Jak to się stało, że przeszliśmy od niegościnnej planety do zielonej, pięknej Ziemi? Jakim cudem z malutkich bakterii życie wyewoluowało do takich niesamowitych form, jakie możemy teraz oglądać?
Historia życia na Ziemi jest niezwykle fascynująca i żeby ją poznać, trzeba się przekopać przez wiele książek. „(Bardzo) krótka historia życia na ziemi” jest naprawdę bardzo krótka, bo nie sposób zmieścić 4,6 miliarda lat na takiej małej liczbie stron. Mimo to jest naprawdę dobrze napisana, nie pomija niczego, rzetelnie przekazuje wiedzę, a co najlepsze, robi to w sposób szalenie ciekawy i intrygujący. Poradzi sobie z nią zarówno człowiek znający historię ludzkości, jak i kompletny laik, nie zanudzi znawcy, ale też nie zniechęci dziecka. Mój dziesięcioletni syn fascynuje się megawulkanami, superkontynentami, które zmieniając położenie wpływały na zmienianie się organizmów, a nie tylko lądów oraz ewolucją zwierząt.
Do tej pory lubował się w książkach z obrazkami, gdzie mógł zobaczyć rekonstrukcje tych wszystkich organizmów, które przychodziły i wymierały, ustępując miejsca następnym. Kochał tabelki, wykresy i odniesienia, które mógł zobaczyć i porównać. A jednak ta książka, bardziej naukowa, niż popularyzująca nauk, choć nadal bardzo przystępna, bardzo przypadła mu do gustu. Mając podkładkę w poprzednich lekturach, rozumie z niej ciut więcej, niż z poprzednich, kojarzy fakty, składa i wciąż szuka. I to jest w tej książce najlepsze, jest otwarciem na wspaniałą, naukową przygodę, która może rozwinąć się w dowolną pasję, bo przecież historia ludzkości to historia lądów, oceanów, zwierząt, roślin, erupcji wulkanów i wypiętrzania skał. Od tego wszystko się zaczęło.
Z technicznego punktu widzenia ta książka to majstersztyk. Autor zamieścił nie tylko indeks użytych pojęć, co ułatwia poruszanie się po książce, ale mnóstwo własnych przypisów wyjaśniających. Pełen humoru, ciepła i miłości do nauki jeszcze bardziej przybliżają ten jakże odległy, jeśli chodzi o czas, ale jakże bliski ewolucyjnie okres w naszej historii. Również rozdziały są tak napisane, że wszystko jest jasne i przejrzyste. Podzielone dodatkowo na mniejsze części sprawiają, że czyta się z prawdziwą przyjemnością, jak fantastyczną powieść przygodową.
Nie ma tu obrazków, nie ma tu kolorowych ilustracji. Jest ogrom wiedzy przekazanej w sposób tak plastyczny, że to wszystko nie jest potrzebne. Zresztą, w dobie Internetu, gdy tylko coś nas zainteresuje, możemy to bez problemu znaleźć. A inne rzeczy zwyczajnie pominąć. Polecam każdemu, kto choć raz zastanawiał się, skąd to wszystko się wzięło. Nauka ma na to wiele teorii, na niektóre ma nawet dowody. A ta książka pokazuje kilka jednych i drugich.
Katarzyna Boroń
Autor: Henry Gee
Tłumaczenie: Zbigniew A. Królicki
Tytuł: (Bardzo) krótka historia życia na Ziemi 4,6 miliarda lat w dwunastu rozdziałach
Tytuł oryginalny: A (Very) Short History of Life on Earth: 4.6 Billion Years in 12 Pithy Chapters
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Wydanie: I
Data wydania: 2023-08-08
Kategoria: popularnonaukowa
ISBN: 9788382029826
Liczba stron: 324