Kolejna cześć przygód Żubra Pompika i jego całej rodziny podbiła moje serce. Chyba mówię to o każdym tomiku, bo Tomasz Samojlik nie wydaje powieści niedopracowanych, nudnych czy mało interesujących. Co to, to nie. Jego Żubr Pompik. Wyprawy od dawna podbija rynek książki dziecięcej.
W Cennej gąsienicy, Żubr Pompik i jego rodzina: siostra Polinka, rodzice: Porada i Pomruk, opuszczają Puszczę Białowieską i udają się na wycieczkę do Pienińskiego Parku Narodowego. Nasi bohaterowie podziwiają trzy szczyty, które górują nad całym pasmem górskim. Jednak Pomruk nie zwracał uwagi na krajobraz, tylko… szukał czegoś do zjedzenia. Gdy zobaczył nową, nieznaną, ale apetycznie wyglądającą roślinkę był zachwycony. Jednak nagle zaskoczył go wąż, który kategorycznie zabronił mu zjadać cennego kwiatka. Później, gdy Polinka o mało nie rozdeptała małej gąsienicy, pojawiła się ryjówka, która poinformowała żubrzyczkę, że nie wolno deptać. Polinka i Pompik postanawiają dowiedzieć się, dlaczego gąsienica jest tak cenna. Gdy spotkali pomurnika, wyjaśnił im, że to gąsienica przeobraża się w bardzo rzadkiego motyla: niepylaka Apollo. Wszyscy w Pienińskim Parku Narodowym dbają o to, aby te zwierzątka nie wyginęły.
Kocham Pieniny, więc ta część stała się jakaś mi bliższa. Nadal nie mogę wyjść z zachwytu, że autor w małej książeczce umieścił tyle ciekawostek i informacji, które małe dzieci chłoną jak gąbki. Żubr Pompik. Wyprawy rozpala w małych czytelnikach miłość do natury, chęć jej poznawania, a także pokazuje, że Polska jest pięknym krajem, w którym wiele rzeczy czeka na odkrycie. Z rodziną żubrów można planować wszystkie wakacje, ferie i zrobić z tego takie małe wyzwanie – zwłaszcza, że w środku książki, tak jak w każdej części, znajduje się mapka, na której można odhaczyć wszystkie odwiedzone miejsca. Dodatkowo, autor poświęcił dwie strony na to, aby dokładnie scharakteryzować niepylaka apolla, który jest pięknym motylem. Z dzieckiem można przy okazji porozmawiać o zagrożonych gatunkach i o tym, dlaczego warto dbać o zwierzęta. Dzieci poznają również węża, ryjówkę górską, a także pomurnika. Można zajrzeć na Internetu i razem z małym czytelnikiem dowiedzieć się czegoś więcej o tych zwierzakach.
Warto kupować dzieciom książki wartościowe, a Żubr Pompik. Wyprawy zdecydowanie się do nich zalicza. Mój dwulatek uwielbia czytać o przygodach wesołej rodziny, która zwiedza Polskę, a starsze dzieci również będą się przy tych historiach świetnie bawić.
Katarzyna Krasoń