W dobie zmieniającego się świata i pędzącej naprzód technologii ciężko jest stanąć, zatrzymać się i pochylić się nad naturą, a już tym bardziej dbaniem o to, by nie zniszczyć jej zasobów. Życie w harmonii z naturą jest kluczem do świadomego rozwoju naszej planety. Tylko jak przekonać tych, którzy uważają, że to krok w tył? Nauka z komiksem przychodzi na pomoc i z pewnością przekona każdego niezdecydowanego miłośnika postępu. Miasta przyszłości mogą zaskoczyć pomysłowością i mnogością pomysłów łączenia techniki z naturą.
W harmonii z naturą
Stęskniliście się za Judy Hops i Nickiem Bajerem? Bo my tak i ciągle mamy w głowie masę pytań o to, co właściwie wydarzyło się w Szarakówku. Dwójka policjantów nie próżnuje po powrocie do Zwierzogrodu. Judy bardzo szybko naświetla historię komendantowi, jednak ten każe porzucić to śledztwo i wrócić do obowiązków. Parkomaty czekają, ale pamiętajcie, że to na ulicy dowiedzieć się można o wiele więcej, niż siedząc za biurkiem. Niespieszny patrol może być okazją do napełnienia wielorazowej butelki sokiem lub odwiedzin nowo powstałego osiedla zbudowanego z alternatywnych materiałów takich jak bambus, słoma lub wełna. Jak wspomniałam ulica to dobre miejsce, żeby trafić na ciężarówkę z wcześniej widzianymi oprychami. Co z tego wyniknie? Sprawdźcie sami.
Wśród ilustracji
Skoro nauka, to spodziewać się możemy ogromnej dawki ciekawostek i wiedzy podanej w niezwykle lekki kreatywny sposób. Połączenie tego z komiksem wyszło po raz kolejny świetnie. Kreska idealnie odwzorowuje postaci ze znanej animacji, którym dzieci z łatwością uwierzą i podążą za ich przygodami nawet tam, gdzie nauka czai się, przerywając na chwilę wciągającą opowieść. Obie formy łączą się w niesamowitą podróż po miastach przyszłości i dostarczają czytelnikom rozrywki oraz wiedzy. Cieszy to, że została zachowana równowaga między obrazem a treścią. Kolory i kreska zachęcają do przewracania kolejnych stron, a tam już krok dzieli nas od przystępnie podanych ciekawostek.
Wśród wrażeń
Wciąż niezmiennie jestem pod wrażeniem formy, na której opiera się cała seria Nauka z komiksem. Każdy tom skupia się na konkretnym temacie i cieszy oczy. Nie czuć przymusu zdobywania wiedzy, ona po prostu zostaje nam w głowach i jest czymś naturalnym, bo przecież nasze ulubione postaci to wiedzą, więc my też powinniśmy. Lekki język, kreatywne historyjki o przepięknych ilustracjach i ciekawostki, które wchłaniamy mimochodem. Coś genialnego. W harmonii z naturą kontynuuje przygody Judy i Nicka równocześnie rozbudowując naszą wiedzę na temat ekologicznego budownictwa i jakże intrygujących rozwiązań, które mogą być kluczowe przy budowaniu naszej przyszłości. Nasza planeta ma szanse przetrwać o wiele dłużej, gdy o nią zadbamy. To wcale nie oznacza, że musimy się cofać.
Podsumowanie
Nauka z komiksem króluje u nas w domu i jestem pewna, że każdy młody czytelnik pokocha te komiksy zarówno za wiedzę, jak i szatę graficzną. Całość pochłania bez reszty i może być traktowane jako komiks oraz same ciekawostki. Wiem jednak, że bez reszty pochłonie was całość. Jest dynamicznie, zabawnie i kreatywnie, a to najlepsza rekomendacja. W harmonii z naturą zaciekawi, rozbawi i nauczy, a to wszystko lekko i prosto o rzeczach ważnych i pozornie skomplikowanych. Czekamy na kolejne nowinki ekologiczne i przygody Judy i Nicka.
Scenariusz: Jacopo Olivieri, Francesca De Filippi, Elena Peduzzi
Rysunki: Sara Storino, Emilio Urbano, Denise Shimabukuro, Andrea Greppi, Benedetta Barone, Marino Gentile, Blasco Pisapia, Marco Palazzolo
Tłumaczenie: Maria Białek
Tytuł: W harmonii z naturą
Tytuł oryginału: Science in Comics. Cities of Tomorrow. The Case of the Sustainable Future.
Seria i nr tomu: MIASTA PRZYSZŁOŚCI, NAUKA Z KOMIKSEM ( tom 2)
Wydawnictwo: Egmont
Wydanie: pierwsze
Data wydania: 2024-06-12
Kategoria: nauka, komiks edukacyjny
ISBN: 9788328164499
Liczba stron: 64