Początkowo dom zawsze jest miejscem kojarzonym dziecku z normalnością. Tak jak w domu moim ma przecież każdy, prawda? Z czasem dziecko jednak porównuje z domami swoich przyjaciół i zaczynają się pytania, czy dom rodzinny był dysfunkcyjny? Książka Joanny Flis pt. „Co ze mną nie tak? O życiu w dysfunkcyjnym domu, środowisku, w Polsce i o tym, jak sobie z tym (nie) radzimy” opowiada o wpływie dzieciństwa i dorastania dzieci z lat siedemdziesiątych, osiemdziesiątych, czy dziewięćdziesiątych poprzedniego wieku, dzisiejszych dorosłych.
Książka jest podzielona na część teoretyczną i wywiady z ekspertami różnych dziedzin. Znajdziemy w niej nie tylko opis, kim są Dorosłe Dzieci z rodziny Dysfunkcyjnej (DDD) i czym się różnią od DDA, ale także liczne przykłady dysfunkcji w rodzinach, które mogą mieć wpływ na problemy dorosłych, wychowanych w takich rodzinach. Autorka skupia się na Teorii Schematów, która tłumaczy nieprawidłowe tworzenie się ścieżek i schematów przez niezaspokajanie podstawowych potrzeb emocjonalnych z Piramidy Maslowa. Dzieci dorastające w dysfunkcyjnych domach często doświadczają tego, że ich potrzeby nie są zaspokajane lub są zaspokajane nieadekwatnie – zbyt słabo lub zbyt mocno. Bo nadopiekuńczość też jest dysfunkcją!
„Co ze mną nie tak?” to nie tylko pierwszy krok w indywidualnej pracy nad sobą, do której autorka co rusz namawia na stronach publikacji. To także prawdziwe, nie udawane, bez gloryfikowania, tłumaczenia czy martyrologii ukazanie wychowania w latach 1970-1990. W czasach trudnych i niepewnych, które wytworzyły niepewnych rodziców i trudne dzieciństwa. Gdzie wszystko, co w domu, miało tam zostać, a dzieci i ryby głosu nie miały. Wreszcie, gdzie szkoła nie była miejscem do zadawania pytań, media kłamały, a kościół straszył piekłem. Mimo tych zarzutów autorka nie potępia rodziców, a raczej twierdzi, że i tak robili, co mogli i co uważane było wtedy za najlepsze, jednocześnie ciesząc się, że niektóre teorie dotyczące wychowania odeszły do lamusa.
Książkę właściwie polecam każdemu dorosłemu. Pokazuje dokładnie, że nie ma jednoznacznie dobrych czasów na wychowanie dzieci i każda epoka ma swoje traumy do przepracowania, które po latach odbijają się na wychowanych w niej dzieciach. Mamy teraz chyba najlepsze czasy pod względem uświadomienia jak świadomie dbać o zdrowie psychiczne dzieci. Nie zepsujmy tego, piętnując tych, którzy nie mieli kiedyś dostępu do tej wiedzy i użyjmy jej jak najlepiej w przyszłości.
Monika Kilijańska
Autor: Joanna Flis
Tytuł: Co ze mną nie tak? O życiu w dysfunkcyjnym domu, środowisku, w Polsce i o tym, jak sobie z tym (nie) radzimy
Wydawnictwo: Znak
Wydanie: I
Data wydania: 2023-03-08
Kategoria: nauki społeczne, psychologia, socjologia, antropologia, poradnik
ISBN: 9788324066421
Liczba stron: 384