istnieją mechanizmy, które od lat wywołują podobne reakcje. Pierwszy rozdział dotyczy zatopionego miasta, legendy o dzwonach bijących na dnie morza (rozchodzenie się fal dźwiękowych w wodzie), pokazuje niszczycielską siłę żywiołu, który nadal nie jest do okiełznania. A teraz coraz bardziej zmagać się będziemy z przyrostem wody, wskutek globalnego ocieplenia.
Bardzo zaciekawił mnie wątek Waterloo. Niedawno coś więcej czytałam o tej bitwie, a teza autora mnie zafrapowała. Wątek wulkanicznej zimy, jej wpływu na życie no i umówmy się, wulkany są apokaliptyczne, muszą działać na wyobraźnię.
Ta książka jest bardzo ciekawa. Chyba nie spodziewałam się, że będzie ona aż tak interesująca. Nie miałam dokładnie sprecyzowanego tematu, chciałam czegoś więcej się dowiedzieć i ten mój głód poznania został zaspokojony. Niekoniecznie jest to historia wielka, chociaż i takie przypadki są – wspomniana zaraza, Waterloo czy klęska Wielkiej Armady. Napisana książka jest bardzo ciekawie, lekkim stylem. Dodatkowo mamy ilustracje pasujące do treści. Naprawdę bardzo polecam.
Katarzyna Mastalerczyk
Autor: Marcus Rosenlund
Tłumaczenie: Agata Teperek
Tytuł: Gdy pogoda zmienia bieg historii
Tytuł oryginału: Väder som förändrade världen
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Wydanie: I
Data wydania: 2022-04-20
Kategoria: literatura popularnonaukowa, literatura obca
ISBN: 9788323350705
Liczba stron: 256