Już od wielu lat interesuję się szeroko pojętą kulturą Japonii. Czytam o historii, kulturze, wierzeniach, o życiu codziennym i po prostu o miejscach, które warto zobaczyć. Jednak o samej Okinawie wiedziałam niewiele. Moja wiedza ograniczała się tylko do tego, że Okinawa to Japońskie Hawaje, jest tam sporo amerykańskich baz wojskowych i żyje tam dużo ludzi, którzy mają ponad 100 lat.
Dlatego, gdy zobaczyłam, że wydawnictwo Pascal w swojej ofercie ma książkę o Okinawie, stwierdziłam, że czas poszerzyć moją wiedzę.
Autorka książki Nati Ishigaki to rodowita poznanianka, która postanowiła Okinawę nazwać swoim domem. Tam wyszła za mąż, urodziła czwórkę dzieci i od dwunastu lat poznaje zwyczaje i historię mieszkańców Okinawy.
Nati w swojej książce „Okinawa. Lekcje z japońskiej wyspy długowieczności”, pokrótce porusza wszystkie aspekty wysypy.
Samą historię, te lepsze czasy, jak i te gorsze, opisuje jak mieszkańcy byli traktowani podczas wojen, nie tylko przez najeźdźców, ale i przez samych mieszkańców Japonii. Byłam bardzo zdumiona tym, że mieszkańcy Japonii, tak źle traktowali mieszkańców wyspy. Byli to dla nich ludzie drugiej kategorii.
Dużo wspomniane jest o faunie i florze, która na Okinawie jest bardzo różnorodna. Można tam spotkać okazy, których nie zobaczy się w żadnym innym miejscu.
Sporo jest też również o kulturze, o muzyce, rzemiośle, o sporcie. Tutaj miałam kolejną chwilę zdziwienia, gdy okazało się, że podstawowe techniki karate wywodzą się właśnie z Okinawy.
I na końcu, sporo miejsca zostało poświęcone właśnie samym mieszkańcom wysypy. Bardzo przemawia do mnie to, że chociaż nie mają oni wiele, panuje bieda, są trudne warunki do życia, to ludzie są, tam szczęśliwi. Nikt nie jest zostawiony sam sobie, rodzina, sąsiedzi, czy po prostu mieszkańcy wioski, czy miasta zawsze sobie pomogą, jak tylko potrafią.
Podsumowując, książkę czytałam z wielką przyjemnością. Dowiedziałam się z niej wielu nowych dla mnie informacji. Podczas czytania, czuć, że autorka darzy swój nowy dom wielkim uczuciem i udało się jej to przelać na papier, w taki sposób, że sama zapragnęłam odwiedzić Okinawę. Mam nadzieję, że kiedyś uda się to nowe marzenie zrealizować. Jedyne co do czego mogłabym się przyczepić, to dla mnie mogłoby być więcej zdjęć. W książce jest ich faktycznie sporo, ale czasami przy nowych nazwach, czy miejscach musiałam je sobie sama sprawdzać w Internecie.
Honorata Jamroży
Autor: Nati Ishigaki
Tytuł: Okinawa. Lekcje z japońskiej wyspy długowieczności.
Wydawnictwo: Pascal
Wydanie: pierwsze
Data wydania: 2024-07-17
Kategoria: reportaż
ISBN: 9788383173320
Liczba stron: 304