Kamila jest wyoutowana. Nie ma koleżanek, więc zaproszenie na urodziny wydaje się jej mamie wspaniałym wydarzeniem. Takim jednak nie jest. To tu zaczyna się początek strasznej historii hejtu i niezrozumienia, potęgowanego przez to, że mama dziewczyny wyjeżdża, a ta zostaje z babcią.
W tej historii poznajemy trójkę nastolatków. Kamilę, o której już wspomniałam, Majkę, która każdego w szkole zna choćby z widzenia i zawsze jest otoczona znajomymi oraz Franka, który początkowo odstaje po przeniesieniu się z innej szkoły, ale z czasem daje się wciągnąć w szkolne znajomości. Łączy ich szkoła, do której chodzą lub chodzili i internet, bo wszyscy kochają grać, być online i na czasie. I o ile Majka daje radę bez problemu odciąć się od sieci, Franek po zdobyciu znajomych też mniej jest online, tak z Kamilą dzieje się coś złego. I właśnie pozostała dwójka chce coś z tym zrobić.
To jest trudna książka. Począwszy od sposobu narracji, gdyż poznajemy całą historię z kilku stron. Czasem mówi Franek, czasem do głosu dochodzi trzecioosobowy narrator, który opowiada, co dzieje się z konkretnymi bohaterami. Mamy wizję młodzieżową i dorosłą, pedagoga szkolnego, babci, mamy Kamili. Czasem można się pogubić, mojej córce sprawiło trudność przeskakiwanie z jednej strony w inną. Przyznaję, że zabieg jest dobry, pomaga wiele zrozumieć, spojrzeć z wielu perspektyw, ale faktycznie może być ciężki w odbiorze. Wybija też z rytmu czytania, nie pozwala od razu odkryć wszystkich kart, pozostawia w niepewności.
Trudny jest również temat, z jakim mierzy się autorka. Uzależnienie od komputera, nie tylko od internetu, hejt rówieśniczy, potrzeba akceptacji i miłości to bardzo aktualne tematy. Tak było od zawsze, a teraz jest jeszcze trudniej przez wszystkie media społecznościowe, w których każdy może zrobić, co chce i czuje się, zupełnie niesłusznie, bezkarny. To również książka o bezsilności nas, dorosłych, o ignorowaniu znaków i ostrzeżeń, o biernej postawie, a potem o braku umiejętności wyjścia z sytuacji. Tu znalazła się dwójka dzieciaków, które postanowiły coś z tym zrobić, zauważyły i nie pozostały bierne. Choć w pewnym momencie Majka wyrzuca sobie, że po kompromitującym filmie nie stanęła koło Kamili, nie wsparła jej. A czasem wystarczy tylko tyle…
To wspaniała, mądra, choć trudna książka, która powinien przeczytać każdy nastolatek. Nie, nie po to, by się dołować i bać. Po to, by uwierzyć, że ma w sobie siłę przeciwstawienia się złu, choćby uśmiechem, podaniem ręki, pogadaniem z osobą wyoutowaną. Lub prośbą o pomoc kogoś starszego, bardziej doświadczonego, wiedzącego co zrobić lub gdzie szukać dalej pomocy. Ta książka powinna być w każdej bibliotece, a może nawet zostać lekturą, bo tak wspaniale pokazuje współczesny świat, z jakim mierzą się nasze, coraz młodsze, dzieciaki.
Katarzyna Boroń
Autor: Elżbieta Jodko-Kula
Tytuł: Zaplątani w sieci
Wydawnictwo: HarperYA
Wydanie: I
Data wydania: 2024-05-15
Kategoria: dla młodzieży
ISBN: 9788327687074
Liczba stron: 208