„Oświęcim. Pamiętnik więźnia” reprezentuje niezwykłe i wzruszające świadectwo jednego z młodych więźniów obozu koncentracyjnego Auschwitz. Został on spisany w ostatnich dniach jego życia. Ta publikacja nie tylko pełni rolę subiektywnego, bardzo osobistego odmalowania sytuacji autora i jego towarzyszy, ale także stanowi ważny dokumentu historyczny.
Pamiętnik pisany jest z perspektywy młodego mężczyzny, który został na wiele miesięcy osadzony w KL Auschwitz. Ten fabularyzowany reportaż skupia się nie tylko na opisaniu przerażających warunków panujących w obozie, lecz także z pietyzmem przedstawia różnorodne postawy i sylwetki więźniów. Nie ukazuje społeczności obozowej jako jednorodnej całości, lecz jako zbiór indywidualności, które zostały przymuszone dzielić okrutny los więźnia obozu koncentracyjnego.
To, co uderza najbardziej, to prostota i dosadność, z jaka opisywana jest obozowa codzienność. Autor brutalnie ukazuje rzeczywistość, z jaką musieli się zmierzyć więźniowie. Opisuje brak jedzenia, system kar, bezsensowne apele i codzienne cierpienia. Brak literackich ozdób, porównań czy metafor jeszcze bardziej przytłacza i nadaje dziełu szczególną autentyczność i siłę wyrazu. Jakby nawet we własnych przemyśleniach nie było miejsca na coś pięknego.
To, o czym często zapomina się, czytając tego typu literaturę, to to, że nie tyle kondycja fizyczna, ile wytrzymałość psychiczna i determinacja były kluczem do przetrwania w obozie. Mimo że lektura ta może być trudna ze względu na drastyczność opisanych wydarzeń, stanowi ważne świadectwo czasów, których nie można zapomnieć. Tym bardziej że coraz mniej jest osób, które mogą zaświadczyć osobiście o tych bestialstwach. To lektura, która zmusza do refleksji, skłania do szacunku wobec ofiar, a jednocześnie ostrzega przed okrucieństwem, do którego zdolny jest człowiek i powtórzeniu się tej historii.
Monika Kilijańska
Autor: Halina Krahelska
Tytuł: Oświęcim. Pamiętnik więźnia
Wydawnictwo: MG
Wydanie: I
Data wydania: 2024-01-24
Kategoria: pamiętnik, reportaż, biografia, historyczna
ISBN: 9788377799574
Liczba stron: 112