Arnold zadziwia mnie wszystkim, czego dokonał w swoim życiu. Dlaczego temu człowiekowi udało się osiągnąć wszystko, co zamierzył? Czy może on mieć coś, czego my nie mamy? Wreszcie możemy sprawdzić to u źródła dzięki książce „Przydaj się. Siedem zasad lepszego życia”.
Arnold przyznaje, że początki w kulturystyce dały mu przewagę, dzięki której mógł zająć się kręceniem filmów i polityką, ale przez całą książkę naciska na „ciężką pracę”, rzadko okazując wiele empatii osobom z ograniczeniami. Sam twierdzi, że „ma dobrą genetykę” i „nigdy się nie męczy”. W pewnym momencie opowiada o tym, że doba ma 24 godziny i każdy może dać sobie czas na realizację swoich celów – bez wymówek. Mówi, że ludzie pytają go, kiedy jest dobry czas na odpoczynek i relaks, a on odpowiada, że „drzemki są dla dzieci, relaks jest dla emerytów”. Z drugiej strony rozumiem jego podejście, gdyż rzeczywiście mało kto, parafrazując bohatera serialu „1670”, kto „ciężko pracował, bo musiał wszystko sam odziedziczyć”, dochodzi łatwo do sławy, władzy i pieniędzy.
Co ważniejsze, Arnold postuluje, by nie mieć planu B. Już opracowywanie go pokazuje, że przegraliśmy. Nie powinniśmy nawet o tym rozmyślać. Cel ma być osiągalny, kwestia tylko ile pracy będzie wymagał, bo nic nie przychodzi łatwo i szybko.
Treść jest podzielona na kolejne proste narzędzia, które pozwalały Arnoldowi osiągnąć kolejne swoje cele. Każde z nich jest poparte doświadczeniami życiowymi, czasami w sposób bardzo bezpośredni i niezachwiany. Wiele jest prostych i zgodnych ze zdrowym rozsądkiem, ale to nie znaczy, że są mniej ważne lub że książka pełna jest coelhizmów. Prostota narzędzi jest w rzeczywistości ogromną zaletą. Każdy może je wdrożyć, by móc, wystarczy chcieć („Wenn Schon, Denn Schon”).
Schwarzenegger zauważa też, że trudności należy przezwyciężać, a nie załamywać się nimi. Surowe dzieciństwo i emigracja do innego kraju nie złamało jego ducha, a raczej pomogło mu odnaleźć pasję i cel. Wybrał wyższą drogę i stał się swoim własnym twórcą, zamiast przyjmować negatywne podejście i obwiniać system.
Schwarzenegger pokazuje prostą wizję działania. Jeśli nie masz jednego wielkiego celu, zacznij od stworzenia małych celów i konsekwentnie je realizuj. Dzień po dniu, tydzień po tygodniu, miesiąc po miesiącu, rok po roku. Cele można wypełnić jedynie konsekwencją. Proces ten nigdy się nie kończy, ponieważ życie jest ciągłą podróżą. Co więcej, autor uważa, że kiedy nie pozwalamy sobie zabłysnąć, tak naprawdę postępujemy samolubnie, bo uniemożliwiamy innym inspirowanie naszym rozwojem. Ileż osób zmotywował Arnold swoim życiem? Ile osób patrzy na niego i mówi: skoro on mógł, to ja też mogę? Myślę, że bardzo wiele.
Ogólnie rzecz biorąc, była to motywująca lektura, dzięki której lepiej zrozumiałem hasło „bądź użyteczny” i „bez pracy nie ma kołaczy”. Uważam, że jego historia i jego etyka są bardzo inspirujące.
Monika Kilijańska
Autor: Arnold Schwarzenegger
Tłumaczenie: Piotr Grzegorzewski, Marcin Wróbel, Paweł Bravo
Tytuł: Przydaj się. Siedem zasad lepszego życia
Tytuł oryginalny: Be Useful: Seven Tools for Life
Wydawnictwo: W.A.B.
Wydanie: I
Data wydania: 2023-11-08
Kategoria: biografia, poradnik
ISBN: 9788383193588
Liczba stron: 320