Dla nich władze Korei Południowej zmieniły zasady odbywania służby wojskowej. Na tym zdaniu można by właściwie skończyć, doskonale pokazuje ono bowiem, jakie miejsce w południowokoreańskiej kulturze zajmują chłopcy z BTS. Są fenomenem, w dodatku na skalę globalną – od debiutu w 2013 roku tworzą piosenki, które zyskują im fanów na całym świecie. A co więcej, stali się tym fenomenem niejako wbrew zasadom. Z jednej bowiem strony BTS doskonale wpisuje się w reguły rządzące światem K-popu: tworzący zespół chłopcy są śliczni jak z obrazka i noszą świetne ciuchy, ich perfekcyjnie wyprodukowane piosenki łączą śpiew z rapem, doskonale zsynchronizowane układy taneczne stanowią mistrzowskie show, zespół przywiązuje ogromną wagę do wizualnej strony swych występów, a także posiada wierną bazę fanów. Z drugiej jednak strony, zespół BTS, którego nazwa oznacza Kuloodporni skauci, od początku swego istnienia tworzył muzykę, która przekraczała granice gatunków, łamali zasady, śmiało mówiąc w swych piosenkach o problemach swego pokolenia, naginali reguły, wprowadzając sceny przemocy do teledysków. Pytanie, czy BTS stali się gwiazdami z powodu przekraczania granic, czy mimo tego, pozostanie zapewne pytaniem otwartym, na wiele innych odpowiedzi udziela książka „BTS. Koreańska fala”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Słowne.
Publikacja Adriana Besleya to nieoficjalna biografia BTS, stanowiąca prawdziwe kompendium wiedzy o najsłynniejszym zespole K-popowym świata. To 240 stron opowieści o tym, jak siódemka z Seulu podbiła świat muzyki, ale też o determinacji, marzeniach oraz ciężkiej pracy, jaką trzeba włożyć w ich realizację. Adrian Besley skrupulatnie przedstawia drogę, którą członkowie BTS przeszli od stażystów ze skromnego producenta, spoza tzw. Wielkiej trójki, na szczyty list przebojów. Trzeba oddać autorowi, że wykonał tytaniczną pracę researcherską, „BTS. Koreańska fala” zawiera bowiem niezwykle dużo szczegółów i ciekawostek z życia zespołu, także zakulisowych. Na plus poczytać też trzeba układ książki: rozdziały dotyczące całego zespołu przetykane są rozdziałami przedstawiającymi poszczególnych ich członków – indywidualnie. BTS jest bowiem jednością, ale złożoną z siedmiu indywidualności, czego ich producenci nie zamierzali ukrywać. Nawet czytelnicy, dla których książka ta stanowi pierwszy krok w K-popie, kończą lekturę, mając wrażenie, że doskonale znają Jina, Rap Monstera, Sugę i resztę – nie tylko jako artystów, ale także po prostu ludzi. Sporo w książce „BTS. Koreańska fala” opisów teledysków, co spowalnia jej czytanie, jeśli nie jest się bowiem zapalonym fanem BTS znającym każdą piosenkę i każde wideo, trzeba co chwilę odrywać się od lektury i przeglądać YouTube’a. Także w poszukiwaniu opisywanych przez Besleya Bangtan Bomb – wideo wrzutek przygotowanych przez członków zespołu specjalnie dla fanów.
A skoro przy fanach jesteśmy…BTS, jak na tej klasy zespół K-popowy przystało, posiada solidną grupę miłośników na całym świecie. Tworzą oni ARMY – gigantyczny fanklub, który dba, by ich ulubieńcy zajmowali topowe miejsca na listach przebojów, a na koncertach zapewnia wyjątkowy nastrój. Adrian Besley o ARMY nie zapomniał – wspomina fanklub wielokrotnie, na końcu książki natomiast poświęca mu cały rozdział. I słusznie, ARMY stanowi bowiem niemal taki sam fenomen, jak zespół, który jest jej idolem, a i siódemka z Seulu nie ukrywa, że bez fanów nie osiągnęliby takiego sukcesu, jaki stał się ich udziałem. Tym bardziej że zarówno środowisko muzyczne, jak i media, początkowo nie patrzyły na buntowniczych debiutantów przychylnym okiem, o czym Besley wspomina w swojej książce.
Publikację rozpoczyna krótka historia K-popu – i tu pierwsza łyżka dziegciu w tej recenzji. Historia ta jest bowiem zbyt krótka – jeśli książka przeznaczona jest dla szerszego grona odbiorców, warto było pokusić się o przynajmniej kilka stron, w tym wyjaśnienia, jakimi zasadami rządzi się świat K-popu. Dalej mamy opowieść o zespole od debiutu do wypuszczenia na rynek krążka Map of the Soul: 7. Autor nie zachowuje chronologii, bywa, że wraca do wydarzeń wcześniejszych niż aktualna narracja, niejednokrotnie też ją wyprzedza. Brak liniowej narracji może być kłopotliwy dla czytelników spoza świata K-popu, nie na tyle kłopotliwy jednak, by odebrać przyjemność z poznawania losów BTS. Większym problem stanowi język, w jakim książka została napisana.
„BTS. Koreańska fala” sprawia wrażenie książki napisanej bardziej przez członka fanklubu zespołu niż obiektywnego badacza. Język jest prosty – co absolutnie nie jest wadą, a także – i tu już gorzej, przesycony infantylnością, godną zakochanego w artyście nastolatka, a nie (nawet nieoficjalnego) biografa. Słowa „uroczy” i „słodki” powtarzają się z częstotliwością (średnio dwa razy na stronę), która powoduje ból zębów od nadmiaru stylistycznego lukru. Gdyby narracja miała kolor, ta zastosowana przez Adriana Besleya miałaby barwę cukierkowego różu. Jeśli jednak dacie radę przebrnąć przez mocno specyficzny język książki, otrzymacie solidną porcję wiedzy o Kuloodpornych skautach z Seulu.
W Korei Południowej służba wojskowa jest obowiązkowa dla zdrowych mężczyzn w wieku od 18 do 30 lat. To po zmianie – wcześniej górna granica wynosiła 28 lat. Służba trwa od 18 do 21 miesięcy, zabiera więc całkiem sporo życia. Począwszy od 2023 roku członkowie BTS, jeden po drugim mają wstępować w szeregi armii, co wywołało w Korei Południowej debatę na temat tego, czy nadszedł czas na zrewidowanie krajowego systemu poboru do wojska w celu rozszerzenia zwolnień na wybitnych artystów, takich jak BTS. Na razie jednak prawo jest nieugięte – Jin ćwiczy na poligonie już od stycznia, w jego ślady wkrótce pójdzie Suga. Zespół nie zamierza jednak zawiesić działalności, mimo że w komplecie spotka się dopiero około 2025 roku. Wszyscy chłopcy zapewniają, że wrócą do zespołu, gdyż najlepsze jeszcze przed nimi. Wtedy też jak sądzę, zaczną pisać nową historię, a biografowie ponownie chwycą za klawiatury.
Blanka Katarzyna Dżugaj
Autor: Adrian Besley
Tłumaczenie: Agnieszka Myśliwy, Jakub Bartoszewicz
Tytuł: BTS. Koreańska fala
Tytuł oryginalny: BTS. Icons of k-pop. The Unofficial Biography
Wydawnictwo: Słowne
Wydanie: I
Data wydania: 2020-07-15
Kategoria: biografia
ISBN: 978-83-8053-757-6
Liczba stron: 240